Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği
Kitabın Yazarı:Behiç Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:104 ISBN:9786054603619 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:15,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği - Behiç Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Özet

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği, on iki bölümden oluşur. Teknolojinin yanlış kullanımı ve tüketim çılgınlığı gibi pek çok güncel soruna dikkat çeker. Gerek kurgusuyla gerekse dil ve anlatımıyla her yaştan okura hitap eder.

Ali beşinci sınıfa giden, annesi Ayla Hanım ve babası Rıza Bey’le yaşayan bir çocuktur. Ayla Hanım çok fazla konuşmayan, sabırlı bir kadındır. Rıza Bey ise konuşmayı seven, evdeki eşyaları da üzerlerine yazılı kağıtlar yapıştırarak konuşturan bir adamdır. Ama Rıza Bey son zamanlarda çok durgunlaşır. Çünkü evdeyken kulakları çınlar ve çeşitli doktorlara gitmesine rağmen bu sorundan kurtulamaz.

Bir gün Ali dönem ödevi için ailesiyle söyleşi yapmaya başlar. Annesiyle yaptığı söyleşi sayesinde babasının kulak çınlaması sandığı sesin kaynağı ortaya çıkar. Böylece Rıza Bey eski haline döner ve çok sevinçli olduğu için eski dizüstü bilgisayarını oğluna hediye eder. Ali, dizüstü bilgisayara sahip olunca ödevini onunla yapmaya başlar. Ama bu bilgisayar Ali’nin sosyal medyada çokça vakit geçirmesine de sebep olur.

Ali o günlerde ödevi için nüfus kağıdını da bulmaya çalışır. Ama bir türlü bulamayınca babasıyla birlikte yeni bir nüfus kağıdı çıkarttırmaya giderler. Nüfus müdürlüğüne gittikleri zaman nüfus müdürü Ali’yi tanır. Bu duruma çok şaşıran Rıza Bey gittikçe daha da şaşırır. Çünkü Ali sosyal paylaşım sitelerinde ailesiyle ilgili neredeyse her şeyi paylaştığı için, nüfus müdürü pek çok şeyden haberdardır.

Rıza Bey yeterince sinir olmuşken ortaya başka bir sorun çıkar. Ali’nin aslında “Hoşgörü” olan soyadı nüfus müdürlüğünde “Hoşgörüç” olarak kayıtlıdır. Rıza Bey bu durumun hemen düzeltilmesini isteyerek dilekçe yazmaya girişir. Ama Ali bu farklılıktan memnun olarak babasının dilekçe yazmasını engeller.

Soyadındaki farklılıktan çok mutlu olan Ali bu farklılığı hemen sosyal medya hesaplarına da taşır. Böylece sosyal medyada çok büyük ilgi toplayarak adı ve soyadıyla hitap edilen biri olur. Ama sınıfındaki Sevinç tarafından da fark edilmek isteyen Ali, bunun için sosyal medyada Sevinç’in de katılacağını umduğu bir grup kurar. Grubun adı “Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği!”dir.

Tüm bunlar olurken Ali bir yandan da ödevi için söyleşi yapmaya devam eder. Böylece hem ödevi hem de soyadına eklenen “ç” harfi konusunda amcasının onay ve desteğini almak için amcasını ziyaret eder. Ali’nin amcası Sedat Bey bir giydiğini bir daha giymeyen, sürekli ev değiştiren, hatta kapı ziline yazılan ismini bile değiştirip duran garip bir adamdır. Zaten Sedat Bey’in mesleği de en az kendisi kadar gariptir. Ali’nin bile mesleğini tam olarak anlayamadığı amcası bir “ömür törpüleme mühendisi”dir. Ali ödevi için amcasıyla görüştüğü gün amcasının ömür törpüleme mühendisi olarak ne yaptığını da öğrenir. Sedat Bey ürünlerin daha kısa ömürlü olması için çalışan bir mühendistir. Hatta eşyaların ne kadar ömrü kaldığını gösteren bir gözlüğü bile vardır. Böylece Ali onu ziyarete geldiğinde Ali’ye bilgisayarının sadece birkaç günlük ömrü kaldığını söyler. Ali buna pek inanmasa da eve dönünce her ihtimale karşı ödevini babasının belleğine yedekler.

Pazar günü Ali ve ailesi, dedesinin çamaşır makinesinin yetmişinci yaş gününü kutlamak için dedesi Musa Bey’in evine giderler. Ali dedesiyle de söyleşi yapmak için bilgisayarını da yanına alır. Dedesinin anlattığı şeyleri heyecanla bilgisayarına kaydederken, bilgisayar birden kapanır. Ali ne yaparsa yapsın bilgisayar açılmayınca dedesi bilgisayarı tamir ettirmek için Ali’den alır. Ali, bilgisayarı bozulunca babasının belleğinden ödevine ulaşabileceğini düşünür. Ama belleğin bozulmuş olduğunu ve tamir edilemeyeceğini öğrenince çok üzülür. Bunun üzerine dedesinin bilgisayarı tamir ettirdiğini umarak bilgisayarını almaya gider. Ama dedesinin bilgisayarını kaybettiğini öğrenerek daha da üzülür. Tüm bu aksiliklerin ardından, Ali’nin nasıl gerçekleştiğine anlam veremediği iyi şeyler de olur ve işler kısmen yoluna girer. Şaşkınlık içinde olayların gidişatına ayak uydurmaya çalışan Ali bir sabah eskici bir çocukla tanışır. Bu çocuk sayesinde her şeyi öğrenir. O günden sonra, hem Sevinç’le hem de diğer arkadaşlarıyla sanal dünyada başlayıp gerçek dünyada gelişen güzel bir dostlukları olur.

Yazan: Firdevs AÇAR

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Yorumları

bu kitabı fena değildi en azından okuduğunuza pişman etmiyor beni etmedi

27-11-2019 10:51

kitabın kısa özeti yok mu buradaki biraz uzun geldi kısaltabilir misiniz?

23-12-2019 23:03

kardeş ben uzun arıyordumda buda çok uzun

30-12-2019 22:08

çok uzun olmuş keşke kısa olsaymış daha iyi olurdu

06-02-2020 21:30

ben zaten kitap okumayı ssssssssevmen o yüzden sıkıcı

14-07-2020 13:09

çok güzel bir kitap tavsiye ederim

04-10-2020 13:20

güzel bir kitap tavsiye ederim

24-12-2020 19:51

kitap çok eğlenceliydi.güzel

01-01-2021 19:46

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Akvaryumdaki Tiyatro Kedilerin Kaybolma Mevsimi Vapurları Seven Çocuk Postayla Gelen Deniz Kabuğu Galata'nın Tembel Martısı Geçmişe Tırmanan Merdiven Buzdolabındaki Köpek Güneşi Bile Tamir Eden Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli