Havva ile Kaplumbağa

Havva ile Kaplumbağa
Kitabın Yazarı:Behiç Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2010 Sayfa Sayısı:88 ISBN:9789944717397 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:80,55 TL D&R:92,80 TL BKM:94,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Havva ile Kaplumbağa - Behiç Ak

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Havva ile Kaplumbağa Özet

Behiç Ak'ın yazıp resimlediği Havva ile Kaplumbağa, doğup büyüdüğü evden ve uzun süredir kendisine bakan bakıcısından ayrılmak zorunda kalan 4-5 yaşlarındaki Elif’in hikâyesi. Hikâyenin diğer kahramanları ise Elif’in annesi Ayşegül Hanım, babası Erdem Bey, bakıcısı Havva, Umut Ağabey, Mümtaz Ağabey ve Umut Ağabey’in uzun süredir takip ettiği kaplumbağa Umut. İlk kez 2010 yılında Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan eser, yazarın iç ısıtan hikâyelerinin yer aldığı Gülümseten Öyküler dizisinin beşinci kitabı. Doğa sevgisi ve doğayı korumanın gerekliliğine dair birbirinden güzel mesajlar veren 88 sayfalık kitap, 18 bölüme ayrılır. Kitaptaki bölümler:

● Göçmen kuşlar niye göçer?
● Elif ve Havva
● Havva herkesle aynı yaştadır
● Eyvah! Elifler taşınıyor!
● Taşınma telaşı
● Peki, Havva ne olacak?
● Havva neden gelmedi?
● Bu halıları canlandıracak kimse yok mu!?
● Umut Ağabey
● Bir denizkaplumbağası yolunu arıyor
● Kaplumbağaya yolculuk
● Kumsaldaki dev kaplumbağa
● Hikâye dolu izler
● Kaplumbağa kurtarma ekibi
● Bir yaz fırtınası
● Bir tane bile canlı yok mu?
● Kaplumbağanın ismi
● Bir evde iki Havva olmaz!

Havva ile Kaplumbağa Özeti

4-5 yaşlarında, sessiz sakin bir çocuk olan Elif; annesi Ayşegül Hanım, babası Erdem Bey ve günübirlik olarak evlerine gelen bakıcısı Havva ile birlikte Antalya’da yaşıyor. Göçmen kuşlarla ilgili bir projede çalışan anne ve babasının yoğun iş hayatlarından dolayı Havva ile oldukça fazla vakit geçiriyor ve bu nedenle ona bağlanıyor. Ayrıca doğanın dilinden çok iyi anladığı ve hem hayvanlarla hem bitkilerle arası çok iyi olduğu için de Havva’yı çok seviyor.
Ancak anne ve babasının Elif doğmadan bir süre önce Antalya’ya taşınarak başladıkları göçmen kuşlarla ilgili çalışma bir gün sona eriyor. Bu nedenle yeni bir projeye katılmak için Adana’ya taşınmaları gerekiyor. Farklı bir şehre taşınıp yeni bir yaşam kurmak, Elif’in anne ve babası için çok kolay ve sıradan olsa da Elif’i çok ama çok etkiliyor. Çünkü Elif bu taşınma meselesi yüzünden hem doğup büyüdüğü evden ve o evdeki pek çok eşyadan hem kendisine yıllardır bakan Havva’dan ayrılmak zorunda kalıyor.

Elif yeni hayatına alışmaya çalışırken ailesi de bu süreci kolaylaştırmak için onunla daha fazla zaman geçirmeye çalışıyor. Böylece Elif, anne ve babasının denizkaplumbağalarını gözlemlemek üzere katılacakları kampta onlara eşlik ediyor. Kamp sayesinde hem yeni kişilerle tanışan hem yeni bir yer keşfeden hem de denizkaplumbağalarını gözlemleme şansı bulan Elif, bu süreçte Havva’ya olan özlemini daima içinde taşıyor.

Kamptaki gecelerden birinde Umut Ağabey’in uzun zamandır özel olarak takip ettiği Umut adlı kaplumbağa, bekledikleri üzere kumsala gelip yumurtlarını bırakıyor. Kamp ekibi tıpkı diğer kaplumbağa yumurtalarına yaptıkları gibi Umut’un yumurtalarını da koruma altına alıyorlar. Ertesi gün de kumsaldaki denizkaplumbağası izlerine bakarak korumasız yumurtaları da kafesle koruma altına alıyorlar ve yumurtalardan çıkan yavruların izlerine bakarak hangilerinin denize ulaşıp hangilerinin martılara, yengeçlere veya sırtlanlara yem olduğunu anlamaya çalışıyorlar.

Birkaç ay sonra ise gecesinde fırtına çıkan bir günün sabahında Umut’un bıraktığı yumurtalardan çıkan yavruları görmeye gidiyorlar. Ancak gece çıkan fırtına yüzünden Umut kaplumbağanın yumurtladığı bölgeyi koruyan kafesin alt üst olduğunu ve korumasız kalan yavruların diğer hayvanlar tarafından yendiğini fark ediyorlar. Umut’un tek bir yavrusunun bile kalmadığını sanan ve bu duruma çok üzülen Umut Ağabey, Elif’in bulduğu bir tanecik yavru ile büyük bir sevinç yaşıyor. Ama Elif’in yavruyu denize bırakmak yerine Havva olarak isimlendirip sahiplenmesi sonucunda sevinci kısa sürüyor.

Anne ve babası da Umut Ağabey de ne yaparlarsa yapsınlar Elif’i Havva adını verdiği kaplumbağadan ayrılmaya ikna edemiyorlar. Böylece Elif’in anne ve babası kızlarını bakıcısı Havva’dan ayrılmakla ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlıyorlar. Bu durumu çözmek için tek bir yol olduğunu düşünerek Havva’yı da yeni hayatlarına dahil etmeye karar veriyorlar. Elif’in babası zaman kaybetmeden Antalya’ya gidiyor ve kimsesiz olduğu için Elifler’in taşınmasıyla yapayalnız kalan Havva’yı alıp Adana’ya dönüyor. Bakıcı Havva’sına kavuşan Elif de denize kavuşmayı bekleyen yavru kaplumbağayı yirmi yıl sonra yine bu kumsalda buluşmak üzere serbest bırakıyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Havva ile Kaplumbağa Soruları ve Cevapları

Havva ile Kaplumbağa kimin eseri?

Behiç Ak

Havva ile Kaplumbağa türü nedir?

Çocuk Kitapları, Öykü/Hikaye

Havva ile Kaplumbağa kaç sayfa?

88

Havva ile Kaplumbağa Yorumları

behiç akın öyküleri çok güzel oluyor

29-03-2023 18:01

kitabın ana fikri ney

09-10-2023 21:32

Benim Bir Karışım Pat Karikatür Okulu Havva ile Kaplumbağa Eve Giden Küçük Tren Ben Ne Zaman Doğdum Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Akvaryumdaki Tiyatro Kedilerin Kaybolma Mevsimi Vapurları Seven Çocuk Postayla Gelen Deniz Kabuğu Galata'nın Tembel Martısı Geçmişe Tırmanan Merdiven Buzdolabındaki Köpek Güneşi Bile Tamir Eden Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu