Sis ve Gece

Ahmet Ümit Sis ve Gece
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Everest Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1996
Sayfa Sayısı:270
ISBN:9752897373
Kitap Puanı:
6.2 / 10 | Oy: 691 | Yorum: 16
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:15,83 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

Sis ve Gece Özeti

Ahmet Ümit Sis ve Gece


Sis ve Gece, Ahmet Ümit'in muhteşem polisiye romanlarında yalnızca biridir. Oldukça heyecan verici ve sürükleyici bir roman olduğunu düşünüyorum. Başladığı andan itibaren okuyucuyu akıl almaz bir maceranın içine sürüklüyor. Polisiye roman sevenlere kesinlikle tavsiye ediyorum.

Kitabın konusuna gelecek olursak, bir MİT görevlisi olan Sedat ve onun kaybolan sevgilisi Mine'yi arayışının öyküsü. Kitabın kısa özeti ise şöyle:

Sedat, evli ve iki küçük kızı olan bir MİT görevlisidir. Aynı zamanda aşık olduğu başka bir kadın daha vardır: Mine. Uzun süre birlikte aşklarınız tadını çıkarmış, fakat sonra aralarına başka bir adam girince Mine'in Sedat'a olan tüm ilgisi silinip gitmiştir.

Her şey, Mine'in ortadan kaybolmasıyla başlar. Mine'nin Sedat'tan sonraki sevgilisi Fahri, eski bir yasadışı örgüt üyesidir. Fahri, Mine'nin önceki sevgilisinin bir polis olduğunu bilmektedir. Mine'nin kendisini terketmesini kendine yediremeyerek kızı kaçırıp bir zarar vermiş olabileceğini -belki öldürmüş bile olabileceğini- düşünür. Mine'den sonra kendini de öldüreceğini düşündüğünden 'o beni öldürmeden ben onu öldürmeliyim' mantığıyla hareket eder ve hapisten izne gelmiş olan eski bir arkadaşı ile birlikte Sedat'a bir saldırı planlar. Fahri'in babası eski ve kıdemli bir askerdir. Fahri üye olduğu örgütteki faaliyetlerinden dolayı hapise girdiğinde, bir görüş günü sırasında kendisini ziyarete gelen babası eski askeri Cuma ile karşılaştığında oğlu Fahri'yi Cuma'ya emanet eder. İşte Cuma'ya Fahri'ye planladıkları saldırı sırasında yardım etmesi de bu şekilde olur. Saldırı sırasında Sedat'a bir kurşun isabet eder, Fahri ise Sedat'tan gelen bir kurşunla olay yerinde hayatını kaybeder.

Hastaneden çıkar çıkmaz daha tamamen iyileşmeden Mine'yi aramaya başlayan Sedat, başlarda Fahri'in onu kaçırdığını düşünse de sonraları bu düşüncesinde yanıldığını öğrenecektir. Hem bir istihbaratçı hem de aşık bir adam olarak aramalarını sürdürdüğünden işler onun için kat kat daha zordur, ilerleyen zamanda ise içinden çıkılmaz bir hale gelir. Bir yandan Mine'yi ararken bir yandan da yeni gelen müsteşarın yürüttüğü sorgulamalarla başa çıkmaktadır aynı zamanda.

Arayışları sırasında Sedat, Fahri'nin dosyasında en yakın arkadaşı Sinan'ın da eskiden kendiyle birlikte örgütte olduğunu, beraber hapise girdiklerinde örgüt ile görüş ayrılıklarına düştüklerinden örgütten atıldıklarını öğrenir. Sinan'ın şimdi bir kitapçı dükkanı vardır ve düzenli olarak 'Hurufat' adında bir dergi yayımlamaktadır. Hapiste örgütten atıldıktan sonra kendini tamamen edebiyata vermiştir. Sedat bir yolunu bulup Sinan ile konuşur. Fahri'nin planladığı saldırıda ona yardım edenin Cuma olduğunu da bu konuşma sırasında öğrenir. Sinan'ın öğrendiği bir diğer şey ise Mine'nin hamile olduğudur. Bebek muhtemelen Sedat'tandır. Bu haber onu çok şaşırtır, yeni bir olasılık ile baş başa bırakır: Mine kürtaj sırasında ölmüş olabilirdir. Bu çok çok zayıf bir ihtimal olsa da, araştırmaları sırasında Mine'nin kürtaj için gittiği hastanede kendine yardımcı olan Gülizar Hemşire'nin örgüte yardım eden bir kadın olduğunu, Mine kürtaj sonrası Gülizar Hemşire'nin evine gittiğinde Sedat'ın gözlemci olarak katıldığı bir operasyonda yine kendi tarafından vurulduğunu öğrenir. Evden kaçan iki kişiye rastgele ateş açmış, birini vurmuştur. Vurulan kişi pek bir hasar almamış, hızla olay yerinden kaçmıştır. Demek ki vurulan Mine'dir. Tüm bunları öğrenmesiyle suçluluk duygusu ile boğulan Sedat için her şey daha da karmaşık bir hal almaya başlamıştır. Bu bilgi Sedat'ı çok farklı teorilere götürür. Hem bu soruşturmayı yürütmek, hem suçluluk ve pişmanlık duygularıyla boğuşmak, hem de karısı ve kızları ile ilgilenmek çok zorlaşmaya başlamıştır. Kitabın geri kalanını ise okuyucunun hayal gücüne bırakıyorum. Okuduğunuzda sonu sizi şoka uğratacak.

Baştan sona okuyucuyu heyecan verici ve bitmez tükenmez bir maceraya sokan kitap, her Ahmet Ümit kitabında olduğu gibi şaşırtıcı bir sonla bitiyor. Bu kitapla farklı bir dünyaya gireceksiniz, bittiğinde etkisinden kurtulmanız ise çok zor olacak.

Yazar: Miraç Elif Kanbay

Sis ve Gece Yorumları

Sis ve Gece Yorum çok iyiydi abi yaa mükemmel bir polisiye helal olsun

09-09-2015 04:38 !!

Sis ve Gece Yorum gerçekten güzel bir kitap bizede öğretmenimiz önerdi :) :)

08-12-2015 15:36 !!

Sis ve Gece Yorum bir kerede okuyup bitirdim mükemmel yazılmış bir polisiye herkese tavsiye ederim

08-01-2016 01:24 !!

Sis ve Gece Yorum süper bi kitap

08-02-2016 15:07 !!

Sis ve Gece Yorum harika bir kitap hem polisiye hem macera hemde çok gizemli tavsiye ederim herkese

13-02-2016 17:37 !!

Sis ve Gece Yorum çok seviyorum çok güzel beyenmeyenler kendileri yasın bakalım.. arkadaşlar cümlelerinizi biraz düşünün allah aşkı için

31-03-2016 22:37 !!

Sis ve Gece Yorum aşırı güzel ve harika bi kitap kesinlikle okuyunnnnnnnnn

11-05-2016 20:57 !!

Sis ve Gece Yorum okurken büyük keyif aldım, sonu da beni baya etkiledi diyebilirim. ahmet ümiti hiç okumamış birisiyseniz bu kitapla başlayabilirsiniz.

12-08-2016 16:05 !!

Sis ve Gece Yorum ben okudum çok güzel kityap tavsiyaaaa ederim

06-12-2016 18:53 !!

Sis ve Gece Yorum gerçekten super ya macera ve polisiye severler hemen okuyunn

08-12-2016 21:59 !!

Sis ve Gece Yorum çok güzel bir roman özelikle gençlere

11-12-2016 17:41 !!

Sis ve Gece Yorum çok başarılı bir kitap. ne zaman sona geldiğini anlayamıyorsunuz. ve bir ahmet ümit klasiği şaşırtıcı bir son. henüz ahmet ümit okumayanlar bu kitapla başlamanızı tavsiye ederim.

18-01-2017 05:59 !!

Sis ve Gece Yorum ahmet ümitin bu kitabını pek beğenmedim.çokta hoşuma gitmedi.bir istanbul hatırası gibi gizemli değil beğenemedim

06-02-2017 00:15 !!

Sis ve Gece Yorum ayy çok banel yaa sıkıcı

18-04-2017 20:07 !!

Sis ve Gece Yorum çok akıcı ve etkileyici bir kitap. bazı karakterlerin hayatlarının da anlatılması roman içinde roman gibi olmuş. türk edebiyatında ahmet ümit gibi bir yazarın olması büyük bir şans. kitaplarını okuyarak bu şansi değerlendirmeliyiz.

gkhn_rn • 14-11-2017 10:01 !!

Sis ve Gece Yorum gençler bunun daha kısası yok mu ?

30-11-2017 23:21 !!

Yorum Yaz

:: Ahmet Ümit ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.