Porsuk Ağacı Cinayeti

Porsuk Ağacı Cinayeti
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2001 Sayfa Sayısı:175 ISBN:9789752101722 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:92,20 TL BKM:127,82 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Porsuk Ağacı Cinayeti - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem Orjinal Adı:A Pocket Full Of RyeÇeviren:Gönül Suveren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Porsuk Ağacı Cinayeti Özet

İş adamı Rex Fortescue zehirlenerek öldürülür. Dedektif Neele ve Hay bu cinayeti araştırmakla görevlendirilir. Yapılan testler sonucunda zengin iş adamının Porsuk Ağacı meyvesi, taksinle zehirlendiği ortaya çıkar. Bu da dedektifi iş adamının yaşadığı Porsuk Ağacı evine yönlendirir. Hiç beklemeden araştırmalarına başlayan Dedektif Neele, aile bireyleriyle ve evin çalışanlarıyla tek tek görüşür ancak taksini Rex'in çayına karıştıran kişiyi bulmak çok da kolay olmaz.

Rex'in çocuklarından tutun da, evin hizmetlilerine kadar herkesin iş adamını öldürmek için gerekçesi vardır. Dedektif Neele titiz bir araştırma sürdürmeye başlar. Rex Fortescue ikinci evliliğini kendisinden genç ve güzel bir kadınla yaptığı için baş şüpheli eşi Adele olur. Adele’in bir dostu olduğu düşünülmektedir ve bu da Rex'i öldürmesi için yeterli bir sebep gibi görünür.

Adele Fortescue zehirlenerek öldürülünce tüm şüpheler üstünden kalkar. Adele’den dakikalar sonra da evin hizmetlilerinden Gladys öldürülür. Genç kızın görgü şahidi olduğu ve o sebeple öldürüldüğü düşünülür.

Gladys'in ölümü Miss Marple'ın kulağına gidince o da olaya dahil olur. Miss Marple güçlü önsezileri ve yılların birikimi deneyimleriyle Dedektif Neele'e yardım eder. Gladys'in erkekler tarafından çok da beğenilen bir kadın olmaması ve saf bir yapıya sahip olması sebebiyle Miss Marple bu işte bir bit yeniği olduğunu düşünmeye başlar. Olayların iç yüzünü anlamak için ev ahalisi ile görüşmelere başlar.

Dedektif, iş adamının son zamanlarda çok değiştiğini, olmayacak yatırımlar yaptığını öğrenir. Bu durum büyük oğlu Percival'i oldukça kızdırmış ve ikili arasında büyük çatışmalar yaşanmaya başlamıştır. Bu da okları büyük oğul Percival’e çevirir. Bu çatışmalar sonucunda Rex'in Afrika'da yaşamakta olan ikinci oğlu Lance'i çağırdığı öğrenilir. Yıllar önce Percival'in iftirasına uğrayıp, babası tarafindan işten atılan Lance yuvasına eşiyle döner.

Dedektif Neele ve Miss Marple ilk başlarda katilin, ailenin yıllar önce husumet yaşadığı Mackenzie ailesinden biri olduğunu düşünürler. Yıllar önce bir ortaklık sırasında ailenin babası ölmüş ve Mackenzie ailesi Rex'ten bunun intikamını almaya yemin etmiştir. Detaylı araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır ki, Mackenzie ailesinin kız çocuğu olan Ruby ailenin içine intikam amacıyla Percival'in eşi olarak sızmış ancak intikam için pek de bir şey yapmamıştır.

Miss Marple bu ölümlerin Gladys ile ne ilgisi olduğuna kafayı takmaya başlar. Hal böyle olunca Gladys'in hep bahsedip durduğu sevgilisi Albert’ı araştırmaya karar verir. Böylece tüm sır perdesi ortadan kalkar.

Rex ile Mackenzie ailesinin Afrika’daki ortaklık işi maden aslında oldukça para getirme ihtimali olan bir iştir. Bunu öğrenen Lance bu madeni ele geçirmek için bir plan yapar. Albert olarak Gladys'in gittiği kampa gider ve onunla yakınlık kurar. Böylece planın ilk adımı atılmış olur. Gladys'e evlilik vaadinde bulunarak Rex’i zehirlemesi için yönlendirir. Genç kadın bu adama kapılıp denileni yapar. Rex öldüğünde ne yapacağını bilemeyen Gladys tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Lance’in ikinci hedefi Adele ‘dir ancak Gladys bahçede Lance'i görünce işler sarpa sarar. Lance görgü tanığı ve suç ortağı Gladys'i öldürür.

Dedektif Neele ve Miss Marple olayı çözmüştür ancak dedektifin bundan sonra yapması gereken şey kanıtları bulup suçluyu hapse göndermektir. Miss Marple bu görevi tamamlaması için dedektifi yalnız bırakarak evine döner. Döndüğünde onu bekleyen mektupta ise Gladys tüm olayı anlatmış ve bir de Albert’ın fotoğrafını göndermiştir. Miss Marple fotoğraftaki adamın Lance olduğunu görünce tüm varsayımlarının doğruluğundan emin olur.

Sayfaları çevirirken herkesin suçlu olduğunu düşünüyorsunuz. Üstünden yıllar geçmesine rağmen Agatha Christie sizi kitap boyu avucunun içinde tutmayı başarıyor. Kitapta en olmadık kısım sonuydu. Katil belirlendi ancak nasıl yakalanacağı, ne zaman yakalanacağı ve yakalandıktan sonraki süreç tamamen okuyucuya bırakılmış. Bu da seçenekleri epey artırırken kitap boyu yaşanan heyecanı biraz etkiliyor. Açık sonlu bir kitap olmasına rağmen yıllar boyu keyifle okunacak bir eser olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Kısa ancak içi dolu sayfalardan ibaret bu kitapla keyifli okumalarınız olması dileğiyle...

Yazan: Ebru S. Bektaş

Porsuk Ağacı Cinayeti Soruları ve Cevapları

Porsuk Ağacı Cinayeti kimin eseri?

Agatha Christie

Porsuk Ağacı Cinayeti türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem

Porsuk Ağacı Cinayeti kaç sayfa?

175

Porsuk Ağacı Cinayeti Yorumları

uzun zaman önce okumuştum her zamanki agatha romanı

10-11-2022 14:58

güzel bir roman akıcı ve gizemli

08-05-2023 22:44

kokarca ile porsuk kitabını arıyorum

27-02-2024 19:58

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu