Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca

Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca
Kitabın Yazarı:Yaşar Kemal Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1977 Sayfa Sayısı:208 ISBN:9789750806735 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:13,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca - Yaşar Kemal

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca Özeti

Yaşar Kemal'in Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca kitabında dünya da yaşayan canlıların doyumsuzluğu filler ve karıncalar üzerinden anlatılmıştır.

Filler sultanı ak güvercinden daha ak, iri, görkemli bir fildir. Tahtına oturmuş, ulağı Ulukepezi bekler. Bu kuş, hüdhüdlerin başıdır. Geniş ak, kara kanatları; başında, boynunda ki kepezi ise turuncudur. Ulukepez, filler sultanına karıncalar diyarından haber getirmiştir. Karıncaların hünerlerini anlatmaya başlar. Uzak diyarlarda ki karıncalar çalışkandır. Yılın on iki ayı yetecek yiyecek dolu ambarları, uygar kentleri vardır. Ulukepez anlattıkça filler sultanı kararını verir. Tüm filleri toplayarak karıncalar diyarına sefere çıkarlar. Üç günlük bir yürüyüşten sonra karıncalar diyarına gelirler. Beş yüz fili karıncaların üstüne salarak ülkelerini yerle bir etmeye başlar. Filler sultanı, çalışkan karıncaları görememektedir. Çalışkan karıncalar, çok küçük olduğu için onları görememektedir. Bunun üzerine Ulukepez, karıncaların en ulularını toplayarak kanadında filler sultanının huzuruna getirir. Karıncaların dillerinden anlamayınca Ulukepez aralarında tercümanlık yapar. Bu karıncaların en uluları demirci kırmızı sakallı karınca konuşur. Neden onlara saldırdığını sorar. Sultan da ilk onların savaş açtığını söyler. Kırmızı Sakallı karınca, karşı çıkınca sultan daha da hiddetlenir. Diğer karıncalar da titreyerek kabul eder. Bunun üzerine kırmızı sakallı, Ulukepezin kanadından aşağı atlar. Bu kadar yüksekten atlayan karıncanın sağ çıkamayacağını düşünürler. Diğer karıncalar, sultana savaşın durmasını yoksa ona hizmet edecek kimsenin kalmayacağını söyler. Bunun üstüne filler sultanı fillerini geri çeker ve karıncalardan bir senede sırça sarayı isteyerek içini balla, yağla, her türlü yiyecek ile doldurmalarını ister. Karıncalar, toplanıp karar vermeye çalışırlar. Sonunda filler sultanını isteğini kabul etmek zorunda kalırlar. Bir yandan şehirlerini onarırken, bir yandan da nasıl kurtulacaklarını düşünürler. Ama bir çare bulamazlar. Filler sultanı ise böyle bir duruma karşı önlem almak için Ulukepezi görevlendirir. Karıncaları gruplara böler. Onlara karıncalıklarını unutturmak için aslında sizde fildiniz diyerek onları kandırmaktadır. Bir yandan da kırmızı sakalı aramaktadır. Ölüsü ya da dirisi bulunmalıdır. Bir süre sonra her karıncanın ağzından; her karınca bir fildir sözleri yankılanır. Filler sultanı, tüm hüdhüd kuşlarının ve karıncaların filce konuşmasını ister. Artık hepsi birer fildir.

Karıncaların içinde, sarıca karıncalar ise filler sultanının askerleridir. Sultan sırça sarayı bir de dünyanın merkezinde bulunan mavi elmastan bir taht istemiştir. Ulukepez, bunların bir yıl içinde bitmesi için diğer karınca ülkelerine de sefer düzenlemeyi önerir. Filler sultanı bu fikri beğenerek kabul eder. Ulukepez, önce kara karıncalara gider. Sonra da kırmızı ve yeşil... Tüm karıncaları filler sultanının buyruğuna bağlanmıştır. Bir yılın sonunda filler sultanının sarayı da tahtı da bitmiştir. Mavi elmastan taht, her yeri mavi ışıkla boyamıştır. Sultan ise bu durumdan oldukça memnundur. Yorgun karıncalar kıvanç içinde ülkelerine döner. Fakat büyük sorun vardır; hepsi kendini bir fil sanmaktadır. Ulukepez, hemen filler sultanına gider. Sultan başta sevinse de filler gibi yemeye başlamaları sonra da kıçlarını ağaca dayayıp kaşımaları telaşlandırır. Yasak koysa da karıncalar ve hüdhüd kuşları bir fil oldukları için böyle yaptıklarını söylerler. Sonunda kış gelmesi sonucu aç kalınca ne yaptıklarının farkına varırlar. Hüdhüd kuşları, yuvalarına giderek depoda ki yiyeceklerden yerler. Fakat karıncalar açtır. Başta sultana kızsalar da sonunda ondan yardım isterler. Onları doyurmayı kabul eden sultan, sadece onlardan kırmızı sakallı karınca getirmelerini ister. Sarıca karıncalar ise, sakallarını boyayarak kırmızı sakallıların ülkesine gider. Kırmızı sakallı topal karınca, onlardan şüphe etse de tüm kırmızı karıncalar, onların birer kırmızı karınca olduğuna inanmaya devam ederler. O anda bir yağmur yağması ile boyaları aksa dahi aynı şeyi savunmaya devam etmektedirler. Kırmızı sakallı topal karınca ise bir süre susmaya karar verir. Sabaha karşı toplanan sarıcalar, kırmızıların içlerine sızıp onları bölmeyi planlarlar. Sarıcaların başbuğu, bir kırmızı sakallı karıncanın sakalını kesip kendine takar. Diğerlerine de aynı şeyi yapmasını söyler. Başbuğ, kırmızı sakallı topal karıncanın yanına giderek; dağın öbür tarafında ki ülkeden geldiğini fillerin tüm karıncaları öldürdüğünü söyler. Topal karınca da ona inanır. Topal karınca ile başbuğ karınca çok iyi anlaşır. Bir süre sonra kırmızı karıncalar içinde ayrılıklar oluşur. Kırmızı sakallı topal karınca, böylece başbuğun sarıcaların başı olduğunu anlar.

O kışı atlatan diğer karıncalar, sonunda bahara çıkarlar. Filler sultanı bu sarayın iki katı büyüklüğünde, daha görkemli bir saray daha ister. Pembe sırçadan saray ve pembe taht istemektedir. Sonra bir de dünya da bulanan yaşam suyundan ister. Tüm isteklerini kabul eden karıncalardan şüphelenmeye başlar. Kış geldiğinde filler sultanının sarayı hazırdır. Fakat kış geldiğinde karıncalar, yine kendilerini fil zannetmeye başlarlar. Üstelik bu kez yiyeceği de filler sultanından isterler. Onları başta öldürmeye karar verse de sonra Ulukepezin ikna etmesiyle vazgeçer.

O gece değişik bir şey olur. Her yerden bir türkü sesi duyulmaktadır. Bu türkü ile karıncalar karanlık bir karabasanın düşünden uyanır. Türkü, onlara birer karınca olduklarını; önceden ülkeleri olduğunu anlatır. Tüm karıncalar ülkelerine dönmeye başlar. Filler, karıncalara saldırır. Ülkelerine dönüp hendek kazanlar bile kurtulamamıştır. Kurtulan karıncalar ise kırmızı sakallı topal karıncanın yanına gitmektedir. Bir gece tekrar bir türkü duyulur. Kırmızı sakallı topal karınca, herkese yanındakinin sakalını çekmesini söyler. Sakalı düşen sarıcaların hepsini öldürürler. Diğer karıncalar ortak olarak fillerin olduğu toprakları alttan kazar. Altı aydan sonra, kırmızı sakallı topal karınca, ak güvercin ile sultanın yanına gider ve sarıca karıncaların ölüsünü ona atar. Asker filler, karınca ülkelerine varamadan toprağın içine girerler. Bunu duyan filler sultanı, sinirlenerek olduğu yerde zıplar. Zıplaması ile yer çöker, içinde kalır.

Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca; bana iyiyle kötüyü ayırmayı, vicdanı, adaletin nasıl olması gerektiğini göstermektedir. Yaşar Kemal, öyküsüyle dünyanın düzenini başarılı bir şekilde anlatmıştır.

Yazan: Nilay Alakuş

Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca Yorumları

çok güzel bir öykü kitabı çok beğendim

13-02-2018 09:12

ana fikrini söylermisiniz

08-03-2018 07:56