Jules Verne

Jules Verne Kimdir

Jules Verne 1828’de Fransa’da doğdu. Denizcilik çok küçük yaşlardan itibaren onun tutkusuydu. İlerleyen yıllarda bu gizli kalmış tutkusu Jules Verne’nin kalemine yansıdı. Ailesi onun bir hukuk eğitimi almasını istiyor, çocukluğunu geçirdiği gemilerden uzak kalması için baskı yapıyordu. Hukuk eğitimi için Paris’e giden Jules Verne kendini başka bir kaderin içerisinde buldu. ‘’Bilimkurgunun kurucusu’’ olarak bilinen Jules Verne sahne sanatları ve kurguya durdurulmaz bir istek duyuyordu. Ailesi hukuk öğrenimi yerine gençlik heyecanları olarak niteledikleri sahne sanatları ile ilgilendiği için Jules Verne’yi kaderine terk etti.

Jules Verne bu yok oluş döneminde 100 yıl sonra ki bilim adamlarının çocukluk hayallerini oluşturan yapıtlara imza attı. Yazdığı kitaplarda geçen makineler o kadar gerçekçiydi ki, yıllar sonra buluşlara isimlerini verdiler. Jules Verne ‘’Seksen Günde Devri Alem’’ kitabıyla büyük kitleleri peşinden koşturmaya başladı. Fogg’un sarsılmaz disiplin ve aksiyonu hiç düşmeyen maceraları kitap sayfalarından çıkıp malikânesinde o tutkulu ihtiyarla karşılaşabileceğiniz hissini uyandırmıştı. Kitabı okuyanlar için şüphesiz hiçbir şey aynı yerinde kalamıyordu.

‘’Dünyanın Merkezine Seyahat’’ ve ‘’ Ayın Çevresinde Seyahat’’ kitapları okuyanlar için sınırları zorlanan bu Dünya’nın Jules Verne için daha küçük bir kısmıydı. ‘’Dünyanın Merkezine Seyahat’’ adlı yapıtıyla hiç tükenmeyen yazarları ve toplumları etkileyen bilim kurgunun mimarı olmuştur.

Bu aydınlık yazar herkesi aydınlatırken, son yıllarında şeker hastalığı onu karanlık günlere bıraktı. 1905 yılında bilimin sınırlarını zorladığı ve adadığı bir ömürle hayata veda etti.


7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Jules Verne Kitapları

Kaptan Grant'ın Çocukları Kaptan Grant'ın Çocukları

Kaptan Grant'ın Çocukları, bolca macera ve genel kültür bilgisi içeren bir kitaptır.

Puan: 8.2 | Yorum: 4

İki Yıl Okul Tatili İki Yıl Okul Tatili

Jules Verne'in "İki Yıl Okul Tatili" adlı kitabı on dört bölümden oluşuyor.

Puan: 6.6 | Yorum: 11

Esrarlı Ada Esrarlı Ada

Esrarlı Ada, beş adam ve bir köpeğin ıssız bir adada yaşadıklarını konu almaktadır.

Puan: 8.2 | Yorum: 2

80 Günde Devri Alem 80 Günde Devri Alem

Jules Verne, hayal gücünün doruklarında bir maceraya okurlarını çağırıyor. Sürprizlerle dolu Phileas Fogg’un şaşkınlık oluşturan 80 Günde Devr-i Alem yolculuğu Dünya’nın farklı yerlerinde deneyimleriyle aktardığı çağları aşan bir yapıt.

Puan: 8.3 | Yorum: 19

Ay'a Yolculuk Ay'a Yolculuk

Ay'a Yolculuk, büyük bir insan topluluğunun Ay'a gönderilecek olan bir mermi için yaptıkları hazırlıkları ve yaşadıkları heyecanı konu alıyor.

Puan: 6.3 | Yorum: 8

Dünyanın Merkezine Yolculuk Dünyanın Merkezine Yolculuk

Dünyanın Merkezine Yolculuk Jules Verne’nin en iyi bilim kurgu ve macera kitaplarından biridir.

Puan: 6.9 | Yorum: 27

Balonla Beş Hafta Balonla Beş Hafta

Balonla Beş Hafta eserinde Doktor Ferguson'ın arkadaşları ile o zaman çok nadir bilinen balon ile Nil Nehrinin kaynaklarına doğru yapılan yolculuğunu anlatmaktadır.

Puan: 8.5 | Yorum: 8

Denizler Altında 20.000 Fersah Denizler Altında 20.000 Fersah

Jules Verne'in "Denizler Altında 20000 Fersah" isimli kitabı, yirmi dokuz bölümden oluşuyor.

Puan: 5.5 | Yorum: 5

Jules Verne ile ilgili yorumlar

kitaplarını okumayan yoktur çocukluk maceramdı seksen günde devri alem zaten dünya turizmine katkısı inanılmaz onun sayesinde herkes dünyayı gezmek istiyor

04-02-2017 22:07

mükemmel bir hayal gücü mükemmel romanlar

05-06-2017 19:28

jules verne masalları ile büyüdüm okumadığım kitabı yoktur

13-12-2018 19:27

bu adamı okumayan kalmışmıdır acaba herkes çocukluğunda en az bir kere romanlarını okumuştur

28-05-2019 17:52