Kayıp Tanrılar Ülkesi

Kayıp Tanrılar Ülkesi
Kitabın Yazarı:Ahmet Ümit Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2021 (14-06-2021) Sayfa Sayısı:504 ISBN:9789750850417 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:25,20 TL KitapYurdu:26,57 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Kayıp Tanrılar Ülkesi - Ahmet Ümit

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Polisiye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kayıp Tanrılar Ülkesi Özet

Berlin'de büyümüş devrimci ve göçmen bir ailenin kızı Yıldız Baş komiser ve yardımcısı Tobias Berlin'de iş başındadır. Türk asıllı, yazılım mühendisi Cemal Ölmez kendi evinde vahşice öldürülmüştür. Cemal'in kalbi yerinden çıkartılmış, eline yerleştirilmiş ve kendi çizmiş olduğu Zeus'un resmine doğru konumlandırılmıştır. Olay yerinde maktulün telefonu çalar. Telefona cevap veren Tobias arayanın Cemal'in arkadaşı Rafael Moreno olduğunu öğrenir. Rafael, Cemal'in ölümünden habersizdir ve öğrenince çok üzülür. Yıldız ve Tobias Cemal'in en son kimlerle konuştuğunu öğrenmek için telefonu karıştırır. Son konuştuğu kişiler Alex ve Peter'dir. Olay yerini incelemeye devam ederler ve Cemal'in arkeolojiye ve mitolojiye olan ilgisini keşfederler. Cinayet mahallinde yalnızca Zeus'un resmi değil, kolları, başları, ayakları eksik olan kabartma heykellerden oluşmuş bir kolaj da bulunmaktadır. İki meslektaş kendilerini bir cinayet mahallinde değil de arkeoloji müzesinde gibi hisseder. Üst katta oturan hamile komşu Pilar, Cemal'in yakın arkadaşı, Rafael Moreno'nun eşidir ve Cemal ile ilgili bilgiler verir. Son konuştuğu kişi Alex'in, Cemal'in sevgilisi olduğunu anlatır. Alex acımasız ve bencil biridir. Cemal’e şiddet uyguluyor hatta onu ölümle tehdit etmiştir. Bunları öğrenen Yıldız ve Tobias için ilk şüpheli Alex olur. Baterist olan Alex ile görüşmek için sahne aldığı müzikale giderler. Cemal’in öldürülüş şekli dolayısıyla mitoloji bilgisi ve ilgisi olan bir katil profili vardır kafalarında. Alex’in mitolojiye ilgisi olduğunu fark ederler ancak o bunu inkâr eder ve Cemal’in patronu Peter’den bahseder. Alex’e göre cinayeti Cemal’in abisi Hüseyin işlemiştir. Çünkü eşcinsel olması ailesiyle arasının bozulmasına sebep olmuştur. Daha sonra ifade almak için Cemal’in ailesine giderler ancak babası Kerem, Cemal’i reddettiğini söyler. Dedesi Orhan ise kayıplara karışmıştır. Cemal’in ailesi yıllar önce yapılan Bergama’daki kazılarda aile boyu görev almıştır. O kazılardan elde edilen anıtlar Berlin’e getirilmiş ve Pergamon Müzesi’nde sergilenmektedir. Cemal’in ailesi ise akrabaları Haluk’tan şüphelenir. Sebebi ise aile içinde süregelen düşmanlıktır. Bir başka şüpheliyse Rafael Moreno’nun yönlendirmesiyle yabancı düşmanı Neo Naziler olmuştur.

Genç bir çift köpekleriyle Şeytan Tepesi’nde dolaşırken bir ceset bulurlar. Bu ceset Cemal’in dedesi Orhan Ölmez’e aittir. Ne yazık ki o da Cemal gibi vahşice katledilmiştir. Cinsel organı kesilip çamura bulanmış, cesedin karşısına kartal sembollü bir asa dikilmiştir. Bu cinayet de mitolojik temalıdır. Ardından bir cinayet haberi de Alex için gelir. Alex’in ise derisi yüzülmüştür. Katil kendini Zeus ilan etmiş ve cinayetlerini de diğer mitolojik karakterlere göndermeler yaparak işlemiştir. Yıldız ve Tobias’ın şüpheleri Neo Naziler üstünde toplanmış olsa da eksik bazı parçalar vardır.

Bu cinayetlere neden olan olaylar, Berlin duvarı yıkılmadan önceye uzanıyor. Ölmez Ailesinin büyük büyükbabaları Pehlivan Efendi, dünyanın sekizinci harikası kabul edilen, Bergama’dan çıkarılıp Berlin’e götürülen Pergamon Altarı’nın kazılarına katılmıştır. Bu bir gelenek haline gelmiş ve ailenin erkekleri antik kentin ortaya çıkarılmasında görev almışlardır. Bu işe gönlünü veren Pehlivan Efendi, genetik olabilen Grandiyöz Paranoya hastalığına tutulmuş ve kendisinin Poseidon olduğunu iddia etmiştir. Yaklaşık yüz yıl sonra torunun torunu Kerem Ölmez de aynı hastalığa tutulmuş ve kendisini Kronos zannetmeye başlamıştır. Çocukluk çağında antik kente çalışmaya giden Kerem, Munise Hanım’la evlenmiş ve çocukları Hüseyin dünyaya gelmiştir. Pergamon Müzesi ziyaretlerinde tanıştığı Nina Brückner ile sevgili olmuş ve ondan bir kızı, bir oğlu olmuş. Karısından olan oğluna Cemal, Nina’dan olan oğluna ise Zeus’tan esinlenerek Kartal ismini vermiştir. Berlin’deki siyasi olaylar Nina’yı ve iki çocuğunu silip atmasına sebep olmuştur. Nina ise bir süre sonra bir cerrahla evlenmiş ve Kartal’ın ismini Peter olarak değiştirmiştir. Yıllar sonra anne ve babasının ölümüyle zengin olan Peter bir enerji şirketi kurup kardeşi Cemal’i bulmuş ve işe almıştır. Ressam olan Cemal’e, Pergamon Altarı’ndaki heykellerin resmini yapma ve bunlara aile bireylerinin yüzlerini verme fikrini Peter vermiştir. Ancak Peter, Zeus’a kendi yüzünün verilmesini beklerken, Cemal kendi yüzünü vermiştir. Bu olay onun için bir travma olmuş babası ve dedesindeki hastalık onda da nüksetmiştir. Uranos zannettiği Orhan dedesinin hayalarını keserek öldürmüş, fakat Cemal bunu fark edince ölüm sıralamasını değiştirerek Kronos yani Kerem Ölmez yerine Cemal’i öldürmüştür. Cemal, Katilin kim olduğunu bir sesli mesajla Alex’e bildirdiği için Alex’i de öldürmüştür. Ardından Kerem’i öldürmek için cenaze evine, Bergama’ya gelmiştir. Yıldız Baş komiser olayları çözüme kavuşturmuş olmasına rağmen, Kerem Ölmez’in ölümüne engel olamamıştır. Ve kendini Zeus zanneden Peter, kollarını bir kartal gibi açarak kendini surlardan aşağıya bırakmıştır.

DEĞERLENDİRME:

Ahmet Ümit’in son çıkarttığı kitabı Kayıp Tanrılar Ülkesi, okuyucuyu doyuran enfes bir kitap olmuş. Ahmet Ümit’in kalemine zaten diyecek bir söz yok. Mitolojiye hiç ilgisi olmayan birinin bile hoşuna gidecek, heyecanlı bir okuma sunuyor sizlere. Mitolojik unsurlara, tarihi olaylara ve özellikle ırkçılık konusuna çok yerinde değinilmiş. Bir günde bile bitebilecek beş yüz sayfalık sürükleyici bir kitap. Ahmet Ümit’in kalemiyle tanışmak için de polisiye türüyle tanışmak için de tavsiye edilebilecek bir kitap ayrıca. Polisiye seviyor iseniz hiç vakit kaybetmeyin.

Yazan: Ceren Kurban

Kayıp Tanrılar Ülkesi Yorumları

ahmet ümit yine 10 numara kitap yazmış harika verdiğiniz her kuruşa değiyor mutlaka okuyun

22-10-2021 02:11

en iyi ahmet umit kitaplarindan biri diyebilirim harika yazmis

22-10-2021 17:08

son derece ilgi çeken polisiye okurken çok zevk veren bir roman buram buram mitoloji kokan ve mitolojiyi sevdiren mitoloji ile hiç ilgisi olmayan okuyucuların bile merakla severek okuyucağına eminim ahmet ümit kayıp tanrılar ülkesi mutlaka okunması gereken bir kitap herkese tavsiyemdir.

23-12-2021 12:09

Kayıp Tanrılar Ülkesi İstanbul Hatırası Bir Ses Böler Geceyi Sultanı Öldürmek Aşkımız Eski Bir Roman Masal Masal İçinde Kırlangıç Çığlığı Agatha'nın Anahtarı Aşk Köpekliktir Elveda Güzel Vatanım Sis ve Gece Bab-ı Esrar Patasana Beyoğlu Rapsodisi Beyoğlunun En Güzel Abisi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna