Ayın Çevresinde Seyahat

Ayın Çevresinde Seyahat
Kitabın Yazarı:Jules Verne Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İthaki Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:323 ISBN:9789758607082 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:12,60 TL BKM:37,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ayın Çevresinde Seyahat - Jules Verne

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Fantastik Orjinal Adı:Autour de La Lune

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ayın Çevresinde Seyahat Özet

Barbicane, Nicholl ve Michael Ardan isimli üç bilim adamı ayı keşfetmek üzere Gun - Club tarafından yapılan bir mermi ile aya gönderilmeye karar verilir. Bu merminin içinde yaklaşık 1 ay yetecek kadar oksijen ve 2 yıl yetecek kadar yiyecek ve suları bulunmaktadır. Mermi gönderildikten yaklaşık 36 saat sonra ise ayda olacakları hesaplanmıştır. Tüm ihtimalleri göz önünde bulunduran Gun - Club, hiçbir sorun çıkmayacağını hesaplanmaktadır. Bilim adamlarımız ise gittikten sonra Gun - Club da olan bir dostları olan J.T. Maston'u özleyeceklerdir. Mermi o gün hareket eder. Dolunayın olacağı gün ise aya ulaşacağı hedeflenir. Barbicane, Nicholl ve Michael Ardan 'ın görevi ayın bilinmezliklerini çözmektir. Ayda yaşam var mı? Şu an yoksa daha önce var oldu mu? Orada bulunan çukurlar ne? Oradaki dağların uzunlukları ne kadar? Ayın sıcaklığı kaç derece? Çok mu soğuk? Çok mu sıcak? Birçok bilinmeyeni çözecek olan isimlerimiz büyük bir umutla nasıl döneceklerini bile bilmeden, mermiye karşı hiçbir güç uygulayıp, onu yönetemeyeceklerini bilerek yola çıktılar.

İlk başlarda her şey yolunda ilerliyordu. Barbicane ve Nicholl bildikleri şeyleri Michael Ardan ile paylaşıyor, şakalaşıyor, yemek yiyor, uyuyor, uyanıyor aya inmeyi heyecanla bekliyor ve bu heyecanı birbirleri ile paylaşmaktan zevk alıyorlardı. Ancak uzaya ilk çıktıkları vakitlerde hiç hesaba katılmayan bir şey oldu. Büyük bir göktaşı üstlerine doğru gelmeye başladı. Ya yok olacak ya da merminin bir tarafına doğru bastırarak göktaşının onlardan sıyrılmasını sağlayıp hayatlarını kurtaracaklardı. Onlarda ikinci seçeneği seçtiler. Büyük bir tehlike atlatmışlardı. Aya inmeye az bir vakit kalmıştı artık. Zaman su gibi akıp, geçiyor, heyecanları da o derece artıyordu. Michael Ardan, orada uzaylıların bulunduğunu söylüyor, buna inanıyordu. Orada hayvan yoksa diye yanında tavuk, horoz ve köpek götürüyordu ki orada canlı yetiştirmeye devam edebilsin ya da aylıları hayvanlarla tanıştırabilsin. Bu gibi hayallerle ilerliyorlardı.

Yine bir gün Barbicane, Michael Ardan ile Nicholl 'e hesaplamalarını gösteriyordu ki merminin yönünün kaydığını buldu. Artık düşecekleri yer ayın merkezi değildi. Bu onları telaşa düşürüyordu. O zaman şimdi ne yapacak, nereye düşeceklerdi? Bunu görmek için sabrettiler. Aya geldikleri zaman bunu göreceklerdi. Aya iyice yaklaştıklarında yönlerinin daha da kaydığını fark ettiler. Artık düşmelerine olanak yoktu. Aya ulaşmışlardı. Ama aya inip, ayak basıp, orada keşif yaparak yaşayamayacaklardı. Ayın bir yarım küresinde 15 gün gündüzken, diğer yarım küresinde 15 gün gece yaşanıyordu. Gece olan yarım küre onların keşif yapmasını, görmesini çok zorlaştırıyordu. Aydayken de üstlerine gök taşı düşme tehlikesini bir kez daha atlatmışlardı. Barbicane arkadaşları ile tartışıyor ve buldukları keşif sonuçlarını bir kağıda yazıyordu. Onlar böyle araştırma yaparken merminin hızının giderek durduğunu fark ettiler. Artık hareket etmiyorlardı. Tek bir çareleri kalmıştı. O çare de merminin fişeklerini çalıştırmaktı. Ya dünyaya düşeceklerdi ya da aya düşeceklerdi. Bunu öğrenebilmek için denediler ve aşağıya yani dünyaya doğru düşmeye başladılar.

Barbicane ve arkadaşları dünyaya düşerken Susquehanna gemisinde teğmenlerle bir deniz araştırması yapılıyordu. Bu esnada tam geminin yanına mermi düştü. Teğmen hemen onların Gun - Club 'un mermisi olduğunu anlayarak ilgili her yere telgraf çekti. Birkaç saat sonra tüm dünya bu haber ile çalkalanıyor, herkes Barbicane ve arkadaşlarının yaşayıp yaşamadığını merak ediyordu. Biricik dostları J.T. Maston da araştırmanın başında bulunuyordu. Tam 6 gün süren çalışmalar sonucunda mermiye ulaştılar. Bilim adamlarımız ölmemişti. Kurtulduklarında küçük çaplı bir dünya turu yapmak zorunda kaldılar çünkü tüm dünya onları konuşuyor ve kurtulmalarını kutluyordu. Getirdikleri bilgiler ayla ilgili tüm soru işaretlerinin gitmesine neden olmuş üç bilim adamımız da zengin olarak kendi şirketlerini kurmuştu.

Değerlendirme: İlgi çekici bir bilim kurgu kitabı olan Ayın Çevresinde Seyahat kitabı, her bir bölüme geçerken hadi aylılar çıksın diye beklediğim bir kitap oldu. Kendimi aylıların olduğuna ve bilim adamlarımızın onlarla konuşup dost olacağına o kadar inandırdım ki kitap bittiğinde ve aylılar çıkmadığında hayal kırıklığı yaşadım. Ona rağmen harika bir kitaptı. Dünyadan sıkılanlara ayda seyahat fırsatı sunan kitabımızı her kitapsever okumalı diye düşünüyorum.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Ayın Çevresinde Seyahat Soruları ve Cevapları

Ayın Çevresinde Seyahat kimin eseri?

Jules Verne

Ayın Çevresinde Seyahat türü nedir?

Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Fantastik

Ayın Çevresinde Seyahat kaç sayfa?

323

Ayın Çevresinde Seyahat Yorumları

adamın hayal gücüne hayranım bilim kurgunun babası sayılır daha o zamanlardan bu tarz dünyalar yaratması inanılmaz

20-07-2022 10:32

aya yolculuk kitabı bu mu oluyor adı mı değişmiş

01-02-2023 16:12