Teneke

Teneke
Kitabın Yazarı:Yaşar Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1967 Sayfa Sayısı:158 ISBN:9789750807190 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 13

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:13,92 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Teneke - Yaşar Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Teneke Özet

Teneke, Yaşar Kemal'in 1955 yılında Varlık adlı dergide tefrika edilen yani her sayıda parça parça olacak şekilde yayınlanan eseridir. Daha sonraları 1967'de Yaşar Kemal'in uyarlamasıyla tiyatroya çevrilmiş ve tiyatrosu da birçok ödüle layık görülmüştür. İleriki yıllarda beyaz perdeye de uyarlanmıştır.

Yaşar Kemal, Teneke adlı eserinde diğer tüm kitaplarında olduğu gibi eleştirilerini öyküye ince ince işlemiş ve göndermelerini tam da yerinde kullanmış. Teneke tam anlamıyla Yaşar Kemal'in ustalığını konuşturduğu eserlerinden yalnızca bir tanesi ve bana göre en güzeli. Kitap sohbet havasında gelişiyor ve yazım dili oldukça samimi. Öykü okuyucuya tüm duyguları vererek, oldukça iyi aktarılmış. Doğrusu Yaşar Kemal'in romancılığı söz konusu olduğunda kendimde söz hakkı bulmaya pek cesaret edemiyorum. Okuyanların beğenmeme gibi bir seçeneği olmadığını düşündüğüm nadir kitaplardan biri oldu Teneke. Söyleyebileceğim tek şey Teneke'yi ve Yaşar Kemal'in diğer tüm eserlerini okumanızı, okumanızı ve hediye etmenizi tavsiye ettiğimdir.

Ayrıca kitabın Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık baskısında Teneke'nin tiyatro uyarlamasının da yer aldığını da eklemek isterim. Eserin kısa özeti ise şöyle:

Olaylar Çukurova'nın bir kasabasında geçer. Kasabaya uzun bir süredir kaymakam tayin edilmemiştir ve tahrirat katibi Resul Bey bir süredir kaymakam vekili olarak görev yapmaktadır. Resul Bey bu durumdan hiç memnun değildir çünkü kaymakam vekili olmanın omuzlarında koca bir yükle dolaşmak demek olduğunu bilmektedir ve tam da emekliliğine bir buçuk sene gibi kısa bir süre kalmışken bu yükü omuzlarına yüklenmek zorunda kalmıştır. Kasabada çeltik ekme zamanı gelmiştir ve çeltikçi ağaların kanun nizam tanımayan çeltik ruhsatlarını imzalamak Resul Bey'in görevidir. Fakat çeltik tarlaları köylere hayli yakın olduğundan tarlaları basan sinekler sıtma belasını köylere getirmekte, her yıl sıtmadan birçok insan ölmektedir. Tüm bunların sebebi de işte bu kanun nizam nedir bilmeyen ve yalnızca kendi edecekleri karı düşünen bu çeltikçi ağalardır. Resul Bey çok zor durumdadır, çünkü ruhsatları imzalarsa onca insanın vebalini taşıyamayacağını düşünür ve vicdan azabı çeker fakat diğer taraftan eğer ruhsatları imzalamazsa çeltik ağalarının başına bir iş getireceklerinden emindir. Hele bir ağa vardır ki, başına beladır. Bu ağanın adı Murtaza Ağa'dır ve her türlü kanunsuz işi yapsa da kimse ona engel olamamaktadır. İşte bu Murtaza Ağa da Resul Bey'in başına bela olmuştur ve her gördüğü yerde eğer ruhsatları imzalamazsa Resul Bey'in başına neler geleceği hakkında içten içe onu tehdit etmektedir. Resul Bey, önceleri basit bir memurken ve huzurlu ve rahat bir yaşama sahipken, şimdilerde hiç huzuru kalmamıştır ve bu dert içten içe onu yiyip bitirmektedir.

Çeltik ekme zamanı iyice yaklaşmaktayken, kasabanın çeltik ağaları, günlerini bu duruma başka bir hal çare bulmak lazım geldiğini düşünerek geçirmektedirler. Sonunda bir çözüm bulurlar da. Hükümete Resul Ağa aleyhinde bir sürü yalan ve iftirayla dolu telgraf çekerler. Amaçları Resul Ağa'yı vekillikten aldırıp başka bir kaymakamın tayin edilmesini sağlamaktır. Birkaç güne kalmadan çekilen onlarca telgraf karşılığını bulur ve Resul Bey vekillikten alınır. Şimdiden kasaba yeni mezun olmuş genç ve çiçeği burnunda bir kaymakamın atandığı haberiyle çalkalanmaktadır. Resul Bey sonunda rahatına kavuşur ve eski küçük fakat huzurlu memuriyetine geri döner.

Kasabaya gerçekten de Fikret Irmaklı adında genç ve çiçeği burnunda bir kaymakam atanmıştır. Bu yeni kaymakam şimdiden görev aşkıyla yanıp tutuşmaktadır. Çeltik ağaları bu durumdan oldukça memnundur, çünkü bu genç ve deneyimsiz kaymakamı kısa sürede kontrolleri altına alıp her istediklerini yaptırabileceklerini düşünmektedirler. Murtaza Ağa yeni kaymakam için kaymakamlık binasına yakın krallara layık bir ev döşetir. Evin içini de Murtaza Ağa'nın yaltakçılarından biri en pahalı mobilyalarla döşer. Eve bir sürü tablo asmayı bile ihmal etmezler.

En sonunda genç kaymakam Fikret Irmaklı geldiğinde, büyük bir törenle karşılanır. Murtaza Ağa kapsamlı bir karşılama töreni hazırlatmış, bütün kasaba halkı otobüslere, arabalara doluşarak tren istasyonuna kaymakamı karşılamaya gitmiştir. Bu kadar büyük bir tören düzenlenmesini, böylesi dört gözle bekleneceğini tahmin etmeyen Fikret Bey çok şaşırmış, bir o kadar da sevinmiştir. Bu kasabadaki memuriyetinin gayet rahat ve güzel geçeceğine inanmaya başlamıştır. Fakat bu bir kısmı yalnızca kendini düşünen bencil ve kanun tanımayan, diğer kısmı ise zavallı ve sıtmadan yüzlercesi hayatını kaybeden insanların arasında başına neler geleceğinden habersizdir.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Teneke (roman) Soru Cevap

teneke kimin eseri?

Teneke romanı Yaşar Kemal'in bir eseridir.

Teneke Yorumları

yaşar kemalin en güzel kitaplarından bir tanesi özellikle kitabın konusu çok iyi

02-02-2016 22:15

mükemmel bir türkiye fotoğrafı çekmiş adam bir dönemi çok güzel anlatmış mutlaka okuyun

07-02-2016 09:56

hikaye hoşuma gitti sıkılmadan okunabiliyor teşekkürler

20-02-2016 00:46

özet olduğundan emin isiniz

04-12-2016 18:19

çok kötü
süper olmuş teşekkürler

12-01-2017 22:06

deniz gezmiş bu kitapı okuduktan sonra ilk siyasi direniş hazırlıklarına başlamıştır
o dönem deniz gezmiş orta son sınıf öğrencisiydi haydarpaşa da

28-01-2017 15:02

guzel bi kitap

20-04-2017 20:25

okuduğum en derin romanlardan birisi.

12-08-2017 19:57

bence roman harika

17-10-2017 19:09

bukadar harika bir roman gormedim

18-10-2017 18:56

yasar kemal neden kitabin ismini teneke koymustur

08-11-2017 20:43

çok çok güzel

12-01-2018 03:11

teneke kitap özeti için çok teşekkür ederim normalde yaşar kemal romanlarını çok severim ama sınavlardan dolayı teneke romanını okuma fırsatı bulamamıştım

19-12-2019 20:52

İnce Memed 3 İnce Memed 2 Sarı Sıcak Kale Kapısı Yusufçuk Yusuf Deniz Küstü Demirciler Çarşısı Cinayeti Ölmez Otu Ortadirek Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Binboğalar Efsanesi Bir Ada Hikayesi 4 - Çıplak Deniz Çıplak Ada Tanyeri Horozları Karıncanın Su İçtiği Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca Ağrıdağı Efsanesi Ağıtlar Yer Demir Gök Bakır Teneke Tek Kanatlı Bir Kuş Kuşlar Da Gitti Yılanı Öldürseler İnce Memed en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Yabancı Romanlar Çocuk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Psikoloji Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Kişisel Gelişim Kitapları Şiir Kitapları Politik Kitaplar Günlük Anı Kitapları Biyografi Kitapları Beslenme Diyet Kitapları