Poirot'nun İlk Davaları

Poirot'nun İlk Davaları
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:320 ISBN:9789752119178 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Poirot'nun İlk Davaları - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem Orjinal Adı:Poirot InvestigatesÇeviren:Çiğdem Öztekin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Poirot'nun İlk Davaları Özet

Önceden Belçika polis teşkilatının başında olan, Hercule Poirot, tesadüfen karıştığı bir davada büyük bir ün ve saygınlık kazanmıştı. Bu davadan sonra kendisini tamamen cinayet olaylarını araştırmaya ve çözmeye adamıştı. Poirot, artık Londra’da yaşamaya başlamıştı. Bir yaralanma sonucu malulen emekli olan dostu, Yüzbaşı Hastings, dedektif Poirot’un yanına taşınmış ve birlikte aynı evde yaşamaya başlamışlardı.

Dedektif Hercule Poirot, kibirli ve aşırı titiz bir kişiliğe sahipti. Üstün zekâlı ve keskin bir mantık güdüsü ile sezgilerinde yanılmamasını sağlayan, sürekli övündüğü beyninde ki küçük gri hücreleri sayesinde olaylara bakış açısını Yüzbaşı Hastings’e anlatmayı seviyordu. Ayrıca tamamen zararsızda olsa en büyük zaaflarından biri gösteriş merakıydı. Bıyığına olan aşırı takıntısı ise artık eski dostu Hastings’i rahatsız etmiyordu.

Yüzbaşı Hastings onun çözdüğü cinayetler konusunda birinci elden bilgi sahibiydi. Dedektif Poirot, ile ilgili Hastings ‘den şimdiye kadar çözdükleri cinayet vakalarının en önemlilerini seçmesi istenmişti. Bu konuda zorlanmayacağı biliniyordu, neredeyse tüm araştırmalarda beraber yer alıyorlardı. Hastings ilk olay olarak zamanında toplumda çok büyük bir ilgi uyandıran ve gazete manşetlerinde çeşitli spekülasyonlara yol açan, tuhaf, karmaşık olaylar silsilesiyle dolu, olaya karışan ünlü kişilerin de olması sebebi ile ilk olarak Zafer Balosundaki olayı anlatmaya karar verdi. Amacı ise bu olayın Poirot sayesinde çözüldüğünü tüm dünyanın duyurmak istemesiydi.

Bir sabah Poirot’un dairesinde oturmuş gazete haberi olan, Zafer Balosu cinayeti ile ilgili haberleri okuyup bir yandan da Poirot ile olay üzerine sohbet ediyorduk. Kâhya kadın gelip bir misafirimiz olduğunu söylediğinde, dedektif Poirot hiç konumuz ile ilgili olmasa da bıyıkları için aldığı yeni pomattan bahsediyordu. Gelen ise eski dostumuz, Scotland Yard Müfettişi Japp’ti. Bu ziyareti ikimiz de beklemiyorduk. Müfettiş Japp, Zafer Balosu cinayeti soruşturmasında Poirot’tan yardım istemeye gelmişti. Poirot, Japp’i yetenekli buluyor fakat yöntem konusun da ki eksikliklerinden rahatsız oluyordu. Müfettiş Japp, Zafer Balosunun, Colossus Hall ‘da verildiğini ve bütün Londra’nın bu baloda olduğundan bahsetti. Poirot ise ondan asıl konuya gelmesini ve cinayete kurban giden kişi hakkındaki bilgileri anlatmasını istedi. Bunun üzerine Müfettiş Japp, bizlere öldürülen yirmi beş yaşındaki Vikont Lord Cronshaw cinayetinin esrar perdesinin gitgide kalınlaştığından bahsedip, aynı gece ölü bulunan ve Lord Cronshaw’ın sevgilisi olan Bayan Courtenay hakkında bildiklerini anlatmaya başladı. Bunun bir rastlantı olduğundan şüphe duyduğunu da sözlerine eklemeyi unutmadı. Cronshaw ve beraberindeki arkadaşları yemek salonunda tatsız geçen yemeği ve Lord ile Bayan Courtenay’ın arasının bozuk olduğunu fark ettiklerini ve Bayan Courtenay’ın ağladığını, balodan erken ayrıldığını da söylemişlerdi. Ölü bulunan Bayan Courtenay’ın aşırı doz Kokain aldığı tespit edilmiş fakat ölümünün intihar mı yoksa buna zorlanmış mıydı, hala şüphelerinin olduğunu söyledi. Zafer Balosunun, kıyafet balosu olması sebebi ile Lord Cronshaw ve nişanlısı da dâhil olmak üzere, İtalyan Tiyatrosu’na heveslenip, kıyafetlerini Lordun amcasında bulunan koleksiyonun bir kısmını oluşturan küçük porselen heykelciklerden kopya ettirmişlerdi.

Dedektif Poirot, önce bu heykelcikleri görmüş ve ardından Zafer Balosuna Lord Cronshaw ile birlikte giden ve yemek salonun da bulunan herkes ile görüşmeye gitmişti…

Dedektif Hercule Poirot ‘un en etkili olduğu on sekiz davasını, eski dostu Yüzbaşı Hastings ‘in anlatımı ile okuyacaksınız. Yüzbaşı Hastings yeri gelecek, Poirot’un zekâsına hayran kalacak, yeri de gelecek olayı nasıl çözdüğünü anlamakta zorlanıp sizi de merak ta bırakacak. Farklı davalarda bu iki eski dostun bakış açılarını gülümseyerek okuyacaksınız. Poirot’un bıyığına olan titizliğini ve gri küçük hücrelerinin nasıl çalıştığına hırsızlıktan cinayete, soygunda bırakılan ve kimsenin ipucu olarak değerlendirmediği fakat Poirot’un, gözünden ve mantığından kaçmayan delilleri yorumlamasına keyif ile yakından şahit olacaksınız.

Poirot'nun İlk Davaları Konusu

Polisiye roman denilince akla gelen ilk isim Agatha Christie Poirot’un İlk Davaları romanı ile okurları kendisinin yarattığı dünyaca ünlü dedektif Poirot’un ilk davalarına götürüyor.

Romanda Poirot kendini dünyanın en iyi dedektifi olarak görür ve bunu herkese göstermekten büyük zevk duyar. Bu yüzden her dava bir anlamda kendi yeteneğini yeniden kanıtlama ve en iyisi olduğunu herkese bir daha göstermek için bir yoldur. Poirot’un İlk Davaları kitabı da Poirot’un kariyerinin ilk zamanlarında çözdüğü 18 davayı birlikte sunuyor.

Hırsızlıktan adam kaçırmaya, soygundan cinayete kadar farklı farklı davaları okurken bir taraftan da Poirot karakterinin nasıl oluştuğuna ve zamanla nasıl olgunlaştığına da tanıklık ediyorsunuz.

Poirot'nun İlk Davaları Soruları ve Cevapları

Poirot'nun İlk Davaları kimin eseri?

Agatha Christie

Poirot'nun İlk Davaları türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem

Poirot'nun İlk Davaları kaç sayfa?

320

Poirot'nun İlk Davaları Yorumları

eski eserlerinden derleme mükemmel yazmış zamanında nilde gelen ölüm ve doğu ekspresinde cinayet romanlarını okuyun

11-12-2014 21:38

lise öğrencisi olarak agatha christienin kitaplarına sardım şuan hepsini tek tek okumaya çalışıyorum kadın mükemmel yazıyor

21-01-2016 21:09

boş zamanlarda okumak için mükemmel bir kitap davalar mükemmel

15-02-2016 10:04

güzel bir kitaba benziyor en yakın zamanda okuycam...

23-03-2017 08:30

çok güzel bir hikayesi var dedektif hercule poirot macerası okumak kadar zevkli birşey yok agatha christie mükemmel yaratmış zekasına hayranım

29-11-2019 16:38

poirot araştırıyor kitbını da ekler misiniz

24-08-2022 23:22

ilk davalarda biraz acemiymiş

20-09-2023 13:17

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli