Jules Verne

Jules Verne Kimdir

Jules Verne 1828’de Fransa’da doğdu. Denizcilik çok küçük yaşlardan itibaren onun tutkusuydu. İlerleyen yıllarda bu gizli kalmış tutkusu Jules Verne’nin kalemine yansıdı. Ailesi onun bir hukuk eğitimi almasını istiyor, çocukluğunu geçirdiği gemilerden uzak kalması için baskı yapıyordu. Hukuk eğitimi için Paris’e giden Jules Verne kendini başka bir kaderin içerisinde buldu. ‘’Bilimkurgunun kurucusu’’ olarak bilinen Jules Verne sahne sanatları ve kurguya durdurulmaz bir istek duyuyordu. Ailesi hukuk öğrenimi yerine gençlik heyecanları olarak niteledikleri sahne sanatları ile ilgilendiği için Jules Verne’yi kaderine terk etti.

Jules Verne bu yok oluş döneminde 100 yıl sonra ki bilim adamlarının çocukluk hayallerini oluşturan yapıtlara imza attı. Yazdığı kitaplarda geçen makineler o kadar gerçekçiydi ki, yıllar sonra buluşlara isimlerini verdiler. Jules Verne ‘’Seksen Günde Devri Alem’’ kitabıyla büyük kitleleri peşinden koşturmaya başladı. Fogg’un sarsılmaz disiplin ve aksiyonu hiç düşmeyen maceraları kitap sayfalarından çıkıp malikânesinde o tutkulu ihtiyarla karşılaşabileceğiniz hissini uyandırmıştı. Kitabı okuyanlar için şüphesiz hiçbir şey aynı yerinde kalamıyordu.

‘’Dünyanın Merkezine Seyahat’’ ve ‘’ Ayın Çevresinde Seyahat’’ kitapları okuyanlar için sınırları zorlanan bu Dünya’nın Jules Verne için daha küçük bir kısmıydı. ‘’Dünyanın Merkezine Seyahat’’ adlı yapıtıyla hiç tükenmeyen yazarları ve toplumları etkileyen bilim kurgunun mimarı olmuştur.

Bu aydınlık yazar herkesi aydınlatırken, son yıllarında şeker hastalığı onu karanlık günlere bıraktı. 1905 yılında bilimin sınırlarını zorladığı ve adadığı bir ömürle hayata veda etti.

Jules Verne Eserleri:

Balonla Beş Hafta, Kaptan Hatteras'ın Maceraları, Dünyanın Merkezine Seyahat, Ay'a Seyahat, Kaptan Grant'ın Çocukları, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Ayın Çevresinde, Yüzen Şehir, Üç Rus ve İngiliz'in Güney Afrika Serüvenleri, Kürkler Ülkesi, Seksen Günde Devr-i Âlem, Esrarlı Ada, Chancellor, Mişel Strogoff, Güneş Sisteminde Seyahat, Madenin Esarı,Karanlık Ülke, On Beş Yaşında Bir Kaptan, Begüm'ün Beşyüz Milyonu,Mihracenin Mirası, Bir Çinlinin Çin'de Dolaşması,Buda'nın İntikamı,Çin Diyarında,Yaşama Tutkusu, Buharlı Ev, Hindistan'da Yolculuk, Jangada:Amazon Üzerinde 400 Fersah, Robensonlar Okulu, Yeşil Işık, İnatçı Keraban,İnatçı Kahraman Ağa,İnatçı., Güney Yıldızı,Cenup Yıldızı,Elmas Avcıları, Mathias Sandorf, Bir Piyango Bileti,9672 Nolu Piyango Bileti, Fatih Robur,Havada Seyahat, Güneye Karşı Kuzey, Fransa Yolu, İki Yıl Okul Tatili, İsimsiz Aile, Ne Altı Var Ne Üstü,Dünyanın Ekseni., Cesar Cascabel,Kuzey Yolcuları,Gezici Cambazlar,Araba ile Devrialem, Bayan Branican, Karpatlar Şatosu, Bir Gazetecinin Yolculuk Notları, Küçük Oğlan Çocuğu, Define Peşinde, Uskurlu Ada, Bayrağa Karşı, Clovis Dardentor, Buzlar Sfenksi, Muhteşem Orinoco,Dönüşü Olmayan Nehir,Serüvenler Nehri, Afrika Ormanlarında,Havadaki Köy,Orman Köyü,Maymun İnsanlar, Jean Marie Cabidoulin'in Hikâyeleri,Deniz Yılanı, Kip Kardeşler, Antiller'e Seyahat, Halifax Korsanları, Livonya'da Bir Dram, Dünyanın Hakimi,Cihan Hakimi, Denizin Hücumu, Dünyanın Ucundaki Fener,Kahraman Fenerciler, Altın Volkanı,Altın Kavgası, Meteor Avı, Tuna Kılavuzu,Güzel Sarı Tuna, Jonathan'ın Kazazedeleri,Macellanya, Wilhelm Storitz'in Sırrı, Barsac Keşif Heyeti'nin Olağanüstü Macerası


8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Jules Verne Kitapları

Karpatlar Şatosu Karpatlar Şatosu

Kitabın ilk başları ne kadar sıkıcı olsa da köye Kont’un gelmesiyle beraber olaylar heyecanlanmaya ve kitap akıcı olmaya başladı.

Puan: 8 | Yorum: 3

Buzlar Sfenksi Buzlar Sfenksi

Her ne kadar Verne, Poe’nun öyküsünü beşinci bölümde özetlese de okura bu büyük maceranın tam anlamıyla içine girebilmesi için iki eserin ardı ardına okunması önerilmektedir.

Puan: 7.8 | Yorum: 2

Güzel Sarı Tuna Güzel Sarı Tuna

Olağanüstü yolculukların yazarı Jules Verne bu sefer okura Tuna Nehri’ni baştan başa gezdirmekte ve onu polisiye bir maceranın içine sokmaktadır.

Puan: 8.4 | Yorum: 1

Ayın Çevresinde Seyahat Ayın Çevresinde Seyahat

İlgi çekici bir bilim kurgu kitabı olan Ayın Çevresinde Seyahat kitabı, her bir bölüme geçerken hadi aylılar çıksın diye beklediğim bir kitap oldu.

Puan: 8.2 | Yorum: 2

Kaptan Grant'ın Çocukları Kaptan Grant'ın Çocukları

Kaptan Grant'ın Çocukları, bolca macera ve genel kültür bilgisi içeren bir kitaptır.

Puan: 8.1 | Yorum: 10

Kip Kardeşler Kip Kardeşler

Kaptan Gibson, oğlu Nat ve ortağı Hawkins ile çabucak buluşabilmek için eksik tayfalarını bir an önce tamamlamak istiyordu.

Puan: 7.9 | Yorum: 3

Dünyanın Ucundaki Fener Dünyanın Ucundaki Fener

Jules Verne’in bu romanı, okuyucuyu soluksuz bırakacak derecede sürükleyicidir. Okuyucuda kitabı bir an önce bitirme isteği uyandıran bu eser, yazarın denizciliğe dair büyük bir birikimi olduğunu gözler önüne sermektedir.

Puan: 8.6 | Yorum: 1

Karanlık Ülke Karanlık Ülke

Jules Verne’in eserleri genel olarak her ne kadar sürükleyici ve edebi açıdan doyurucu olsa da bu roman oldukça vasattır.

Puan: 4.9 | Yorum: 1

Macellanya Macellanya

Eser, Güney Amerika’nın Macellanya olarak adlandırılan güney kesimlerinin yerleşime açılmasını, bu bölge için devletlerarası diplomatik faaliyetleri konu alır.

Puan: 7.8 | Yorum: 1

İki Yıl Okul Tatili İki Yıl Okul Tatili

Jules Verne'in "İki Yıl Okul Tatili" adlı kitabı on dört bölümden oluşuyor.

Puan: 8.8 | Yorum: 17

İnatçı Keraban İnatçı Keraban

İkinci Mahmut döneminde Osmanlı topraklarında geçen bu romanı Oryantalist bakış açısıyla yazılmışsa da verdiği tarihi bilgileri, tasvirleri ile Türk okuyucuya Osmanlı’yı 1883 yılında bir Fransız’ın gözünden görme imkânı sağlaması açısından önemlidir.

Puan: 7.7 | Yorum: 2

Robinsonlar Okulu Robinsonlar Okulu

Bu eserinde de Robinson Cruose’un maceralarını Godfrey karakteri üzerinden benzeterek yerli bir macera yaratır.

Puan: 7.4 | Yorum: 4

Esrarlı Ada Esrarlı Ada

Esrarlı Ada, beş adam ve bir köpeğin ıssız bir adada yaşadıklarını konu almaktadır.

Puan: 8.6 | Yorum: 9

80 Günde Devri Alem 80 Günde Devri Alem

Jules Verne, hayal gücünün doruklarında bir maceraya okurlarını çağırıyor. Sürprizlerle dolu Phileas Fogg’un şaşkınlık oluşturan 80 Günde Devr-i Alem yolculuğu Dünya’nın farklı yerlerinde deneyimleriyle aktardığı çağları aşan bir yapıt.

Puan: 8.7 | Yorum: 24

Ay'a Yolculuk Ay'a Yolculuk

Ay'a Yolculuk, büyük bir insan topluluğunun Ay'a gönderilecek olan bir mermi için yaptıkları hazırlıkları ve yaşadıkları heyecanı konu alıyor.

Puan: 7.9 | Yorum: 19

Dünyanın Merkezine Yolculuk Dünyanın Merkezine Yolculuk

Dünyanın Merkezine Yolculuk Jules Verne’nin en iyi bilim kurgu ve macera kitaplarından biridir.

Puan: 7.9 | Yorum: 28

Balonla Beş Hafta Balonla Beş Hafta

Balonla Beş Hafta eserinde Doktor Ferguson'ın arkadaşları ile o zaman çok nadir bilinen balon ile Nil Nehrinin kaynaklarına doğru yapılan yolculuğunu anlatmaktadır.

Puan: 8.9 | Yorum: 19

Denizler Altında 20.000 Fersah Denizler Altında 20.000 Fersah

Jules Verne'in "Denizler Altında 20000 Fersah" isimli kitabı, yirmi dokuz bölümden oluşuyor.

Puan: 8.5 | Yorum: 10

Jules Verne ile ilgili yorumlar

kitaplarını okumayan yoktur çocukluk maceramdı seksen günde devri alem zaten dünya turizmine katkısı inanılmaz onun sayesinde herkes dünyayı gezmek istiyor

04-02-2017 22:07

mükemmel bir hayal gücü mükemmel romanlar

05-06-2017 19:28

jules verne masalları ile büyüdüm okumadığım kitabı yoktur

13-12-2018 19:27

bu adamı okumayan kalmışmıdır acaba herkes çocukluğunda en az bir kere romanlarını okumuştur

28-05-2019 17:52

çocukluğumun yazarı diyebilirim okumadığım kitabı yoktur diyecektim ama buradaki kitap listesini görünce şaşırdım meğer ne çok kitabı varmış hepsini okumaya çalışıcağım

12-03-2022 13:01