İki Yıl Okul Tatili

İki Yıl Okul Tatili
Kitabın Yazarı:Jules Verne Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1888 Sayfa Sayısı:136 ISBN:9786052951002 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 17

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:19,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

İki Yıl Okul Tatili - Jules Verne

Kitap Türü:Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları Orjinal Adı:Deux Ans de VacancesÇeviren:Yonca Aşçı Dalar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İki Yıl Okul Tatili Özet

Jules Verne'in "İki Yıl Okul Tatili" adlı kitabı on dört bölümden oluşuyor. Kitap farklı milletlerden on beş çocuğun yaşadığı macera dolu iki yılı konu alıyor. Kitapta farklı milletlerden çocukların bulunması önemli mesajlar verilmesine olanak sağlıyor. Kitap yediden yetmişe macerayı seven tüm okurlara hitap ediyor.

Gemide On Beş Çocuk

Büyük Okyanus'ta Sloughi adlı bir gemi yol almaktadır. Bu geminin içinde hiç yetişkin yoktur, sadece on beş çocuk vardır. Çocukların en büyüğü on dört yaşındadır. Bu çocuklardan sadece zenci Moko gemicilik hakkında biraz bilgiye sahiptir. Bu nedenle günlerce gemiyi kontrol altına alamazlar ve çeşitli tehlikeler atlatırlar. Sonunda gemi bir karaya doğru sürüklenir.

Tatil Planı

Gemideki çocukların on dört tanesi Yeni Zelanda'nın başkenti Auckland'de yaşamaktadır. Ve bu çocukların hepsi başkentin en büyük okulu olan yatılı Chairman okulunda okumaktadır. Varlıklı ailelerin çocukları olan bu çocuklar yıllık tatillerini Sloughi adlı gemi ile Yeni Zelanda kıyılarını gezerek geçireceklerdir. Bunun için gezinin başlayacağı gün hep birlikte Sloughi adlı gemiye binerler. Çocukların geldiğini gören baş tayfa sahildeki tayfaları çağırmak için gemiden ayrılır. Böylece gemide geziye katılacak çocuklar ve zenci Moko dışında kimse kalmaz. Biraz sonra gemi hareket etmeye başlar. Zenci Moko durumu fark ettiğinde her şey için çok geçtir. Çocuklar hep birlikte gemiyi limana döndürmek için çabalarlar ama başaramazlar.

Burası Bir Ada

Günler sonra çocuklar yeniden karaya ayak basarlar. Öncelikle gemideki yiyecek, içecek ve eşyaları tespit ederler. Sonra çevreyi araştırıp bulundukları yeri tanımaya çalışırlar. İçlerindeki en büyük çocuklardan biri olan Briant yaptığı araştırmalar sonucunda bir adada olduklarını arkadaşlarına söyler.

Adanın Eski Sahibi

Bir gün küçük bir grup halinde keşfe çıkarlar. Bu keşif sırasında adanın eski sahibi François Baudain'in cesedini ve kaldığı mağarayı bulurlar. Mağarada dolaşıp François Baudain'den kalan eşyaları incelerler. Bu eşyalar arasında, bulundukları adanın bir haritasını bulurlar. Böylece ada hakkında epey bilgi edinirler.

French Den

Mağaranın gemiden daha güvenli olduğunu düşünerek mağaraya taşınmaya karar verirler. Mağarayı temizleyip gemideki eşyalarını mağaraya taşırlar. Geminin işlerine yarayacak parçalarını almak için gemiyi sökmeye başlarlar. Bu günlerde şiddetli bir fırtına gemiyi parçalayarak çocukların işini kolaylaştırır. Böylece çocuklar parçaları French Den adını verdikleri yeni barınaklarına taşıyarak gemiyle ilgili işlerini bitirirler. Artık bir düzen kurmanın vakti geldiğini düşünüp iş birliği yaparlar. İlk olarak her yıl yeniden seçilmesine karar vererek bir başkan seçerler. Chairman adını verdikleri adanın ilk başkanı çocukların en büyüğü olan Gordon olur.

Bir Lama ve Dağ Keçileri

Gordon'un başkanlığında bir düzen kurarlar. Büyüklerin küçüklere ders vermesine, Bakster'in ada günlüğü tutmasına, yemek ve çamaşır işleriyle zenci Moko'nun ilgilenmesine karar verirler. Bir gün büyük çocuklardan oluşan bir grup yeniden keşfe çıkar. Bu keşiften Gordon'un tabiat bilgisi sayesinde epey kârlı dönerler. Çay elde edebilecekleri bir ağaç bulurlar ve bir lama ile dağ keçileri yakalarlar.

Bir Keşif Gezisi Daha

Kavga

Çocuklar kurdukları düzenin içinde çeşitli oyunlar oynayarak eğlenceye de yer verirler. Bir gün oyun oynadıkları sırada yenilgiyi kabullenemeyen Donifan Briant'ı hile yapmakla suçlar. Briant ise hile yapmadığını söyleyerek Donifan'ı yalancılıkla suçlar. Sonunda çıkan kavga Gordon sayesinde sona erer.

Günler hızla geçer yeni başkanın seçilme zamanı gelir. Briant hiç ummadığı bir şekilde başkan olarak seçilir.

Bir Kış Oyunu

Briant başkan olduktan sonra Donifan Briant'a daha da kötü davranır.

Havaların iyice soğumasıyla gölün buz tutmasını fırsat bilen Briant patenle kayma etkinliği düzenler. Bu etkinliğe Donifan, Gross, Jackues ve birkaç çocuk daha katılır. Briant fazla uzaklaşmamaları için hepsini uyarmıştır. Donifan Briant'ı dinlemeyerek Gross ile birlikte epey uzaklaşır. Bir süre sonra her tarafı sis kaplar. Briant düdük çalarak tüm çocukları çağırır. Donifan ve Gross dışında tüm çocuklar gelince Briant onları aramaları gerektiğine karar verir. Bu görevi kardeşi Jackues üstlenir. Uzun süre geçtikten sonra Donifan ve Gross geri döner. Ama Jackues yanlarında yoktur. Briant kendisi gitmek yerine kardeşini gönderdiği için çok pişman olur. Neyse ki biraz sonra sis dağılmaya başlar ve Jackeus ile onu kovalayan hayvanları görürler. Donifan tüfeğini ateşleyerek hayvanları korkutur ve Jackues kurtulur.

Grup Bölünüyor
Adada Yabancılar
Jackues'in Sırrı
Adadan Kurtuluş
Adayı Ziyaret

İki Yıl Okul Tatili Soruları ve Cevapları

İki Yıl Okul Tatili kimin eseri?

Jules Verne

İki Yıl Okul Tatili türü nedir?

Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları

İki Yıl Okul Tatili kaç sayfa?

136

İki Yıl Okul Tatili Yorumları

çok güzel bir kitaptı

06-12-2018 18:45

çok güzel bir hikaye

06-02-2019 08:39

ben baya beğenmiştim.🤗size de tavsiyemdir. okunmalı bence.😁puanım 9/10👽

maNga • 20-02-2019 16:34

çokkkkkkkkkk uzun hepsini nasıl ezberlicez neyse süper olmuş

04-04-2019 12:39

kitap güzel mi ? güzel ise alacağım .

10-04-2019 17:39

çok güzel kitap efsane, tavsiye ederim!

17-07-2019 13:04

saolun sayeninizde iki yıl okul tatili adlı kitabin övet ödevin yaptım kısa sürede

26-10-2020 18:26

çok sıkıcı bide ben kitabın özetini istedim her bölümde kısaca ne olduğunu değil

30-10-2020 13:44

çok iyi sayenizde karne notum taktir olucak hepinizi öpüyorum

05-01-2021 23:08

mükemmelizade bir kitaptı 『tavsiye』ederimツツ😁😁😄😄

15-02-2021 21:01

güzel ama biraz daha kısaltılabilir

18-10-2021 19:44

iki yıl okul tatili kitabının kahramanları kimlerdir?

23-05-2022 21:59

sınav soruları paylaşır mısınız

18-11-2022 23:25

sizin sınav sorularını nereden bilebiliriz herkes aynı okula mı gidiyor sanki.

21-11-2022 23:09

hikayeler çok keyifli insana okumayı sevdiriyor

27-05-2023 14:27

özet kısa olmuş daha uzun hali yok mu

26-11-2023 20:25

çok güzel bir kitap bence herkes okumalı kopya çekmeyin okuyun çok güzel

30-05-2024 21:19

Güzel Sarı Tuna Macellanya Karanlık Ülke Dünyanın Ucundaki Fener Buzlar Sfenksi İnatçı Keraban Karpatlar Şatosu Kip Kardeşler Ayın Çevresinde Seyahat Esrarlı Ada Ay'a Yolculuk Kaptan Grant'ın Çocukları İki Yıl Okul Tatili Denizler Altında 20.000 Fersah Balonla Beş Hafta Dünyanın Merkezine Yolculuk 80 Günde Devri Alem Robinsonlar Okulu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar