Çakırcalı Efe

Çakırcalı Efe
Kitabın Yazarı:Yaşar Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2007 Sayfa Sayısı:182 ISBN:9789750807244 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:135,80 TL KitapYurdu:137,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Çakırcalı Efe - Yaşar Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çakırcalı Efe Özet

Çakırcalı, babası Ahmed Efe'nin oğludur. Babası yiğit, mert, babacan bir eşkıyadır. Havaya atılan bozuk parayı havada vurabilecek kadar iyi bir atışçıdır. Tüm Ege'ye nam salmış, kötülerin, paşaların korkulu rüyası haline gelmiştir. Bir de oğlu olur Ahmed Efe'nin ancak oğlunun büyüdüğünü görmeye ömrü yetmez. Bir Osmanlı paşası olan Hasan çavuş ile arkadaş olan Ahmed Efe, bir gün bu Paşa'nın tuzağına düşer. Dost gibi yaklaşan Hasan çavuş bir kuytu da vurur Ahmed Efe'yi. O günden beridir annesi bizim Çakırcalı'yı intikam ateşi ile, bir gün babasını yerine geçecek, eşkıya olacak diye yetiştirir. Çakırcalı bunu istemese de bir süre sonra kaderine razı olmak zorunda kalacaktır.

Çakırcalı biraz büyüdükten sonra eline bir silah verilir ve babası öldükten sonra kendisine bakan birinin düşmanlarını öldürmesi istenir. Annesi eline silah alacağı için çok mutludur. Çakırcalı o gün iki kişiyi öldürür ve ardından hapse düşer. Bir süre hapis de kalır ancak orada da yiğitliğini göstererek herkesin sevgi ve saygısını kazanır. Hapis'ten çıktığı vakit annesi haber yollar. Babasının intikamını almadan eve dönmesin diye. Çakırcalı kendi ağasının yanına giderek kendisini efe ilan ettirir ve vurur kendisini dağlara. Dağa çıktığı ilk zamanlar karar vermekte çok zorlanır, ateş edemez, eli silah zor tutar bir haldedir. Zaten dağa çıkıp eşkıya olmayı kendisi de istemez ancak kader bunu kendisine yazmıştır. Geri dönüşü olmaz. Yanındaki kişilerin ise Çakırcalı Efe 'nin sözünden çıkması yasaktır. O ne derse sorgulamadan yapmak mecburiyetindedirler.

Gel zaman git zaman Çakırcalı Efe zenginden alıp fakire para dağıtmaya başlar. Giydirir kuşatır. Fakirlikten evlenemeyen varsa evlendirir, haksızlık varsa giderir. Civardaki ağalar zorla köylünün malını alıyorsa Ağa'nın malına el koyar. Köylüye altınını dağıtır. Böyle böyle ün yapar dağlarda. Tüm Ege'ye sarılır namı. Babasının katili olan Hasan çavuş kendisini yakalamak için çabalasa da başarılı olamaz ve Çakırcalı sonunda öldürür Hasan çavuş'u. Almıştır babasının intikamını. Ondan sonra Osmanlı bir sürü çavuş takar peşlerine ama Çakırcalı'yı yakalamak kolay mı? Yel gibi esiyor dağlarda. Nerede olduğu belli değil. Şurada diye ihbar gidiyor çavuşlara yarım saat içinde iki saatlik yolu kat etmiş oluyor Çakırcalı. Hiçbir çavuş yenemiyor.

2 kere dağdan inmesi için teklif gidiyor. İkisinde de kabul ediyor ancak düşmanları rahat bırakmıyor. Bir şey oluyor muhakkak ve Çakırcalı istemeye istemeye yeniden dağlara çıkmak mecburiyetinde kalıyor. Böyle geçiyor bir ömür. Derken Rüştü adında bir çavuş çıkıyor meydana. Düzce'yi temizlemiş eşkıya'dan. Bunu görünce İzmir'e sevk ediyorlar Rüştü çavuş ve adamlarını. Rüştü çavuş herkes gibi davranıp hemen peşine düşmüyor. Önce bilgi topluyor hakkında, yavaş yavaş beklemediği anda vuruyor düşmanı. Çakırcalı'yı da bir gün ilk karşılaşma da yığıyor yere. Ancak kafası kopmuş halde buluyorlar. Şanı yaşasın diye öldükten sonra kendi arkadaşları koparıyor Çakırcalı Efe 'nin kafasını. Sonradan karısı Iraz tespit ediyor onun Çakırcalı olduğunu. O dağlardan geçerken insanlar hala Çakırcalı izin ver diye bağırmakta olduğu söyleniyor.

Değerlendirme:

Usta yazarın kaleminden bir efsane daha yazıya dökülüyor. Bunda da hem babası Ahmed Efe'nin hem de Çakırcalı Efe 'nin yiğitliklerini okuyoruz. Zenginden alıp fakire veriyorlar ancak bunu öldürerek yapıp kendilerini de çok haklı buluyorlar. Her şeyin çözümünün ölüm olmadığını anlamıyorlar. Ahmed Efe kendi isteğiyle çıkıyor belki dağa ama Çakırcalı babasının kaderini yaşamak zorunda bırakılıyor. İstemeyerek yapıyor her şeyi. Babasının suçunun cezasını çekiyor sanki. Okurken öyle hissettim nedense. Akıcılığı ve üslubu ile tam bir yaşar Kemal eseri.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Çakırcalı Efe Soruları ve Cevapları

Çakırcalı Efe kimin eseri?

Yaşar Kemal

Çakırcalı Efe türü nedir?

Yerli Romanlar

Çakırcalı Efe kaç sayfa?

182

Çakırcalı Efe Yorumları

robin hoodu herkes beğenir ama çakırcalı efeyi kimse bilmez yaşar kemale helal olsun güzel bir kitap yazmış ama giderlen robin hood filmi çekerler tarihimize yazık ediyoruz

04-04-2022 21:16

özet için teşekkürler çok işime yaradı

25-12-2022 18:01

yaşar kemalin en sevdiğim eserlerinden biri yanlış hatırlamıyorsam filmi de yapıldı ama kitabı daha güzel

30-05-2023 19:54

karakterler hakkında detaylı bilgi arıyorum

24-03-2024 23:23

Yağmurla Gelen Yağmurcuk Kuşu Çakırcalı Efe İnce Memed 3 İnce Memed 2 Sarı Sıcak Kale Kapısı Yusufçuk Yusuf Deniz Küstü Demirciler Çarşısı Cinayeti Ölmez Otu Ortadirek Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Binboğalar Efsanesi Bir Ada Hikayesi 4 - Çıplak Deniz Çıplak Ada Tanyeri Horozları Karıncanın Su İçtiği Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca Ağrıdağı Efsanesi Ağıtlar Yer Demir Gök Bakır Teneke Tek Kanatlı Bir Kuş Kuşlar Da Gitti Yılanı Öldürseler İnce Memed en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu