Esrarlı Ada

Esrarlı Ada
Kitabın Yazarı:Jules Verne Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Arkadaş Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1874 Sayfa Sayısı:136 ISBN:9789755097053 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Esrarlı Ada - Jules Verne

Kitap Türü:Çocuk Kitapları, Gizem, Macera Orjinal Adı:The Mysterious IslandÇeviren:Ali Aydoğan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Esrarlı Ada Özet

Esrarlı Ada, beş adam ve bir köpeğin ıssız bir adada yaşadıklarını konu almaktadır. Yazar bu kitabında "Kaptan Grant'ın Çocukları" ve "Denizler Altında 20000 Fersah" adlı kitaplarından bahsetmekte ve bu iki kitaptaki sırları açığa çıkarmaktadır. Bu yönüyle okurun aklında kalan soru işaretlerini gidermekte ve eski karakterler sayesinde okurla kitap arasındaki bağı güçlendirmektedir.

Gemici Pecroff ve beraberindeki dört kişi Kuzey Amerikalılara katılmak için buldukları bir balonla yola çıkarlar. Ama balon, Pasifik Okyanusu'na hakim olan şiddetli fırtınaya dayanamayacak kadar eskidir. Bu yüzden bütün ağırlıklarını atmak zorunda kalırlar. Böylece beş adam ve bir köpek balonun halatlarına tutunarak yolculuklarına devam ederler. Karayı gördükleri sırada Cirus Smith ve köpeği denize düşer. Diğerleri de balon, karanın üzerine gelene kadar ancak dayanabilirler.

Karaya düştüklerinde birkaçı adayı keşfeder, birkaçı da Cirus Smith'i bulmaya çalışır. Herbert ve amcası Pecroff sığınabilecekleri bir mağara ve mağaranın yakınında suyundan içebilecekleri bir nehir bulurlar. Deniz kıyısından yiyecek bir şeyler toplarlar. Diğer iki arkadaşları da gelince ertesi gün Cirus Smith'i aramaya devam edeceklerine karar vererek geceyi mağarada geçirirler.

Sabah olunca Nab, Cirus Smith'i aramaya çıkar ve uzun süre geri gelmez. Diğer üç adam bir köpek sesi duyarlar. Bu köpek Cirus Smith'in köpeğidir. Onu takip ederek Nab ile Cirus Smith'i bulurlar ve mağaraya dönerler.

Ertesi gün yeniden adayı incelerler ve Cirus Smith'i başkan olarak seçerler. Belki de hayatlarının sonuna kadar bu adada kalacaklarının farkına varırlar. Böylece adanın imkanlarından yararlanarak çeşitli işler yapmaya başlarlar. İlk işleri daha iyi ve korunaklı bir sığınak yapmak olur.

Bir akşam, ilkel yöntemlerle avladıkları kanguru etinden yerken Cirus Smith'in dişi kırılır. Bu durumun sebebinin kanguru etinin içinden çıkan kurşun olması hepsini endişelendirir.

Bir gün kıyıda buldukları dev bir kaplumbağayı yakalayarak ters çevirirler ama geri döndüklerinde kaplumbağayı bıraktıkları yerde bulamazlar. Bu durum meraklarını daha da arttırdığı için kıyıyı kontrol etmeye karar verirler. Böylece yüzen bir sandık bulurlar, bu sandık işlerine yarayacak birçok eşyayla doludur.

Ertesi gün araştırmalarına devam ederler, mağaralarına döndüklerinde ise birçok maymunla karşılaşırlar. Onlarla nasıl baş edeceklerini düşünürlerken, onları gören maymunlar kaçar. Tek bir maymun kalınca onu evcilleştirmeye karar verirler ve kısa sürede amaçlarına ulaşırlar.

Bir gün denizde, içinde kazaya uğramış birinin notu bulunan bir şişe bulurlar. İçlerinden ikisi, notu yazan kişiyi bulup ona yardım etmek için Tabor Adası'na giderler. Orada vahşileşmiş bir adamla karşılaşırlar, onu da yanlarına alarak kendi adalarına geri dönerler.

Adamı eski haline döndürmek için çok uğraşırlar ve sonunda adam onlarla konuşur. Böylece adamın geçmişine dair bir şeyler öğrenirler. Bu adam daha önce kaza geçiren Kaptan Grant'ın tayfasındandır. İsyan ederek gemiyi ele geçirmeye çalışmış, ama başarılı olamayınca gemiden kovulmuştur. Daha sonra Kaptan Grant ve iki tayfasını aramaya çıkan Lord Glenaryan ile beraberindekilere katılmıştır. Onların gemisini de ele geçirmeye çalışmış fakat yine başarısız olmuştur. Böylece Kaptan Grant ve iki tayfası bulunup kurtarıldıktan sonra onların kaldıkları adaya bırakılmıştır.

Bir gün büyük bir gemi görürler, çok geçmeden bunun bir korsan gemisi olduğunun farkına varırlar. Korsanlar hakkında bilgi almaya çalışırlar. Airton korsanların gemisine kadar çıkar. Korsanlar onu fark ederler ve döverler. Airton denize atlayarak güçlükle kurtulur. O sırada korsanlar kıyıdaki diğer adamları fark ederek saldırı hazırlığına başlarlar. Onlar saldırıya geçemeden gemileri parçalanarak havaya uçar. Airton ve beraberindekiler bu garip durum karşısında şaşırırlar. Daha sonra kendilerini, gemiden kurtulan birkaç korsandan korumak için hazırlıklara başlarlar. Airton da korsanları gözetleme görevini üstlenir.

Olayın üzerinden iki gün geçer ama Airton da korsanlar da ortada yoktur. Aynı zamanda Herbert de hastalanır ama onu iyileştirecek ilaçları yoktur. Bu sırada Nab elinde bir şişeyle gelir, şişedeki ilaç Herbert'in hızlıca iyileşmesini sağlar. Aniden ortaya çıkan ilaç meraklarını daha da arttırır.

Herbert iyileşince Airton'u aramaya çıkarlar ve ormanda bir mağara bulurlar. Korsanlar mağaradan çıkınca etrafı incelerler. Bu sırada çimenlerin üzerinde Airton ile birlikte birilerini görürler. Ölü olduklarını anlayınca onları gömerler. Daha sonra mağarayı incelerler ve duydukları seslerle patlamaya hazırlanan bir yanardağ olduğunu anlarlar.

Mağaralarına döndüklerinde kaygı içinde oradan nasıl uzaklaşabileceklerini düşünürler. Ertesi sabah Cirus Smith'in köpeği ağzında bir kağıt getirir. Kağıttaki notu yazan kişi adadan hemen uzaklaşmaları gerektiğini söylemekte ve onlara kaçmaları için yol göstermektedir. Yazılanlara uyarak kaçarlar ve bir gemiye ulaşırlar. Geminin kaptanı onlara her şeyi açıklar, böylece tüm gizemler çözülmüş olur. O gece Kaptan Nemo ölür, Pecroff ve beraberindekiler ise yaptıkları küçük gemi sayesinde kurtulurlar.

Esrarlı Ada Soruları ve Cevapları

Esrarlı Ada kimin eseri?

Jules Verne

Esrarlı Ada türü nedir?

Çocuk Kitapları, Gizem, Macera

Esrarlı Ada kaç sayfa?

136

Esrarlı Ada Yorumları

çocukluğumun kitaplarından bir tanesi jules vernenin okumadığım kitabı var mı merak ettim

09-03-2019 18:46

çok güzel bir hikayesi var

12-05-2019 22:44

esrarlı ada ile gizemli ada aynı roman mı oluyor yoksa jules vernenin gizemli ada diye ayrı bir kitabı var mı? kafam karıştı ödev yapmam lazım ama aynı kitap mı bilmiyorum yardımcı olur musunuz

10-03-2022 13:05

kitap ile ilgili sınav soruları ve cevapları lazım acil lütfen

21-06-2022 20:16

okuduğum en güzel romanlardan bir tanesiydi çok eğlenceli ve merak uyandırıcı

26-09-2022 19:06

kitabın baş kahramanı kim?

05-12-2022 21:43

bendeki adı gizemli adaya yolculuk çocukken okumuştum çok etkilenmiştim jules verne ile bu kitap sayesinde tanıştım sonra tüm kitaplarını okumuşumdur

11-02-2023 23:41

keyifle okudum güzel bir macera sunmuş

27-07-2023 16:15

özet kısa olabilirdi fazla uzatmışsın

23-01-2024 22:28

Güzel Sarı Tuna Macellanya Karanlık Ülke Dünyanın Ucundaki Fener Buzlar Sfenksi İnatçı Keraban Karpatlar Şatosu Kip Kardeşler Ayın Çevresinde Seyahat Esrarlı Ada Ay'a Yolculuk Kaptan Grant'ın Çocukları İki Yıl Okul Tatili Denizler Altında 20.000 Fersah Balonla Beş Hafta Dünyanın Merkezine Yolculuk 80 Günde Devri Alem Robinsonlar Okulu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli