Kip Kardeşler

Kip Kardeşler
Kitabın Yazarı:Jules Verne Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Arkadaş Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:120 ISBN:9789755097954 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Babil:47,40 TL D&R:48,00 TL Pandora:51,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kip Kardeşler - Jules Verne

Kitap Türü:Çocuk Kitapları, Macera

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kip Kardeşler Özet

Kaptan Gibson, oğlu Nat ve ortağı Hawkins ile çabucak buluşabilmek için eksik tayfalarını bir an önce tamamlamak istiyordu. Konuştuğu kimse de bu işi kabul etmiyordu. Baştayfa Balt, birilerini bulabileceğini söylediğinde çok mutlu oldu. Balt'ın bu görevi kabul etme sebebi gemiyi ele geçirirken kendine yardımcı olacak birilerini bulmaktı. Dört tane sarhoşla gemiye döndüğünde Kaptan Gibson hiçbirinden hoşlanmadı ama yola çıkmak için onların tayfa olmasını kabul etmek zorundaydı.

Gemi limandan ayrıldığında Balt; dört sarhoşu, arkadaşını ve aşçıyı etrafında toplayıp planını anlattı. Eğer her şeyi düzgün yapmayı başarabilirlerse kısa sürede geminin yeni sahibi olacaklardı.

İlk gece yeni tayfalar sarhoş olup kamaralarında uyudukları için planı gerçekleştiremediler. Sonraki gecelerde de bir şey sürekli onlara engel oldu. Nat ve Hawkins ile buluşacakları Wellington Limanı'na ulaşana kadar Balt türlü planlar kurdu ama hiçbirini gerçekleştiremedi.

Nat ve Hawkins de gemiye binip yolculuk tekrar başladığında Balt, işinin bu defa daha zor olduğunu biliyordu. Çünkü iki kişi daha katılmıştı karşı gruba.

Norfolk Adası'na ulaştıklarında Nat, orada birini gördüğünü söyledi. Gemidekiler orada yaşayan birinin olmadığına söyleseler de Nat bir insan gördüğüne emindi. Sabah olduğunda yanına Hob ve Vik'i alıp adaya gitmeye karar verdi. Balt, orada birilerinin olup olmadığını en çok merak edenlerin arasında olduğu için o da katıldı arama grubuna. Çok geçmeden açlıktan bayılmış iki insan buldular ve onları gemiye taşıdılar. Kurtardıkları kişiler, kaza sonucu batan bir gelmeden kurtulmaya başaran Karl ve Pieter Kip'ti. Balt, bu kardeşlerin gelmesinden hiç memnun olmamıştı. Çünkü işini zorlaştıracak kişi sayısı artmıştı.

Gemi, Port-Praslin Limanı'na ulaşmayı başardığında Balt ve yandaşlarının umutları tükenmek üzereydi.

Limanda Bay Zieger karşıladı onları. Kaptan Gibson, Hawkins, Nat, Karl ve Pieter; Bay Zieger'in kent dışındaki villasında önce yemek yediler sonra da iş konuşmaya başladılar. Gemideki yükler Bay Zieger'in deposuna konulacaktı. Sonra da Hindistan cevizleri gemiye yüklenecekti. Hindistan cevizlerinin bir kısmı Port-Praslin'de bir kısmı da Kerawara'da yüklenecekti. Balt, buna çok sevinmişti. Çünkü bazılarının Port-Praslin'de kalacağını düşünmüştü. Bu, gemiyi ele geçirmesini kolaylaştıracaktı ama işler planladığı gibi gitmedi. Herkes yolculuğa katılmaya karar vermişti. Üstelik Bay Zieger de onlara katılmıştı.

Bir gün sonra Kerawara'ya ulaştılar. Pazarlık yapıldı ve Hindistan cevizleri için ne kadar ödeneceği belirlendi. Kaptan Gibson, parayı almak için Nat ile gemiye döndü. Nat, cevizleri yükleyen işçilerin başında beklerken Kaptan Gibson para çantasını alıp gemiden ayrıldı. Onları izleyen Balt, para çantasını görünce bir taşla iki kuş vurmaya karar verdi.

Ayağına kasa düşmüş ve canı acıyormuş gibi davranıp kamarasına gitti. Sonra da gizlice gemiden ayrılıp Kaptan Gibson'ın peşine takıldı. Önü öldürdü ve para çantasını alıp tekrar gemiye döndü.

Akşam yemeği zamanı gelince diğerlerini de öldürmeyi planladı ama geminin miçosu her şeyi duydu ve gidip Nat ve Hawkins'e anlattı. Balt hapse atıldı ama arkadaşlarıyla bir yolunu bulup Karl ve Pieter'e iftira atınca onlar hapse girerken kendisi serbest bırakıldı. Nat ve Hawkins, Karl ve Pieter'in masum olduğunu biliyordu. Uzun uğraşlar sonucunda kanıtları topladılar ve asıl suçlunun Balt olduğunu hakime kanıtlamayı başardılar. Karl ve Pieter, hapisten çıkınca Karl geminin kaptanı olurken Pieter de ticari işleri organize etmekle görevlendirildi.

Asıl suçlularsa asla yakalanamadı. Çünkü Balt korsanlık yaparken İngilizler tarafından öldürüldü. Diğerleriyse izlerini kaybettirmeyi başardı. Asıl suçlular cezalandırılamasa da en azından masum olanlar kurtarılmıştı.

Editör: Melek Sıla GÜLER

Kip Kardeşler Soruları ve Cevapları

Kip Kardeşler kimin eseri?

Jules Verne

Kip Kardeşler türü nedir?

Çocuk Kitapları, Macera

Kip Kardeşler kaç sayfa?

120

Kip Kardeşler Yorumları

şahane bir kitap ben de böyle kitaplar yazmak istiyorum

11-10-2022 13:20

çok güzel bir hikayesi var jules verne zaten kendisini okutmayı beceren bir yazar

27-04-2023 22:47

ben dört kardeştiler özetini arıyorum

19-02-2024 20:10

Meteor Avı Güzel Sarı Tuna Macellanya Karanlık Ülke Dünyanın Ucundaki Fener Buzlar Sfenksi İnatçı Keraban Karpatlar Şatosu Kip Kardeşler Ayın Çevresinde Seyahat Esrarlı Ada Ay'a Yolculuk Kaptan Grant'ın Çocukları İki Yıl Okul Tatili Denizler Altında 20.000 Fersah Balonla Beş Hafta Dünyanın Merkezine Yolculuk 80 Günde Devri Alem Robinsonlar Okulu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu