Aşkımız Eski Bir Roman

Aşkımız Eski Bir Roman
Kitabın Yazarı:Ahmet Ümit Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 (18-09-2019) Sayfa Sayısı:224 ISBN:9789750845550 Kitap Puanı:6.2 / 10 | Yorum: 16

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:13,92 TL Pandora:17,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Aşkımız Eski Bir Roman - Ahmet Ümit

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Aşkımız Eski Bir Roman Özet

Günümüz edebiyatında polisiye roman denilince akla gelen ilk isimlerden birisi Ahmet Ümit. Yeni kitabı Aşkımız Eski Bir Roman eseri de aslında 3 hikayeden oluşan bir öykü kitabı. Üç hikaye de yazarın önceki kitaplarına göre zayıf kalsa da kitaba adını veren Aşkımız Eski Bir Roman öyküsü oldukça yaratıcı bir hikayeye sahip.

Aşkımız Eski Bir Roman:

Kitaba da adını veren bu öyküde okurlar aslında edebiyata doyuyorlar diyebiliriz. Edebiyat hayranı gayrimenkul zengini bir adam İstanbul’daki dünyaca ünlü Pera Palas otelinde ölü bulunur. Katili gören şahitte göre de onu öldüren Agatha Christie’nin kendisidir. Dahası adam otelin Agatha Christie isimli odasında öldürülmüştür.

Başkomser Nevzat araştırmalarını derinleştirdiklerinde adamın tam bir edebiyat tutkunu olduğunu öğrenirler fakat bunu yanında derin psikolojik sorunları vardır. Yaşadığı cinsel sorunları da edebiyat ile çözmeye çalışmış ve cinsel arzularını yerine getirebilmek için yüklü ücretler ödeyerek hayat kadınlarının roman karakterlere büründürmüştür. Fakat ilk kez edebiyat karakteri yerine hayatına yazar girmiştir ve bu da onun sonu olmuştur.

Hikaye edebiyat açısından oldukça zengin. Birçok edebiyat eserini ve karakteri hikayede görüyoruz. Cinayetin kendisi de oldukça ilginç bir sonuca çıkıyor. Aslında başlı başına roman olabilecek bir hikayesi var.

Overlokçu Kız:

Kitabın en zayıf hikayesi de diyebiliriz. Aslında Ahmet Ümit’e pek de yakışan bir öykü değil çünkü çok basit bir konusu var. Bir tekstil atölyesinde overlokçu kız ölü bulunur. Tüm ip uçları cinayetin kızın erkek kardeşi tarafından işlendiğini gösterir ama Başkomser Nevzat olayın bu kadar basit olmadığına inanır. Fakat delilleri topladıkça da katil kesin gibi görünmektedir. Fakat en sonda şansın da yardımı ile karşılaşmamaları gereken biri ile karşılaşırlar ve katil ortaya çıkar.

Okurlar aslında bu hikayede katili kolaylıkla tahmin edebilirler. Her ne kadar yazar tüm ipuçlarını bir kişiye yönlendirse de bu tür hikayelerde katil genelde hep aynı kişi olur ve öyle de oluyor zaten. Ahmet Ümit’e yakışmamasının nedeni de tam bu aslında.

Sergey Nikolayeviç Jerkovski’ye Ne Oldu?

Kitabın ilginç hikayelerinden bir tanesi. Aslında her şey ortada gibi görünen ama sürekli kafa karıştıran bir hikaye.

Türkiye’ye gelen ünlü Rus bilim adamı bir kerede ortadan kaybolur ve bunun üzerine gizli servisler de devreye girer. Başkomser Nevzat olayı araştırdıkça aslında Rus bilim adamının peşinde birçok kişinin olduğunu öğrenir. Yani şüpheli sayısı oldukça fazladır ama Başkomser Nevzat’a göre olay aslında yasak aşktır çünkü Rus bilim adamının yasak aşk yaşadığı kadın da kocası tarafından öldürülmüştür. Fakat her şeye rağmen Rus bilim adamı bir türlü bulunamaz.

Hikaye her ne kadar ilginç bir şekilde başlayıp devam etse de sonu insana biraz tutarsız geliyor. Cinayetin işlendiği yer ile ellerine geçen ilk değerli ip ucu birbirine o kadar yakın iken bağlantı kurulamaması ve en sonunda birden bağlantı kurulup olayın çözülmesi mantık sınırını biraz zorluyor.

Yazan: Kitap Kurdu

Aşkımız Eski Bir Roman Konusu

Yerli polisiye roman denildiğinde ilk akla gelen isimlerden bir tanesi olan Ahmet Ümit yeni öykü romanı Aşkımız Eski Bir Roman ile okurlarına üç tane polisiye hikaye sunuyor.

Kitabın da adını veren ilk öykü olan Aşkımız Eski Bir Roman edebiyat dolu bir polisiye hikaye. Yaşadığı cinsel ve psikolojik sorunlar nedeni ile çözüm arayışına giren zengin bir edebiyat tutkunu çareyi roman karakterlerini canlandırıp onlarla ilişkiye girmekte bulur. Fakat böyle bir fantezi onun sonu olur. Ölümünü araştıran Başkomser Nevzat kendini edebiyatın çirkinleştirilmiş halinden oluşan bir fantezi dünyasında bulur.

Kitabın ikinci öyküsü olan Overlokçu Kız ise okurlara daha sıradan bir cinayet hikayesi sunuyor. Fakat hikayenin farklı kısmı detayların ne kadar önemli olduğu. Overlokçu kız çalıştığı yerde ölü bulunur ve tüm ip uçları tek bir şüpheliye odaklanır. Biraz şans ve biraz da detaylara özen gösterme sonrası gerçek katil gün yüzüne çıkartılır.

Kitabın son öyküsü ise okurları İstanbul içinde sözde bir casusluk macerasının içine sokuyor. Dünyaca ünlü Rus doktor İstanbul’da kaybolunca gizli istihbarat örgütleri dahil herkes onu bulmak için seferber olur. Başkomser Nevzat ise olayın gerçekleşen bir aşk cinayetine bağlı olduğunu düşünür. Fakat bunu kanıtlayabilmek için de Rus doktoru bulması gerekir.

Aşkımız Eski Bir Roman Yorumları

ahmet ümitin önceki romanlarına göre biraz sönük kalmış ama yine de güzel özellikle aşkımız eski bir roman harikaydı edebiyata doyuyorsunuz

30-09-2019 14:59

hikayeler çok sıradandı hayal kırıklığı oldu

05-10-2019 11:55

mükemmel bir roman ahmet ümit yine çok güzel yazmış aşkımız eski bir roman neydi öyle yaa edebiyat polisiye mükemmel harmanlamış şiddetle tavsiye ederim

22-10-2019 13:23

okuduğum en kötü ahmet ümit romanı bu kadar basit konular olamaz zaten ilki edebiyata edilmiş bir küfür gibi tüm güzel roman karakterlerinin üzerinden geçmiş kötü anlamda diğerleri de çok sıradandı

28-10-2019 13:53

aşkımız eski bir roman yaratıcı bir öykü olmuş edebiyat seviyorsanız baya hoşunuza gider diğerleri ise sıradan öyküler

30-10-2019 11:19

ilk öykü çok güzel katili tahmin etmek imkansız ikincisi çok basitti katil belliydi zaten kafa karıştırmaya çalışmış son öykü ise çok saçmaydı madem olay yeri ile o kadar yakındı hiç mi akıllarına gelmedi sırf merak olsun diye aptalları oynatmış

30-10-2019 22:46

ilk öyküde edebiyatı çıkartın bonboş bir kitap ahmet ümite yakışmamış

01-11-2019 12:48

hikayeler çok sıradan ufak farklılıklar katmış ama yeterli değil ilk hikayedeki edebiyat şöleni güzel mi kötü mü bilemedim okuyunca daha iyi anlarsınız overlokçu kız öyküsü ise inanılmaz sıradan bir hikaye nasıl yazmış anlamıyorum sanırım sırf kitap uzasın diye son hikaye ise tamamen saçmalık bunu da uzatmak için yazmış ama hikayeyi de gereksiz yere uzatmış biraz hayal kırıklığı oldu ahmet ümiti çok severim ama bu kitabı pek olmamış

09-11-2019 12:17

aşkımız eski bir roman hikayesini çok beğendim diğeri de fena değil ama ortalamanın altında

16-11-2019 14:29

mükemmel bir polisiye olmuş aşkımız eski bir roman zaten klask olabilecek bir hikayeye sahip çok beğendim

03-12-2019 15:56

keşke ilk öyküyü daha da uzatsaymış diğer öyküler kötü ama ilki çok güzel ve roman olabilecek kapasitesi var neden öykü yapıp kısa bırakmış anlamıyorum çok da güzel yerde yakalamış

04-12-2019 16:55

ilk kez bir ahmet ümit kitabı okudum anladığım kadarı ile başkomser ve ekibi pek yeteneksiz ilk romanda katil kendini ortaya çıkartmasa yanlış kişiyi alıp götürüyorlardı ikinci hikayede şans eser o yaşlı adam ile karşılaşmasalar yanlış kişiyi alıp gidiyorlardı üçüncü hikayede şans eseri olayı çözmeseler olaylar uluslararası bir boyuta geliyordu yeteneklerini kullanarak çözdükleri bir olay yok bu nasıl başkomser anlamadım

08-12-2019 19:58

kitabın başından sonuna kadar verilen mesaj bence şuydu:kurbanın ölüm sebebi hırstı

Dimple • 30-04-2020 16:58

ahmet ümit romanlarıyla başarılıyken öykü konusunda oldukça yetersiz kalıyor maalesef

03-05-2020 17:27

güzel bir polisiye romandı. ama öncekilere göre basit yazılmıştı. 3 hikayesi vardı. ilk öykü başlı başına bir kitap olabilirdi. kitap kültürümüzü yansıttığı için yabancı yazarlardan daha güzel gelmiş olabilir.

Kitapların Kurdu • 18-05-2020 23:25

bana sorarsanız aşkın insanların kendini çok kaptırması sonucu masum gibi görünmesi,ama hiç de öyle olmaması polisiye gibi bir roman olarak da görünüyor ama ben daha yarsını okudum öneriyorum.

Selin • 26-06-2020 01:15

Kayıp Tanrılar Ülkesi İstanbul Hatırası Bir Ses Böler Geceyi Sultanı Öldürmek Aşkımız Eski Bir Roman Masal Masal İçinde Kırlangıç Çığlığı Agatha'nın Anahtarı Aşk Köpekliktir Elveda Güzel Vatanım Sis ve Gece Bab-ı Esrar Patasana Beyoğlu Rapsodisi Beyoğlunun En Güzel Abisi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Çocuk Kitapları Yerli Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Gizem Kitapları Korku Kitapları Komik Kitaplar Psikoloji Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Şiir Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Günlük Anı Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları