Olmayan Ülke

Olmayan Ülke
Kitabın Yazarı:Ahmet Ümit Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:148 ISBN:9789750846083 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:95,85 TL KitapYurdu:101,20 TL BKM:104,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Olmayan Ülke - Ahmet Ümit

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Olmayan Ülke Özet

İnsanlar ile Büyücülerin Gün Ovası'ndaki Son Savaşı

Canlılar ilk varolduğundan beri varolan canlıların en zekileri insanlar ve büyücülermiş. Ancak büyücüler kendilerinin ay tozundan yaratıldığını düşündüğünden topraktan yaratılmış olan insana üstten bakarmış. Bir gün bu iki akıllı canlı savaşa tutulmuş. İnsanların kralı, büyücülerin kralını yenince büyük bir şenlik başlamış insan tarafında. Büyücüler ise kapatmışlar kendini bir dağa. Halk kralı çok güçlü saymış bunları duyan Padişah en kıymetlisi olan üç kızını da alıp çıkmış halkın yanına. Üç kızı; Gök Hanım, Yer Hanım ve Su hanımmış. Su hanım kralın ölmüş eşine benzediği için kralın en sevdiği kızı o olsa da bunu kimseye hissettirmeden hepsine hep eşit davranmış. Ve kızlarının hepsini hep çok sevmiş. Kızlarda buna karşılık hiç babalarının sözünden çıkmamış.

Ancak her mutluluk kısa sürer. Zaman geçmiş prensesler büyümüş, serpilmiş, güzelleşmiş ve evlilik zamanları gelmiş. Ancak kralın gözünde hepsi birer çocuk olduğundan bunu fark etmemiş. Kızların dadısı olan Dadı Kadın, bir gün kralın huzuruna çıkarak kızların evlilik çağına geldiğini eşlerini ise saraya bir köprü yaptırması ve kızların her birine bir elma verilerek o köprünün başında köprüden geçen erkeklere bakıp içlerinden seçerek beğendiklerine o elmayı atmalarını böylece eşlerini seçebileceklerini söyler. Bu krala mantıklı gelir ve hemen köprünün yapılmasını emreder.

Su Hanım'ın Tuhaf Seçimi

Köprü yapılmış tüm hazırlıklar kırk gün kırk gece sürmüş. Kırk birinci gün prensesler çıkmışlar köprü başına ancak Gök Prenses Sağ vezirin büyük oğluna, Yer Prenses ise Sol vezirin ortanca oğluna zaten sevdalıymış geriye bir tek Su hanım kalmış. O da köprünün altından geçenlerden birini seçecekmiş. Derken ülkenin genç, eğitimli, yakışıklı erkekleri köprünün altından geçmeye başlamış. İlk elmayı büyük Prenses atmış sağ vezirin büyük oğluna. Padişah bu seçimden pek memnun kalmış. İkinci elmayı atan ise ortanca Prenses olmuş. O da sol vezirin ortanca oğluna atmış. Padişah bu seçime de çok memnun kalmış. İki damadını da sever sayarmış. Gelmiş son Prensese. Su Hanım, birini görmüş kendi gözünden yakışıklı, genç bir delikanlı. Atmış elmayı ama onun haricinde herkes onu gözü kör, ayağı topal bir eşek olarak görüyormuş. Üç kez denemiş ancak üçünde de aynı eşeğe denk gelince padişah, kendisini herkese rezil ettiği için prenses ile eşeğin en kötü ahıra kapatılarak düğün gününü beklemesini emretmiş.

Büyücü Kral'ın Oğlu Rüzgâr'ın Su Hanım'a Duyduğu Sevgi

Su Hanım kapatılmış eşekle birlikte ahıra ancak kendisi onu hala yakışıklı bir delikanlı olarak görüyormuş. Yalnız kalınca konuşmuş delikanlı. Adının Rüzgâr olduğunu, büyücü Kral'ın Oğlu olduğunu, hayal ülkesinden insan kraldan intikam almak için geldiğini ancak Su Hanım'ı görür görmez bundan vazgeçip aşık olduğunu anlatmış. Kendini kabul ettirmek için yarışlara katılacak kazandıktan sonra ise Kral'ın karşısına çıkarak her şeyi anlatacakmış. Ancak o zamana kadar prensesin eşeğin kim olduğunu kimseye söylememesi gerekiyormuş. Rüzgâr tekrar eşek haline bürünüp ölü taklidi yapınca prenses ahırdan çıkarılır. Babası da onu affeder. Yarın yarışlar başlayacaktır.

Yedi Gün Sürecek Yedi Büyük Yarışmayı Kim Kazanacak?

İlk yarış Güreşmiş toplam 16 kişi içinden Rüzgâr kazanmış ilk yarışı ve dilek olarak da tüm yarışlara katılmayı gerçek dileğini yarışların sonunda dileyeceğini söylemiş. İkinci yarış Ciritmis. Rüzgâr bu yarışı da kazanınca padişahın sevgisi daha da bir artmış Rüzgâr'a karşı. Ablaları Rüzgârın yakışıklılığını gördükçe Su Hanım'ı azarlıyor keşke bu çocuğu seçseydin diye bağırıyorlarmış. Buna daha fazla dayanamayan Su Hanım Rüzgâr'ın anlatma demesine rağmen her şeyi ablalarına anlatmış. Ablaları yarış sonuna kadar babalarına anlatmayacağına söz verse de hemen gidip yetiştirmiş.

Padişah'ın Büyük Öfkesi

Ertesi gün kılıç savaşları olduğunda padişah 12 asker saklamış yarış meydanına. Rüzgâr, bu savaşı da kazanınca kılıcını ustalıkla alıp elinden çıkarmış 12 askerini meydana. Rüzgâr aslana dönüşerek püskürtmüş hepsini. Sonra Su Hanım'a dönerek söz'den dönünce asla kavuşamayacakları kuralını hatırlatmış ve babasına her şeyi anlatarak güvercin olup uçmuş oradan. Prenses bin pişman girmiş saraya büyük bir hüzünle. Ancak prenses hariç hiç kimse üzgün değilmiş ve kimse prensese hak vermiyormuş.

Su Hanım'ın Saraydan Kaçışı

Birkaç gün içinde Su Hanım erimiş akmış. Hiç yemek yemez, su içmez, uyumaz olmuş. Onun bu haline üzülen dadı kadın bunun bir yolu yok mu? diye sormuş Su Hanım'a. Su Hanım eğer demir ayakkabı delinince, demir asa eğilinceye kadar ararsa. Rüzgâr'ı onu bulacağım çünkü bu bir büyücü töresi demiş. Böyle mutlu olacağına inandırınca dadı kadını hemen ayakkabı ve asa yaptırılarak ablalarının düğününden hemen sonra saraydan kaçarak ay dağlarındaki Hayal Ülkesini aramak için kaçmış saraydan

Ay Dağlarındaki Altın Kanatlı Kelebek

Su Hanım, günlerce, haftalarca, aylarca yol gitmiş. Sonunda ayakkabıları delinmiş. Yol da bir de ne görsün altın kanatlı bir kelebek varmış. Onu bir dağın bir kovuğuna götürmüş. Prenses o kovuktan yansıyan ışıktan oranın Hayal ülkesi olduğunu anlamış asayı kovuğu genişletmek için kullansa da o kırılmış. Altın kanatlı kelebek karşısına büyük bir kelebek olarak çıkmış ve üç soru sormuş. Soruların cevabını aldıktan sonra aslında Rüzgâr olduğunu açıklamış. Prensesi hayal ülkesine bir menekşe kılığında sokmuş.

Hayal Ülkesinin Büyücü Kraliçesi

Rüzgâr elinde menekşeyle girince saraya büyücü kraliçe anlamış onun Su Hanım olduğunu. Ancak Rüzgâr, sarayı terk etmekle tehdit edince ay üstüne yemin etmiş Su Hanım'a kötülük etmeyeceğine ve gelini olarak kabul edeceğine Rüzgâr annesine inanmasa da Su Hanım'ı insana çevirmiş ve odasına kadar eşlik etmiş.

Büyücü Teyze Kocaman Bir Akbaba Oluyor

Sabah Büyücü kraliçe Rüzgâr çıktıktan sonra Su Hanım'ı kendi kız kardeşinin yanına göndermiş. Kız kardeşi Su Hanım'ı öldürecek diye anlaşmış onunla. Ancak Rüzgâr annesine güvenmediği için uğur böceğine dönüşerek omzuna konmuş Su Hanım'ın. Büyücü kraliçenin kız kardeşi teyze Su Hanım'ı Anka kuşunun 3 farklı renkteki tüyünü almak için dağa yollayıp ardından da kendisi akbabaya dönüşerek peşine düşmüş. Bunu gören Rüzgâr, kartala dönüşüp teyzesini yenerek eve döner. Ve annesine kızar. Bunu duyan annesi kendisinin yaptığını inkâr ederek erkek kardeşini arar ve yarın Su Hanım'ı ona yollayacağını söyler.

Büyücü Dayı Dev Bir Örümceğe Dönüşüyor

Büyücü kraliçe Su Hanım'ı gelinlik kumaşı bahanesiyle erkek kardeşinin yanına gönderir. Erkek kardeşi de arkadaki mağaraya göndererek kendisi de zehirli bir örümceğe dönüşür. Su Hanım'ı öldürmek için harekete geçmişken kırlangıç kılığında gelen Rüzgâr dayısıyla konuşsa da ona fayda etmediğini görünce bir kertenkeleye dönerek dayısını alt eder. Artık annesinin oyunlarından bıkan Rüzgâr her şeyi Su Hanım'a açıklar ve onu bir defne yaprağına dönüştürür. Kendisi de boraya dönerek Hayal ülkesinden çıkarlar.

Büyücü Kraliçe Su Hanım ile Rüzgâr'ın Peşinde

Kraliçe hemen kasırga olarak düşer peşlerine kraliçenin her buldum sanmasında Rüzgâr kendisini ve Su Hanım'ı farklı bir kılığa döndürerek kaçar annesinden. En son çareyi Ay tepesine çıkmakta bulur. Orada annesinin Su Hanım'a dokunmamak için ettiği yemini bozdurarak kurtulacaklarını düşünür ve hemen anka kuşuna dönerek yola koyulur.

Ay Tanrısına Sunulan Kurban

Rüzgâr ve Su Hanım kraliçe geldiğinde kavga edermiş gibi görünerek Su Hanım Rüzgâr'a saldırır. Oğlunu korumak isteyen kraliçe Su Hanım'a saldırınca yemini bozulur böylece ateşten bir çemberin içinde kalır. Su Hanım ve Rüzgâr ise Venüs yıldızını takip ederek güzellikler ülkesine yani Olmayan Ülke'ye doğru yola çıkarlar.

Olmayan Ülke

İstedikleri gibi iyilikle dolu olan bir ülke var eden Rüzgâr ve Su Hanım sonsuza kadar mutluluk ve iyilik içinde yaşadılar.

Değerlendirme:

Kin ve nefret dolu ailelerinin arasından aşkla, iyilikle sıyrılan Rüzgâr ve Su Hanım'ın masalını anlatan kitap bir çırpıda okunuyor ve insanı hayal dünyasının içine hapsediyor. Çok sevdiğim bir masal oldu.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Olmayan Ülke Soruları ve Cevapları

Olmayan Ülke kimin eseri?

Ahmet Ümit

Olmayan Ülke türü nedir?

Öykü/Hikaye

Olmayan Ülke kaç sayfa?

148

Olmayan Ülke Yorumları

ahmet ümit bu kez biraz fantastik hikayeler yazmış onun tarzının biraz dışında ama güzel bir öykü kitabıydı

02-05-2022 23:45

öykü özetleri uzun olsa daha iyi olacak genede teşekkürler hiç yoktan iyidir

29-12-2022 22:41

e-kitap olarak çıkmadımı daha

29-01-2023 19:05

kaç yaş için uygun 6. sınıfa gidiyorum

17-03-2023 22:15

bu kitaptan sınav olanlar çıkan soruları paylaşsın bizde olacağız

05-05-2023 23:38

ahmet ümitin kitaplarını da okuyun arkadaş güzel yazar okuması keyiflidir bildiğiniz edebiyat romanları gibi sıkıcı gelmez bu kadar kolaycılık olmaz biz size hangi kitapları okutacağız

07-06-2023 22:41

internetten sipariş verdim roman değilmiş bilginiz olsun siz de kanmayın

15-07-2023 12:59

kitap özeti için teşekkür ederim bölüm bölüm olması çok iyi olmuş

06-11-2023 00:26

Kukla Kar Kokusu Bir Aşk Masalı Şeytan Ayrıntıda Gizlidir Sokağın Zulası Kayıp Tanrılar Ülkesi İstanbul Hatırası Bir Ses Böler Geceyi Sultanı Öldürmek Aşkımız Eski Bir Roman Masal Masal İçinde Kırlangıç Çığlığı Agatha'nın Anahtarı Aşk Köpekliktir Elveda Güzel Vatanım Sis ve Gece Bab-ı Esrar Patasana Kavim Beyoğlu Rapsodisi Beyoğlunun En Güzel Abisi Olmayan Ülke en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli