Benim Bir Karışım

Benim Bir Karışım
Kitabın Yazarı:Behiç Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:68 ISBN:9789944717977 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:74,99 TL D&R:86,40 TL BKM:87,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Benim Bir Karışım - Behiç Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Benim Bir Karışım Özet

Karikatürist ve yazar Behiç Ak’ın yazıp resimlediği Benim Bir Karışım, felsefi düşünme becerilerini geliştirebilecek niteliğe sahip, eğlenceli bir çocuk kitabı. Yazar, bu eserinde bir karışın herkes için farklı anlamlara gelebileceğini pek çok örnekle gösteriyor ve okurlarını düşünmeye teşvik ediyor. Ayrıca insan ilişkileri ve iletişime dair önemli mesajlar veriyor.

İlk kez 2013 yılında Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan Benim Bir Karışım, Tombiş Kitaplar dizisinde yer alıyor. Karikatür tarzındaki renkli resimlerle süslenen 68 sayfalık kitap, 6 yaş ve üzeri okurlara hitap ediyor. Neredeyse yarısı rengârenk resimlerle dolu olan kitabın yazı tipi boyutu, hitap ettiği yaş grubunun kitabı rahatça okumasını sağlayacak kadar büyük. Kurgusu ise 7’den 70’e tüm okurların sıkılmadan okuyacağı kadar eğlenceli.

Birbirinden çok farklı bakış açılarının varlığına ve bunların her birinin zenginlik olduğuna dikkat çeken kitap; başkahraman Memo’nun karışının ne kadar da küçük olduğunu fark etmesiyle başlıyor ve çevresindeki herkese kendi karışının boyutunu sormasıyla devam ediyor. Memo, sorduğu bu basit soruya, soruyu sorduğu kişi sayısı kadar farklı cevaplar alıyor ve aldığı her bir cevap da gerçekten sıra dışı oluyor. Ancak kitabın sonunda Tombiş’in verdiği cevap, hikâyeyi çok daha anlamlı kılıyor.


Benim Bir Karışım Özeti

Memo, bir gün annesiyle mahallede gezintiye çıkıyor. Bu gezinti sırasında Ali Usta ile karşılaşıyorlar. Memo, Ali Usta ile tokalaşıyor ve kendi karışının Ali Usta’nın karışının ancak üçte biri kadar olduğunu fark ediyor. Karışının çok küçük olduğunu düşünerek bundan utanıyor ve arkadaşı Zeynep’e onun karışının ne kadar olduğunu soruyor. Piyano çalan Zeynep’in kendi karışını sekiz nota olarak nitelendirdiğini duyunca da çok şaşırıyor.

Zeynep’in sıra dışı cevabından sonra Memo karışının küçüklüğünden utanmayı bırakıyor ve başkalarının karışının büyüklüğünü öğrenmeye çalışıyor. Zeynep’ten sonra abisine de aynı soruyu soruyor. Abisi de karışının Avrupa ile Amerika arasındaki uzaklık kadar olduğunu söylüyor. Memo, bu cevabın gerçekçi olmadığını düşünürken abisi onu odasına götürüyor ve elini dünya küresinin üzerine koyup cevabının gerçekliğini ispatlıyor.

Memo, abisinin ardından annesine ve babasına da karışlarının ne kadar olduğunu soruyor. Annesi elini saatin üstüne koyarak babası da Ay’ı hizalayarak Memo’ya cevap veriyor. Böylece Memo; annesinin karışının altı saat, babasının karışının ise Ay kadar olduğunu öğreniyor. Anne ve babasının birbirinden ilginç cevaplarından sonra Memo, arkadaşı Ayla’ya da aynı soruyu soruyor ve yine hiç beklemediği bir cevap alıyor.

Ayla’dan sonra “Batıdan Gelen Vahşiler” topluluğunun gitaristi Ahmet’e de karışının ne kadar oluğunu soruyor ve Ahmet’in karışının vücudunun sekizde biri olduğunu öğrenince çok şaşırıyor. Ahmet ise onun bu şaşkınlığını gidermek için küçüklüğünden beri karışını ölçtüğünü hatta farklı yaşlarında evinin duvarına ellerinin izini çıkarttığını söylüyor ve bu izleri Memo’ya gösteriyor. Daha sonra da onu ellerinin izini çıkararak sanat eserleri oluşturan Ressam Kadir Bey ile tanıştırıyor.

Ressam Kadir Bey’den sonra Memo; Oyuncu Selahattin Abi’ye, çiçekçiye, Ayşe’ye, dedesine, Emlakçı Muhsin Amca’ya, Recep’e ve yaşlı bir amcaya da bir karışlarının ne kadar olduğunu soruyor. Bu kişilerin her biri bu soruya; bir aylık telefon faturasının ödenmesi ya da üç gecelik akşam yemeği, karanfil kokusunun en iyi duyulabildiği mesafe, gözlüksüz net okuma mesafesi, beş yüz bin lira ve iyi işitmek için gereken mesafe gibi olağanüstü cevaplar veriyorlar.

Memo, son olarak arkadaşı Tombiş’e de meşhur sorusunu soruyor. Tombiş’in bu soruya cevabı ise “Bir karış, bir karıştır.” oluyor. Onlarca sıra dışı cevaptan sonra bu kadar basit bir cevap duymak Memo’yu çok şaşırtıyor ve biraz da hayal kırıklığına uğratıyor. Böylece Memo, bazen Tombiş’i hiç anlayamadığına karar veriyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Benim Bir Karışım Soruları ve Cevapları

Benim Bir Karışım kimin eseri?

Behiç Ak

Benim Bir Karışım türü nedir?

Çocuk Kitapları

Benim Bir Karışım kaç sayfa?

68

Benim Bir Karışım Yorumları

behiç akın hemen hemen tüm kitaplarını okumuşumdur edirneden istanbula kitap fuarına kitaplarını imzalatmak için gittim bir kitaptan fazlasını imzalamazmış yüzüme bile bakmadan bir kitap imzalayıp gönderdi o günden beri okumuyorum artık

12-04-2023 21:13

bu kitabı bana hediye etmek isteyen var mı

29-09-2023 00:19

Benim Bir Karışım Pat Karikatür Okulu Havva ile Kaplumbağa Eve Giden Küçük Tren Ben Ne Zaman Doğdum Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Akvaryumdaki Tiyatro Kedilerin Kaybolma Mevsimi Vapurları Seven Çocuk Postayla Gelen Deniz Kabuğu Galata'nın Tembel Martısı Geçmişe Tırmanan Merdiven Buzdolabındaki Köpek Güneşi Bile Tamir Eden Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu