Denizler Altında 20.000 Fersah

Denizler Altında 20.000 Fersah
Kitabın Yazarı:Jules Verne Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1828 Sayfa Sayısı:152 ISBN:9789751017785 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:36,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Denizler Altında 20.000 Fersah - Jules Verne

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları, Gizem, Fantastik, Macera Orjinal Adı:Twenty Thousand Leagues Under the Sea / 20.000 Meilen unter dem Meerİngilizce:Twenty Thousand Leagues Under the Sea / 20.000 Meilen unter dem Meer Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Denizler Altında 20.000 Fersah Özet

Jules Verne'in "Denizler Altında 20000 Fersah" isimli kitabı, yirmi dokuz bölümden oluşuyor. Hepsi birbirinden kısa olan bölümlerin her biri kitabın ana karakteri Profesör Aronnaks tarafından anlatılıyor. Kitap içeriği itibariyle resimlendirilmeye çok uygun olsa da kitapta hiç resim yer almıyor. Kitabın bu özelliği çocukların hayal gücünü desteklemesi açısından olumlu olsa da çocukların ilgisini çekmesi açısından olumsuz gibi görünüyor. Ama kitapta bolca betimlemelerin bulunması ve bu betimlemelerin çok başarılı olması kitabın bu özelliğini önemsiz kılıyor. Kitapta Kızıldeniz, Büyük Okyanus ve Pasifik Okyanusu gibi önemli okyanuslar, denizler, boğazlar ve kıtalardan bahsediliyor. Kitap genel olarak ortaokul seviyesindeki çocuklara uygun gibi görünse de yediden yetmişe tüm okurlara hitap ediyor.

Denizde Garip Bir Cisim

İlk bölüm, Bay Aronnaks'ın 1866 yılında denizde keşfedilen garip cisimle ilgili verdiği bilgilerle başlıyor. Bu bilgiler arasında farklı kişilerin bu garip cismin ne olduğu hakkındaki fikirleri, bazı gemilerin bu cisimle yaşadığı kazalar ve çeşitli gemilerin garip cisim hakkındaki notları yer alıyor. Bölüm, Amerika Birleşik Devletleri'nin bu garip cismi takip etmek amacıyla hazırlattığı Abraham Lincoln adlı gemiye Bay Aronnaks'ın davet edilmesiyle sona eriyor.

Nasıl Arzu Ederseniz

Bay Aronnaks bu davet karşısında tereddüte düşse de eline geçen fırsatı kaçırmamak için daveti kabul ediyor. Böylece sadık yardımcısı Canseil ile birlikte Abraham Lincoln'deki yerlerini alıyorlar. Bu bölümde Bay Arronaks, özellikle Kaptan Farragut ve zıpkın ustası Ned Land'den bahsediyor. Ayrıca Ned Land ile garip cisim hakkındaki konuşmaları da bu bölümde yer alıyor.

Serüven Peşinde

Bay Aronnaks bu bölümde ise gemidekiler için uzun ve can sıkıcı olan süreçten bahsediyor. Ama sonunda, tam pes edecekleri sırada heyecan verici bir şekilde garip cisimle karşılaşıyorlar.

Son Hızla Canavarı Takip

Böylece gemidekiler, garip cismi yakalamak ve onun ne olduğunu öğrenmek için mücadele etmeye başlıyorlar. Bu mücadele sırasında Bay Aronnaks gemiden düşüyor.

Bu Nasıl Bir Canavar?

Bay Aronnaks bir yandan içinde bulunduğu durumu anlamaya çalışırken bir yandan da yardım istiyor. Bu sırada sadık yardımcısı Canseil onun imdadına yetişiyor. Birlikte kurtulmaya çabalarken, gemiden garip cismin üzerine düşen Ned Land ile karşılaşıyorlar. Böylece üçü birlikte garip cismin bir denizaltı olduğunu anlayıp bu denizaltının içindeki kişilere ulaşmaya çalışıyorlar. Bir süre sonra ise kendilerini denizaltının içinde karanlık bir odada buluyorlar.

Mobilis In Mobile

Bu bölümde ise Bay Aronnaks, Canseil ve Ned Land denizaltının kaptanı Bay Nemo ile tanışıyorlar.

İlginç Bir Denizaltı Gemisi: Nautilus

Artık Canseil, Ned Land ve özellikle de Bay Aronnaks "Nautilus" adlı denizaltıyı keşfetmeye başlıyorlar.

Şaşırtıcı Rakamlar
Kara Nehir
Bir Davet Mektubu

Kaptan Nemo, Bay Aronnaks ve arkadaşlarını ava davet ediyor. Bay Aronnaks da Kaptan Nemo'nun karaya çıkmadan nasıl avlanabileceğini merak ederek bu daveti kabul ediyor.

Deniz Altı Ormanı

Avlanmak için özel kıyafetler giyip bir deniz altı ormanına gidiyorlar.

Büyük Okyanus'un Altında
Vanikoro
Torres Boğazı

Torres Boğazı'nı geçerlerken Nautilus bir mercan kayasının üstüne oturuyor. Bu yüzden yeniden hareket etmek için suların kabarmasını beklemek zorunda kalıyorlar.

Karada Birkaç Gün

Uzun süredir karaya ayak basmayan Bay Aronnaks, Canseil ve Ned Land denizaltının mercan kayasının üstüne oturmasını fırsat bilerek adayı gezmek için Kaptan Nemo'dan izin alıyorlar. Mutluluk ve heyecanla adada geziyor, avlanıp meyve topluyorlar.

Kaptan Nemo'nun Yıldırımı
Mercan Krallığı
Büyük Bir İnci
Kızıldeniz
Arap Tüneli
Vigo Koyu
Kayıp Ülke: Atlantis

Bir gün Kaptan Nemo, Bay Aronnaks'ı bir deniz altı yürüyüşüne davet ediyor. Bay Aronnaks da bu daveti kabul ediyor ve birlikte hem uzun hem de zorlu bir yolculuk yapıyorlar. Bu yolculuğun sonunda Bay Aronnaks çok yorulsa da Atlantis'i görmenin hayret ve mutluluğunu yaşıyor.

Yosun Denizi
Balinalar ve Kaşalotlar
Buz Kütleleri
Buzlar İçinde
Havasızlık
Kıyım
Kaptanın Son Sözleri

Denizler Altında 20.000 Fersah Soruları ve Cevapları

Denizler Altında 20.000 Fersah kimin eseri?

Jules Verne

Denizler Altında 20.000 Fersah türü nedir?

Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları, Gizem, Fantastik, Macera

Denizler Altında 20.000 Fersah kaç sayfa?

152

Denizler Altında 20.000 Fersah Yorumları

görünce çocukluğuma gitti okuduğum ilk kitaplardan bir tanesiydi hey gidi günler hey çocukken kitaplar bile güzeldi

20-11-2018 17:56

babam zorla okuttu ama konusu güzeldi

21-01-2019 15:04

çok seviyorum en sevdiğim kitap

21-01-2019 23:53

çok sıkıcı ve çok berbat

03-02-2019 21:43

denizler altında yirmi bin fersah klasktir okumayan kaldı mı bilmiyorum masal gibi analtılırdı normal roman olduğuna inanmak zor geliyor o yüzden

24-02-2020 19:39

kitap özeti çin teşekkürler ama aynı zamanda karakterleri de gerekiyor onları da yazarmısınız

18-03-2022 14:37

kitabın karakterleri gerekli öğretmen ana karakterlerin özelliklerini istedi ekler misiniz

22-08-2022 15:11

bölüm bölüm özet eklemişsiniz süper olmuş

03-01-2023 20:13

ana fikri yazmamışsınız onu da ekler misiniz lütfen

24-06-2023 16:32

özet güzel ama karakterler yeterli değil

29-12-2023 20:49

Macellanya Karanlık Ülke Dünyanın Ucundaki Fener Buzlar Sfenksi İnatçı Keraban Karpatlar Şatosu Kip Kardeşler Ayın Çevresinde Seyahat Esrarlı Ada Ay'a Yolculuk Kaptan Grant'ın Çocukları İki Yıl Okul Tatili Denizler Altında 20.000 Fersah Balonla Beş Hafta Dünyanın Merkezine Yolculuk 80 Günde Devri Alem Robinsonlar Okulu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli