Karanlık Ülke

Karanlık Ülke
Kitabın Yazarı:Jules Verne Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Parıltı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:143 ISBN:9786051004761 Kitap Puanı:4.9 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

4.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı
Giriş Yap Üye Ol

Karanlık Ülke - Jules Verne

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Karanlık Ülke Özet

Karanlık Ülke, İngiltere’nin Aberfoyle bölgesinde yer alan kömür madenlerini anlatmak için kullanılan bir ifadedir. Bu maden yıllarca kazıldıktan, buradan binlerce ton kömür çıkarıldıktan sonra kurumuş, ardından terk edilmiştir. Yıllarca burada çalışan erkekler, kadınlar ve çocuklar madenin terk edilmesi dolayısıyla oldukça üzülmüşlerdir. Kimileri bu madende doğmuş, büyümüş; kimileri ise madenleri evi gibi görmeye başlamıştır. Öyle ki Simon Ford – Aberfoyle madenlerinde ustabaşı olarak çalışan kişi – madeni asla terk etmemiş, ailesiyle maden içinde yer alan evlerinde yaşamayı sürdürmüştür.

Madenlerin terk edilmesinden yaklaşık on – on beş yıl sonra, madenin eski mühendisi James Starr, eski ustabaşı Simon Ford’dan bir mektup alır. Ustabaşı, mühendisle acilen yüz yüze görüşmek istemektedir. Bu mektuptan kısa bir süre sonra James Starr imzasız bir mektup daha alır. Bu mektup da Aberfoyle taraflarındaki postaneden gönderilmiştir. James Starr’a artık madenlere gelmesinin gereksiz olduğu, Simon’un teklifinin geçerliliğini kaybettiği anlatılmaktadır. James Starr durumdan şüphelenir, Simon Ford’la görüşmek üzere madenlerin bulunduğu bölgeye gider. Mühendisi Simon’un oğlu Harry karşılar. Harry ile James Starr madenlere girince önlerine koca bir kaya düşer. Bunu birinin attığı kesindir. Ancak bu işin sorumlusu ortalarda görülmemektedir. Harry ve James Starr, Simon’un yer altındaki evine ulaşır. Simon, madenin henüz kurumadığını, yeni bir kömür filizine ulaştığını söyler. James’i, Harry’i ve eşini alarak onları filizin olduğu yere götürür. Burada grizu gazı bulunmaktadır. Grizu gazı, bulunulan bölgede kömür filizi olduğunun en büyük kanıtıdır. Simon, grizu gazına ateşi yaklaştırınca kıvılcımlar çıkmaktadır. Bunu mühendis görür, burada kömür filizinin bulunduğuna ikna olur. Maden aletlerinin bu filizi bulamamalarına hayret eder. Artık yapılacak tek şey ekibi toplamak, yatırımları yapmak ve madeni tekrar işletmeye başlamaktır. Madenin tekrar işlemesi ise Simon’un en büyük hayallerinden biridir. Dönüş yolunda bu grubun lambası, anlaşılamayan bir darbe sorası yere düşer ve kırılır. Tek lambayla madende seyahat eden grup, karanlıkta kalakalır. El yordamıyla dönmek isterler ancak madenlerde yolu kaybederler. Yıllardır madende yaşayan Simon ise yolu kaybetmesinin imkânsız olduğunu düşünür. Bu konuda haklıdır çünkü dönüş yolu, kötü niyetli biri tarafından örülerek kapatılmıştır. Harry’nin arkadaşı Jack Ryan, on gün boyunca Harry’den haber alamayınca, mühendis için ise ilan çıkarıldığını görünce merak edip madene gider. Durumun farkına varır. Yardım çağırır. Madende James, Simon, Harry ve Simon’un karısı oldukça yorgun bir hâlde bulunur. Bu grup, hayatta kalmalarını, kendilerine ekmek ve su getiren bir varlığa bağlarlar. Madenlerde bu grubun hem iyiliğini hem kötülüğünü isteyen iki ayrı güç bulunmaktadır. Nihayet maden açılır, çalışmalara başlanır. Kısa bir süre sonra Harry, madende kötü amaçlar için çalışan kişiyi ya da kişileri ararken kendi yaşlarında bir kıza ulaşır. Kız oldukça yabanidir. Nell adındaki bu kız madenden hiç çıkmamış, hep burada yaşamıştır. Madenciler kızı sahiplenir. Harry Nell’e çeşitli dersler verir. Onu gün ışığına çıkmaya ikna eder. Bir süre sonra kız, madencilere bela olan varlığın kendi dedesi olduğunu itiraf eder. Harry, Nell ile evlenmek isteyince dede kendisini bir mektupla açığa vurur. Dede Silfax, madencilerin tümünü grizu patlamasıyla öldürmek isterken kurduğu tuzağa kendi düşer ve bunun bedelini canıyla öder. Harry ile Nell ise evlenir. Madenciler, en sevdikleri işine devam ederler.

Jules Verne’in eserleri genel olarak her ne kadar sürükleyici ve edebi açıdan doyurucu olsa da bu roman oldukça vasattır. Tasvirler, olay örgüsü, karakterler neredeyse acemice denilebilecek düzeydedir. Bundan dolayı Karanlık Ülke adlı eserin Jules Verne’i tam anlamıyla yansıtmadığı söylenebilir. Bu eser muhtemelen yazarın ilk dönem eserlerinden biridir. Aksi hâlde Denizler Altında 20000 Fersah ya da Dünyanın Ucundaki Fener gibi romanları yazan birinin bunu yazacağı düşünülemez. Sonuç olarak, Jules Verne’i ilk defa okuyacak olanlara bu eser tavsiye edilmez. Yazarın tüm eserlerini okumaya niyetlenenlere ise bu eseri listenin sonuna almaları önerilir.

Editör: Murat ASLAN

Karanlık Ülke Soruları ve Cevapları

Karanlık Ülke kimin eseri?

Jules Verne

Karanlık Ülke türü nedir?

Çocuk Kitapları

Karanlık Ülke kaç sayfa?

143

Karanlık Ülke Yorumları

harika bir hikaye jules vernenin bütün kitaplarını film yapmaları lazım

28-01-2024 19:27

Güzel Sarı Tuna Macellanya Karanlık Ülke Dünyanın Ucundaki Fener Buzlar Sfenksi İnatçı Keraban Karpatlar Şatosu Kip Kardeşler Ayın Çevresinde Seyahat Esrarlı Ada Ay'a Yolculuk Kaptan Grant'ın Çocukları İki Yıl Okul Tatili Denizler Altında 20.000 Fersah Balonla Beş Hafta Dünyanın Merkezine Yolculuk 80 Günde Devri Alem Robinsonlar Okulu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu