Postayla Gelen Deniz Kabuğu

Postayla Gelen Deniz Kabuğu
Kitabın Yazarı:Behiç Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9786054603947 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:119,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Postayla Gelen Deniz Kabuğu - Behiç Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Postayla Gelen Deniz Kabuğu Özet

Behiç Ak'ın yazıp resimlediği çocuk romanı Postayla Gelen Deniz Kabuğu yirmi iki bölümden oluşur. Günümüzün en büyük problemlerinden olan, teknolojiyi bilinçsizce kullanmayı ve aile ilişkilerinin zayıflamasının sonuçlarını konu alır.

Sude, pantomimci Rıfkı Bey ile avukat Sevda Hanım'ın biricik kızlarıdır. Babası ve annesi çok yoğun çalıştıkları için genellikle yalnız kalan Sude, okul dışındaki vakitlerini sahilde yürüyerek ve deniz kabuğu toplayarak geçirir. Ama bir gün kapılarına gelen bir tablet bilgisayar satıcısından aldıkları tablet ile hayatları çok değişir.

Sude artık evden çıkmaz olur çünkü sürekli tabletiyle internette gezinir ve oyun oynar. İlk zamanlarda bu durum pek sorun teşkil etmez. Ama bir süre sonra Sude her şeyi tabletinin ekranına bakarak yapar. Hatta öğretmeninin de izniyle dersleri bile tabletine kaydederek izler. Okula veya başka bir yere giderken hep tabletindeki yol bulucuyu kullanır. Sonunda bir gün Sevda Hanım Sude'yle televizyon izlerken, Sude'nin televizyonu da tablet ekranından izlediğini fark eder. Sude'nin ekran bağımlılığının çok ciddi bir seviyeye çıktığını görerek bir şeyler yapmaya karar verir ve Sude'yle bu konuda konuşur.

Artık Sude'yle daha fazla ilgilenmeleri gerektiğine karar vererek hep birlikte dışarı çıkarlar. Sokaktaki herkesin ellerindeki tablet ya da telefon ekranlarına kilitlendiğini görünce çok şaşırırlar. Sude ise tabletinin yol bulucusuna bakarak ilerlediği için etrafında olan bitenin farkına bile varmaz. Nihayet tiyatroya ulaşırlar. Ama Sude tiyatroda bile tabletini bırakmayarak tüm gösteriyi kaydeder. Bu durum Sevda Hanım'ın iyice endişelenmesine ve harekete geçmesine yol açar.

Böylece Sevda Hanım, Sude'nin en çok vakit geçirdiği oyunun Gogoluku olduğunu öğrenir ve Sude'ye bu oyun hakkında sorular sorar. Ardından da kızı için bu oyuna katılması gerektiğine karar vererek, nasıl bir karakter oluşturacağını düşünür. Sonunda oluşturacağı karakterin kızının dikkatini çekmesi için Tarator adında, kıvırcık saçlı Kanadalı bir çocuk olmasına karar verir.

Planını hazırlayan Sevda Hanım, işe bir tablet alarak başlar. Hemen bir hesap oluşturarak, gerçek dünyanın aksine sanal dünyada ne kadar da kolay yalan söylediğini fark eder. Eşiyle de bunu paylaşır ve kızlarının sanal dünyadaki kişiliği hakkında epey konuşurlar. Sude'nin gerçek dünyada onlarla yaşamak isteyip yaşayamadığı anıları, sanal dünyada sanki yaşamış gibi göstermesinden çok etkilenirler.

Sevda Hanım her geçen gün Sude'yle daha çok ilgilenir. Bu sayede bir gün, kızının iş yapmaktan nasıl kaçtığını ve ne kadar sakarlaştığını fark eder. Bu, bardağı taşıran son damla olur ve Sevda Hanım, Sude'nin tabletini elinden almayı düşünür. Bunun için bir gün Sude'yle konuşur ama konuşmaları bir telefon görüşmesiyle yarıda kalır. Çünkü ülkedeki en büyük iletişim şirketi olan Tokudo önemli bir iş için hemen Sevda Hanım'la görüşmek ister.

Sevda Hanım apar topar şirkete gider ve şirketin garip genel müdürüyle görüşür. Bu görüşme sayesinde Gogoluku oyununun Tokudo şirketine ait olduğunu ve oyunun şirketin şifrelerini çalan korsanlar tarafından kontrol edildiğini öğrenir. Böylece, kendisini de bu durumla ilgilenmesi için çağıran Tokudo şirketiyle, korsana karşı mücadele etmek için anlaşır.

Sevda Hanım nihayet planını uygulamak için Gogoluku oyununa girer. Bazen zor bazen kolay sorularla birkaç saatini Gogoluku ile geçirir ve Gogoluku hakkında epey fikir edinir. Sonunda çok zor bir soruyla karşılaşınca oyunu bırakmak zorunda kalır. Soru gerçekten zordur ve Sevda Hanım bu soruyu günlerce bulamaz.

Bir pazar günü, Sude için özel posta servisiyle bir paket gelir. Paketten Gogoluku oyununu üç boyutlu hale getiren bir gözlük çıkar. Sude bu gözlüğe hemen alışır ve eskisinden de kötü bir duruma düşer. Günler böyle geçerken Sevda Hanım, kızını bu oyundan kurtarmak için sürekli çabalar. Böylece Gogoluku macerası sürpriz bir şekilde sona erer.

Editör: Firdevs AÇAR

Postayla Gelen Deniz Kabuğu Soruları ve Cevapları

Postayla Gelen Deniz Kabuğu kimin eseri?

Behiç Ak

Postayla Gelen Deniz Kabuğu türü nedir?

Çocuk Kitapları

Postayla Gelen Deniz Kabuğu kaç sayfa?

160

Postayla Gelen Deniz Kabuğu Yorumları

behiç ak ın en güzel kitaplarından bir tanesi tavsiye ederim

16-11-2019 14:31

behiç akın bu kitabı çok güzel en sevdiğim kitaplarından bir tanesi

27-11-2019 10:52

bu kitap bi mütis.

17-09-2020 16:20

gerçekten harika bir kitap yazarın elerine sağlık

14-03-2021 18:18

kitabın ana fikri nedir

08-05-2022 12:27

olayın geçtiği yer ve zaman nedir

22-10-2022 21:52

ben birşeyi anlamadım bu sudenin bir planımı yoksa gerçekten rastlantı mı oldu sude ailesinin onunla vakit geçirmesi için neden böyle karmaşık bir plan yapsınki ama rastlantı olması da zor sonu hiç açık olmamış

02-11-2022 00:03

sınav olacağımız için zoraki okudum ama güzel kitaptı beğendim

22-03-2023 20:51

özet uzun olsa daha iyi olurdu yinede işimi gördü

19-08-2023 19:23

çok güzel bir kitap

17-12-2023 09:03

Benim Bir Karışım Pat Karikatür Okulu Havva ile Kaplumbağa Eve Giden Küçük Tren Ben Ne Zaman Doğdum Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Akvaryumdaki Tiyatro Kedilerin Kaybolma Mevsimi Vapurları Seven Çocuk Postayla Gelen Deniz Kabuğu Galata'nın Tembel Martısı Geçmişe Tırmanan Merdiven Buzdolabındaki Köpek Güneşi Bile Tamir Eden Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli