Dünyanın Ucundaki Fener

Dünyanın Ucundaki Fener
Kitabın Yazarı:Jules Verne Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Bilgi Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:232 ISBN:9789752204560 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:50,00 TL D&R:52,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Dünyanın Ucundaki Fener - Jules Verne

Kitap Türü:Çocuk Kitapları, Macera Çeviren:Yasemin Yener

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dünyanın Ucundaki Fener Özet

Arjantin Cumhuriyeti Hükümeti, Güney Amerika’nın en ucunda yer alan Estados Adası’na bir deniz feneri inşa etmeye karar verir çünkü bu ada oldukça tehlikeli bir bölgede yer almaktadır. Antarktika kıtasına yakın olan bu bölgenin hava koşulları oldukça zorludur ve okyanusta sık sık fırtınalar meydana gelmektedir. Denizciler, bu fırtınalara yakalanmakta, gecenin karanlığında Estados Adası’nı fark edememekte, bu yüzden adanın kayalıklarına çarpmaktadır. Dönem, 19. asrın ortalarıdır. Fener, adanın Elgor Koyu’nda yaklaşık on beş aylık bir sürede inşa edilmiştir. Hiç kimsenin yaşamadığı bu adada, deniz fenerini yakmak ve korumakla görevli üç memur atanmıştır. Bunlar Vazquez, Felipe ve Moriz’dir. Üçü de eski denizci olan bu memurlar üç aylık bir süre için görevlendirilmiştir. Valezquez bu grubun başkanıdır. Görev süresi dolunca Santa-Fe adlı askeri gemi adaya yanaşacak, yeni görevlileri adaya bırakacak ve adadakileri üç aylık bir tatil için evlerine götürecektir. Nöbet döngüsü üç aylık periyotlarla dönüşümlü olarak ilerleyecektir. İlk periyot, Güney Yarımküre’nin yaz mevsimine denk gelen aralık, ocak ve şubat aylarındadır.

Adada ilk günler fener memurları için oldukça güzel geçmiştir. Memurlar adanın sakinliğine alışmışlardır, güvenle görevlerini yapmaktadırlar. Ne var ki onların bilmediği önemli bir sır bulunmaktadır. Bu adada yalnız değillerdir. Henüz deniz feneri yapılmaya karar verilmesinden önce ada, Kongre adlı bir haydudun başkanlık ettiği bir korsan grubuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu korsan grubu Estados Adası’nın civarından geçen gemileri türlü hilelerle batırmakta ya da batmasına sebep olmakta, böylece gemiden arta kalan mallara el koymaktadır. Bu malları ise San Juan Burnu civarındaki bir mağarada saklamaktadırlar. Adada fener inşaatı başlayınca söz konusu haydutlar San Bartolome Burnu civarına gizlenmiş ve inşaat bitene dek orada barınmışlardır.

Aralık ayının başında, adada fener bekçileri dışında kimse kalmayınca Kongre ve çetesi faaliyete koyulur. O sıralarda bir gemi, gecenin karanlığında San Bartolome Burnu’nda karaya oturur. Mürettebat, geminin karaya oturmasından evvel telaşlanarak filikalara binmiş ancak filikaların fırtınalı gecede batması sonucunda hepsi ölmüştür. Böylece gemi, korsanlara kalmıştır. Korsanlar, bu gemiyi tamir edip San Bartolome Burnu’ndan Elgor Koyu’na geçerler. Amaçları, fener bekçilerini öldürüp mağaradaki hazineyi alıp bu adadan gitmektir. Korsanların planlarından habersiz fener bekçileri, karaya yanaşan gemiye yardımcı olmak için güverteye çıkarlar. Korsanlar Felipe ve Moriz’i oracıkta acımasızca öldürürler. O sırada Vazquez fener gözcüsüdür. Olanları fenerden görür. Arkadaşlarının öldürülmesi onu kısa süreli bir şoka uğratsa da o kendini toparlar. Biraz yiyecek ve iki silah alıp San Juan Burnu’na saklanır.

Korsanlar, geminin hâlâ tamir edilmesi gereken eksikliklerini fark ederler ve okyanusta bir felaketle karşılaşmamak için tüm eksikleri gidermek isterler. Bu arada mağaradaki hazineyi de fener civarına taşımaya başlarlar. Vazquez ise, korsanlara kulak misafiri olarak mağaradan haberdar olur, yiyecek ve içeceğini oradan karşılar. Bir süre sonra, korsanların feneri söndürmesi sebebiyle bir Amerikan gemisi kayalıklara çarpar ve parçalanır. Gemi mürettebatından geriya yalnızca ikinci kaptan John Davis kalır. Vazquez, John Davis’i ölmek üzereyken kurtarır. John Davis, geminin kaza yapmasına korsanların sebep olduğunu anlayınca Vazquez’le işbirliği yapar. Korsanların gemisi olan Carcante tüm yükünü yüklenip denize açılacağı zaman, Amerikan gemisi Century’den aldıkları topla Carcante’ye ateş açar ve gemiye hasar verir. Bundan dolayı korsanlar gemiyi tamir etmek üzere Elgor Koyu’na geri döner. Bu, Santa-Fe adlı askeri gemi Estados Adası’na gelene kadar korsanları geciktirir. Korsanlar gemiyi hızla tamir edince Vazquez bir dinamitle Carcante’ye yine zarar verir. Carcante tamir edilip gemi demir aldığı sırada Santa-Fe görünür. Santa-Fe’nin gelişi korsanların sonunu getirir. Komutan Lafayate, Carcante’ye el koyar. Korsanların bütün erzakı bu gemide olduğu için, askerlerden kaçanlar açlıkla mücadele eder. Beş korsan açlıktan ölür. Bir kısmı askerlere teslim olur. Korsanların lideri Kongre ise kendi silahıyla intihar eder. Böylece hem Vazquez hem John Davis korsanlardan intikam almış olur.

Jules Verne’in bu romanı, okuyucuyu soluksuz bırakacak derecede sürükleyicidir. Okuyucuda kitabı bir an önce bitirme isteği uyandıran bu eser, yazarın denizciliğe dair büyük bir birikimi olduğunu gözler önüne sermektedir. Ayrıca Verne, Estados adasının iklimine, habitatına, jeolojik özelliklerine ve okyanus fırtınalarına dair adeta bir bilim adamıymışçasına bilgi verir. 19. asrın ikinci yarısında kaleme alınan bu eserin okuyucuyu hem eğlendirmeyi hem bilgilendirmeyi amaçladığı açıktır. Yazarın verdiği bilgiler, romanın estetik boyutunu gölgeleyecek kadar abartılı değildir. Hatta usta yazar, vermek istediği bilgileri romanın öyle uygun kısımlarında aktarır ki okuyucu bu durumdan hiç rahatsız olmaz. Bundan dolayı Dünyanın Ucundaki Fener, kendi döneminin edebi özelliklerini taşımakla birlikte modern dönem okuyucusuna da hitap edebilecek eşsiz ve ölümsüz eserlerden biridir. Verne’in son romanı olan bu eser, sanatçının ustalığını apaçık yansıtmaktadır. Roman, 1971 yılında çekilen aynı adlı sinema filmine esin kaynağı olmuştur.

Editör: Murat ASLAN

Dünyanın Ucundaki Fener Soruları ve Cevapları

Dünyanın Ucundaki Fener kimin eseri?

Jules Verne

Dünyanın Ucundaki Fener türü nedir?

Çocuk Kitapları, Macera

Dünyanın Ucundaki Fener kaç sayfa?

232

Dünyanın Ucundaki Fener Yorumları

vernenin tüm kitaplarını okumuşumdur gelmiş geçmiş en iyi yazarlardan

12-01-2024 17:51

Güzel Sarı Tuna Macellanya Karanlık Ülke Dünyanın Ucundaki Fener Buzlar Sfenksi İnatçı Keraban Karpatlar Şatosu Kip Kardeşler Ayın Çevresinde Seyahat Esrarlı Ada Ay'a Yolculuk Kaptan Grant'ın Çocukları İki Yıl Okul Tatili Denizler Altında 20.000 Fersah Balonla Beş Hafta Dünyanın Merkezine Yolculuk 80 Günde Devri Alem Robinsonlar Okulu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu