Binboğalar Efsanesi

Binboğalar Efsanesi
Kitabın Yazarı:Yaşar Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:281 ISBN:9789750807015 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:139,15 TL D&R:149,40 TL Pandora:176,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Binboğalar Efsanesi - Yaşar Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Binboğalar Efsanesi Özet

Yaşar Kemal, Binboğalar Efsanesi’nde yörük obalarının nasıl yok olduğunu Karaçullu Obası üzerinden anlatıyor. Zor şartlardan kaynaklanan ölümler ve çektikleri zorluklara daha fazla dayanamayıp obayı terk edenler insanlar yüzünden yavaş yavaş küçülen oba, yüzyıllardır korunup nesilden nesile aktarılan kültürüyle birlikte yitip giderken kalanlara pek çok mesaj bırakıyor. Yaşar Kemal gerek karakterlerin duygularını gerekse yörük kültürünü ayrıntılı bir biçimde okura aktarırken, kitabın başından beri okura sunduğu semah, çadır, kilim gibi ögelerin tasvirleriyle de kitabı okurun gözünde canlandırmayı başarıyor. Renklerin yoğun bir şekilde anlatıma katıldığı doğa betimlemeleriyle dikkat çeken “Binboğalar Efsanesi”nin en güzel yönlerinden biri ise Kerem’in Onbaşı’ya verilen şahinini geri almak için verdiği çaba ve bu çabaya ortak olan çocukların arasındaki dayanışma oluyor. “Binboğalar Efsanesi” gerek kurgusu gerekse diliyle özellikle lise düzeyindeki sınıflarda öğretmenlerin edebiyat ve tarih derslerine katabilecekleri nitelikte bir eser olurken, farklı kültürlere ilgi duyan, Alevi ve yörük kültürünü öğrenmek isteyen okurlara da hitap ediyor.

Kitap, suların durduğu anda iki yıldızın bir araya geldiğini görenlerin dileklerinin kabul olacağına inanılan Hıdırellez günüyle başlıyor. Yaylaksız ve kışlaksız kalan Karaçullu obasının her bir ferdi Hıdırellez gecesinde yaylak ve kışlak isteyeceğine söz veriyor. Ama gece gelince hiç kimse yaylak ve kışlağı önemsemiyor, herkes sadece kendisini düşünüyor. Haydar Usta’nın torunu Kerem bir şahin yavrusu istiyor. Obanın en güzel kızı Ceren, Halil’i görmeyi, on altı yıldır nişanlısını bekleyen Yeter de artık nişanlısının gelmesini diliyor. Obanın en yaşlılarından Müslüm ise ölümsüzlük ve bu ölümsüzlükle birlikte yeniden genç olmayı diliyor.

Ertesi gün herkes Kerem’in yıldızların kavuştuğu anı gördüğünü öğreniyor ve o anda yaylak-kışlak istediğini sanıyor. Herkesi kandırdığı için üzülen Kerem ise şahin yavrusu istediği için pişman olsa da gerçeği herkesten saklıyor. Kerem’in birleşen yıldızları görmesinin yanı sıra Haydar Usta’nın otuz yıldır bitirmeye uğraştığı kılıç da obadakiler için umut oluyor. Günler böyle umutlarla sürerken oba sürekli konup göçerek kalabilecek bir yer arıyor. Oba hangi köye konsa yahut ayak bassa hemen köylüler gelip obadan yer parası istiyor. Böyle böyle obanın paraları ve altınları sürekli azalırken sürüleri de tükenmeye yüz tutuyor.

Koca oba çaresizce konacak yer arayıp, her yerden kovulurken kendilerini kurtarabilecek tek kişi olan Ceren’e de düşman oluyor. Çünkü Ceren kendisiyle evlenmek isteyen, bu evliliğin ardından da akraba olacağı tüm obayı babasının topraklarına yerleştireceğini vaat eden bey oğlu Oktay Bey’le evlenmeyi kabul etmiyor. Ceren’in bu evliliği Halil’i sevdiği için kabul etmediğini düşünenler Halil’in öldüğünü söyleyip kanlı gömleğini Ceren’e getiriyorlar. Ama Ceren kararından yine de vazgeçmiyor. Öyle ki koca oba bir olup Ceren’e yalvarıyor. Çocuğu ölenler, çocuğunu Ceren’in öldürdüğünü söylemeye başlıyorlar. En sonunda ise Ceren’in babası Abdurrahman, obanın lideri Süleyman Kahya’dan Ceren’le konuşmasını istiyor. Süleyman Kahya ise buna şiddetle karşı çıkarak hiçbir kızı sevmediği, istemediği biriyle evlenmeye zorlayamayacağını söylüyor. Daha sonra da herkesin Ceren’le barışmasını emrediyor. Böylece Ceren yeniden insanların arasına karışıyor.

Oba onca yerden kovulunca, otuz yıllık kılıcı tamamlayan Haydar Usta, Osman’ı da yanına alarak yollara düşüyor. Osman’la Adana’ya gidip Ramazanoğlu’nu buluyorlar. Haydar Usta, Ramazanoğlu’nun düştüğü durum karşısında şaşırıp kalıyor ve umduğunu bulamayarak başka çareler arıyor. Böylece aslı yörük olan Hasip Bey’e gidiyor ama Hasip Bey’den gördüğü muamele çok daha acı oluyor. En son çare Ankara’ya gidip kılıcı İsmet Paşa’ya verip oba için yer istemeyi düşünüyor. Zorluklarla İsmet Paşa’ya ulaşıyor ama bu işin de sonu hüsran olunca dönüp obaya varıyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Binboğalar Efsanesi Soruları ve Cevapları

Binboğalar Efsanesi kimin eseri?

Yaşar Kemal

Binboğalar Efsanesi türü nedir?

Yerli Romanlar

Binboğalar Efsanesi kaç sayfa?

281

Binboğalar Efsanesi Yorumları

bir yaşar kemal kitabının kötü olma ihtimali yoktur binboğalar efsanesi pek tanınmıyor ama oldukça güzel bir kitaptır

04-02-2020 20:25

kitabın konusu harika karakterler harika bir şekilde ele alınmış yaşar kemal şaşırtmamış mutlaka okunması gereken bir kitap

18-02-2022 17:52

olay örgüsü gerçek mi yoksa hayal ürünümü çok merak ettim

24-04-2022 18:06

özetinize karakter analizi de ekler misiniz

12-02-2023 18:47

yaşar kemalden daha iyi efsane yazan var mı

18-11-2023 22:31

Yağmurla Gelen Yağmurcuk Kuşu Çakırcalı Efe İnce Memed 3 İnce Memed 2 Sarı Sıcak Kale Kapısı Yusufçuk Yusuf Deniz Küstü Demirciler Çarşısı Cinayeti Ölmez Otu Ortadirek Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Binboğalar Efsanesi Bir Ada Hikayesi 4 - Çıplak Deniz Çıplak Ada Tanyeri Horozları Karıncanın Su İçtiği Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca Ağrıdağı Efsanesi Ağıtlar Yer Demir Gök Bakır Teneke Tek Kanatlı Bir Kuş Kuşlar Da Gitti Yılanı Öldürseler İnce Memed en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu