Robinsonlar Okulu

Robinsonlar Okulu
Kitabın Yazarı:Jules Verne Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Arkadaş Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1882 Sayfa Sayısı:120 ISBN:9789755097824 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:28,80 TL BKM:34,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Robinsonlar Okulu - Jules Verne

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Öykü/Hikaye Çeviren:Ali Aydoğan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Robinsonlar Okulu Özet

Jules Verne macera kitaplarıyla bilinen ünlü yazardır. Daha önce birçok kitabını ve kitaplarından uyarlanan filmleri seyrettim. Macera yazma konusunda Jules Verne gerçekten bir öncü. Kitaplarında fantastik maceralara atılıyor olayın akışıyla oradan oraya süzülüyorsunuz. Kitabın nasıl bittiğini fark edemiyorsunuz. Jules Verne bilim kurgunun babası olarak bilinen bir yazar olmakla beraber kitapları en sevilen yazarlar arasındadır. Yazdığı maceralarda sanayi gelişimine katkıda bulunduğu düşünülür. Bu eserinde de Robinson Cruose’un maceralarını Godfrey karakteri üzerinden benzeterek yerli bir macera yaratır. Diğer tüm hikayeleri gibi arkasındaki mesaj kendi hayatımızın değerini bilmek. Akıcı, heyecanlı ve oldukça tadında bitti. Gereksiz detaylara boğmamış ve uzun paragraflarla satır doldurmamıştı Her yaştan insanın Jules Verne okuyabileceğini ve çok beğeneceğini düşünüyorum.

ÖZET

Bay William San Francisco’nun tanınan ve zengin adamlarındandır. Bir gün açık arttırmada Spencer adında bir ada satın alır. Bay William üvey kızı Phina ve yeğeni Godfrey’le birlikte yaşar. Godfrey ve Phina birbirlerini sever ve William onları evlendirmek ister. Godfrey ise dünyayı gezmek istediği için evlilik kararını erken bulur. Dayısına bundan bahsettiğinde Bay William kabul eder ve Godfrey’in yanına hocası Bay Tartelett’i vererek gemiye bindirip yolcu eder. Deniz yolculukları başlangıçta sakin ve huzurlu geçer. Ancak önce kaçak yolcu ardından da rota değişimi ikisini de bilmedikleri bir maceraya sürükler. Gemi batmaya başlar ve herkes suya atlar. Godfrey yüzerek kendini bir adaya atar ve Bay Tartelett’in de kurtulup adaya geldiğini görür. Ada çok bereketli her türlü ihtiyaçlarını giderecek malzemeleri barındırır. Godfrey adaya Phina adını verir. Önce bir barınak yaparlar ona da Bay William adını verirler. Daha sonra da tavuk koyun gibi eti yenilen hayvanları korumak için bir çit yaparlar. Bay Tartelett şokun etkisinden bir adada mahsur kaldıklarını idrak edemez. Godfrey ne zaman keşfe çıksa ondan mümkün olmayan şeyler alıp gelmesini ister. Godfrey yine adada araştırma yapmak için gezdiği bir günde büyük bir kutunun içinde ateş yakmak için kibrit ve kendilerini koruyabilmeleri için silah kurşun vb. şeyler bulur. Geriye sadece adadan kurtulmanın bir yolunu bulmak kalır. Fakat Godfrey adanın bir ucundan dumanlar yükseldiğini görür. Bay Tartelett’le birlikte oraya gittiklerinde yamyamların bir zenci tutsağı ateşte yakmak üzere olduklarını görürler. Hemen silahlarıyla yamyamları korkutup tutsağı kurtarırlar. Caref adındaki tutsağı yanlarına alırlar. Eylül ayının sonlarında birbiri ardında yırtıcı hayvanlarla karşılaşırlar. Hepsinden silahları sayesinde kurtulurlar fakat bir gün hayvanlara karşı koyarken yaktıkları ateşi dağıtırlar. Ateş barınaklarını yakar ve büyük ağaç kül olur. Artık yırtıcı hayvanlarla başa çıkabilecek silahları kalmaz ve hayvanlar ona saldırmak üzereyken Caref dile gelir. Bay William yardıma gelin artık diye bağırır. Gofrey ve Bay Tartelett ne olduğunu anlayamadan Bay William, batan denizin kaptanı ve Phina ortaya çıkarlar. Bunun bir oyun olduğunu Godfrey’in Robinson Crusoe gibi bir macera yaşamak istemesinden dolayı Bay William böyle bir şeyi planladığını söyler. Godfrey çok kızar ve yırtıcı hayvanların onlara zarar verebileceğini söyler. Bay William adada gizlenerek onları korumak için bekleyen insanlar olduklarını söyler. Geminin batması, rota değişimi hepsi planın bir parçasıdır. Godfrey ikna olur ve Bay Tartelett’le birlikte kurtuldukları için mutlulardır, yaşadıklarını onları gülümsetecek bir anı olarak hatırlayacaklardır.

Yazan: Leyla Nur Sarı

Robinsonlar Okulu Soruları ve Cevapları

Robinsonlar Okulu kimin eseri?

Jules Verne

Robinsonlar Okulu türü nedir?

Yabancı Romanlar, Öykü/Hikaye

Robinsonlar Okulu kaç sayfa?

120

Robinsonlar Okulu Yorumları

bir kerede okuyup bitirdim jules verne şahane bir yazar zaten çoğu kitabını okumuşumdur bu da harika eserlerinden biri

30-04-2022 21:50

ilginç bir konusu var eğitimin her yerde olabileceğini göstermiş beğendim

27-12-2022 11:29

robensonlar mektebi ile aynı kitap mı

04-09-2023 23:31