Bir Ses Böler Geceyi

Bir Ses Böler Geceyi
Kitabın Yazarı:Ahmet Ümit Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1994 Sayfa Sayısı:144 ISBN:9789752897427 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:15,24 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bir Ses Böler Geceyi - Ahmet Ümit

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Ses Böler Geceyi Özet

Ahmet Ümit, mezarlık fikri ile okuyucuyu romanın başında etkilemeyi başarıyor. Korku, merak ve endişe içerisinde diğer sayfalarda romanın içine girebiliyoruz. Kitap iki bölümden oluşmaktadır. Birincisi, cemevinde yapılan sohbeti konu alıyor. Alevi insanların akıllarda nasıl eleştirildiğini ve yalnızlıklarını görüyoruz. İkinci bölüm ise 1980 darbesinde bir solcunun başından geçen olayları anlatıyor. Başkahraman Süha’nın 80 yıllarında solculuk yolunu anlatırken zaman içinde solculuğu terk edişi ile bir taraftan tesadüfen yolunun düştüğü cemevinde geçmişe yolculuk yapıyor. Ayrıca romanda öyküleyici ve betimleyici anlatım oldukça kullanılmıştır.

Süha kaza yapar ve yolu bir Alevi köyüne düşer. Çarpmış olduğu mezarlığın karşısında boş bir mezarlık görür. Düşüncelerine, korkularına her zaman yenik düşen Süha'yı büyük bir korku kaplar. Kapı kapı gezerek bir ışık, hareket arar fakat bulamaz. Sonunda köy halkını bulur ve hepsi cemevinde toplanmışlardır. Süha’nın pencereden gördükleri onu geçmişe sürüklemiştir. Korkunun verdiği şokla bir yandan geçmişini düşünürken bir yandan ortada duran tabutu anlamaya çalışır. Yoksa yolda gördüğü açık mezarlığın sahibi bu tabut muydu? Süha’nın gizlice izlediği Cem evinde bir hesaplaşma vardı. Tabuttaki İsmayil’di. Hep doğruluğun peşinden koşan, içindeki nuru bularak kâmil olma gayesiyle yaşayan, dedelerin, sofuların ilminin üstünde hakikati bulmak isteyen, ilim ve hizmet peşinde kendine ulu rehber arayan bir alevi gencidir. Süha ise her insanın eşit şartlarda yaşayacağı bir dünyanın olması için kendisini devrime adamış bir gençtir. İsmayil, bakkal işleten, para peşinde koşan dedelerine, Süha da patronu olan eski devrimci arkadaşlarına uzaktır. Biri kâmil insan diğeri iyi bir devrimci olma hedeflerine sıkı sıkıya bağlanmıştır.

Süha, cemevinde İsmayil’in geçmişini dinledikçe kendi geçmişine gider. İsmayil’i dualamak isteyen ailesine karşı cemevinde anlaşmazlık çıkar. Dualanmamasının iki sebebi vardır. İlki intihar etmiş olması ki onu, Allah affedebilirdi ikincisi ise bedenine şeriat elinin değmesiydi. Alevilere göre şeriatın karıştığı işe tarikat dokunmazdı. Konuşma sırasını İsmayil’in eşi olan Gülizar aldığında Süha şaşkına döner çünkü bu kişi eylem günlerinden arkadaşı Demet’ti. Demet istediği hayatı yaşayamadığı için örgütü bırakıp gitmiştir ve böylece aralarındaki bağ kopmuştur. Konuşmasına devam eden Gülizar, İsmayil’in kendisine vermiş olduğu sırrı tutamamasının ve İsmayil’in hakikat peşinde, sevdalı olduğunu ailesine söylemesiyle sırrın köy tarafından bilinmesine sebep olmuştur. Bunu öğrenen İsmayil karısından helallik ister ve dağlara çıkacağını söyleyerek intihar eder.

Son olarak konuşmayı annesi Fatma alır ve başından geçen olayı anlatmaya başlar. İsmayil küçükken birden kaybolur ve Hızır A.s belirir. Erenlerin Fatma’yı sınadığını söyler. Oğlunu ailesinden ayırmaması, dedesine vermemesini söyler. Bunun üzerine annesi Fatma kendisini suçlar. Cemevindeki kişiler buna inanmaz. Ardından İsmayil’i dualanmadan çıkarırlar.

Taşırken yere düşen tabutun başına toplandılar. Kapağı açılan tabutta Fatma, Hızır’ı gördü. Karısı, İsmayil’i yaşıyor gördü. Babası ise ölüsünü kaçırdıklarını söylüyor ve tabutu boş görüyordu. Son olarak dede ile Süha birden irkildiler. Dede tabutta iblise benzer bir yaratık gördü. Süha tabutta kendisini gördü ve ardından “Ben ölmedim” diye bağırarak koşmaya başladı. Babasının, oğlumun ölüsü kayıp derken kendisi olabilir miydi düşüncesi beynini ele almıştı. Koşarken bir yandan peşindekileri atlatıp atlatmadığını düşünüyordu ve artık sesler gitmişti. Dizleri titremeye başladı ve kendisini taşıyamadı. Yere yıkıldığında omzunda bir el hissetti. Eliyle yüzünü yoklayan Süha birden o kokuyu aldı ve yeniden cemevini anımsadı, yaşananların rüya olmadığını anladı.

Yazar iddia ettiği mistik gerilimi özellikle son bölümde oldukça hissettiriyor. Geçmişiyle şimdi arasında yolculuğa çıktığımız romanın sonu bağlanmamış, kişinin kendi düşünceleriyle birlikte bir son oluşturulması istenmiştir.

Yazan: Begüm Demir

Bir Ses Böler Geceyi Konusu

Polisiye romanların usta kalemi olan Ahmet Ümit’in 1994 yılında yayınlanan polisiye romanı olan Bir Ses Böler Geceyi okurlarına gerilim dolu bir polisiye sunuyor.

Şehirden çok uzakta kendi halinde bir köyün tam ortasında büyük bir cem evi vardır. Karanlığın doldurduğu bir gecede cem evinde tören varken mezarlık duvarına bir cip çarpar ve gece ölüm kokan bu ses ile bölünür. Hayatı inişler ve çıkışlar ile dolu olan bir araştırma görevlisi bir gece yaşanan bu gizemi çözmek için çabalar fakat olaylar zinciri onu farklı bir yola sürükler.

Alevi inancını da içine alan ve Alevi inancına bakış açısını değiştiren ender romanlardan bir tanesi olan Bir Ses Böler Geceyi bir taraftan okurlarına gizemli bir polisiye sunarken diğer taraftan Alevi inancının gizemli yanlarını paylaşıyor.

Bir Ses Böler Geceyi Yorumları

harika bir polisiye ahmet ümit teşekkürler çok iyi yazarsın

17-09-2015 09:08

çok iyi bir kitaptı bir kerede bitirdim

21-12-2015 20:35

ahmet ümitin kitaplarını sevmemi sağlayan kitaplardan bir tanesi

30-12-2015 22:11

bir sahne dışında aklımda bi sey kalmadi

17-10-2016 17:17

gerçekten heyacanlı bir kitap

25-11-2016 18:31

ahmet ümit'e çok teşekkür ediyorum çok iyi bir iş çıkarmış. kitabını çok beğenerek okuyorum...

06-02-2017 18:22

okuduğum ilk ahmet ümit romanıydı.. çok farklı bir yazar..artık favori yazarlarımdan biridir.

Kırmızı limon • 13-08-2017 22:48

konusu çok güzel ahmet ümit bu işi iyi biliyor çok güzel bir roman yazmış

08-12-2019 19:48

Kayıp Tanrılar Ülkesi İstanbul Hatırası Bir Ses Böler Geceyi Sultanı Öldürmek Aşkımız Eski Bir Roman Masal Masal İçinde Kırlangıç Çığlığı Agatha'nın Anahtarı Aşk Köpekliktir Elveda Güzel Vatanım Sis ve Gece Bab-ı Esrar Patasana Beyoğlu Rapsodisi Beyoğlunun En Güzel Abisi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli