İnce Memed 2

İnce Memed 2
Kitabın Yazarı:Yaşar Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:459 ISBN:9789750807176 Kitap Puanı:9 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:19,99 TL D&R:24,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

İnce Memed 2 - Yaşar Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İnce Memed 2 Özet

Memed, Abdi ağayı öldürdükten sonra uzun süre dağlarda kalır. Ancak yorgun düşmüş, içecek su, yiyecek ekmek bulamaz hale gelmiştir. Vayvay köyünde Koca Osman'ın ona yardım edebileceği gelir aklına toparlanır ve hemen yola düşer. Koca Osman'ın yanına gelir. Koca Osman büyük bir mutlulukla karşılar Memed'i. Ancak Memed'in orada olduğunu köyün ağası olan Ali Safa Bey'in duymaması gerekmektedir. Bunun için köyden kimseye Memed'in orada olduğunu söylemezler. Köylülerden Zeynel, Ali Safa Bey'in adamıdır. Onun söylemesinden korkarlar.

Koca Osman dili ile söylemese de hareketleri ile çok mutlu olduğunu söyler. İçi içine sığmaz. Tam da bu sıralarda köyden Yobazoğlu'nun evini yakar Ali Safa Bey. Köyden yavaş yavaş göçler olmaya başlar. Yobazoğlu'nun bir de atı vardır. Tarla karşılığında Ali Safa Bey'den aldığı bir Arap atıdır. At, bir peri gibidir. At, o yangından kurtulur. Ali Safa Bey ise adamlarından Adem'i atı vurması için peşinden yollar. Ancak Adem bir türlü atı vuramaz.

Koca Osman'ın hareketlerinden yakalanacağını anlayan Memed, köyden kaçar. Kendi köyüne gider. Kendi köyünde Abdi Ağadan sonra başa kardeşi olan Hamza Ağa geçmiştir. Hamza Ağa köylüye daha büyük zulümler etmektedir. Bu yüzden köylü Memed'den nefret eder. Memed'in en yakın arkadaşı olan Topal Ali de Hamza Ağa'nın en baş adamlarından olmuştur. Hürü Ana, Memed'in karnını doyurur, yanına azığını verir ve kaçmasına yardım eder. Ancak jandarmalar ile çatışmaya girmesini önleyemez. Topal Ali'nin yardımıyla oradan da kurtulur Memed.

Arif Saim Bey, milletvekilidir. Çukurova da bir çiftlik kurmak ister ve köylülerin topraklarını zorla ellerinden alır. Zamanında bir bey olan İdris Bey'in de topraklarını zorla elinden alan Arif Saim Bey yüzünden İdris, dağlara kaçarak eşkıya olmuştur. İlk hedefi İnce Memed'i öldürmek olsa da karşı karşıya gelince ona kıyamaz ve kan kardeşi olurlar.

Memed'in artık kaçacak yeri kalmamıştır. Nereye gitse jandarmalar tarafında yakalanmaktadır. Tekrar Vayvay köyüne iner. Orada kendisini bir fidanlığa saklar, yaralarını sarar, karnını doyurur, yerini de kimseye söylemezler. Köylünün umudu Memed'dir. Ali Safa Bey'den kurtulacaklarını düşünürler. Sırf Memed'in yerini söylemesin diye köyün gençleri Zeynel'i öldürürler. Adem, ise Memed'in yerini söylemek için Ali Safa Bey'in yanına gitmiş olsa da Ali Safa Bey, Adem'i öldü gösterip Yobazoğlu'nu hapse attırdığı için Adem'i kabul etmez ve diğer adamı durmuşa verdiği emirle Adem'i dinlemeyerek öldürtür. Böylelikle Memed'in yerini öğrenemez ve kendi mezarını kazmaya başlamıştır.

Zamanla köyün en güzel kızı olan Seyran ile Memed birbirlerine aşık olurlar. Ancak tüm köylü ve Seyran umudunu Memed'e bağlamıştır. Ali Safa Bey'den Memed'in kurtaracağına inanmış ancak Memed'den bekledikleri tepkiyi görememiş umutlarını yitirmişlerdir. Hem köylünün umudu, hem de sevdiği kızın kendisine olan inancı sebebiyle Memed, Topal Ali ile birlikte önce Ali Safa Bey'i sonra da Hamza Ağa'yı öldürür.

Değerlendirme:

Yaşar Kemal'in en muhteşem eserlerinden biri olan eser, insanı Çukurova'ya götürüp orada yaşatıyor. İnce Memed 4 kitaptan oluşan bir seri. İlk kitabında Memed'in dağa nasıl çıktığı, Abdi Ağa'yı nasıl öldürdüğü anlatılır. Bu romanda da çok farklı değildir. Memed'in de dediği gibi Abdi ölür, Hamza gelir. Hamza gider, başka Hamza gelir. Ezen - ezilen durumu değişmez köylerde. Birini öldürmek bu sebeple faydasızdır. Yaşar Kemal ezenler ile ezilenlerin durumunu çok güzel bir şekilde anlatmış bir kez daha.

Editör: Senanur KARAKUZULU

İnce Memed 2 Yorumları

çok teşekkür ederim her yerde birinci kitabın özeti var siz ikinci kitabın da özetini eklemişsiniz şahanesiniz

14-01-2021 10:13

İnce Memed 3 İnce Memed 2 Sarı Sıcak Kale Kapısı Yusufçuk Yusuf Deniz Küstü Demirciler Çarşısı Cinayeti Ölmez Otu Ortadirek Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Binboğalar Efsanesi Bir Ada Hikayesi 4 - Çıplak Deniz Çıplak Ada Tanyeri Horozları Karıncanın Su İçtiği Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca Ağrıdağı Efsanesi Ağıtlar Yer Demir Gök Bakır Teneke Tek Kanatlı Bir Kuş Kuşlar Da Gitti Yılanı Öldürseler İnce Memed İnce Memed 3 İnce Memed 3 İnce Memed İnce Memed en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna