Kaptan Grant'ın Çocukları

Kaptan Grant'ın Çocukları
Kitabın Yazarı:Jules Verne Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:112 ISBN:9789753628210 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:5,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kaptan Grant'ın Çocukları - Jules Verne

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Orjinal Adı:Captain Grant's Children

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kaptan Grant'ın Çocukları Özet

Kaptan Grant'ın Çocukları, bolca macera ve genel kültür bilgisi içeren bir kitaptır. Gerek anlatımı gerek konusu ile sadece çocuklara değil yetişkinlere de hitap etmektedir.

Bay Glenarvan ve Dostları

Bay Glenarvan, eşi Bayan Helena ve kuzeni Binbaşı Mac Nabbs ile birlikte Duncan isimli yatıyla Glasgow'a dönmektedir. Onları takip eden bir çekiç balığının yakalanmasıyla hayvanın bağırsaklarından çıkarılan şişe uzun bir maceranın sebebi olur. Şişenin içinden çıkan üç dilde yazılmış ve epey yıpranmış notlardan çıkarılabilecek en önemli mesaj ise batan bir geminin kaptanı ve iki tayfasının yardım çağrısında bulunduğudur.

Malkolm Şatosu

Bay Glenarvan ile eşi bu çağrıya kayıtsız kalamazlar ve gazetelere ilan verip hemen işe koyulurlar. Batan geminin kaptanı olan Kaptan Grant'ın çocukları gazetedeki ilanı görerek Bay Glenarvan'ın şatosuna gelirler. Bay Glenarvan bu iş için kimseden yardım göremese de eşinin desteği ve kendi imkanlarıyla hazırlıkları tamamlar ve bir törenle yola çıkarlar.

Serüven Başlıyor

Yolculuğa Kaptan Grant'ın çocukları ve bineceği gemiyi şaşıran ünlü coğrafyacı bilim insanı Paganel de katılır.

Paganel

Şili'ye ulaştıklarında Bay Glenarvan ve Paganel karaya çıkıp biraz araştırırlar. Ama hiçbir bilgi edinemezler. Bunun üzerine hem denizden hem de karadan aramaları gerektiğine karar verirler.

Denizden ve Karadan Yolculuk

Hanımlar gemide kalır, beyler ise tayfadan birkaç kişiyle birlikte karaya çıkarlar. Kara yolculuğu rehber ve katırlarla sürdürülür. Fakat karşılarına katırlarla aşamayacakları bir duvar çıkınca rehber katırlarını da alarak gruptan ayrılır. Bay Glenarvan ve arkadaşları duvarı aşınca bir kulübe bulurlar.

Deprem

Geceyi kulübede geçirirlerken, karşılarına çıkan büyük duvarın oluşmasına sebep olan ve bölgede sıkça görülen şiddetli depremlerden olur. Kaptan Grant'ın oğlu Robert bu depremler yüzünden kaybolur ve bir yerli sayesinde bulunur.

Talkav

Bu kötü olay sayesinde aradıkları rehberi bulmuş olurlar ve ondan öğrendikleri bilgilerle bir hedef belirleyip yola birlikte devam ederler.

Fransız Kalesi

Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra bir kaleye ulaşırlar. Paganel ile kalenin komutanı birbirlerini tanımaktadır. Komutan sayesinde aradıklarını burada bulamayacaklarını anlayıp Duncan'a dönmeye karar verirler.

Sular Yükseliyor

Duncan'a dönmek için epey yol almaları gerekir ve bu yol da sıkıntılarla dolu olarak geçer. Paganel sürekli notlar üzerinde düşünür.

Avustralya

Sonunda yeni bir çağrışımla farklı bir hedef belirler. Binbir zorlukla okyanus kıyısına ulaşırlar ve Duncan'ı görürler.

Duncan

Yerli rehberleri olan Talkav'ın silahıyla işaret verirler. Gemidekiler işarete karşılık verip bir sandal gönderirler. Talkav'la vedalaşıp gemideki yaşamlarına dönerler.

"Denize Yağ Dökelim"

Yolculuklarına, bölgede bolca bulunan foklardan avlayıp yağ stoklayarak devam ederler. Hava bozulur ve çok tehlikeli bir hal alır. Kaptan John Mangles yağların denize dökülmesini ister. Böylece dalgalar diner ve kurtulup yola devam ederler.

Ayrton

Bir süre sonra ıssız bir kumsala çıkarlar ve bir çiftlik görürler. Çiftlik sahibi onları çok güzel bir şekilde ağırlar. Kaptan Grant hakkında bilgi almak için çiftlik sahibiyle konuşmaları üzerine uşaklardan biri olan Ayrton'un Kaptan Grant'ın tayfasından olduğunu öğrenirler. Ayrton'un da kendilerine katılması için çiftlik sahibinden izin alırlar. Öncekinden daha kalabalık bir grubun yolculuğa karadan devam etmesine, Duncan'ın onarılmasından sonra ise iki grubun yeniden bir araya gelmesine karar verirler.

Şüpheli Olaylar

Ayrton ile birlikte çıktıkları yolculuk çeşitli sıkıntılarla devam eder.

Ben Joyce

Bir süre sonra bir tren kazasına şahit olurlar. Kısa süre sonra bunun bir kaza değil cinayet olduğunu öğrenirler. Bu olay biraz tedirginlik yaşamalarına sebep olsa da bir otelde konaklayıp yeniden yola devam ederler.

Hain Bir Adam

Yol boyunca çeşitli sıkıntılar yaşarlar, garip bir şekilde atlar ve hanımların arabasını çeken öküzler ölür. Sonunda Ayrton adlı adamın tren kazasına sebep olan suçluların başı olduğu ortaya çıkar.

Mulrady Vuruluyor

Bu gerçeğin ortaya çıkması durumu epey kötüleştirir. Haydutların amacı Duncan'ı ele geçirmektir. Bunun için de her fırsatı değerlendirirler. Ama Bay Glenarvan ve arkadaşları her şeye rağmen çabalamaya devam ederler.

Maoriler

Kıyıya ulaştıklarında Duncan'dan haber almaya çalışırlar ama tüm çabaları boşa çıkar. Sonunda Kaptan Grant'ı bulma ümidini yitirerek Avrupa'ya dönmeye karar verirler. Bunun için bir gemiye binip yeniden yola çıkarlar. Ama hem gemi kötü durumdadır hem de kaptanı ve mürettebatı çok ilgisizdir. Bu durum geminin Yeni Zelanda'da karaya oturmasına sebep olur. Gece olunca kaptan ve mürettebat gemideki tek kayıkla gizlice kaçarlar.

Yeni Zelanda

Bay Glenarvan ve arkadaşları büyük zorluklarla karaya çıkarlar. Auckland'a ulaşmak için uzun süre yürümeye başlarlar.

Uzun Yürüyüş

Uzun yürüyüşün verdiği yorgunlukla nehre yakın bir yere kamp kurarak uykuya dalarlar. Sabah uyandıklarında kendilerini Maoriler'in arasında bir kayıkta bulurlar.

Kai-Kumu

Bay Glenarvan yerlilerin reisine kendilerine ne yapacaklarını sorar. Reis Kai-Kumu ise eğer İngilizler kabul ederse kendileriyle onların eline düşen Maorileri değiş tokuş yapacağını yoksa hepsini öldüreceğini söyler.

Tabu

Ertesi gün Kai-Kumu, Bay Glenarvan ile konuşur. Bu sırada Bay Glenarvan, Kara-Tete'yi öldürür. Tutsaklar yeniden kulübeye kapatılırlar ama Robert ve Paganel aralarında yoktur. Üç gün sonra cenaze töreni olacağı sırada İngilizler'in elindeki Tohonga'nın öldürüldüğü haberi gelir. Bunun üzerine Kai-Kumu yarın hepsinin öleceğini söyler.

Maorilerden Kaçış

Gece kulübenin duvarından tıkırtılar gelince tutsaklar meraklanırlar. Bunun nedenini öğrenmek için onlar da kazmaya başlarlar. Sonunda karşılarına Robert çıkar, kargaşada kaçıp saklandığını sonra da boş bir kulübeden ip ile bıçak bulduğunu anlatır. İp sayesinde hepsi kulübeden çıkarak dağlara doğru kaçarlar. Gün doğunca Maoriler tutsakların kaçtığını anlayıp peşlerine düşerler. Kara-Tete'nin mezarına kadar onları yakalamaya çalışırlar. Ama Kara-Tete'nin mezarı onların daha fazla ilerlemelerini engeller. Bay Glenarvan ve arkadaşları ise mezara giderler. Paganel'i de orada bulurlar. Maoiler'in mezara bıraktıkları eşyalar sayesinde kaçarlar. Uzun süre sonra Büyük Okyanus kıyısındaki bir köye varırlar. Ufukta bir gemi görürler, bu gemi Duncan'dır.

Kurtuluş

Bay Glenarvan ve arkadaşları Duncan'a çıkarlar. Kaptan Tom Austin'den ve gemide tutuklu olan Ayrton'dan her şeyi öğrenirler.

Kaptan Grant

Ayrton'dan öğrendikleri karşılığında onu ıssız bir adaya bırakacaklarına söz verdikleri için uygun bir ada ararlar. Buldukları ada onlara istediklerinden çok daha fazlasını sunar. Kaptan Grant ve tayfasını o adada bulurlar. Ayrton'u adaya bırakıp dönüş yoluna çıkarlar.

Eve Dönüş

Başlarına gelen her şeye rağmen İskoçya'ya döndüklerinde hepsi çok mutlu bir şekilde hayatlarına devam ederler.

Kaptan Grant'ın Çocukları Yorumları

halen çocuklarıma okuyorum güzel bir eser

21-02-2019 21:37

muhteşem bir kitap.🌛okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum.♥ben bayıldım.✔ puanım 10/10🏳

maNga • 23-02-2019 12:33

kitap soruları arıyorum bu kitaptan sınav olacağız daha önce sorulmuş soruları paylaşır mısınız

05-03-2020 19:59

çok güzel bir site . tavsiye ederim . her kitabin ozeti hemde onemli yerlerinden .çok guzel yogunlukla tavsiye eederimm

15-08-2020 14:50