Balonla Beş Hafta

Balonla Beş Hafta
Kitabın Yazarı:Jules Verne Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Bilgi Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1851 Sayfa Sayısı:221 ISBN:9789754940703 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 19

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:65,00 TL Pandora:74,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Balonla Beş Hafta - Jules Verne

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları, Macera Orjinal Adı:A Voyage in a Balloon

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Balonla Beş Hafta Özet

Jules Verne'in Balonla Beş Hafta eserinde Doktor Ferguson'ın arkadaşları ile o zaman çok nadir bilinen balon ile Nil Nehrinin kaynaklarına doğru yapılan yolculuğunu anlatmaktadır.

1892 yılında 14 Ocak gününde Londra'nın Kraliyet Coğrafya Cemiyetinin toplantısında büyük bir kalabalık vardır. Sir Francis M... meslektaşlarına Dr. Samuel Ferguson'ın keşif gezisinden bahsetmektedir. Dr. Samuel Ferguson Afrika'yı bir balonla geçmeyi düşünmektedir.

Dr. Ferguson'ın bir arkadaşı vardır. Ikisi aslında birbirinin kopyası iki insandır. Dick Kennedy kelimenin tam anlamıyla bir Iskoç'tur; açık, yavuz, dik başlı. Kennedy arkadaşının gazetelerde ki haberlerini görünce çılgına döner ve hemen Londra'ya yanına gider. Doktor Ferguson arkadaşının geldiğine çokta şaşırmaz. Dick Kennedy Doktorun bu yaptığını delilik olarak görse de, Doktor aslında onu da yanında götürmek niyetindedir.

Doktorun izlemeyi seçtiği yol öylesine bir yol değildir. Kalkış noktası Zanzibar Adası'dır. Sebebi ise 6 derece güney enlemi üzerindedir. Bu da Ekvatorun 430 mil aşağısında yer aldığı anlamına gelir. Dr. Ferguson aslında Dr. Barth'ın ve Teğmenler Burton ve Speke'in yolundan gitmek istemesidir. Dr. Ferguson tüm hazırlıklarını büyük istekle hızlandırır. Balonun yapımıyla bizzat kendisi ilgilenir ve bazı değişiklikler yapar. Doktorun planı uşağı Joe ve avcı arkadaşı ile yolculuk yapmaktır. Joe ise bu konuda oldukça heveslidir. Kennedy her ne kadar vazgeçirmek için gelse de üç gezginin ölçüsü ve eşyaların ölçüsü alınmıştır.

Tüm hazırlıklar bitmiş, 10 Şubat gibi balonlar iç içe geçmiş muhafaza edilmiştir. Bu üç seyyah 19 Şubat günü gemiyle yola çıkarlar. Gemi yaklaşık iki ay sonra 15 Nisan günü balonun kalkacağı yere varır. Burada Ada halkı hiçte güzel karşılamaz. Halkın tavrı ile balon bulunan adacıklardan birine indirilir. Hazırlıkları tamamlanan balon üç seyyah ile havalanır. Doktor aşağıdaki kişilere seslenerek balona Viktorya adını verir. Sonra hep bir ağızdan " Yaşasın Kraliçe Viktorya! Yaşasın Ingiltere! " diye bağırırlar.

Üç seyyah gündüz ilerleyip gece mola vermeye karar verirler. Joe ve Kennedy hayretler içinde etrafına bakarlar. Duthumi Dağı'nın yamacında mola verirler ve nöbeti üçe bölerler. Böylelikle her biri dinlenebilecektir.

Zungomora'da Ocak ayı hariç her zaman yağmurludur. Çok geçmeden seyyahlar yoğun yağmur altında kalır. Kaptan Burton'un notlarında bahsettiği sülfürlü hidrojenin kokusu yayılmaya başlar. Kennedy ise bu hava yüzünden kendini iyi hissetmez. Doktor Ferguson arkadaşını yükseklere çıkartır; temiz hava ve gün ışığı ile kendini daha iyi hisseder. Biraz daha gidince ağaca demir atarlar ve Doktor arkadaşının avlanmasına izin verir. Aradan geçen zamandan sonra Kennedy ve Joe silah sesi ile balona geri dönerler. Balonun çevresini köpek yüzlü babun sürüsü sarmıştır. Silahla bir kaçını öldürünce, diğerleri korkup kaçar. Kennedy ve Joe balona biner.

Geçtikleri tüm yerlerde ya gökten Tanrı'nın geldiği düşünülüp taparlar ya da korkarak onları vurmaya çalışırlar. Fırtınalardan, dağlardan şimdiye kadar sorunsuz geçmişlerdir. Diğer gezginler gibi yürüyerek çıksalar çoktan umutsuzluğa kapılmış ya da esir düşmüşlerdi.

23 Nisan Çarşamba günü üç gezgin Nil'e ulaşır. Doğru yerde olduklarını anlamak içinse Andrea Debona'nın geldiği Nil'in ortasında ki dört ağaçlı adaya inip, bu kaşifin adının baş harflerini yazdığı kayayı bulurlar. Zafer işareti olarak balona İngiliz bayrağı asarlar. Bundan sonra önemli olan ise doktorun planladığı yönde gitmektir.

Bir süre daha gündüz yol alıp gece dinlenirler. Gece dinlenirken birinin inlemesini duyarlar. Ona işkence eden insanların eline düşmüş bir rahiptir. Zor da olsa su tankı atıp rahibi balona alırlar. Ancak rahibin fazla ömrü kalmamıştır. Rahip gözlerini işkence görerek değil de huzurlu bir şekilde kapatır. Rahibi bir yere gömerler. Gömdükleri yer bir maden yatağıdır.

Sonra çöllere gelen gezginler burada oldukça zorlanırlar. Rahibi almak için su tankını atmışlardır. Hem balon hem de içmek için suya ihtiyaçları vardır. Ancak çölde bir damla su yoktur. Üçünün umutsuzluğa kapıldığı an da bir ağaçla kaplı yer görürler. Su kuyusu bulan Joe ve Kennedy kuyuya girerler. Ancak çıkamazlar. Aslan kuyuyu kapatmıştır. Birkaç tuzakla aslanı öldürüp yollarına devam ederler. Suya kavuşan gezginler o akşam güzelce yemek yerler.

Tekrar yola koyulan üç gezgin bir çok yerleşim yerinden geçer. Bir savaşa bile denk gelirler. Balona olan tepkiler de giderek daha çok sorun çıkartmaktadır. Bir gün bir akbaba sürüsü görürler. Balon akbabalara tehlikeli olduğunu düşündürür ve saldırıya geçerler. Dış balon hasar görünce hızla düşmeye başlamıştır. Joe büyük bir fedakarlık yaparak balondan atlar. Onun atlaması ile balon tekrar yükselir. Denize düştüğünü gören doktor dış balonu söküp, küçük balonla geri döner. Uzun uğraş sonucu Joe tam zamanında bulunur. Balon hırpalana hırpalana yol alır. Sonunda taşıyamaz duruma gelince sepetten de kurtulurlar. Senegal nehrini aşmaları gerekmektedir. Çünkü o taraf dostlara aittir. Son çare tekrar balona asılıp nehri geçmeye çalışırlar. Arkalarında ise onları kovalayan insanlar vardır. Zor bela nehri de geçen üç gezgin Fransızlar tarafından dostça karşılanır. Bu gezi için kendilerine şahit bulan üç gezgin hallerinden memnun bir şekilde evlerine döner.

Balonla Beş Hafta, Gezi yazısı olarak ilk okuduğum ve bayıldığım bir kitap oldu. Balon her an bir tehlike de düşecek diye korkarak okudum ve bir solukta bitirdim. Oldukça güzel olan bu romanı herkesin okumasını tavsiye ederim.

Yazan: Nilay Alakuş

Balonla Beş Hafta Soruları ve Cevapları

Balonla Beş Hafta kimin eseri?

Jules Verne

Balonla Beş Hafta türü nedir?

Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları, Macera

Balonla Beş Hafta kaç sayfa?

221

Balonla Beş Hafta Yorumları

mükemmel bir eser jules vernenin tüm kitaplarını okudum çok güzel yazıyor

14-04-2017 19:16

bence sıkıcı daha eğlenceli kitap özetleri olabilirdi

07-05-2017 11:43

noktalama işaretleri yok ama idare eder

02-02-2018 15:17

çok teşekkürler ödevimi yaptım ve öğretim çok beğendi

15-03-2018 22:17

çok sıkıcı olmuş bunu yazmam lazım hepsini mi yazayım

11-12-2018 15:41

ne karar kisa ya gözlerim karardı

02-02-2019 16:45

özet biraz uzun ama çok guzel

15-05-2021 12:59

çok iyi bir özet ben okurken çok beğendim. roman gibi macera gibi bazı kitapları sevmem ama bu roman çok iyiydi.herkeze tavsiye ederim

08-11-2021 18:02

cok guzel ozet ama bence kitap cok korkunc

08-03-2022 22:34

özeti gereksiz uzun yazmışsınız bize kısa özet lazım öğretmen kendi okumaktan üşendiği için bizden uzun kitapları okuyup kısa özetler yazmamızı istiyor

07-06-2022 19:06

balonla beş hafta kitabından çıkarılan sonuç nedir

20-10-2022 20:39

öğretmen niye okumaktan üşensin. sizin özetleri alıp sınava mı girecek. bir acayipsiniz.

23-10-2022 16:05

kısaltılmış metin özeti arıyorum yardımcı olur musunuz

15-01-2023 22:27

eserin ana fikri nedir

07-04-2023 21:24

çok güzel bir kitap güzel bir mecara anlatıyor neden okumuyorsunuz sıkıcı değil ki

03-07-2023 23:18

özete kitapın kahramanları yok

03-10-2023 20:12

ben filmini izleyip yazdım umarım konusu farklı değildir

04-01-2024 20:15

bu kitap biraz kötü çocuklarınız sıkılabilir ama genel olarak güzel

07-02-2024 12:25

hoca tek paragraflık çok kısa ana fikir istiyor

19-05-2024 22:24

Güzel Sarı Tuna Macellanya Karanlık Ülke Dünyanın Ucundaki Fener Buzlar Sfenksi İnatçı Keraban Karpatlar Şatosu Kip Kardeşler Ayın Çevresinde Seyahat Esrarlı Ada Ay'a Yolculuk Kaptan Grant'ın Çocukları İki Yıl Okul Tatili Denizler Altında 20.000 Fersah Balonla Beş Hafta Dünyanın Merkezine Yolculuk 80 Günde Devri Alem Robinsonlar Okulu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar