İnce Memed 3

İnce Memed Serisi 3. Kitap İnce Memed 3
Kitabın Yazarı:Yaşar Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2006 Sayfa Sayısı:629 ISBN:9789750807039 Kitap Puanı:9.1 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:31,63 TL D&R:35,00 TL Amazon:38,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

İnce Memed 3 - Yaşar Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İnce Memed 3 Özet

Kitabın ilk sayfalarında, yazarın bizi içine aldığı yörenin havasını, suyunu, taşını, toprağını anlatması dışında ilk 2 kitaptan farklı yazılmış, yoğun duyguların işlendiği bir kitap. Başından sonuna kadar bambaşka duygularla işlenmiş, Yaşar Kemal'in kalemini konuşturduğu bir eser.

Kitap köy havasını içinize çekecekmişçesine gerçekçi satırlarla dolu. Çukurova'nın dağları, tabiatı çok başarılı bir şekilde resmedilmiş. Her bölümde yeni bir gözünüzde canlanıyor. Efsanevi olayları aktarırken -gerçek veya değil- yine de anlatırken inandırıcılığı çok büyük. O kadar güzel cümlelerle tasvir edilmiş ki karakterler; adeta diri diri karşınızda ve siz de olayın bir parçası haline gelmişsiniz. Topal Ali'yi çokça okuduğumuz kısımlarda onunla arkadaş olmak isteyebilirsiniz. Kimi zaman gereksiz abartıldığını da düşünebilir ve karakterle sinir olabilirsiniz. Bu karakterlerin çok iyi kurgulandığını ve aktarıldığını gösteriyor. Sanki elinizi uzatsanız dokunacakmışsınız gibi yakın hissedeceksiniz her bir karaktere. Olayın başından sonuna siz de oradaymışsınız gibi. Kitap İnce Memed'in yaralanması ile başlıyor. Sürekli köy, kasaba, dağlar arasında gidip geliyor. Bu sayfaları okurken de İnce Memed'e bir özlem duymamak elde değil. Uzun süre İnce Memed'den haber alamıyoruz. Gözler ister istemez onu arıyor. Diğer karakterler daha ön planda. İlk iki kitaptaki karakterleri de okuyoruz; Hürü Ana, Topal Ali, Tazı Tahsin, Yüzbaşı Faruk, Arif Saim Bey, Ferhat Hoca, karısı olacak olan Seyran, Koca Osman. Bu arada yeni karakterler de giriyor Mahmut Ağa, Murtaza Ağa, Müslüm gibi. Topal Ali'nin yaptıkları İnce Memed'e olan özlemi bir kat daha artırıyor. Öyle ki İnce Memed geldiğinde sayfalar kendine çekiyor ve daha da büyüleniyorsunuz.

İnce Memed bir yana kitapta anlatılan hikayeler de derinden etkiliyor. Büyülü bir kalemle yazıldığını düşünmeden edemiyor insan. O kadar güzel detaylar var ki her bir hikayede, hayranlıkla bir nefeste okumak kaçınılmaz. Verilen örnekler, tarihimizle bağdaştırdığımızda daha da yakından ve içinde hissettiriyor. Anavarza'dan çıkıp bambaşka diyarlara alıp götüren satırlar okuyoruz. Kitapta çok fazla ölüm, acı, zulüm var. İnce Memed serisinde anlatılan birçok konuda yer alan hikaye ve betimlemeler, halkın kendi arasında anlatarak zenginleştirdiği efsanelerdir. İnsanların birinden bahsederken, anlattıkları kişinin gücünü ve cesaretini ön plana çıkarmak için kullandıkları kelimeler ve betimlemeler, anlatılanların gittikçe gerçekten uzaklaştırır. Aynı kişi, birden fazla kişi tarafından farklı ortamlarda anlatıldığında, anlatılan kişinin anlatanın bakış açısı, hayal gücü ve yorumlayışına göre farklılaştığını görmek gülümsetiyor insanı. Kitabın en önemli özelliği okuyor gibi değil daha çok izliyor gibi olmak. Bu kitabı daha da önemli ve özel hale getiriyor. Olayların işlenişi, satırların gerçekliği izliyormuş hissi yaratıyor. Sayfaları çevirmek sanki sevdiğiniz bir dizinin yeni bölümünü izlemek kadar heyecan veriyor. Kitabı bu denli önemli kılan da bu heyecanı hep diri tutuyor olması. Yaşar Kemal'in kalemiyle buluştuğunuz her satırda ona karşı hayranlığın artmaması elde değil. Edebiyatımızın en kıymetli eserlerinden biri olan İnce Memed serisi, adeta 3. kitapta hayranlığınızı ikiye katlıyor. Kitabı okurken yer yer ağlayacak yeri geldiğinde korku dolu anlara tanıklık edeceksiniz. Kendinizi olayın bir parçası haline getirip duyguları içten yaşayacaksınız. Düzene başkaldıran İnce Memed, insanlığı, adaleti, eşitliği bir nebzede olsun insani şartlar altında yaşamayı öğretiyor. Kadın-erkek eşitsizliğinin normlarla birlikte küçüklükten itibaren insan ruhuna sirayet edişini izliyoruz. Yer yer sınıf ayrımını ve tabakalaşmayı görüyoruz. Kitabın her bir bölümünde başka hikayeler ve bu hikayelerde anlatılmak istenen başka önemli mesajlar yatıyor. . Yaşar Kemal; "Beni okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun, insan sömürüsüne karşı çıksın" diyor. Kitabı gerçekten yüreğiyle okuyan kişinin kötü olması mümkün değil. Satırlar, insanlık dersi veriyor, gerçekleri yüzünüze vuruyor. Kitabın birleştirici gücü çok büyük.

Editör: Nuray Avcı

İnce Memed 3 Yorumları

İnce Memed 3 İnce Memed 2 Sarı Sıcak Kale Kapısı Yusufçuk Yusuf Deniz Küstü Demirciler Çarşısı Cinayeti Ölmez Otu Ortadirek Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Binboğalar Efsanesi Bir Ada Hikayesi 4 - Çıplak Deniz Çıplak Ada Tanyeri Horozları Karıncanın Su İçtiği Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca Ağrıdağı Efsanesi Ağıtlar Yer Demir Gök Bakır Teneke Tek Kanatlı Bir Kuş Kuşlar Da Gitti Yılanı Öldürseler İnce Memed İnce Memed 2 İnce Memed 2 İnce Memed İnce Memed en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna