Eve Giden Küçük Tren

Eve Giden Küçük Tren
Kitabın Yazarı:Behiç Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:144 ISBN:9786059952248 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:80,55 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Eve Giden Küçük Tren - Behiç Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Eve Giden Küçük Tren Özet

Küçük bir köye gelen Münevver Hanım’ın köyde sebep olduğu olumlu değişiklikleri konu alan kitap, bir sürprizle sona erer. Genelde insan ilişkilerinin, özelde ise komşuluk ilişkilerinin önemini vurgular. Sekiz yaş ve üzeri okurlara hitap eder.

Münevver Hanım yıllar sonra, ölen dedesinin hayalini gerçekleştirmek için köyüne gider. Köye gidince sokakların ne kadar tenhalaştığını fark eder. Göl kenarındaki evine yaklaştığında ise balık tutan bir çocukla karşılaşır. Balık tutmakta olan çocuğun adı İlyas’tır. Çok meraklı ve geveze bir çocuk olan İlyas, eşeğiyle yanından geçen bir yabancıya kayıtsız kalamaz. Böylece İlyas ve Münevver Hanım tanışırlar.

İlyas, Münevver Hanım’ın artık burada yaşayacağını ve köydeki rayların sonunda bulunan eviyle kasaba arasında gidip gelecek bir tren yapacağını öğrenir. Hayallerinin peşinden giden bir yetişkinle karşılaştığı için çok şaşırır. Münevver Hanım da İlyas’tan, yıllar önce her anı şenlikli olan köyün nasıl bu kadar sessizleştiğini öğrenir.

Bu küçük tanışmadan sonra dedesinden kalan eve giden Münevver Hanım, evin tesisatı için bir tesisatçıya ihtiyacı olduğunu fark eder. İlyas’ın yardımıyla köyün tesisatçısı Sezgin Bey’i bulur. Sezgin Bey evin tesisatını yenilerken Münevver Hanım da temizlik yapar. Böylece ev kullanılabilecek duruma gelir.

Ertesi sabah İlyas, soluğu Münevver Hanım’ın kapısında alır. Köydekilerin isimlerini ve mesleklerini yazdığı listeyi Münevver Hanım’a verir. Münevver Hanım listeyi inceleyince, eski bir maden köyünde oldukları için sevinir. Çünkü hayalini gerçekleştirebilmek için köydeki insanların ona yardım edebileceğini düşünür. İlk olarak Mühendis Burak Bey’le görüşür. Ama bu görüşme Münevver Hanım’ı pek memnun etmez. Daha sonra pek çok kişiyle görüşmesine rağmen değişen pek bir şey olmaz.

Tüm olumsuzluklara rağmen pes etmeyen Münevver Hanım, işin başa düştüğünü anlar. Böylece otlardan görünmez hale gelen rayları temizleyerek işe başlar. Münevver Hanım’ın gayretini gören Tuncer Bey, raylar ortaya çıkınca madende çalıştıkları güzel günleri hatırlar ve Münevver Hanım’a yardım etmeye karar verir. Eski günlerin özlemiyle çalışan Tuncer Bey, rayları kısa zamanda kullanılabilecek duruma getirir.

Raylar hazır olunca sıra vagon yapımına gelir. Tuncer Bey bu iş için en uygun kişinin komşusu Muzaffer Bey olduğunu düşünür. Bu yüzden de uzun zamandır küs olmalarına rağmen komşusuyla görüşür ve onu vagon yapımı için ikna eder. Böylece hem küsler barışmış olur hem de Münevver Hanım hayaline bir adım daha yaklaşır.

Muzaffer Bey’in arkasından Mevlüt Bey ve Mühendis Burak Bey de tren yapımına dahil olur. Muzaffer Bey ve Mevlüt Bey vagonun yapımını üstlenirken, Mühendis Burak Bey de lokomotifin yapımı için kolları sıvar. Tren elektrikle çalışacağı için Elektrikçi Rıza Bey de elektrik işlerini halleder. Münevver Hanım’ın hayali sayesinde tüm köy eski günlerdeki gibi birlik olur.

Nihayet el birliğiyle biten trenin açılışını yaparlar. Tren adeta köylülerin ortak evleri gibi olur. Herkes yolculuk yaparken yanında bulunmasını istediği eşyalarını getirip trene yerleştirir. Bu eşyalar kitap dolu bir kitaplık, süs eşyaları, televizyon, buzdolabı hatta kuzine gibi çeşit çeşittir. Böylece bütün köylülerin mutluluk dolu tren yolculukları başlar. Köylüler trenlerini o kadar severler ki kasabada işleri olmasa bile sıkça trene binip, trende vakit geçirirler.

Treni tamamlayıp kullanmaya başlayan köylüler hep beraber mutlu ve huzurlu pek çok gün geçirirler. Ama günün birinde Mühendis Burak Bey’in verdiği, köyle ilgili kötü haber tüm köylülerin keyfini kaçırır. Başlı başına bir sorun olan haber, eski tatsız meselelerin de yeniden açılmasına sebep olur. Böylece köylüler arasında yeniden tartışmalar ve küslükler ortaya çıkar. Ama o günlerden birinde neredeyse hiç beklenmedik bir olay gerçekleşir. Bu olay köyle ilgili kötü haberin de eski tatsız meselelerin de önemini yitirmesine sebep olur. Tüm sorunlar çözülünce köylüler yeniden güzel günlerine dönerler.

Eve Giden Küçük Tren Soruları ve Cevapları

Eve Giden Küçük Tren kimin eseri?

Behiç Ak

Eve Giden Küçük Tren türü nedir?

Çocuk Kitapları

Eve Giden Küçük Tren kaç sayfa?

144

Eve Giden Küçük Tren Yorumları

kısa özet yok mu bu özet çok uzun

02-11-2021 21:52

kızıma okuyup özet çıkartması için öğretmeni ödev vermiş önce kendim okudum çok güzeldi tavsiye edeceğim çocuk kitaplarından biri oldu

12-04-2022 22:11

behiç ak çok güzel yazıyor en sevdiğim yazar

16-01-2023 20:42

okullarda neden hep bu adamın kitaplarını okutuyorlar arkasımı sağlam

13-10-2023 23:41

Benim Bir Karışım Pat Karikatür Okulu Havva ile Kaplumbağa Eve Giden Küçük Tren Ben Ne Zaman Doğdum Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Akvaryumdaki Tiyatro Kedilerin Kaybolma Mevsimi Vapurları Seven Çocuk Postayla Gelen Deniz Kabuğu Galata'nın Tembel Martısı Geçmişe Tırmanan Merdiven Buzdolabındaki Köpek Güneşi Bile Tamir Eden Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu