Ben Ne Zaman Doğdum

Ben Ne Zaman Doğdum
Kitabın Yazarı:Behiç Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:56 ISBN:9786059952613 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:80,90 TL KitapYurdu:85,39 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ben Ne Zaman Doğdum - Behiç Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ben Ne Zaman Doğdum Özet

Küçük bir çocuk olan Memo, yavru bir kuşun dünyaya gelişiyle kendi doğum gününü sorgulamaya başlar. Karşısına çıkan herkese kendisinin ne zaman doğduğunu sorar. Herkes de Memo’nun doğduğu gün yaşanan olay ve durumlardan en önemlisini seçerek cevap verir. Birbirinden oldukça farklı olan bu cevaplar Memo’yu çok şaşırtır. Ve bunca orijinal cevaptan sonra en yakın arkadaşının direkt olarak doğum tarihini söylemesine çok bozulur.
Memo günlerce bir kuşun yumurtasının çatlamasını bekler. Nihayet yumurta çatlayıp minik yavru görününce Memo bu mutluluğunu annesiyle de paylaşır. Bunun üzerine annesiyle arasında kısa bir konuşma geçer. Bu konuşma sonunda Memo, annesine “Ben ne zaman doğdum?” diye sorar. Annesi de o an mutfakta iş yaptığı için Memo’ya, sorusunu büyükannesine sormasını söyler. Memo salonda dantel ören büyükannesinin yanına gidip sorusunu tekrarlar. Bu soru üzerine büyükannesi oturduğu yerden kalkıp masanın üzerine doğru eğilir. Masa örtüsündeki bir danteli göstererek, o danteli ördüğü gün Memo’nun doğduğunu söyler.

Memo, büyükannesinin cevabından çok etkilenir. Memnuniyet içinde abisinin yanına gider. Çok uzun boylu olan abisine de aynı soruyu sorar. Abisi de Memo’ya duvardaki bir çizgiyi göstererek Memo’nun doğduğu günün, kendi boyunun o çizgiye ulaştığı gün olduğunu söyler. Abisinin cevabıyla daha da memnun olan Memo bahçeye çıkar. Bahçede çiçekleri sulayan dedesini görünce yanına gider ve aynı soruyu ona da sorar. Dedesi de bu soruyu yanıtlamak için Memo’yu kesilmiş bir ağacın yanına götürür. Ağacın üzerindeki bir çizgiyi göstererek bu çizginin o doğduğu zaman daha yeni oluştuğunu söyler.

Memo birbirinden farklı cevaplardan o kadar hoşlanır ki, bu soruyu güneşe, elma ağacına, göle ve göldeki kurbağaya da sorar. Güneş Memo’nun kendisinden hemen sonra yani sabah doğduğunu söyler. Elma ağacı Memo doğduğunda ilkbahar olduğunu, çünkü o zaman çiçeklerinin açmış olduğunu söyler. Göl de Memo’nun doğduğu zamanın fazla yağıştan taştığı yıl olduğunu söyler. Kurbağa ise Memo’nun, yarışmaya katılıp sonuncu olduğu gün doğduğunu söyler.

Daha sonra amcasıyla karşılaşan Memo, bu soruyu tabii ki amcasına da sorar. Çok kilolu olan amcası da belindeki kemerin epey gerideki deliklerden birini gösterir. Ardından da kendisinin o deliği kullandığı yıl, Memo’nun doğduğunu söyler. Memo bu soruyu karşılaştığı herkese sormakta kararlıdır. Bu kez de aynı soruyu karşısına çıkan kuzenine sorar. Çok uzun saçlı bir kız olan kuzeni Ayşe, saçlarının şu anki halinden biraz daha kısa bir yer göstererek saçları o boydayken Memo’nun doğduğunu söyler. Sokakta oynayan çocuklara da kendisinin ne zaman doğduğunu soran Memo, onlardan da türlü türlü cevaplar alır.
Biraz sonra koşu yapan bir adama rastlayan Memo, adamı tanımadığı halde ona da kendisinin ne zaman doğduğunu sorar. Adam da Memo’nun yaşını tahmin ederek Memo’nun doğduğu zamanı yüz metrelik koşu rekoruyla ilişkilendirerek söyler. Memo bu cevabı pek anlamasa da bu cevabın da kötü bir cevap olmadığını düşünür. Daha sonra komşuları olan Mahmut Usta’ya rastlar. Bu fırsatı kaçırmayarak Mahmut Usta’ya da doğduğu zamanı sorar. Mahmut Usta da bir binayı göstererek Memo’nun, o binanın ikinci katını yeni bitirdiklerinde doğduğunu söyler.

Memo’nun herkese sorup birbirinden çok farklı cevaplar aldığı soruya Saatçi Dursun da kendine göre bir cevap verir. Memo, Dursun Amca’dan sonra sorusunu son olarak arkadaşı Tombiş’e de sorar. Tombiş’in verdiği cevap ise Memo’yu hepsinden daha çok şaşırtır. Çünkü Tombiş, Memo’nun tam doğum tarihini söyler. Memo bu cevaptan hiç hoşlanmaz ve arkadaşının bu kadar basit bir cevap verdiğine de inanamaz.

Ben Ne Zaman Doğdum Soruları ve Cevapları

Ben Ne Zaman Doğdum kimin eseri?

Behiç Ak

Ben Ne Zaman Doğdum türü nedir?

Çocuk Kitapları

Ben Ne Zaman Doğdum kaç sayfa?

56

Ben Ne Zaman Doğdum Yorumları

ödev verdiler ama kitap çok pahalı ucuza nereden alabilirim

03-11-2021 10:56

ilk kez bir behiç ak kitabını beğenmedim konusu bana hitap etmedi

11-12-2022 18:12

Benim Bir Karışım Pat Karikatür Okulu Havva ile Kaplumbağa Eve Giden Küçük Tren Ben Ne Zaman Doğdum Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Akvaryumdaki Tiyatro Kedilerin Kaybolma Mevsimi Vapurları Seven Çocuk Postayla Gelen Deniz Kabuğu Galata'nın Tembel Martısı Geçmişe Tırmanan Merdiven Buzdolabındaki Köpek Güneşi Bile Tamir Eden Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu