Ütopya

Ütopya
Kitabın Yazarı:Thomas More Kitap Türü:Tarihi Yayınevi:Alfa Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1516 Sayfa Sayısı:248 ISBN:9786051069173 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:78,10 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Ütopya - Thomas More

Kitap Türü:Tarihi, Politika Orjinal Adı:UtopiaÇeviren:Çiğdem Dürüşkenİngilizce:Utopia Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ütopya Özet

Ütopya, Thomas More tarafından 1516 yılında yayımlanmıştır. Ütopya kelimesi More tarafından Antik Yunancadan türetilmiştir. “Topos” yer, “u” eki olumsuzluk, “ia” ise coğrafyayı belirtmek için kullanılır ve “olmayan ülke” anlamına gelir. More Ütopya’yı yazarken Platon’un Devlet’inden, Antik Yunan ve Roma düşünürlerinden, Hristiyanlık öğretilerinden esinlenmiş; bulunduğu dönemin sistem eleştirisini “ideal toplum” yaratarak yapmıştır. İçeriği, üslubu, çok yönlülüğüyle eser ismini bir edebiyat türüne de vermiştir.

Thomas More Ütopya’daki günlük yaşam, yöneticilik, hukuk, adalet, sağlık, askeri yapı, yeme-içme, giyinme, barınma, aile yapısı, dini hayat gibi temel konuları “gevezelik eden” anlamına gelen Hytloday’in ağzıyla okurlara aktarır.

More, İngiltere Kralı VIII. Henry tarafından Kastilya Prensi Charles ile yaşanan sorunları çözmesi için elçi olarak Flamanya’ya gönderilir. Prensin heyetiyle Bruges kentinde buluşur. Ancak bir anlaşmaya varılamaz. Heyet, prensi bilgilendirmek için Brüksel’e, More da Antwerp’e gider. Orada Peter Giles ve arkadaşı Rafael Hythloday ile tanışır. Rafael bilinmeyen halklar ve ülkelerle ilgilenen Portekizli bir gezgin, bir filozoftur. Amerigo Vespucci ile denize açılmış, Ütopya’nın başkenti Amaurot’ta beş yıl yaşamıştır. More, Rafael’den Ütopya hakkında bilinmesi gereken her şeyi anlatmasını ister. Rafael bu isteği memnuniyetle kabul ederek anlatmaya başlar.

—Utopus tarafından fethedilen Ütopya adası 54 şehirden oluşur ve her bir şehirde aynı davranış biçimleri, aynı gelenek ve yasalar geçerlidir.

—Sokaklar ve evler bir örnektir. Her evin arkasında bir bahçe vardır. Herkes bahçesine çok iyi bakmak için birbiriyle yarışır. Mülkiyet kavramı olmadığı için her on yılda bir insanlar evlerini değiştirirler.

—Her 30 aile yılda bir şef (flark) seçer. Toplam 200 flark da dört mahalle tarafından belirlenen dört aday arasından bir vali seçer. Seçilen bu vali ömür boyu görevde kalır. Her 10 flarkın üstünde de başflark vardır. Başflark seçimi her yıl yenilenir. Başflarklar sürekli değişen iki flarkın katıldığı, üç günde bir gerçekleşen toplantılar yaparlar. Bu toplantılarda çeşitli anlaşmazlıklar görüşülür. Bu görüşmelerde alınacak karar üç gün boyunca düşünülür. Bunların dışında toplanıp devlet işlerini görüşmenin cezası idamdır. Çok daha önemli meseleler ise meclise taşınır. Bu meclislerde hiç konu ortaya atıldığı gün tartışılmaz.

—Herkesin tarım konusunda bilgisi vardır. Tarım dışında yün işçiliği, ketencilik, duvarcılık, demircilik, marangozluk gibi zanaatlara da sahiptirler. Flarklar herkesin mesleğini titizlikle icra etmesini sağlamakta görevlidir.

—Demire büyük önem verirken altın ve gümüşü tuvalet oturakları, zincir, pranga gibi önemsiz şeylerde kullanırlar.

—Evliyle bekârı, kadınla erkeği ayıran küçük farklılıklar dışında herkes aynı giysileri giyer. Bu giysileri de kendileri dikerler.

—Günün sadece altı saatini çalışmaya ayırırlar. Boş zamanlarını akıllıca bir hobiye yöneltmek zorundadırlar. Bu da genelde kitap okumak olur.

—Kadınlar 18, erkekler 21 yaşından önce evlenemezler.

—Hiçbir ailede 10’dan az, 16’dan fazla birey olmasına izin verilmez. Çok çocuğu olanlar çocuklarını çocuk konusunda şanssız ailelere verirler. Her ailenin en yaşlı üyesi aile reisliği yapar.

—Yemeklerini her sokakta bulunan flarkların çalışma salonlarında birlikte yerler. Yemeklerde müzik çalar, tütsü yakılır, sohbet edilir.

—Her şehirde küçük birer şehri andıran 4 adet hastane bulunur. Bu hastanelerde hastaların iyileşmesi için her türlü olanak mevcuttur. Tedavisi olmayan bir hastalığa yakalananlar rahiplerin desteğiyle ve kendi istekleriyle ya kendilerini açlığa mahkûm ederler ya da acı çekmeden ölmek için afyon içerler.

—Ütopyada kadın-erkek herkes sıkı bir askeri eğitim alır ancak savaşı son çare olarak görürler. Zorbalığa, haksızlığa uğrayan dost ülkelerin yardımına hiçbir karşılık beklemeden koşarlar.

—Ütopyada çok az sayıda yasa vardır. Avukatlık mesleği de yoktur. Herkes savunmasını yargıca doğrudan kendi yapar. Zina yapan eşin cezası köleliktir. Aynı suçu iki kez işlerse de ölüm cezası alır. Köleler ağır, kirli, zahmetli işleri yaparlar. Eğer pişmanlık gösterir, görevlerini sabırla yaparlarsa oylamayla affedilirler.

—Herkes istediği dine inanmakta özgürdür. Dinsel baskı, küfür zorbalık olarak kabul edilir ve cezası sürgün ya da köleliktir. Hiçbir dinsel ayinde hayvan kurban etmezler.

Editör: Pınar Tufanlı

Ütopya Soruları ve Cevapları

ütopya kimin eseri?Ütopya Thomas More'nun bir eseridir.

Ütopya Yorumları

tam istediğim gibi bir özetti teşekkürler

25-12-2017 00:30

cok iyi ya tesekkur ederim

11-04-2018 18:07

ütopya thomas more un en güzel kitabı diyebilirim bazılarına sıkıcı gelecektir ama bu tür konulara merakınız varsa mutlaka okumanız gereken kaliteli bir eserdir

26-12-2019 19:41

kısa özet için çok teşekkür ederim çok işime yaradı

10-01-2020 12:46

thomas more ütopya ile güzel bir esere imza atmış farklı bir bakış açısı farklı bir dünya inanılmaz bir hayal gücü yazara helal olsun mükemmeldi

05-02-2020 14:42

harika bir roman sıkıcı bir kitap beklerken harika bir roman çıktı karşıma harika bir hayal gücü var hayatı ve olması gereken yaşam biçimini güzel anlatmış zoraki olarak okutulması gereken bir roman

16-03-2022 20:34

ütopya kimin eseridir

31-07-2022 22:49

kitap analizi de ekler misiniz

19-12-2022 22:26

ütopya ne anlatıyor politik bir içeriğimi var

12-06-2023 21:53

nette farklı eleştiriler okudum anlamsız geldi adam kendine göre bir dünya yaratmış adı üzerinde ütopya

12-12-2023 18:29

ben okudum süper tavsiye etmiyorum

29-05-2024 09:32

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları