Cinayet İlanı

Cinayet İlanı
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2007 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9789752109100 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:113,88 TL D&R:121,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Cinayet İlanı - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Macera Çeviren:Gönül Suveren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Cinayet İlanı Özet

Agatha Christie’nin yine zekice kurgulanmış ve akıllardan çıkmayan bu romanında; bir gün gazeteye verilen bir ilan sayesinde Chipping Cleghorn köyünde yaşayanların hayatları sonsuza kadar değişir. İlanda 29 Ekim Cuma günü, saat 18:30’da Little Paddocks’ta bir cinayet işleneceği yazıyordur. Little Paddocks’ta Letita Blacklock isimli yaşlı bir kadın, onun yakın arkadaşı Dora Bunner, kiracısı Phillipa Haymes ve yaşlı kadının yeğenleri Julia ve Patrick Simmons ikamet etmektedir. Orada yaşayanlar dahil -çünkü kendilerinin böyle bir saçmalıktan haberi yoktur- tüm köyün sakinleri bu ilanı gördükleri an şoka girer ve bunun saçma bir şaka, hatta bir oyun olabileceğini düşünürler ama merak etmekten de kendilerini alıkoyamazlar. Rahip Julian Harmon ve genç karısı Bunch Harmon ise o o gün gerçekten cinayet işleneceğini düşünür ve bir an önce o günün gelmesini beklerler, çünkü bu iki karı koca cinayet işleneceği için bir hayli heyecanlıdırlar.Bayan Swettenham ve genç oğlu Edmund Swettenham bunun verilecek bir davet olduğunu düşünmektedirler. Yaşlı Albay Easterbrook genç karısı Laura’ya kıyasla bu olayı o gün orada bulunmaya değmeyecek kadar saçma buluyordur. Albay zamanında bu tür olayları görüp geçirmiş, cinayetten ve polisiyeden anladığını iddia eden bir adamdır. Fakat karısının ısrarlarına dayanamaz ve onunla birlikte gitme kararı alır. Aynı evde kalan iki arkadaş Amy Murgatroyd ve Miss Hinchliffe bunun garip bir davet olduğunu düşünür fakat bu yine de gitmelerine engel olmaz.

Böylece cinayet oyununun yaşanacağı gün herkes oraya gider ve cinayet saatinden yarım saat önce oraya varırlar. Rahip o gün oraya gidemez fakat karısı Bunch Harmon merakına ve heyecanına engel olamaz. Herkesin gelmek için uydurduğu bir bahane var iken, Bunch Harmon açık açık işlenecek cinayet için geldiğini söyler. Beklenenden çok da farklı bir şey yaşanmaz. Saat tam 18.30’u gösterdiğinde ışıklar birden söner, kapı açılır ve kimin tuttuğu bilinmeyen bir silah iki üç el ateş etmeye başlar. Herkes korkudan tir tir titrerken evin göçmen hizmetçisi Mitzi bir odaya gider ve kendini oraya kitler. Ev sahibi Letita Blackwood kulağından yaralanır. Işıklar açıldığı zaman ise katilin yerde ölü yattığını fark ederler. Bu bir kaza kurşunu mu, yoksa adamın kendini bilerek mi öldürdüğü bilinmez.

Middleshire Polis Müdürü George Rydesdale ve Müfettiş Dermot Craddock herkesin ifadesini alır. Letita Blacklock katili daha önceden gördüğünü anlatır fakat adamın ilk başta neden böyle bir cinayet işlediğine anlam veremezler. Daha sonra katilin aslında bir hırsız olduğunu öğrenirler fakat evden hiçbir şeyin çalınmadığını fark ederler.

Herkesin ifadesi tek tek alınır ama verilen her ifade adeta bir öncekinin tekrarı gibidir. Aynı zamanda herkes göçmen kız Mitzi’nin yalan söylediğini düşünmektedir çünkü başta Letita Blacklock olmak üzere herkes Mitzi’nin ne kadar iyi yalan söyleyebildiğini bilmekte, hatta yalancılığı yabancı uyruklu insanlarda bulunan bir gen olduğunu düşünmektedir. Haliyle hiç kimse Mitzi’nin söylediği hiçbir şeye, verdiği ifadelerin hiçbirine inanmaz.

İlerleyen zamanlarda Jane Marple isimli ‘’ihtiyarcık’’ işe el atma kararı alır. Kendisi meraklı bir kadın olmakla birlikte, her zaman ilgisini çeken davalara dahil olmaya bayılır. Müfettişe ve polise göre Miss Marple zaten ön görülebilir şeyler anlatmaktadır ve bu yüzden başta yaşlı kadınla iş birliğine pek sıcak bakmaz, verdiği tavsiyelere intikal etme gereği duymazlar. Çünkü kendisinin sadece bir ‘’ihtiyarcık’’ olduğunu düşünürler fakat bu, Miss Marple’a bir engel değildir. Daha sonra katile cinayet ilanını yayınlatanın bir başkası olduğunu anlarlar ve değerli Miss Marple’ın önderliğinde yaşanması muhtemel tüm cinayetleri sonlandırma yolunda emin adımlarla ilerlerler.

Agatha Christie tam da ondan beklenildiği gibi tüyler ürperten bir roman yazmayı başarmış, en sevdiğim polisiye yazarları arasında birinci sıraya yerleşmiştir. Okurken birden fazla teori yürüttüm, cinayeti işleyeni daha ilk sayfalarda bulduğumu sandım. Fakat Agatha her zamanki gibi beni şaşırttı, büyüledi, tüm tabularımı altüst etti. Beni yine katil konusunda haksız çıkararak kitaplarına ve kendisine daha çok hayranlık duymamı sağladı.

Yazan: Ecem Atlığ

Cinayet İlanı Kitap Özeti

Cinayet İlanı başarılı dedektif hikâyeleriyle kendini kanıtlamış Agatha Christie’nin yine oldukça şaşırtıcı cinayet romanlarından biridir.

Romanı kısaca özetleyecek olursam; olay Chipping Cleghorn adlı, neredeyse herkesin birbirini tanıdığı bir köyde geçer. Köyün sakinleri günlük rutinlerini yaparak gazete okurken bir ilanla karşılaşır. İlanda 29 Ekim’de saat 18:30’da Little Paddocks adıyla anılan bir evde cinayet işleneceği yazar ve ilanı okuyanların oraya gitmesi istenilir. Bu duruma insanlar farklı farklı tepkiler verse de çoğunluk bunun bir oyun eğlencesi ya da bir tür davet ilanı olduğunu düşünür ve merakla mekâna gitmeye karar verirler. Little Paddocks’un sahibi olan Letitia Blacklock da ilanı görünce yapılanın saçma bir şaka olduğunu düşünür, ancak insanların merak edip evine geleceğini bildiği için hazırlık yapılmasını ister.

Cinayet saati yaklaştıkça herkes çeşitli bahanelerle Little Paddocks’a gelir. Yalnızca rahibin karısı olan Bunch Harmon cinayet için geldiğini direkt dile getirir. Onun sözünden kısa bir süre sonra birden ışıklar söner ve silah sesleri duyulur. Ortalık bir anda karışır. Evin göçmen hizmetçisi Mitzi kendini kilitlediği odada bağırmaya, insanlar da ışığı açmaya çalışır. Nihayet yeniden elektrik geldiğinde Blacklock’un kulağından yaralandığı ve katilin de yerde ölü bir şekilde yattığı görülür. Bu cinayeti çözmek için polis Rydesdale ve müfettiş Craddock harekete geçer. Daha sonra ikisine Jane Marble adlı yaşlı bir kadın dahil olur ve yaşananlara dair ipucu bulmaya çalışırlar. Verilen her ifade ve ortaya çıkan her gerçek, okları başka birisinin üzerine çevirir. Blacklock’a önceden yanında çalıştığı Bay Goedler’den miras kaldığı için olayın miras meselesi olma ihtimali üzerine yoğunlaşılır. Bu durum Goedler’ın yeğenleri Pip ve Emma’yı şüpheli durumuna düşürür.

Romanın sonlarına doğru Little Paddocks’ta kalan ve Blacklock’un akrabası olan Julia’nın aslında Emma olduğu açığa çıkar. Ardından Blacklock’un kiracısı olan Phillipa’nın Pip olduğunu açıklamasıyla işler bir kez daha karışır. Fakat Bayan Marble’ın dikkati sayesinde olayların perde arkası ortaya koyulur: Letitia Blacklock diye bilinen kişi aslında Letitia’nın guatr hastası kardeşi Charlotte’un ta kendisidir, hatta daima inci bir kolye takmasının sebebi hastalık izlerini saklamaktır. Letitia gripten ölünce Charlotte onun yerine geçer. Hayatındaki her şey sorunsuzca giderken Charlotte onu tanıyan Rudi Scherz adlı genç ile bir otelde karşılaşır. Kimliğinin ortaya çıkacağından endişe ederek gence bir komplo kurar ve 29 Ekim günü evine gelmesini sağlayarak onu öldürür. Ardındam onun Charlotte olduğunu bilen son kişiyi, Letitia’nın arkadaşı olan Dora’yı öldürür. Marble da albümdeki kaybolan fotoğraflardan ve Blacklock’un boynundaki izlerden gerçeği anlar. Dava da Mitzi’nin yardımıyla Blacklock’un tuzağa düşürülmesi ve her şeyin açığa çıkmasıyla son bulur.

Kitaba dair fikirlerime gelince; açıkçası polisiye çok sevdiğim bir tür olmadığı için romana tereddütle yaklaşmıştım. Daha önce Agatha’nın iki romanını okuyup beğendiğimden dolayı Cinayet İlanı’nı da okumaya karar verdiğim halde bu romanda öncekileriyle benzer bir gidişat bulup sıkılacağımı düşünüyordum. Ancak beklentimi fazlasıyla düşük tutuyorken yazar hiç beklemediğim şekilde şaşırttı. Anlatının başlangıcında suçlunun kim olduğunu tahmin ettiğimi düşünürken beni sonda ters köşe etti. Kadronun zenginliği ve insanların birbirleriyle olan bağlantıları sadece cinayetin nasıl işlendiğiyle ilgili değil, aynı zamanda kimin kim olduğuna dair de merak uyandırdı. Bu kadar farklı kişilerin olması biraz zihin yorucu, inkar edemem ama genel kurgusuyla beni oldukça tatmin etti diyebilirim.

Yazan: Rumeysa Nur Yıldırım

Cinayet İlanı Soruları ve Cevapları

Cinayet İlanı kimin eseri?

Agatha Christie

Cinayet İlanı türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Macera

Cinayet İlanı kaç sayfa?

240

Cinayet İlanı Yorumları

katil kim cevaplayabilirmisiniz kitabın tümünü okumak istemiyorum sonunu okudum ama bulamadım

30-10-2021 23:34

kadın harika yazıyor inanılmaz bir hayal gücü

07-08-2022 23:30

on numara beş yıldız polisiye bunun da filmini yapmadılar mı

15-06-2023 00:02

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu