Ölümle Randevu

Ölümle Randevu
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2007 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9789752108851 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:113,88 TL D&R:121,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ölümle Randevu - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gerilim Orjinal Adı:Appointment with DeathÇeviren:Gönül Suveren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ölümle Randevu Özet

DEĞERLENDİRME

Agatha Christie’nin okuduğum ilk kitabı. Polisiye ve psikoloji üzerine olan roman son sayfasına kadar merakımı diri tuttu. Herkes şüpheliydi ve son ana kadar katil asla belli olmamıştı. Heyecanla okudum. Olaylar, akış, kurgu o kadar zekiceydi ki her detayıyla oradaymış gibi hissettim. Psikolojik tahlilleri de çok başarılıydı. Kitap bittiğinde yazarın diğer kitaplarını da okumalıyım diye düşündüm. Bu sürükleyici hikayesinin tadını eminim diğer kitaplarında da bulacağımdır.

ÖZET

Hikâye Boynton ailesinin Kudüs’e olan seyahatleri ile başlıyor. Kaldıkları otelde tuhaflıkları herkesçe fark ediliyor. Doktor Sarah King ve Theodore Gerard sık sık onlarla ilgili psikolojik tahminlerde bulunuyorlar. Anne Boynton eski bir gardiyandır ve çocuklarının üzerinde otoriter bir tavır sergiliyordur. Onları yabancılarla konuşturmuyor tek başlarına dışarı çıkartmıyordur. Bu durum her iki doktorun da ilgisini çeker. Sarah Bayan Boynton’un üvey oğlu Raymond ile birkaç kez karşılaşır ve onunla kısa da olsa konuşur. Ancak Raymond annesinin üzerindeki baskısı yüzünden Sarah’dan kaçar. Sarah ondan hoşlanıyordur fakat bu kaçmaları yüzünden kendini tutamayarak Bayan Boynton’a sert sözler söyler.

Birkaç gün sonra tüm Boynton ailesi, Sarah, Doktor Gerard, ünlü Milletvekili Lady Westholme ve onun dalkavuğu Amabel Pierce Ürdün’e geziye giderler. Olaylarda tam burada başlar. Bayan Boynton’un büyük oğlu Lennox ve karısı Nadine’nin arası açılır. Nadine onu birçok kez kaçmaya teşvik eder ancak Lennox cesaret edemez Nadine’de bir anlık gafletle dostları Jefferson Cope’un evlilik teklifini kabul eder. Bunun kocasını kızdıracağını ve kaçmak için cesaretleneceğini sanır fakat hiç de öyle olmaz. Sarah ve Raymond’da gezide konuşma fırsatı bulurlar ve Raymond annesine karşı geleceğinin sözünü Sarah’a verir.

O gece neredeyse herkesin kampın dışında olduğu bir anda Bayan Boynton ölür. Normal bir kalp krizi dense de Albay Carbuey işin aslını öğrenmek için meşhur dedektif Hercule Poirot’dan yardım ister. Poirot önce aileden şüphelenir çünkü otelde Bayan Boynton’un üvey kızı Carol ve Raymond’un sözlerine kulak misafiri olur. Annelerini öldürmekten bahseden iki kardeş Poirot için şüpheli durumundadırlar. İkisi de inkâr eder. Poirot daha sonra Doktor Gerard ile görüşür. Onun dediğine göre o gece hastalanmış ve çadırına dönmüştür. Ancak kendine ilaç ararken enjektörünün kayıp olduğunu fark eder. Kalp hastalarının kullandığı ilaç da çantasında yoktur. Poirot bu yüzden bunun normal bir ölüm olmadığını kesinleştirir. Tekrar tüm aileyle konuşur. Nadine’nin kayınvalidesini öldürmek için bir sebebi vardır çünkü kocasını kurtarma içgüdüsüyle hareket etmiş olabilir. Lennox’un da bir sebebi vardı o da karısının onu terk etmesine dayanamadığı için annesini öldürmüş olabilirdi. Carol ve Raymond zaten ağızlarıyla bunu söyledikleri için şüphelidir. Bayan Boynton’un en küçük kızı Ginevra ise aralarında en kötü durumda olandır. Herkes akli dengesinin yerinde olmadığını düşünür. Onun da annesini öldürmek için bir sebebi vardı. Böylece tüm aile şüpheliydi. Onlardan olmayan Sarah ve Doktor Gerard’da şüphelidir. Poirot herkesin saati saatine kaçta kampa döndüğünü not alarak çemberi daraltır. Kararını bildirmek için herkesi bir araya getirdiğinde tek tek şüphelendiği isimleri ve neden şüphelendiklerini açıklar. Sıra son isme yani Lady Westholme’e geldiğinde Poirot onun çok detaycı verdiği ifadelerden şüphelendiğini anlatır. Onun eskiden hapiste yattığını Bayan Boynton’un da gardiyanlığını yaptığını bu yüzden imajını ve mevkiini korumak için öldürdüğünü söyler. Aile gerçeği öğrendiği sırada bir silah sesi duyulur. Yan odada kalan Lady Westholme gerçeklerin açığa çıkacağını anlayınca kendisini öldürmüştür.

Kitabın sonunda ailenin insan içine karıştığını ve mutlu olduğunu görüyoruz. Ginevra ünlü bir tiyatro oyuncusu olmuştur. Sarah ve Raymond birlikte ve mutludur. Hatta Raymond bir kitap bile yazar. Nadine ve Lennox’da yeniden bir aradadırlar. İki çocukları olur. Carol ve Jefferson Cope’da evlenirler. Doktor Gerard ise en başından beri destek olduğu Ginevra’nın başarısını gururla seyrediyordur.

Editör: Leyla Nur Sarı

Ölümle Randevu Soruları ve Cevapları

Ölümle Randevu kimin eseri?

Agatha Christie

Ölümle Randevu türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Gerilim

Ölümle Randevu kaç sayfa?

240

Ölümle Randevu Yorumları

bir kerede okuyup bitirdiğim romanlardan bir tanesi mükemmel bir kurgusu var bayıldım

02-12-2021 16:12

kitap özeti harika olmuş ödevimi yaptım

08-12-2022 18:26

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu