Yaşar Kemal

Yaşar Kemal Kimdir

Türk Edebiyatının en önde gelen isimlerinden biri olan Yaşar Kemal 1923 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Henüz ortaokuldayken şiirler yazıp, Adana Halkevi’nde yayımlatarak yazarlık hayatındaki ilk adımı atmıştır. Ortaokulu yarıda bırakmak zorunda kalan yazar, ırgatlık, bekçilik, öğretmenlik gibi çeşitli işlerde de çalışmıştır ama yazarlığı hiçbir zaman elden bırakmayarak şiirlerini Ülke, Kovan,Millet, Beşpınar gibi dergilerde yayınlatmıştır. İlk öyküsü “Sarı Sıcak” ,ilk romanı ise “İnce Memed” olmak üzere sayısız başarılara imza atmıştır. “İnce Memed” kırk dile çevrilerek dünya çapında tanınmaktadır. Birçok ödüle layık görülen Yaşar Kemal, Nobel Ödül’üne de aday gösterilen ilk Türk yazar olmayı başarmıştır. Bizlere sayısız eserler sunan Türk Edebiyatının büyük ustası 28 Şubat 2015 yılında organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetmiştir.

Yaşar Kemal Romanları / Eserleri / Kitapları:

İnce Memed 1 – 1955, İnce Memed 2 – 1969, İnce Memed 3 - 1984, İnce Memed4 – 2006, Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana- 1997, Karıncanın Su İçtiği – 2002, Tanyeri Horozları – 2002, Ortadirek – 1960, Yer Demir Gök Bakır – 1963, Ölmez Otu – 1968, Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yusufçuk Yusuf, Yağmur Kuşu, Kale Kapısı, Kanın Sesi, Üç Anadolu Efsanesi – 1967, Ağrı Dağı Efsanesi – 1970, Binboğalar Efsanesi – 1971, Algözüm Seyreyle Salih – 1976, Çakırcalı Efe – 1972, Yılanı Öldürseler – 1976, Kuşlar da Gitti – 1978, Deniz Küstü – 1978, Yağmurcuk Kuşu – 1980, Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca – 1977, Sarı Sıcak -1977, Bugünlere Bahar İndi – 2010


8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yaşar Kemal Kitapları

İnce Memed 2 İnce Memed 2

Memed, Abdi ağayı öldürdükten sonra uzun süre dağlarda kalır. Ancak yorgun düşmüş, içecek su, yiyecek ekmek bulamaz hale gelmiştir.

Puan: 9 | Yorum: 9

Ölmez Otu Ölmez Otu

Anadolu sınırlarına sığmayan yazarımız Yaşar Kemal, Ölmez Otu adlı eserinde cinayet, şehvet, ekonomik kaygılar gibi konuları işlemektedir.

Puan: 8.9 | Yorum: 3

Ortadirek Ortadirek

Yaşar Kemal Toplumcu-Gerçekçi bir yazardır. Dağın Öte Yüzü serisinin birinci romanı Ortadirek, toplumun ekonomik-sosyal sorunlarından bahseder.

Puan: 9.1 | Yorum: 4

Binboğalar Efsanesi Binboğalar Efsanesi

Yaşar Kemal, Binboğalar Efsanesi’nde yörük obalarının nasıl yok olduğunu Karaçullu Obası üzerinden anlatıyor.

Puan: 7.9 | Yorum: 5

Yağmurla Gelen Yağmurla Gelen

Yaşar Kemal, Yağmurla Gelen adlı eserinde Muhterem Yoğuntaş adında kimsesiz bir çocuğun hikâyesini anlatıyor.

Puan: 8.6 | Yorum: 1

Tek Kanatlı Bir Kuş Tek Kanatlı Bir Kuş

Yaşar Kemal kuşkusuz Türk edebiyatının en usta kalemlerinden bir tanesi. Son romanı Tek Kanatlı Bir Kuş ile okurlarına mükemmel bir roman daha sunuyor.

Puan: 7.2 | Yorum: 50

Bir Ada Hikayesi 4 - Çıplak Deniz Çıplak Ada Bir Ada Hikayesi 4 - Çıplak Deniz Çıplak Ada

Bir Ada Hikayesi dörtlemesinde Yaşar Kemal, Kurtuluş Savaşından Cumhuriyetin ilk yıllarına kadarki süreçte siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal sorunların farklı kimlikler üzerindeki etkisini göç izleği üzerinden anlatmıştır.

Puan: 7.9 | Yorum: 24

Çakırcalı Efe Çakırcalı Efe

Usta yazarın kaleminden bir efsane daha yazıya dökülüyor. Bunda da hem babası Ahmed Efe'nin hem de Çakırcalı Efe 'nin yiğitliklerini okuyoruz.

Puan: 8.6 | Yorum: 3

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana

Bir Ada Hikayesi dörtlemesinin ilk kitabı olan Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana adını I. Dünya Savaşı sonrasında kıyıma uğrayan Yezidilerin ölü bedenlerinin atıldığı Fırat Nehrindeki görüntüden alır.

Puan: 8.6 | Yorum: 5

İnce Memed 3 İnce Memed 3

Yaşar Kemal; "Beni okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun, insan sömürüsüne karşı çıksın" diyor. Kitabı gerçekten yüreğiyle okuyan kişinin kötü olması mümkün değil.

Puan: 8.7 | Yorum: 4

Ağıtlar Ağıtlar

Usta yazarımız Yaşar Kemal Ağıtları çeşitli yörelerden derlemeye başladı.

Puan: 8.2 | Yorum: 5

Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik

Üç Anadolu Efsanesi: Köroğlu, Karacaoğlan ve Alageyik efsaneleşmiş halk hikâyelerinin Yaşar Kemal’in muhteşem üslubuyla buluştuğu eşsiz bir eser.

Puan: 8.9 | Yorum: 11

Yağmurcuk Kuşu Yağmurcuk Kuşu

Yaşar Kemal eserleri sevilen ve başarılı bulunan bir yazardır. Gerek betimlemeleri gerek yazdığı dönemlerin şeffaflığı haklılık payını ortaya koyuyor.

Puan: 7.7 | Yorum: 3

Sarı Sıcak Sarı Sıcak

Yaşar Kemal’in en beğendiğim yanlarından biri de kadın karakterleri öykülerinde ince ince işlemesidir.

Puan: 7.6 | Yorum: 9

Yusufçuk Yusuf Yusufçuk Yusuf

Akçasaz’ın Ağaları serisinin ikinci romanı olan Yusufçuk Yusuf, ağaların güç gösterilerini konu almıştır.

Puan: 9 | Yorum: 4

Deniz Küstü Deniz Küstü

Yazar, eserinde mekân olarak İstanbul’u ele almıştır. Karakterler ile doğa resmedilmektedir. Kirletilen ve sömürülen doğa, karşılığında insanlara zehir saçmaktadır.

Puan: 9.1 | Yorum: 3

Demirciler Çarşısı Cinayeti Demirciler Çarşısı Cinayeti

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Akçasazın Ağaları serisinin ilk romanıdır. Eser, ağalık sistemini ve beraberinde gelen kan davalarını konu almaktadır.

Puan: 9.1 | Yorum: 5

Tanyeri Horozları Tanyeri Horozları

Yaşar Kemal serinin bu üçüncü kitabı olan Tanyeri Horozları’nda yer yer otobiyografik unsurlar kullanmayı ihmal etmemiştir.

Puan: 8.4 | Yorum: 4

Karıncanın Su İçtiği Karıncanın Su İçtiği

Adını bir Karadeniz balıkçı deyiminden alan Karıncanın Su İçtiği’nde artık anlatılanlar sadece mübadiller değildir.

Puan: 8.2 | Yorum: 5

Kale Kapısı Kale Kapısı

Kale Kapısı, Kimsecik üçlemesinin ikinci romanıdır. 1980 yılında yazılmaya başlanmış ve 1983 yılında tamamlanmıştır.

Puan: 9 | Yorum: 3

Kuşlar Da Gitti Kuşlar Da Gitti

Kuşlar da Gitti, büyük usta Yaşar Kemal'in ilk kez 1978 yılında yayımlanmış olan kısacık romanıdır. Yaşar Kemal, bu romanında 'Eski İstanbul' temasını ustalıkla işlemiştir.

Puan: 8.5 | Yorum: 13

Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca

Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca çocuk kitabı olarak anılsa da alegorik yapısından dolayı büyüklere de ince mesajlar yollamaktadır.

Puan: 8.3 | Yorum: 12

Yılanı Öldürseler Yılanı Öldürseler

Çok kısa ama bir o kadarda dolu bir kitap olan Yılanı Öldürseler o kadar gerçekçi bir dille yazılmış ki. Yaşar Kemal o zamanların kan davalarını, törelerini ve toplumun ahlak yapısını çok akıcı bir dille anlatmış.

Puan: 8.4 | Yorum: 21

Ağrıdağı Efsanesi Ağrıdağı Efsanesi

Usta yazar Yaşar Kemal'in elinden olan Ağrı Dağı Efsanesi, Abidin Dino'nun çizimleri ile renk kazanmıştır.

Puan: 9.3 | Yorum: 15

Teneke Teneke

Teneke, Yaşar Kemal'in 1955 yılında Varlık adlı dergide tefrika edilen yani her sayıda parça parça olacak şekilde yayınlanan eseridir.

Puan: 8.4 | Yorum: 14

Yer Demir Gök Bakır Yer Demir Gök Bakır

Yer Demir Gök Bakır’da birçok karakter olsa da özellikle son bölüme doğru Taşbaş ve Sefer’in arasındaki olaylara ağırlık verilir.

Puan: 7.9 | Yorum: 11

İnce Memed İnce Memed

İnce Memed dörtlüsü, düzene başkaldıran Memed’in, insan ilişkileri, köyleri ve doğasıyla Çukurova’nın öyküsü. Yaşar Kemal’in söyleyişiyle “içinde başkaldırma kurduyla doğmuş” bir insanın,”mecbur adamın” romanı.

Puan: 8.6 | Yorum: 27

Yaşar Kemal ile ilgili yorumlar

tüm romanları mükemmel ama ince memed serisini, yılanı öldürseler ve yer demir gök bakır kitaplarını şiddetle tavsiye ederim zaten bir kitabını okuduktan sonra tüm kitaplarını okumak isteyeceksiniz

22-11-2016 23:57

adam tam bir usta mükemmel kitapları var

19-03-2017 20:29

inşallah tüm kitaplarını okuma fırsatım olur

04-09-2017 18:52

ilk ince memed kitabını okumuştum öğretmenimiz okumamız için vermişti o günden beri en sevdiğim yazarlardan bir tanaesi kütüphanede kitaplarını buldukça okuyorum

01-02-2019 23:32

diğerleri nerede

18-02-2019 21:06

burada ölmez otu, ortadirek, demirciler çarşısı cinayeti ve binboğar efsanesi kitapları eksk onlar da çok güzel eserleri onları da ekleyin lütfen

29-11-2019 11:32

bütün kitapların özetini eklemişsiniz yağmurcuk kuşu nerede?

09-03-2022 11:53