Ölüm Diken Üstünde

Ölüm Diken Üstünde
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1935 Sayfa Sayısı:176 ISBN:9789754053241 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:92,57 TL D&R:98,65 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ölüm Diken Üstünde - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem Orjinal Adı:Death in the CloudsÇeviren:Gönül Suveren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ölüm Diken Üstünde Özet

Janet, piyangodan kazandığı parayla Le Pinet'te bir hafta tatil yapmaya karar verdi. Tatilin dördüncü gecesi kumar için ayırdığı paranın sonunu rulete yatırdı. Ne yazık ki şans onunla değildi. Kaybettiği için sızlandığı sırada biri kazandığı parayı almasını söyledi. Janet, o numaraya oynamadığını anımsıyordu ama parayı yine de aldı.

Şimdi o beyefendi tam karşısında oturuyordu. La Binet'den Croydon'a giden öğle uçağında ikisi karşılıklı koltuklara denk gelmişlerdi. İkisi de konuşmayı başlatmak konusunda beceriksizdi.

Uçak inişe geçtiği sırada garsonlardan biri hesap fişini uzattığı yolcunun hareket etmediğini fark etti. Garson, kalbinin ritmi hızlanmış ve gözleri kocaman açılmış bir şekilde öylece kalakaldı.

İki numaralı koltukta oturan Madam Giselle ölmüştü!

İlk bulunan kanıt kadının, eşek arası sokması sonucunda öldüğünü gösteriyordu. O uçakta bulunan ve aynı zamanda bir dedektif olan Hercule Poirot ise yerde bir diken buldu ve Madam Giselle'nin bir cinayete kurban gittiği kesinleşti.

Bu cinayet; Poirot'un çözmesi gereken bir olay, Janet ve tam karşısında oturan Norman Gale'nin tanışması için bir fırsat, Daniel Clancy için harika bir kitap konusu, Cicely Horbury için özgürlük ve Madam Giselle'nin henüz ortada olmayan kızı için büyük bir servet demekti.

Uçakta bulunan biri Poirot ve polise yalan söylüyordu. Üstelik bu kişi birinin onu görmesini umursamayacak kadar cesurdu.

Bu cinayet en çok kimin işine yarardı? Poirot öncelikle bu sorunun cevabını bulmalıydı.

Bu olay keskin bir zekâsı ve yanılmayan hisleriyle Poirot'un çözmesi gereken ve uçaktakilerin hayatını büyük ölçüde etkileyen devasa bir karmaşaydı.

Poirot, Madam Giselle'nin hizmetçisi Elise ile konuştuğunda polisten gizlenen bazı bilgilere ulaştı. Elise, Madam Giselle'nin emriyle kasada duran belgeleri yaktığı için Poirot'un eline geçen bilgiler pek anlam ifade etmiyordu. Sadece siyah bir deftere alınmış birkaç not işe yarar görünüyordu.

Madam Giselle'nin ölümü Janet'in daha fazla para kazanmasını sağlamışken Norman'ı iflas bayrağını çekmeye yaklaştırmıştır. Bu yüzden ikisi de polise destek olmak için bir şeyler yapmaya karar verdiler ve Daniel Clancy'nin peşine düştüler.

Yaptıkları bu hareket sonucunda yeni bir şey öğrenememiş olsalar da Janet yeni bir iş kazanmıştı. Kendisi artık Poirot'un sekreteriydi.

Poirot, Norman'dan Cicely Horbury'un evine gidip beynini kemiren bazı soruların cevabını bulabilmesi için yardım istedi. Norman bunu seve seve kabul etti. Geri dönüp ne konuştuklarını anlattığında Poirot'un kafasındaki çoğu soru işareti silinmişti.

Arkeolog olan Armand Dupont ve oğlu Charles Dupont ile konuşmak için Janet'le Fransa'ya gitti Poirot. Orada onları bir sürprizin beklediğinden habersizdiler.

Poirot, Armand ile konuşurken Janet de Charles ile konuştu. Onlardan fazla bir şey öğrenememiş olsalar da Franda'da bulunmaları cinayetin çözülmesi için önemli rol oynayan biriyle karşılaşmaları için büyük bir şanstı.

O kişi gittikten sonra Poirot gerçeği anladı ama artık çok geçti. Ellerindeki tek şüpheli hayata gözlerini yummuştu. Üstelik bu da bir cinayetti. Madam Giselle'yi öldüren zehir onu da öldürmüştü. Katil, tek şüphelinin polisin eline geçmek üzere olduğunu öğrenmiş ve hemen harekete geçmişti. Şimdi Poirot'un yapması gereken tek şey katil kaçmadan ve daha fazla insanı öldürmeden onu yakalamaktı. Bunu o uçakta bulunan suçsuz insanların eski hayatlarına normal bir şekilde devam edebilmesi için de yapmalıydı.

Benim kitap hakkındaki görüşüm:

Yazar fazlasıyla akıcı bir yazım tarzına sahip. Okurken sıkıldığım bir bölüm dahi olmadı. Kitabın başında bulunan şüpheliler ile ilgili bilgiler, elde edilen kanıtlar ve cevaplanması gereken sorular bölümü olayları daha kolay anlamama yardım etti. Eğer Agatha Christie okumaya başlamak istiyorsanız doğru kitabın özetini okuduğunuzu bilmenizi isterim.

Editör: Melek Sıla GÜLER

Ölüm Diken Üstünde Soruları ve Cevapları

Ölüm Diken Üstünde kimin eseri?

Agatha Christie

Ölüm Diken Üstünde türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem

Ölüm Diken Üstünde kaç sayfa?

176

Ölüm Diken Üstünde Yorumları

kadın tüm ulaşım araçlarında cinayet yazmış günümüzde yaşasa uzay mekiğindeki gizem diye de yazardı üç astronot olur ama katili sonuna kadar bulamazdık

28-06-2022 23:33

uzay mekiği yorumuna çok güldüm

05-05-2023 18:13

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu