Cinayet İlanı

Cinayet İlanı
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2007 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9789752109100 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:24,70 TL KitapYurdu:35,89 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Cinayet İlanı - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Macera Çeviren:Gönül Suveren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Cinayet İlanı Özet

Agatha Christie’nin yine zekice kurgulanmış ve akıllardan çıkmayan bu romanında; bir gün gazeteye verilen bir ilan sayesinde Chipping Cleghorn köyünde yaşayanların hayatları sonsuza kadar değişir. İlanda 29 Ekim Cuma günü, saat 18:30’da Little Paddocks’ta bir cinayet işleneceği yazıyordur. Little Paddocks’ta Letita Blacklock isimli yaşlı bir kadın, onun yakın arkadaşı Dora Bunner, kiracısı Phillipa Haymes ve yaşlı kadının yeğenleri Julia ve Patrick Simmons ikamet etmektedir. Orada yaşayanlar dahil -çünkü kendilerinin böyle bir saçmalıktan haberi yoktur- tüm köyün sakinleri bu ilanı gördükleri an şoka girer ve bunun saçma bir şaka, hatta bir oyun olabileceğini düşünürler ama merak etmekten de kendilerini alıkoyamazlar. Rahip Julian Harmon ve genç karısı Bunch Harmon ise o o gün gerçekten cinayet işleneceğini düşünür ve bir an önce o günün gelmesini beklerler, çünkü bu iki karı koca cinayet işleneceği için bir hayli heyecanlıdırlar.Bayan Swettenham ve genç oğlu Edmund Swettenham bunun verilecek bir davet olduğunu düşünmektedirler. Yaşlı Albay Easterbrook genç karısı Laura’ya kıyasla bu olayı o gün orada bulunmaya değmeyecek kadar saçma buluyordur. Albay zamanında bu tür olayları görüp geçirmiş, cinayetten ve polisiyeden anladığını iddia eden bir adamdır. Fakat karısının ısrarlarına dayanamaz ve onunla birlikte gitme kararı alır. Aynı evde kalan iki arkadaş Amy Murgatroyd ve Miss Hinchliffe bunun garip bir davet olduğunu düşünür fakat bu yine de gitmelerine engel olmaz.

Böylece cinayet oyununun yaşanacağı gün herkes oraya gider ve cinayet saatinden yarım saat önce oraya varırlar. Rahip o gün oraya gidemez fakat karısı Bunch Harmon merakına ve heyecanına engel olamaz. Herkesin gelmek için uydurduğu bir bahane var iken, Bunch Harmon açık açık işlenecek cinayet için geldiğini söyler. Beklenenden çok da farklı bir şey yaşanmaz. Saat tam 18.30’u gösterdiğinde ışıklar birden söner, kapı açılır ve kimin tuttuğu bilinmeyen bir silah iki üç el ateş etmeye başlar. Herkes korkudan tir tir titrerken evin göçmen hizmetçisi Mitzi bir odaya gider ve kendini oraya kitler. Ev sahibi Letita Blackwood kulağından yaralanır. Işıklar açıldığı zaman ise katilin yerde ölü yattığını fark ederler. Bu bir kaza kurşunu mu, yoksa adamın kendini bilerek mi öldürdüğü bilinmez.

Middleshire Polis Müdürü George Rydesdale ve Müfettiş Dermot Craddock herkesin ifadesini alır. Letita Blacklock katili daha önceden gördüğünü anlatır fakat adamın ilk başta neden böyle bir cinayet işlediğine anlam veremezler. Daha sonra katilin aslında bir hırsız olduğunu öğrenirler fakat evden hiçbir şeyin çalınmadığını fark ederler.

Herkesin ifadesi tek tek alınır ama verilen her ifade adeta bir öncekinin tekrarı gibidir. Aynı zamanda herkes göçmen kız Mitzi’nin yalan söylediğini düşünmektedir çünkü başta Letita Blacklock olmak üzere herkes Mitzi’nin ne kadar iyi yalan söyleyebildiğini bilmekte, hatta yalancılığı yabancı uyruklu insanlarda bulunan bir gen olduğunu düşünmektedir. Haliyle hiç kimse Mitzi’nin söylediği hiçbir şeye, verdiği ifadelerin hiçbirine inanmaz.

İlerleyen zamanlarda Jane Marple isimli ‘’ihtiyarcık’’ işe el atma kararı alır. Kendisi meraklı bir kadın olmakla birlikte, her zaman ilgisini çeken davalara dahil olmaya bayılır. Müfettişe ve polise göre Miss Marple zaten ön görülebilir şeyler anlatmaktadır ve bu yüzden başta yaşlı kadınla iş birliğine pek sıcak bakmaz, verdiği tavsiyelere intikal etme gereği duymazlar. Çünkü kendisinin sadece bir ‘’ihtiyarcık’’ olduğunu düşünürler fakat bu, Miss Marple’a bir engel değildir. Daha sonra katile cinayet ilanını yayınlatanın bir başkası olduğunu anlarlar ve değerli Miss Marple’ın önderliğinde yaşanması muhtemel tüm cinayetleri sonlandırma yolunda emin adımlarla ilerlerler.

Agatha Christie tam da ondan beklenildiği gibi tüyler ürperten bir roman yazmayı başarmış, en sevdiğim polisiye yazarları arasında birinci sıraya yerleşmiştir. Okurken birden fazla teori yürüttüm, cinayeti işleyeni daha ilk sayfalarda bulduğumu sandım. Fakat Agatha her zamanki gibi beni şaşırttı, büyüledi, tüm tabularımı altüst etti. Beni yine katil konusunda haksız çıkararak kitaplarına ve kendisine daha çok hayranlık duymamı sağladı.

Yazan: Ecem Atlığ

Cinayet İlanı Yorumları

katil kim cevaplayabilirmisiniz kitabın tümünü okumak istemiyorum sonunu okudum ama bulamadım

30-10-2021 23:34