Karıncanın Su İçtiği

Bir Ada Hikayesi 2 Karıncanın Su İçtiği
Kitabın Yazarı:Yaşar Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2003 Sayfa Sayısı:508 ISBN:9789750807077 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:284,63 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Karıncanın Su İçtiği - Yaşar Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Karıncanın Su İçtiği Özet

Poyraz Musa’nın peşini inzivaya çekildiği bu adada bile bırakmayan ağanın adamlarından biri Poyraz’ı yaşadığı kabuslara geri döndürür. Poyraz, tehlikenin daha büyük bir şekilde geri döneceği endişesiyle cebelleşirken adaya üç tekne dolusu mübadil gelir. Bu insanlar Yunanistan’da tütün ekip biçtiklerini, bunun dışında başka bir şeyden anlamadıklarını, adanın da tütün tarımına elverişli olmadığını öne sürerek adadan kısa sürede ayrılır. Adayı benzer sebeplerle terk edenleri her seferinde sevinçleri kursaklarında kalarak uğurlayan dörtlüyü bu halet-i ruhiyeden sıyıran Melek Hatun olur. İçinde bulundukları umutsuzluktan silkinip kendine gelen ada halkı birkaç gün sonra adaya gelen sekiz kişilik bir aileyle karşılaşır. Bu aile daha önce adaya gelip ayrılanlar arasındadır. Hüsmen, başka yerleri gezmiş görmüş, ailesi için bu adadan daha uygun bir yer olamayacağına kanaat getirmiştir.

Adaya olan göç bununla bitmez. Osmanlı’yla savaşan devletlerin ve Rusların zalimliklerinden kaçan Anadolu göçmenleri de soluğu adada alır. Bunların arasında en çok göze çarpanı Nişancı Veli lakaplı yaşlı bir balıkçıdır. Nişancı Veli üç oğlunu savaşta yitirmiş ve torunlarının selameti için yollara düşmüştür. Çok sevdiği eşi ise oğullarının künyelerini teslim almış olmasına rağmen memleketinde kalıp onları umutla beklemeye devam etmektedir.

Kaymakam adadakilerin misafirperverliği nedeniyle adaya zor durumdaki insanları göndermeye devam eder. Bunlardan biri de Sarıkamış’ta savaşmış Baytar Cemil’dir. Cemil, Rusların esaretinden kaçıp memleketi Van’a dönmüş ancak şehrin toplu halde boşaltılmış olduğunu görmüştür. Cemil savaş mağdurlarının içinde bulunduğu acı durumu anlatırken Kadri Kaptan adaya Giritli Musa Kazım Efendi ve ailesini getirir. Poyraz, Musa Kazım Efendinin büyük kızı Zehra’ya ilk görüşte âşık olur. Zehra’nın gönlünün de Poyraz’da olduğu hareketlerinden açıkça belli olmaktadır.

Savaşın doğu illerinde yarattığı yıkımın bir diğer tanığı da Şehmuz’dur. Şehmuz bir asker kaçağı olarak şahit olduğu vahşet ve yıkımdan kaçmak için adaya sığınmıştır. Adada herkes birbirine kucak açmış, birbirlerinin yarasına sararken adaya Kavlakzade Hacı Remzi adlı fırsatçı gelir ve Rumların evlerini, okul ve kilisesini yıkarak değerli malzemeleri talan eder. Bu fırsatçılık Poyraz’ı çok kızdırsa da işin ucunun Vasili’ye dayanacağı endişesiyle sessiz kalır. Mal müdürü Abdülvahap Beyin bu fırsatçıya bir yandan imkân tanıması bir yandan da savaşın sillesini yemiş insanları adaya göndermesi iyiliğin ve kötülüğün birbiriyle çatışmasının en büyük örneklerindendir. Gönderdikleri arasında bir dengbej olan Uso da vardır. Uso’nun kavalından dökülenler hem Poyraz’ı hem de Zehra’yı yakmaktadır.

Kavlak Remzinin fırsatçılığı bu kadarla da sınırlı değildir. Çorbacı Elia’nın ve Çorbacı Dimitri’nin emaneten çalışanlarına bıraktığı mal ve mülkleri devletin de desteğiyle eminlerinin ellerinden almıştır. Musa Kazım Efendi kendi emanetlerinin de böyle bir yıkıma uğrayacağını düşünüp büyük bir kedere sürüklenir. En sonunda kader arkadaşı Elia’nın çiftliğini vediaya sahip çıkma arzusuyla satın alır.

Adını bir Karadeniz balıkçı deyiminden alan Karıncanın Su İçtiği’nde artık anlatılanlar sadece mübadiller değildir. Fransızlar ve Rusların zulmünden kaçanlar, Enver Paşanın acımasız kurallarından canını kurtarmak isteyen asker kaçakları, savaşın getirdiği yıkımla aç ve açıkta kalan Anadolu insanları da Bir Ada Hikayesi dörtlemesinin ikinci kitabında kendine yer bulur. Her şeylerini masa başında alan kararlarla kaybedenlerin yaralarını saracağı tek yer yine bir ütopya adası olan Karınca Adasıdır. Karınca Adası yaşanılanlar ne olursa olsun umudu yeniden yeşerten bir simgedir.

Editör: Pınar Tufanlı

Karıncanın Su İçtiği Soruları ve Cevapları

Karıncanın Su İçtiği kimin eseri?

Yaşar Kemal

Karıncanın Su İçtiği türü nedir?

Yerli Romanlar

Karıncanın Su İçtiği kaç sayfa?

508

Karıncanın Su İçtiği Yorumları

bir ada hikayesi serisi çok sevmiştim bu ikinci kitaptı hepsi güzel hepsini tavsiye ederim

05-10-2019 15:51

karıncanın su içtiği deyiminin anlamı nedir acaba?

17-12-2019 22:49

karıncanın su içtiği deyimi ne demek

08-05-2022 19:55

kitabı okumuyorsunuz özeti okuyun bari ne demek anlarsınız

21-02-2023 18:47

yaşar kemal kitabının da kopyası yapılmaz zevkle okuyabileceğiniz nadir yazarlardandır bunları okumayacaksanız ne okuyacaksınız

03-12-2023 22:17

Yağmurla Gelen Yağmurcuk Kuşu Çakırcalı Efe İnce Memed 3 İnce Memed 2 Sarı Sıcak Kale Kapısı Yusufçuk Yusuf Deniz Küstü Demirciler Çarşısı Cinayeti Ölmez Otu Ortadirek Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Binboğalar Efsanesi Bir Ada Hikayesi 4 - Çıplak Deniz Çıplak Ada Tanyeri Horozları Karıncanın Su İçtiği Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca Ağrıdağı Efsanesi Ağıtlar Yer Demir Gök Bakır Teneke Tek Kanatlı Bir Kuş Kuşlar Da Gitti Yılanı Öldürseler İnce Memed Tanyeri Horozları Tanyeri Horozları Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana Bir Ada Hikayesi 4 - Çıplak Deniz Çıplak Ada Bir Ada Hikayesi 4 - Çıplak Deniz Çıplak Ada en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu