İstanbul Hatırası

İstanbul Hatırası
Kitabın Yazarı:Ahmet Ümit Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2010 Sayfa Sayısı:590 ISBN:9789752897458 Kitap Puanı:9.1 / 10 | Yorum: 54

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:6,55 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İstanbul Hatırası Özet

Nevzat, eşi ve kızını bir patlama sonucunda kaybetmiştir. İlk başlarda hayattan kopsa da zamanla yeniden sevmiştir. Evgenia, onun hayatını değiştiren insandır. Yeniden aşık olunabileceğine, hayata yeniden tutunulabileceğine inandıran kişidir Evgenia. Bir sabah uyandığında, yardımcısı Ali ve Zeynep'in yanına gitmek için hazırlanır ancak bir cinayet haberi gelir. Olay yeri Sarayburnu’ndadır. Eski Poseidon tapınağının yanına bırakılmış eline ise eski Kral Byzas'ın sikkesi koyulmuştur. Ölünün adı Necdet Denizel'dir.

Necdet Denizel'in eski eşi olan Leyla Barkın'ın yanına giderler. Necdet de bir arkeologdur. Aynı zamanda Leyla da Topkapı Sarayının müdürüdür. Leyla'nın şimdiki sevgilisi ise Namık Karamandır. Namık ise bir cerrahtır. İkisi de İSD (İstanbul’u Savunma Derneği)'ye kayıtlıdır. İstanbul'un tarihini korumaya çalışırlar. Leyla ise bulunan sikkeler hakkında bilgi verir baş komiser Nevzat'a.

Nevzat, çok uzun bir zaman sonra ilk kez Evgenia'yı evine davet etmiştir. Eşi ve kızı öldükten sonra ilk kez bir kadın evine girecektir. Evgenia geldiğinde hiç de kötü bir ortam oluşmaz. Evgenia zaten çok anlayışlı bir kadındır. Nevzat onu evine bırakacakken yolda mahallenin köpeği olan Bahtiyar'ı yaralı olarak bulurlar. Nevzat çocukluk arkadaşı olan Demir'e götürür hemen. Böylece çocukluk arkadaşları Yekta ve Demir ile Evgenia da tanışmış olur. Hep beraber yemek yemeye karar verirler. Yekta, eşi ve çocuğunu bir inşaat kazasında kaybetmiştir ama bunun kaza değil cinayet olduğunu düşünüyor ve faillerini öldürmeyi planlıyordur. Bu planlardan ise sadece Demir'in haberi vardır. Demir ve Yekta aynı kadına aşık olmuşlardır ancak o kadınla Yekta evlenmiştir.

Yemeklerini yedikten sonra cumartesi günü Evgenia'nın meyhanesinde buluşmak üzere sözleşerek ayrılırlar. Bu sırada başka bir cinayet haberi daha gelir. Yeni ceset Çemberlitaş’ta bulunur. Konstantin sütununun önünde. Öldürülen kişi Mukadder Kınacıdır. Yine boynu kesilerek öldürülmüş ve eline Konstantin sikkesi koyulmuştur. Görgü tanıkları bir çöp arabasının gelip bıraktığını söyler. Mukadder Kınacı'nın evine giderler ancak bir şey çıkmaz.

Her gün yeni bir ceset gelmeye devam etmektedir ve olay bir türlü çözülemez. Cinayeti çarşaflı biri ve bir erkeğin işlediği ve beyaz bir kamyon ile cesetleri taşıdıkları bilinmektedir. Derken üçüncü ceset de gelir. Yedikule de Altınkapı’ya bırakılmıştır. Eline II. Teodosius sikkesi bırakılmıştır. Zanlıların en başında Leyla Barkın ve Namık Karaman bulunmaktadır. İkinci sırada ise Âdem Yezdan vardır. Âdem Yezdan ile konuşmak için mekânına giderler. Öldürülen kişiler Âdem Yezdanın çöken bir inşaatıyla ilgilidir. Her gidişlerinde elleri boş olarak geri dönerler.

Dördüncü ceset ise iki yere bırakılır. Fatih Camii ve Topkapı Sarayı. Leyla ile görüşmeye giden Nevzat ve Ali'nin yanında Leyla Barkın'a bir kargo gelir. Kargo açıldığında eski belediye başkan yardımcısı olan Fazlı Gümüş'ün kafası olduğunu görürler. Bu defa kafasını kesmiş öyle göndermişlerdir. Kalan kısmı ise Fatih Camii'nin yanına bırakılmıştır. Elinde ise Fatih Sultan Mehmet'in sikkesi bulunmaktadır. Seri katiller hakkında hala kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

Evgenia, Yekta ve Demir ile buluşacağı gün gelmiştir. Evgenia'nın meyhanesine gider. Yemekte hep bu dava konuşulur. Yekta, Mimar Sinan türbesine bırakacaklarını söyler Nevzat'a. Sonraki gün Yekta ve Demir balığa çıkacağız gerekçesiyle erkenden kalkarlar. Nevzat ise Ali ile birlikte Mimar Sinan türbesine gider. Bu Âdem Yazgan’ın avukatının cesedidir. Âdem Yazgan’ı arar ancak bulamaz. Hemen Âdem Yazgan’ın şirketine gider ve ajandasına bakarlar. Âdem en son Nevzat'ın arkadaşı olan Demir ile buluşmuştur.

Nevzat olayı anlamaya başlar ve hemen Yekta'nın evine gider. Tahminleri doğru çıkmıştır. Orada ameliyathane kurulmuş ve cinayet malzemeleri bulunmaktadır. Yekta'nın odasından diğer konumlara bakar ve Âdem Yazgan’ın cesedini koyacakları yeri tespit eder. Ve Ali'ye haber verir. Ali ve Zeynep ilk cinayetin yapıldığı yere Sarayburnu’na giderler. Orada Yekta kaçar. Demir ise vurulur. Nevzat vurur. Handan'ın mezarında bulur Nevzat, Yekta'yı. Yekta ise eşi ve çocuğunun yanında kendisini vurur ve Yekta da ölür. Nevzat en yakın iki arkadaşını da kaybetmiştir.

Değerlendirme:

Yeri geldi Nevzat ve Evgenia ile aynı evde oturdum, aynı şarkıları dinledik, aynı şarkının aynı yerinde hüzünlendik. Evgenia, Yekta, Demir ve Nevzat ile aynı meyhane de oturduk. Davaya aynı anda kafa yorduk. Ali, Zeynep ve Nevzat ile aynı anda katıldım toplantılara, gördüm cesetleri. Ne yaşadıysa kahramanlarımız yaşadım ben de aynısını yaşattı yazarımız. Muhteşem bir eser. Muhteşem bir polisiye. İyi ki Ahmet Ümit...

Editör: Senanur KARAKUZULU

İstanbul Hatırası Konusu

Türk polisiye romanların en beğenilen ismi olan Ahmet Ümit İstanbul Hatırası romanı ile okurları günümüz İstanbul’u ile yakın İstanbul tarihi arasında mükemmel bir hikaye sunuyor.

Sarayburnu’nda bir ceset bulunur. Cesedin avuçlarında antik bir pere vardır. Cinayet araştırılmaya başlandığında ellerinde eski Bizans sikkeleri bulunan kişilerin tek tek öldürüldüğü görülür.
İstanbul Hatırası kitabını okurken bir taraftan katili bulmaya çalışıyorsunuz, diğer taraftan yakın İstanbul tarihinde mükemmel bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Kitabın başkahramanı olan Komiser Nevzat yalnız yaşayan, zamanında eşini ve kızını suikast sonrası kaybeden biridir. Cinayeti araştırma görevi verilen komiser ilk olarak sikkeleri araştırmaya başlar ve ortaya o döneme ait mükemmel bir İstanbul Tarihi çıkar. Araştırmaları sürdürürken ikinci cinayet de işlenir. Bu kez ceset Çemberlitaş’da bulunur ve maktulün elinde Konstantin sikkesi vardır.

Ardından cinayetler tek tek gelmeye başlar. Hepsinin ortak bir noktası vardır. Sikkeler. Her bulunan ceset ile İstanbul tarihinden yeni bir kesit sunulur.

Kitapta dedektiflik hikayesi ve İstanbul tarihi dışında bir de aşk hikayesi mevcut. Bir tarafta Komiser Nevzat ile Rum kadının aşkı, diğer tarafta komiserin yardımcıları olan Ali ile Zeynep’in aşk hikayeleri de anlatılıyor.

Kitabın en güzel yanlarından biri de katili son dakikaya kadar bulmanın pek mümkün olamaması. Bu yüzden kitabı elden bırakmak oldukça zor.

İstanbul Hatırası Soruları ve Cevapları

istanbul hatırası türü nedir?

Polisiye bir romandır.

istanbul hatırası kimin eseri?

Ahmet Ümit'in sevilen bir eseridir.

İstanbul Hatırası Yorumları

adam gerçekten güzel yazıyor

12-05-2014 05:58

Çok güzel bir kitap... Sizi tarihin içine çekerek İstabul'u anlatan muhteşem polisiye bir roman.....

16-05-2014 20:54

ahmet ümitin kitaplarını seviyorum okumayı sevdiriyor güzellikleri okunabilir hale getiriyor çok beğendim

10-06-2014 21:05

Çok güzel bir kitap. Ahmet Ümit yine harika bir eser ortaya çıkarmış.

12-08-2014 17:01

kurgu süper 7 önemli mekan ve 7 tane ceset tarihsel tespitlerin oldukça iyi olduğunu düşünüyor tavsiye edilir ancak pek kitap okumayan biriyseniz okumayın

13-08-2014 04:09

Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrar adındaki kitabını okudum.Şimdi bunu okuyacağım tavsiyeler çok güzel olduğu okuyacağım.

08-10-2014 22:15

Ahmet Ümit'in mükkemmel bir eseri herkese tavsiye ederim..:)

23-10-2014 15:34

Arkadaşım önceden okuduğu için suçlunun kim olduğunu biliyor ve bana söyledi ancak suçlu hiç ummadığım birisi ...

03-11-2014 21:00

Istanbulun bilinmeyen tarihinden notlar veren surukleyici ve basarili bir uapit 7 tarihi mekan ve 7 hukumdar 7 skke okumamizi tavse ediyorummi

11-11-2014 00:18

her şeyi dibine kadar açıkladığı ve çoğu kez konu dışına saptığından dolayı, özet ödevi verilip de bir kitap alacak arkadaşların bu kitabı seçmemesi tavsiye edilir...

20-12-2014 22:24

içinde istanbul ve istanbul tarihini bulabileceğiniz
güzel,okunası bir kitap..

31-12-2014 05:09

edebiyat öğretmenim bu kitabı özet ödevi için verdi çok güzeldi fakat özet çıkarmak zor olacak

04-01-2015 12:56

ahmet ümit çok sevdiğim bir yazardır. bu kitabı ilede ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha göstermiştir.

12-01-2015 17:57

çok güzel bir kitap 5 kere okudum.herkese tavsiye ederim

13-01-2015 19:11

bir kitap 8 kere okunurmu tutuldum kitaba

18-01-2015 22:02

önce yorumları merak ettim ilk defa kitabını okuyacağım merak ediyorum

24-01-2015 14:03

suçlu kim bilen varmı

14-02-2015 22:26

okudugum guzel kitaplardan biriydi

25-02-2015 19:38

abi adam yazarların kıralı
suçlu nevzat başkomiserin tanıdığı biri galibağ

XxKitapCanavarıxX • 01-03-2015 16:19

çok güzel kitap ... 2.seferdır okuyorumdur ve merak edenlere tafsiye ediyorum:)

10-03-2015 11:54

mükemmel bir kitap sürpriz bir son ve kültür deposu bir bilgi denizi. kesinkikle okuyun.

10-03-2015 13:17

adamın tum kıtapları harıka ya.ınsan sıkılmıyor.akıcı da ustelık.

26-03-2015 15:50

ben ahmet ümitin kitaplariyla daha yeni tanistim.ilk olarak istanbul hatirasini okudum.ve ondan sonra bütün kitaplarini okumaya basladim.... ama sunu söyleyebilirimki, gercekten cok akici ,güzel bir dille anlatiliyor kitaplar... okudukca eline yapisiyor kitaplar...herkese tavsiye ederim..

02-04-2015 20:35

bem de okundum gerçekten çok guzel bir kıtap

11-04-2015 02:18

çok güzel abi yaaa

17-04-2015 20:07

aşırı derecede ahmet ümit hayranıyım. bütün kitapları bende var. bu kitabını çok da beğendim

03-05-2015 12:13

kitabı çok güzel elden bırakılmıyor
kitabı çok güzel aynı benim sevdiğim avder gibi onuda bırakasım gelmiyor avder çoktatlı aşkımya

09-05-2015 12:50

kitap çok güzel insanı içine çekiyor aşk romanı da sayılır aynı benim avdere arkadaşımın da kuzucuya olan aşkı gibi...
kitabı çok beğendim herkese tavsiye ediyorum ama çok kalın bir kitap avderimmmmmm

05-06-2015 14:38

ben şu an okuyorum 257. sayfadayım katıli çok merak ediyorum arkasına bakmak istedim işin heycanı kalmaz diye bakmıyorum

08-06-2015 15:12

çok güzel devamını merak ediyorsun ve çok eylenceli

26-10-2015 19:16

ben oyle fazla begenemedım ama fena bır kıtapta degıl yanı yıne guzel :d

07-12-2015 18:27

çok güzel bir kitap.insanın elinden bırakası gelmiyor. kitabın her sayfası heycan verici ama sonu çok kötü bitiyor ...

21-12-2015 19:47

bu kadar müthiş bi kitap okumadım ben yaa

13-03-2016 14:49

sürükleyici bi kitap tavsiye edrim

01-04-2016 19:12

abi manyak bi kitap ya ilk defa ahmet ümit okudum ve iyikide okumuştum yanı sonu dehşet verici ama müthiş bi kurgu ya sonunda agladm sazten 1 saat aralıksız biara kufur filan ettim nasıl bunlar katil olabilir diye filan ama yanı süper

04-04-2016 19:04

bence en iyi polsiye romanlardan biri ahmet ümit'in en iyi polisiye romanlarında .ahmet ümit çok iyi bir yazar .zeynep ve ali 'ye bayıldım.

11-05-2016 20:42

katil ya da katillerin doktor olduğunu veya bir cerrah olabileceği kanısına vardıklarında bende demir den şüphelenmiştim ki haklı da çıktım. yasalara göre suçlu yekta ve demir. fakat bence suçlu para ve paranın yönettikleri.

03-07-2016 06:05

ben okuduğum kitapları 1 kez okurum. bu kitapda öyle. ilk okuduğum kitaptı. katilin kim olduğunu öğrenince ilk şok oldum. sonra katillerin sonunu öğrenince yıkıldım... sebebini hala bilmiyorum, fakat hala etkisindeyim. böyle bir olay benim başıma gelse, yaşayamazdım... dünya dar gelirdi bana. gözlerim doluydu son sayfalarda. sonlara doğru ağladım... göz yaşlarımı tutamadım. yalnız bir insanım, hiç arkadaşım yok. ama bu kitabın sonu beni bitirdi.

09-07-2016 01:27

buram buram tarih kokuyor. bayildim kitaba. $öyle bir istanbul'un tarihi mekanlarini gezip geldim.ayni zamanda harika bir polisiye roman

09-07-2016 12:23

kitabı okudum gerçekten çok güzel bi roman hem cinayeti istanbulun 7 tarihi meknanında alıntılayarak hemde sürükleyici ama yazar çok detaylara girmiş bazen sıkılıyorsun gerçekten çok gereksiz uzatmış bazı şeyleri

24-10-2016 16:13

daha okumadan böyle heyecanlanıyorsa insan okurken ve okuduktan sonra nolucak kim bilir bir an önce okuyacagım ön sözünü okudugumave oğretmenimin anlattığına göre hem istanbul'un tarihçesi hem gizemli ceset ve skkeler hem de aşk hikayeleri müthiş bişey yazarın aklına fikrine eline sağlık

30-12-2016 23:02

okuduğum en harika kitap gözyaşlarına boğuldum daha etkisinden çıkamadım tüm arkadaşlarıma tavsiye ettim.ahmet ümit benim en sevdiğim yazar ali ile zeynebin sonu ne olacak merak ediyorum doğrususu gerçekten harika kitap şidettle tavsiye ediyorum ahmet beyle tanışmak istiyorum onu çok seviyorum

05-02-2017 19:54

ben çok beğendim. çok güzel bir roman doğrusu okuduğum zaman korktuğum yerler olmadı değil ama yinede çok güzeldi herkese tavsiye ediyorum.....
insan bir defa eline aldı mı bırakmak istemiyor gerçekten okumuş bir kişi olarak söylüyorum ben çok beğendimmmm.

06-02-2017 18:18

insanın bir çırpıda okumak istediği romanlardan bir tanesi. yazarın okuduğum ilk romanıydı ve çok beğenmiştim. yakın zamanda da bab-ı esrar adlı romanını okuma fırsatım oldu. bu romanı da okumaya değer güzel bir serüvenin içine sürüklüyor insanı. bakalım 3. romanı hangisi olacak sabırsızlıkla temin edip okumak istiyorum.

10-04-2017 09:10

ewt çok güzel bir kitapmış bende daha yeni bitirdim ve tebrik ederim

28-09-2017 15:32

dan brown' un bütün kitaplarını okuduktan sonra üstüne kalkıp bu kitabı okumak gafletinde bulundum. james bond filminin üstüne arka sokaklar izlemek gibi, mercedesten inip eşeğe binmek gibi... ne bileyim işte öyle bişey.. basitlik... basitlik... basitlik...

12-10-2018 23:20

ahmet ümit in sevdiğim romanlarından bir tanesi, istanbul hakkında öğrenilecek tarzda yazılması da sonu da çok iyiydi 👍🏻

Ecem • 12-12-2018 20:48

konusu çok güzel ahmet ümit güzel kurgulamış kitap kendisini okutuyor

27-01-2020 20:48

istanbul hatırası kimin eseridir?

24-03-2022 23:26

kimin eseridir yazarı kimdir soruları sıktı artık soruyu yazmaya üşenmiyorsunuz okumaya üşeniyorsunuz pes artık yaa koskoca yazıyor

25-03-2022 10:55

aslinda iyi bi kitap çünkü yazmasi emek okumasi leylek?5 yildizi hakeden bir kitap.

28-09-2022 16:49

bizim sınavda hoca yer ve zaman bilgisini istedi oradan kaybettik

11-03-2023 21:41

nasıl bir roman satın almaya değiyor mu

18-08-2023 21:13

kitabın katili kim

22-02-2024 19:39

Kukla Kar Kokusu Bir Aşk Masalı Şeytan Ayrıntıda Gizlidir Sokağın Zulası Kayıp Tanrılar Ülkesi İstanbul Hatırası Bir Ses Böler Geceyi Sultanı Öldürmek Aşkımız Eski Bir Roman Masal Masal İçinde Kırlangıç Çığlığı Agatha'nın Anahtarı Aşk Köpekliktir Elveda Güzel Vatanım Sis ve Gece Bab-ı Esrar Patasana Kavim Beyoğlu Rapsodisi Beyoğlunun En Güzel Abisi Olmayan Ülke en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Felsefe Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları