Buzdolabındaki Köpek

Buzdolabındaki Köpek
Kitabın Yazarı:Behiç Ak Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9786054603145 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Buzdolabındaki Köpek - Behiç Ak

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Buzdolabındaki Köpek Özet

Buzdolabındaki Köpek, küçük bir köpeğin sebep olduğu büyük değişimleri konu almaktadır. On yedi bölümden oluşmakta ve eğlenceli resimler içermektedir. Yediden yetmişe denebilecek bir okur kitlesine hitap etmektedir.

Kayıplar Ormanı

Cem ve ailesi bir sahil köyünde yaşamaktadır. Bu sahil köyü karadan ulaşıma kapalıdır ve girilmesi yasak bir ormanı vardır.

Sırdede'nin Sırları

Köyün en yaşlısı, Cem'in dedesi Sırdede'dir. Herkesin, onun bir sırrı olduğunu düşünmesi ona bu ismi kazandırır. Ondan sonra en yaşlı ise Serçe Kadın'dır. O da üzerindeki tohumlar yüzünden etrafı hep serçeler tarafından sarıldığı için bu isimle anılmaktadır.

Dalgın Bey Suya Dalıyor

Cem'in babası Dalgın Bey ise denizi çok seven bir balıkçıdır. Ayrıca çok tembel ve unutkandır.

Cem'in Camdan Ormanı

Cem, Kayıplar Ormanı'nın camdan bir orman olduğunu ve bu ormanın herkese karşı cömert olduğunu, kimsenin çalışmak zorunda kalmadığını düşler. Ama düşlerinden sıyrıldığında yine, her zaman aklını kurcalayan soruyla karşı karşıya kalır: Büyüyünce köyde mi kalmalı, yoksa başka yerleri mi keşfetmeli?

Sevgi Hanım Bir Dünya Gezgini!

Cem'in halası Sevgi Hanım köydekilerin aksine çok gezen biridir. Sürekli farklı şehirlere ve ülkelere gitmektedir. Cem halasını çok sever bu yüzden de ondan uzak kaldığı için üzülür.

Sevgi Hanım'dan İlginç Bir Hediye

Sevgi Hanım her gezisinden elleri dolu gelir. Ama son gezisinden sadece Cem için bir hediyeyle döner. Bu hediye, Rusya'dan aldığı küçük bir köpek yavrusudur. Herkes bir canlıyı doğduğu yerden alıp farklı bir yere götürmek hakkında bir şey söylese de Cem çok sevinir.

Geveze Papağanlar Ülkesi

Sonra da annesinin daha önce köye gelen papağanlar yüzünden yaşanılanları anlatması üzerine hiç konuşmayan insanların olduğu bir ülke düşler.

Afacan, Köyü Birbirine Katıyor!

Köpeğe Afacan ismini verirler. Afacan büyüdükçe yaramazlaşır. Köydeki herkese türlü oyunlar yapar, herkesi peşine takar. Sadece Sırdede'yi oyuna çekemez. Çünkü Sırdede Afacan yaklaştığı an önlemini alır.

Güneşi Sırtında Taşıyan Köpek

Afacan iyice büyüyünce cinsinin Sibirya Kurdu olduğunu anlarlar. Havalar ısındıkça durgunlaşan köpek, sürekli serin yerler arar. Ama bulduğu her yerden eve dönmek zorunda kalır. En sonunda da evdeki buzdolabına girer.

Buzdolabındaki Köpek

Afacan bir süre buzdolabında kalır. Hatta buzdolabında kalabilmek için çeşitli numaralar yapar. Ama buzdolabı bir süre sonra bozulur, Afacan yine sıcakta kalır. Birkaç gün sonra ise ortadan kaybolur, her yeri arasalar da bulamazlar. Cem, Afacan'ın denize girip orada boğulmuş olabileceğini düşünür. Böylece Afacan'ı denizde aramaya karar verirler.

Cem Denizi Keşfediyor!

Cem, Afacan'ı aramak için denize dalar. Buradaki farklı dünyayı keşfeder ve bundan çok hoşlanır. Ama bu aramalar da bir işe yaramaz.

Afacan'ın Yerini Kim Biliyor?

Cem ve Zeynep, Afacan'ın yerini Sırdede'nin bilebileceğini düşünürler. Sırdede'ye sorduklarında yanılmadıklarını anlarlar. Ama Sırdede bu yeri söylememekte kararlıdır. Neyse ki Serçe Kadın, Cem'e Afacan'ın ormanda olduğunu söyler. Böylece Afacan'ı ormanda aramaya karar verirler.

Sırdede Sırrını Açıklıyor!

Afacan'ın kaybolması Sırdede'nin sırrının ortaya çıkmasına sebep olur. "Sırdede ve ondan öncekiler savaştan sonra yer değişikliği sebebiyle bu köye gelir. Köye alışmak için de geçmişlerini unutmaya karar verirler. Bu konuda o kadar kararlı davranırlar ki Sırdede aynadaki görüntüsünün bile değiştiğini düşünür." Cem duyduklarından çok etkilenir ve bir düşe dalar.

Cem'in Rüyası

Düşünde görüntüsünün onu terk ettiğini ve başına çeşitli işler açtığını görür. Düşünden sıyrılınca rahat bir nefes alır. Dedesi anlatmaya devam etmektedir. "Geçmişlerini unutmaya karar verirler ama hatıralarına kıyamazlar. Bu yüzden ormanın içinde bir kulübe yapıp fotoğraflarını ve geçmişlerine dair her şeylerini burada saklarlar."

Sırdede Afacan'ın da orada olduğunu söyleyerek köylülerin ormana gitmelerine izin verir. Bütün köylüler merak ve heyecanla ormana girerler. Hem Afacan'ı bulurlar, hem de ailelerinin geçmişini öğrenirler.

Cam Orman, Çam Ormanla Yer Değiştiriyor!

Herkes ormandayken Sevgi Hanım seyahatten döner. Köyde kimseyi göremeyince korku ve endişeye kapılır. Daha sonra Zeynep sayesinde olanları öğrenir. Zeynep, Afacan için internetten Rus bir aile bulur. Afacan'ı yeni ailesine teslim etmek için Sevgi Hanım'ın öncülüğünde seyahate çıkmaya karar verirler.

Rusya'ya Yolculuk

Sevgi Hanım, Sırdede, Cem ve Zeynep; Afacan'ı yeni ailesine teslim etmek için Rusya'ya giderler. Birkaç gün Rus ailenin misafiri olurlar ve Afacan'ın ait olduğu yerdeki mutluluğunu görürler.

Dönerken

Cem, Rusya'dan karmaşık duygular içerisinde döner.

Buzdolabındaki Köpek Yorumları

öğretmenin tavsiye üzerine çocuğuma aldım güzel bir kitap

15-05-2019 19:16

hitap ettiği yaş gurubu ne acaba? benim çocuğum 6 yaşında okuyabilir mi

28-05-2019 17:47

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Akvaryumdaki Tiyatro Kedilerin Kaybolma Mevsimi Vapurları Seven Çocuk Postayla Gelen Deniz Kabuğu Galata'nın Tembel Martısı Geçmişe Tırmanan Merdiven Buzdolabındaki Köpek Güneşi Bile Tamir Eden Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Gün Olur Asra Bedel Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna