Kırlangıç Çığlığı

Kırlangıç Çığlığı
Kitabın Yazarı:Ahmet Ümit Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2018 (04-04-2018) Sayfa Sayısı:400 ISBN:9786051852478 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 20

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:210,95 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Kırlangıç Çığlığı - Ahmet Ümit

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Polisiye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kırlangıç Çığlığı Özet

Ahmet Ümit’in son kitabı olan Kırlangıç Çığlığı diğer kitapları gibi oldukça güzel tepkiler topladı. Karakterimiz tabi ki Nevzat Başkomserdi. Beyoğlu’nun En Güzel Abisi kitabından sonra Nevzat Başkomser’i özlemiştik. Tabi ki Evgenia, Komiser Zeynep ve diğer ekip de roman da yine aynen yer alıyor. Kısaca kitap Ahmet Ümit’in tipik polisiye romanlarının serisinden bir tür olarak okuyucu ile buluştu.

Kırlangıç Çığlığı kitabının konusu yıllar öncesinden “Körebe” davası olarak tamamlanamadan açık kalan bir seri katil vakasının yeniden öldürmeye başlaması üzerine kurulmuş. Ahmet Ümit kitabı ile ilgili bir konuşmasında şöyle demiştir; “Çocuk tacizcilerini öldüren bir seri katil mi daha tehlikeli yoksa dünya bu haldeyken ‘aman banane’ deyip kendi keyfine bakan insan mı daha tehlikelidir?”. Kitabı okurken gerçekten bu ikilemi sık sık hissettiğiniz oluyor. Hatta karakterlerin bile bazen bu ikilemde kaldığını görüyoruz. Kitapta “Körebe” adındaki seri katil çocuk tacizcilerini hedef alıyor ve onları hep aynı ritüelde öldürüyor. Yıllar öncesinde bu vaka yaşanmış fakat yakalanamamış. Bir gün Nevzat Başkomiser’in ekibi cinayet mahalline gittiğinde gördüğü manzara karşısında Körebe’nin geri geldiğine karar veriyorlar. Nevzat Başkomiser eşini ve kızını bir saldırıda kaybetmiştir ve kızı da zamanında bir taciz vakasıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle konu oldukça hassas bir hal almaya başlar.

Körebe kurbanlarını hep çocuk tacizcilerinden seçmektedir. Tacizcileri öldürüp çocuklarla ilgili mekanlara götürür ve yanlarına bir oyuncak bırakır. Ayrıca kurbanların gözlerini kadife bir göz bandı ile bağlar hep sağ kulaklarını kesmektedir. Bu nedenle de adı Körebe olarak yer etmiştir. Oldukça net ve ayırt edilebilir bir ritüel olduğu için cinayetler yeniden başladığında herkes Körebe’nin geri döndüğü konusunda hem fikir olmuştur.

Kitap genel olarak işlenen bu cinayetlerin çözüm aşamalarını ve geçmişle olan bağlantılarını izleyerek bir yol haritası çıkarıyor. Olayların tam çözüldüğünü düşündüğünüz noktalarda çok güzel ters köşeler var. Bu nedenle kitabı okurken heyecanınızı hiç kaybetmiyorsunuz. Körebe’nin işlediği cinayetler ve yaptığı ritüelin nedeni kitapta detaylıca anlatılıyor. Okumamış kişilerin şevkini kırmamak adına burada bahsetmek istemem fakat kitapta en etkileyici bulduğum noktalardan birisi olduğumu söylemem gerekir.

Kitabın değindiği diğer sosyal problemlerden biri de Suriyeli mültecilerin sorunları. Gerçekten bizim günlük yaşantımıza devam ederken göz ardı ettiğimiz ve çok da farkında olmadığımız bir sorun aslında. Ahmet Ümit onların hayatlarına biraz ışık tutmuş. Para uğruna çocuklarından, kendilerinden, ailelerinden nasıl vazgeçmek zorunda kaldıklarını ve bu yüzden de başlarına ne kadar talihsiz olaylarından geldiğinden bahsediliyor. Özellikle de çocukların böylesi tehlikeli bir devirde bu şartlar altında hayatta kalmaya çalışmasını böyle bir pencereden görmek beni oldukça etkiledi.

Genel olarak kitapta toplumun belki de görmemek için gözlerini kapattığı, kırlangıç çığlıklarını eğlence zannettikleri hikayelerin acı gerçekleri yansıtılıyor. Bu nedenle bu kitabı sadece bir polisiye roman olarak nitelemek istemem. Toplumsal bir eleştiri olarak da okunması gerektiğini düşünüyorum.

Dil olarak Ahmet Ümit diğer kitaplarında da olduğu gibi son derece akıcı ve yalın bir kullanmış. Okumakta ve olayları takip etmekte bir okuyucu olarak hiç zorluk çekmediğimi belirtmeliyim. Polisiye romanlarında genel olarak hem karakter fazlalıkları hem de hızlı olay akışları nedeniyle bazen okurken kopukluklar yaşanabiliyor. Ama genel olarak Ahmet Ümit kitapları bu kopukluklara pek izin vermiyor. Bu nedenle de benim okurken yine çok keyif aldığım ve tavsiye listeme de eklediğim bir kitap oldu.

Yazan: Pınar Şimşek

Kırlangıç Çığlığı Konusu

Yerli polisiye romanlar denilince akla gelen ilk isim olan Ahmet Ümit Kırlangıç Çığlığı romanı ile yine mükemmel bir esere imza atıyor.

Polisiye romanları sevenlerin ve özellikle yerli romanları tercih edenlerin mutlaka okuması gereken eserlerden bir tanesi olan Kırlangıç Çığlığı raflardaki yerini aldı.

Kırlangıç Çığlığı Soruları ve Cevapları

Kırlangıç Çığlığı kimin eseri?

Ahmet Ümit

Kırlangıç Çığlığı türü nedir?

Yerli Romanlar, Polisiye

Kırlangıç Çığlığı kaç sayfa?

400

Kırlangıç Çığlığı Yorumları

bu kitabı cok merak ediyorim henüz 20 gündür kitapçılarda yerini aldı yani yeni çıkan bir kitap ama çok konuşuluyor en kısa zamanda alıp okumayı istiyorum. yeni çıktığı için her kitapçıda bulunmuyor henüz :(

Arry • 26-04-2018 18:34

ben şuanda okuyorum
çok güzel bir kitap

28-04-2018 13:06

ilgi çekici ve güzel bir kitap olmadını düşünüyorum nedense sevemedim

Deniz▪▪▪Şuara • 14-05-2018 16:18

gündemimizde yaşanan çocuk istismarı ve cinayetlerini edebi bir dille anlatmış yazarımız. kitabın sonuna geldiğimde, sanki bitmemiş te devamı gelecek gibi gelmişti, o derece kendimi kaptırmışım okurken🙂

Özlem • 09-07-2018 11:23

kesinlikle çok güzel körebe kim😀

14-07-2018 01:44

kızı neden öldü söylüyebilirmisiniz

17-07-2018 11:37

her sayfasında ayrı bir heyecan var.tavsiye edilecek en güzel kitap. kalemine sağlık ahmet ümit :)

02-08-2018 17:56

ahmet ümit'in son birkaç kitabında yaşadığım ve tekrar yaşamaktan korktuğum hayal kırıklığını yaşamadım çok şükür bu kitapta. olay örgüsüyle, özellikle ahmet ümit'te alışık olduğumuz o kitabın içerisine bizi dahil etme yeteneğine tekrar kavuşturmuş bu kitap. güzel bir başlangıç, körebe'yi ararken gelişen olayların heyecanı ve güzel bir sonuçla benim için özüne dönüş romanıdır ahmet ümit'in.

ifotum • 27-11-2018 15:19

ahmet ümit biz her ne kadar gözümüzü kapatıp görmek istememekte, görüp ilgisiz kalsakta hayatın gerçeğini pat diye acımasızca yüzümüze vuruyor. suriyeli mültecilerin yaşadığı çaresizlik neticesi ile düştükleri en acınası hali ile anlatıyor. her ne kadar kitapta kurgu olarak yazılmış olsada şu an bile bu romanda anlatılanlar gerçekleşmeye devam ediyor.

YusufK • 02-12-2018 22:15

polisiye romanlarına ön yargılı bi insan olarak bu kitaba başlarken pekte umudum yoktu ama direkt içine çeken ve katilin kim olduğu konusunda düşünmeye başlayacağınız bir kitap. başarılı buldum 👍🏻

Ecem • 03-12-2018 13:48

polisiye romanların okura bir şey katmadığını düşünenlerin aksine ben bu kitaplarda -edebi üsluptan uzak olsalar da- yazarın kitaba emek olarak bir çok katkıda bulunduğunu dolayısıyla okura da katkı sağladığını düşünüyorum. bildiğim kadarıyla polisiye romanlar yazılırken konuyla ilgili tarih, bilim, sosyoloji ve ilgili yerlerle ilgili ciddi araştırmalar yapılıyor.

ilayda • 25-01-2019 23:01

ahmet ümit 'in başkomser nevzat ,ali ve zeynep'in olduğu kitaplarını seviyorum. beklediğim den daha iyi buldum kitabı. en çok satanlar da ilk 10 da olduğu zamanlarda alıp pişman olmadığım kitaplığımda olmasından mutlu olduğum almayan okumayanlar polisiye seviyorsanız şiddetle tavsiye ediyorum.

Belkibirgun • 11-02-2019 23:30

ahmet ümite teşekkür ediyorum türkiyenin böyle harika yazarlara ihtiyacı var en beğendiğim kitabı sis ve gece onu da herkese tavsiye ederim kırlangıç çığlığı da mükemmeldi 2 günde bitirdim

04-03-2019 20:47

şimdi arkadaşlar öncelikle yorum yaparken lütfen spoiler vermeyelim. gerçekten kitabı alıp okumadan önce nasıl bir kitap diye bakındım ve körebenin kim olduğunu en baştan öğrendim. tabi bu kitabın içine etti. yapmayın bunu. gelelim kitaba. körebe'nin kim olduğunu bildiğim için heyecanlanmadan okudum ancak cinayetleri bağlama şekli güzeldi. kitap gayet akıcı polisiye sevenler için güzel olabilir. ben polisiye denemek için alıp okudum ama bir daha okumam sanırım. bazıları anlatım bozuklukları olduğunu söylemiş kitap için ama ben göremedim. biraz arka sokaklar tadında bir kitap o yüzden de çok sevmemiş olabilirim. polisiye sevenleri kitapla baş başa bırakıyor ve ben gidiyorum.

03-06-2019 09:34

nefes kesici bir komiser nevzat romanı. ahmet ümit'in günümüzde oldukça hassas bir konu üzerine yazdığı bu roman adeta ders verici nitelikte.

nonamelibrary • 18-05-2021 11:15

ahmet ümit'in polisiye romanlarından biri olan körebenin konusu seri cinayetler. ancak seri cinayetler çocuk tacizcilerine karşı işleniyor. körebe lakaplı seri katil kurbanlarını öldürdükten sonra sağ kulağını kesiyor. nevzat komiserin kızı da eskiden tacize uğramıştır. nevzat komiser kurbanlarını tacizcilerden seçmesinden dolayı onu yakalayıp yakalamamak konusunda kararsız kalır. vicdanıyla mesleği arasında sıkışmıştır. sürükleyici bir kitap.

buyakamoz • 20-04-2022 16:03

kitabın karakterleri ve özellikleri isteniyor acil lazım çok acil

27-10-2022 23:18

tek paragrafla körebe karakteri istiyor hoca

27-04-2023 21:13

boşuna okutmayın katil kim söyleyin bana yeter

18-10-2023 20:21

sonunu söylemeyin on numara bir roman insanların keyfini kaçırmayın

13-04-2024 20:48

Kukla Kar Kokusu Bir Aşk Masalı Şeytan Ayrıntıda Gizlidir Sokağın Zulası Kayıp Tanrılar Ülkesi İstanbul Hatırası Bir Ses Böler Geceyi Sultanı Öldürmek Aşkımız Eski Bir Roman Masal Masal İçinde Kırlangıç Çığlığı Agatha'nın Anahtarı Aşk Köpekliktir Elveda Güzel Vatanım Sis ve Gece Bab-ı Esrar Patasana Kavim Beyoğlu Rapsodisi Beyoğlunun En Güzel Abisi Olmayan Ülke en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Psikoloji Kitapları Gizem Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları