Mavi Trenin Esrarı

Mavi Trenin Esrarı
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:286 ISBN:9789752105966 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:133,50 TL KitapYurdu:133,98 TL BKM:169,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Mavi Trenin Esrarı - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem Orjinal Adı:The Mystery Of The Blue TrainÇeviren:Çiğdem Öztekin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Mavi Trenin Esrarı Özet

Bay Van Aldin milyoner bir iş insanıdır. Hayatta en önem verdiği ilk şey kızı Ruth'dur. Kızı babasının onaylamadığı bir adam olan Derek ile evlenmiştir. Bu evlilik hiç de yolunda gitmemektedir. Derek'in gizli bir sevgilisi olduğunu bilen Van Aldin kızına son bir öneride bulunur. Kocasını boşayıp hayatına istediği biçimde yön vermesini ister. Yıllardır bu nasihata kulak asmayan Ruth, sonunda babasını dinler ve boşanma işlemlerini başlatmak ister.

Van Aldin kızına verdiği değeri göstermek ve onu bir nebze de olsa mutlu edebilmek adına bir hediye almaya karar verir. Bu hediye “Ateşten Kalp" adında çok eski bir mücevherdir. Bu mücevher öylesine değerlidir ki ünü kıtaları aşmıştır.

Van Aldin damadı Derek'e boşanma konusunu açmaya gittiğinde kızının yıllar önce onaylamadığı dolandırıcı Kont De La Roche ile tekrar görüşmeye başladığını öğrenir. Kızıyla yüzleşen Van Aldin bunun doğru olduğunu öğrenince yıkılır. Yıllar önce kızını bu dolandırıcı adamdan kurtarmıştır ama Kont yine kızına musallat olmayı başarmıştır.

Ne yapacağını bilemez halde günlerini geçiren Van Aldin aldığı bir haberle yıkılır. Kızı Mavi Tren ile yolculuk ettiği sırada öldürülür. Mücevherler de çalınmıştır. Şimdi tek soru katilin kim olduğudur.

Ölümünden önce Ruth’un konuştuğu tek kişi olan Katherine, babası yıllar önce iflas etmiş bir kadındır. Yıllardır bakımı ile ilgilendiği yaşlı kadından hatırı sayılır bir miras kalınca yaşadığı köyü bırakıp şehre gitmeye karar verir. Hiç de samimiyetinin olmadığı kuzeni miras haberini öğrenince onu evine davet eder. Katherine de ufkunu genişletmek adına bu daveti kabul eder ve kuzeninin evine doğru yola çıkar. Işte bu tren yolculuğu da bir polisiyenin içine düşeceği yolculuktur.

Ruth, Katherine’e aslında yapmaması gereken bir şey yapmaya gittiğini ve kafasının karışık olduğunu anlatır. Katherine de ona kafasında her şey netleşene kadar biraz durup düşünmesini tavsiye eder. Bu konuşmadan kısa bir süre sonra Ruth kompartımanında ölü olarak bulunur.

O sıralarda trende olan emekli dedektif Hercule Poirot da olaya dahil olur. Ruth'u kimin öldürmüş olabileceğini araştıran polisler ve Hercule Poirot merhumun tanıdığı insanlarla görüşmeye başlar. Yasak sevgili Kont'un mücevhere olan zaafı, eşi Derek'in iflas etmek üzereyken Ruth'un ölümü ile kendisine miras kalacak olması bu iki adamı baş şüpheli yapar.

Ilk başlarda tüm şüpheler yasak sevgili Kont'u gösterir ancak Derek’in dansçı sevgilisinin ifadesiyle oklar maktulün eşine yönelir. Katherine'e aşık olan Derek dansçı Mirelle'den ayrılmak ister. Paradan uzaklaşacak olmanın hırsıyla Mirelle polise bir şeyler çıtlatır. Mavi Trende Derek'i Ruth'un odasından çıkarken gördüğünü ve kadının o sırada ölü olduğunu söyler. Bu ifade Derek'i hapse göndermeye yeter.

Hercule Poirot bu sonuçtan memnun değildir ve araştırmasına devam eder. Van Aldin tarafından gerçek katili bulmak üzere işe alınmış olması da gerçeklerin peşinden kopmamasına sebep olur. Araştırmasını derinleştirdikçe gerçekler su yüzüne çıkmaya başlar.

Van Aldin'in iki ay önce işe başlayan sekreteri Knighton, aslında meşhur hırsız Marquis'tir. Van Aldin'in yanında işe girmesinin tek sebebi meşhur mücevheri çalmaktır. Ona yardımcı olan kişi de Ruth'un yanında hizmetçi olarak iki ay önce işe başlayan Ada Mason yani dansçı Kitty'dir. Ikili büyük soygunu gerçekleştirmek için planları yaparlar. Yolculuk sırasında Ruth öldürülür ve mücevherler çalıp tüm şüpheleri üzerlerinden atarlar ancak ufak tefek hataları ve Hercule Poirot'un zekası birleşince adaletten kaçamazlar. Sonunda tüm gerçekler ortaya çıkar ve gerçek katiller yakalanır.

Agatha Christie eşinden ayrılıp da kızıyla paraya ihtiyacı olduğunda yazmış bu kitabı. Kendisi bunu profesyonellik işi olarak adlandırmış. Çünkü kitabı hemen bitirip para kazanma zorunluluğu varmış. Bu da onu işini profesyonel olarak yapmaya zorlamış. Christie bu kitabı yazmaktan pek de zevk almadığını belirtiyor ama dönemin eleştirmenleri onun aksini düşünmüşler ve kitap çok beğenilmiş.

Katili kitabın başlarında tahmin edebileceğiniz ama süreci ve katilin bir yardımcısı olabileceğini aklınıza getirmeyeceğiniz bir eser. Bazı karakterlerden iliklerinize kadar nefret etme ihtimaliniz var. Açgözlülüğün bu kadar da olmaz be dedirten yanlarını görüyorsunuz sayfalarda. Hiç hakkı olmadığı halde paraya ve mücevhere göz koyan Mirelle, gerçek aşkı bulan Derek ve haksız yere hüküm giymesi, Kont'un kendini kurnaz sanan tavrı, Katherine'in kendini kurtlar sofrasında bulması ve Van Aldin'in çilesi. Hikayede yok yok. Kime güveneceğinizi asla bilemiyorsunuz. Keyifli okumalarınız olsun.

Yazan: Ebru S. Bektaş

Mavi Trenin Esrarı Soruları ve Cevapları

Mavi Trenin Esrarı kimin eseri?

Agatha Christie

Mavi Trenin Esrarı türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem

Mavi Trenin Esrarı kaç sayfa?

286

Mavi Trenin Esrarı Yorumları

hem katil hem cinayetler çok yaratıcı çok beğendim

17-12-2022 15:25

bunun filmi var mı okumaktansa izlemeyi tercih ederim

25-05-2023 16:13

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu