Behiç Ak

Behiç Ak Kimdir

Tam adı Ahmet Behiç Ak olan yazarımız 1956 yıllında Samsun’da dünyaya gelmiştir. İlkokul eğitimini Samsun’da tamamlayan Ak, daha sonra ailesi ile İstanbul’a taşınmış ve eğitimini burada tamamlamıştır.

Kendisi üniversite den bir mimar olarak ayrılsa da, çizim yeteneğini karikatürist olmaktan yana kullanmıştır.

Ahmet Behiç Ak’ın sayısız çocuk kitapları, romanları, tiyatroları ve karikatür kitapları bulunmaktadır. Eserleri bir dile çevrilmiş ve başka ülkelerde de en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. New York, Amsterdam gibi yerlerde de tiyatro oyunları sergilenmiştir. Aynı zamanda da Japonya’da en çok kitapları basılan Türk yazarıdır kendisi.

Behiç Ak yıllardan beri süre gelen Cumhuriyet gazetesinde “Kim Kime Dum Duma” başlığı altında karikatürler çizmeye devam etmektedir.

Çocuk kitaplarının kurgusu yanında onları aynı zamanda resimlemiştir de. Aldığı ilk ödül 1991 yılında ki Gazeteciler Cemiyet Karikatür ödüldür. Ve bu ödülden sonra da çok sayıda ödüller almıştır.

Ahmet Behiç Ak, tüm u edebi kişiliğinin yanı sıra belgesel film yönetmenliği de yapmıştır. Ve çektiği belgesel filmi ile de Ankara Film Festivali’nde de “En İyi Belgesel Film” ödülünü kazanmıştır. İşinde bu kadar başaralı olmasının sebebi ise gerçek mesleği mimarlıktır ve kendisine yeni bir bakışın yanı sıra farklı bir mizahi anlayışta getirmiştir.

Asıl ana branşı olan mimarlık ile alakalı ödüllerde kazanmıştır. Çocuk kitapları denince ilk akla gelen Günışığı Kitaplığı ’da sanatçının resimlediği çocuk karikatürlerini de 30. Yıla armağan olarak bir albümde toplamıştır.

Behiç Ak Çocuk Kitapları: Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı, Gökdelene Giren Bulut, Büyükannem ve Miyop Ejderha, Uyurgezer Bir Fil, Rüzgarın Üzerindeki Şehir, Kedi Adası, Bizim Tombiş Taştan Hiç Anlamıyor, Ben ne zaman doğdum?, Benim Bir Karışım', Tombiş Maskeli Baloya Katılmak istemiyor, Karadenizdeki Yunus, Doğumgünü Hediyesi', Ayşe nin Bulut Projesi, Dikkat Su, Dikkat Dünya, Bilyalar, Güneşi bile tamir eden adam, Alaadin' in geveze su boruları, Kedilerin kaybolma mevsimi, Vapurları seven çocuk, Havva ile kaplumbağa, Pat karikatür Okulu, Galata'nın Tembel Martısı, Akvaryumdaki Tiyatro, Buzdolabındaki Köpek, Geçmişe tırmanan merdiven, Yaşasın Ç harfi Kardeşliği!, Postayla gelen deniz kabuğu

Behiç Ak Kitapları: Kim Kime Dum Duma, Ben Yapmadım Öğretmenim, Galiba Seni Seviyorum, Ne Biçim Kurbağasın Sen ?, İletişim Karikatürleri, Zelzele, Was kümmerts mich, Karikatür kitabı

Behiç Ak Romanları: Yıldızların Tembelliği, Uyku şehir


8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Behiç Ak Kitapları

Postayla Gelen Deniz Kabuğu Postayla Gelen Deniz Kabuğu

Behiç Ak'ın yazıp resimlediği çocuk romanı Postayla Gelen Deniz Kabuğu yirmi iki bölümden oluşur.

Puan: 8.7 | Yorum: 10

Galata'nın Tembel Martısı Galata'nın Tembel Martısı

Behiç Ak'ın yazdığı ve kendi çizimleriyle renklendirdiği Galata'nın Tembel Martısı on yedi bölümden oluşur.

Puan: 8.4 | Yorum: 10

Eve Giden Küçük Tren Eve Giden Küçük Tren

Küçük bir köye gelen Münevver Hanım’ın köyde sebep olduğu olumlu değişiklikleri konu alan kitap, bir sürprizle sona erer.

Puan: 8.2 | Yorum: 4

Ben Ne Zaman Doğdum Ben Ne Zaman Doğdum

Küçük bir çocuk olan Memo, yavru bir kuşun dünyaya gelişiyle kendi doğum gününü sorgulamaya başlar.

Puan: 8.2 | Yorum: 2

Güneşi Bile Tamir Eden Adam Güneşi Bile Tamir Eden Adam

Behiç Ak'ın "Güneşi Bile Tamir Eden Adam" adlı kitabı her yaştan okura hitap ediyor.

Puan: 8.2 | Yorum: 11

Benim Bir Karışım Benim Bir Karışım

Karikatürist ve yazar Behiç Ak’ın yazıp resimlediği Benim Bir Karışım, felsefi düşünme becerilerini geliştirebilecek niteliğe sahip, eğlenceli bir çocuk kitabı.

Puan: 8.3 | Yorum: 2

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği, on iki bölümden oluşur. Teknolojinin yanlış kullanımı ve tüketim çılgınlığı gibi pek çok güncel soruna dikkat çeker.

Puan: 8.4 | Yorum: 16

Geçmişe Tırmanan Merdiven Geçmişe Tırmanan Merdiven

Geçmişe Tırmanan Merdiven, on beş bölümden oluşmaktadır. Doğaç isimli bir çocuğun önemli bir yazarla nasıl tanıştığını ve nasıl önemli bir yazar olduğunu anlatmaktadır.

Puan: 8.7 | Yorum: 6

Buzdolabındaki Köpek Buzdolabındaki Köpek

Buzdolabındaki Köpek, küçük bir köpeğin sebep olduğu büyük değişimleri konu almaktadır.

Puan: 8.4 | Yorum: 6

Akvaryumdaki Tiyatro Akvaryumdaki Tiyatro

Behiç Ak’ın kendi çizimleriyle zenginleştirdiği Akvaryumdaki Tiyatro yirmi bölümden oluşur. Küçük bir köye gelen yönetmenin köyde sebep olduğu değişimi konu alır.

Puan: 8 | Yorum: 6

Vapurları Seven Çocuk Vapurları Seven Çocuk

Vapurları Seven Çocuk, babasını küçük yaşta kaybetmiş bir çocuğun hayatını konu alır. Kısa kısa on dokuz bölümden oluşur.

Puan: 8.2 | Yorum: 6

Pat Karikatür Okulu Pat Karikatür Okulu

Behiç Ak’ın yazdığı Pat Karikatür Okulu, sıra dışı bir okulda gerçekleşen eğlenceli bir hikâyeyi konu alıyor. Aile ilişkileri, arkadaşlık, dürüstlük ve sanat gibi pek çok farklı konuyu kapsayan çocuk kitabı, yazarın çizdiği karikatürlerle renkleniyor.

Puan: 8.2 | Yorum: 2

Havva ile Kaplumbağa Havva ile Kaplumbağa

Behiç Ak'ın yazıp resimlediği Havva ile Kaplumbağa, doğup büyüdüğü evden ve uzun süredir kendisine bakan bakıcısından ayrılmak zorunda kalan 4-5 yaşlarındaki Elif’in hikâyesi.

Puan: 8.1 | Yorum: 2

Kedilerin Kaybolma Mevsimi Kedilerin Kaybolma Mevsimi

Kedilerin Kaybolma Mevsimi, yirmi iki bölümden oluşur. Küçük bir kızın kedisinin kaybolmasıyla başlar ve ilginç bir şekilde sona erer.

Puan: 8.4 | Yorum: 8

Behiç Ak ile ilgili yorumlar

kitabınız çok güzel devamını bekliyoruz

16-02-2018 23:40

yeni kitabı yok mu

09-11-2018 17:06

kendisini bu sayfada gördüm kitabını aldım fena değildi yeni kitaplarını da okumak isterim

12-02-2019 16:27

behiç ak'ın kitapları çok güzel çocuklarım için alabildikçe alıyorum şimdiye kadar 10a yakın kitabını okudum pişman olduğum olmadı umarım yeni kitapları da çıkar

01-11-2019 13:03

çok eğlenceli kitapları var sevdiğim yazarlardan umarım daha fazla kitap yazar

11-02-2023 22:36