Deniz Küstü

Deniz Küstü
Kitabın Yazarı:Yaşar Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2003 Sayfa Sayısı:419 ISBN:9789750807138 Kitap Puanı:9.4 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:28,65 TL D&R:32,85 TL Amazon:38,81 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Deniz Küstü - Yaşar Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Deniz Küstü Özet

Romandaki olaylar İstanbul’un Menekşe semtinde geçmekle beraber balıkçılık yapan insanların hayatını ele alır. Elinde toplu tabanca ile Zeynel kahveye girer. Kabadayı İhsan’ı öldürür. Kahvede buna müdahale eden tek kişi Selim olur. Selim Zeynel’in elinden tabancayı alır. Yüzüne tükürüp gider. Zeynel, elinde tabanca ile kahvedeki insanlara hesap sorar. Yunus yağı çok para getirmesiyle balıkçılar yunus avlamaya başlarlar. Selim, diğerlerinden farklı olarak yunusların avlanmasını istemez. “Denizi küstürmeyelim” diyerek arkadaşlarını vazgeçirmeye çalışır. Balıkçı arkadaşları Selim’in adını “Deniz Küstü Selim” diye çağırmaya başlar. Denize açıldığında ona eşlik eden yunus familyası ortalarda yoktur. Bunun üzerine ruhsal bunalım geçirir. Selim, Kel Dursun’un yunusları avladığını duyunca adamın yakasına yapışır. Dedikodular alıp başını gider. Balıkçı Selim’in yunuslarla dostane bir ilişki kurması türlü türlü dedikodulara dayandırılır. Askerlik döneminde yaralanan Selim, hemşire bir kıza sevdalanmıştır. Ona bir türlü açılamaz. Hem fiziki olarak hem de maddi olarak iyi koca olamayacağını düşünür. Selim, bir kılıç balığının peşindedir. Bu balığı satıp evlenmeyi planlamaktadır. Selim, denize açılır. Kılıç balığını kuyruğundan yakalasa da balık kurtulmayı başarır. Tekrar bu kılıç balığını aramak için denize çıkar. Denizde kılıç balığı yüzünden batma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Kılıç balığının peşini o gün de bırakır. Selim, ev yapmayı hayal etmektedir. İstediği arsa illegal yollarla zengin olmuş Halim Bey adında mafyanın elindedir. Defalarca yanına gitse de bir türlü parayı denkleştiremez. En sonunda tek yol olarak Halim Bey’i öldürmek ister. Kör Mustafa’dan öncelikle bir tabanca alır. Daha sonra Halim Bey’in karşısına geçer. Halim Bey, korkusundan istediğini yapacağını söyler. Bu sefer de Selim arsayı almaktan vazgeçer.

Cinayet işleyen Zeynel kaçacak delik aramaktadır. Hüseyin Huri adında illegal iş çeviren bir adama sığınır. Bu adama işlediği cinayeti anlatır. Buluşmak için sözleştikleri yere Hüseyin Huri, polislerle beraber gelir. Aynı gün Dursun Kemal adında tanıştığı gençle beraber Hüseyin Huri’yle polisleri bağlar. Zeynel, cinayet işlemişken suçu ikiye katlanır. Ardından banka soyar. Üstelik işlemediği suçlar bile Zeynel’in üstüne yıkılmaya başlanmıştır. Zeynel’in haberlerini uzaktan izleyen balıkçı arkadaşları kendilerinden hesap sorar diye ödü kopmaktadır. Zeynel, yardım istemek için Topal Hasan ile karşılaşır. Topal Hasan da Selim’den yardım istemesini söyler. Yanındaki genç arkadaşı Dursun Kemal’i atlatarak Selim’in yanına doğru yol alır. Zeynel, Selim’den korksa da teknesine biner. Selim’den korkan Zeynel kendisini öldürmek istemesinden şüphe duyar. Selim, elleriyle onu öldüreceğini silaha gerek olmadığını söyler. Uzun bir boğuşmadan sonra Zeynel’in cansız bedeni yere düşer. Selim bu cinayetten sonra ruhsal bunalımlar geçirir. Toplumdan kaçmaya çalışır. Sonunda hayalini kurduğu evini yaptırmaya karar verir. Yaptırınca içini döşer. Ama büyüsü bozulmuştur her şeyin. Hayalin verdiği lezzet ile gerçeğin verdiği acı karşısında kendisini teknesine atar. Teknesinde kendisini vurunca arkadaşları yardıma koşar. Onu hastaneye götürürler. Arkadaşları Selim’e destek olarak bir an önce iyileşmesini istemektedir. Selim, hastalıktan kurtulduktan sonra yaşama döner. İyilik yapmaya fakirleri doyurmaya başlar. Dünya küreselleşmeye başlamıştır. İnsanlar doğaya hükmediyor, her yer betonlaşıyordur. Ülkede de terör olayları vardır. Gündem bundan ibaretken yaptığı ev yıkılmaya karar verilir. Halim Bey de balıkçılık işine girmiş. Balıkçı aradığını belirtmiştir. Arkadaşları hep bir ağızdan o adamın yanında çalışalım diye tuttursalar da Selim oralı olmaz. Evini son bir defa gezer. Kör Mustafa’nın ona vermiş olduğu silahını alır. Halim Bey’i öldürür. Daha sonra ilk cinayetinde yaptığı gibi denize açılır. Denizde yunusları fark eder. Yunuslar ona doğru sevinçle koşarcasına gelmektedirler. Selim o an çocuklar gibi şendir.

Değerlendirme

Yazar, eserinde mekân olarak İstanbul’u ele almıştır. Karakterler ile doğa resmedilmektedir. Kirletilen ve sömürülen doğa, karşılığında insanlara zehir saçmaktadır. Selim’in yunusları avlamaması ve avlamalarına karşı olması duyarlı bir karakter olduğunu göstermektedir. Diğer yandan Zeynel, hayatını çarpık yaşayan bir gençtir. Onun bu yaşantısı ölümüne sebep olur. Yaşar Kemal’in romanında güçlü ile güçsüz ilişkisi bu romanında da işlenmiştir. Selim’in, Zeynel ile Halim Bey’i öldürmesi, Zeynel’in de İhsan’ı öldürmesi bunlara örnektir. Romanın dili sade, kurgu benzersizdir. Diğer romanlarda olduğu gibi karakterler canlıdır.

Editör: Begüm Attar

Deniz Küstü Yorumları

bir kerede okuyup bitirdim elimden bırakamadım konusu çok etkileyici dili de çok sade güzeldi

05-06-2020 15:09

Sarı Sıcak Kale Kapısı Yusufçuk Yusuf Deniz Küstü Demirciler Çarşısı Cinayeti Ölmez Otu Ortadirek Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Binboğalar Efsanesi Bir Ada Hikayesi 4 - Çıplak Deniz Çıplak Ada Tanyeri Horozları Karıncanın Su İçtiği Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca Ağrıdağı Efsanesi Ağıtlar Yer Demir Gök Bakır Teneke Tek Kanatlı Bir Kuş Kuşlar Da Gitti Yılanı Öldürseler İnce Memed en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna