Geçmişe Tırmanan Merdiven

Geçmişe Tırmanan Merdiven
Kitabın Yazarı:Behiç Ak Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:92 ISBN:9786054603251 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:91,41 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Geçmişe Tırmanan Merdiven - Behiç Ak

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Geçmişe Tırmanan Merdiven Özet

Geçmişe Tırmanan Merdiven, on beş bölümden oluşmaktadır. Doğaç isimli bir çocuğun önemli bir yazarla nasıl tanıştığını ve nasıl önemli bir yazar olduğunu anlatmaktadır.

Boğaziçi'nde bir köşk

Boğaziçi'nin kıyısındaki bir köyde eski bir köşk bulunmaktadır. Uzun zamandır kullanılmayan köşkün bahçesi çocukların uğrak mekanıdır. Bir gün köşkün önünde bir kamyon durur. Kamyondan çıkan işçiler köşkü baştan aşağı onarıp bahçesini temizlerler. Bir de köşkün denize bakan tarafına merdiven ve asansör yaparlar.

Köşkün yeni sahibi

Köşkün bu değişimi karşısında mahalleli epey meraklanır. Bir süre sonra da köşkün yeni sahibinin Yazar Seyfettin Sarıgöl olduğunu öğrenirler. Bunun ardından Seyfettin Sarıgöl hakkında epey konuşur, fikir yürütürler.

Yazar'ın taşınması, eğitimi etkiliyor

İlkokul öğretmeni Dilek Hanım yazarla görüştükten sonra öğrencilerine, babalarıyla ilgili bir kompozisyon yazma ödevi verir. En iyi kompozisyonu yazanın yazarla tanışacağını ve ödül alacağını da söyler. Ertesi gün tüm çocuklar babalarıyla ilgili yazılarını getirirler. Ama Doğaç'ın kağıdı bomboştur. Çünkü Doğaç küçükken babasını kaybetmiştir. Annesi Sezin Hanım da evlere temizliğe giderek geçimlerini sağlamaktadır. Sezin Hanım haftada iki gün de yazarın evine temizliğe gider böylece köşke giren ilk mahalleli olur. Herkes Sezin Hanım'dan yazarla ilgili bir şeyler öğrenmeye çalışır ama Sezin Hanım kimseye yazar hakkında hiçbir şey söylemez.

Sultan'ın ödevi

Sultan, babasıyla kendisinin farklı yönlerini anlatan bir kompozisyon yazarak tam not alır. Böylece Yazar'la tanışma fırsatı kazanır

Sultan'ın Babası Bir Mucittir

Sultan, kompozisyonunda babasının bir şeyler yapmaya, kendisinin ise bir şeyleri anlamaya önem verdiğini anlatır. Babasının mucit olduğundan ve icatlarından bahseder.

Doğaç ve Sultan

Okul çıkışında Doğaç, Sultan'ın yanına gelir. Yazdıklarını beğendiğini söyler. Bir süre sessizce yürümeye devam ederler. Sonunda Sultan dayanamayıp kendi kendine kendisi hakkında sorular sorup cevaplar verir. Sonunda da Doğaç'a onun ne yazdığını sorar. Doğaç da hiçbir şey yazamadığını çünkü babasının o bebekken öldüğünü söyler. Sultan'ın üzüntüyle bağırdığı sırada korkunç bir gürültü duyarlar.

Kıyıya çarpan şilep

Kısa süre sonra duydukları gürültünün sebebinin kıyıya çarpan bir şilep olduğunu anlarlar. Herkes gibi onlar da kıyıya koşarlar ve şilebin yan yattığını görürler. Doğaç şilebi gezer ve yan yatan şilebin tam kendisine göre olduğunu düşünür.

Sultan, Yazar'la tanışıyor

Sultan'ın Yazar'la tanışacak olması Doğaç'ın kendisine haksızlık yapıldığını düşünmesine sebep olur. Bu konuda konuşlarken Sultan Doğaç'a, annesi temizliğe giderken peşine takılıp yazarla tanışabileceğini söyler. Bu sözler Doğaç'ı çok kızdırır. Bu yüzden bir hikaye yazdığını söyler. Yazar'ın, hikayesini okuduğunda onunla tanışmak isteyeceğini de ekler sözlerine.

Gece olunca Doğaç şilebe tırmanır. Kaptan köşkünde bulduğu eski bir daktiloyla yazmaya başlar. Günlerce hikayesini tamamlamak için uğraşır. O günlerden birinde Sultan, Yazar'la tanışır. Meydandaki kahvelerden birinde on beş dakika oturup fotoğraf çekilirler ve yazar ona imzalı kitabını hediye eder.

Doğaç hikayesini tamamlıyor

Sonunda bir gün Doğaç "Padişah'ın Kulakçıbaşısı" adlı hikayesini daha doğrusu masalını tamamlar ve Sultan'a okur.

Padişah'ın Kulakçıbaşısı

Doğaç, masalında her işini başkasına yaptıran bir kralın bir süre sonra bu durumdan sıkılıp normal bir insan gibi yaşamaya başladığını anlatır.

Doğaç hikayeyi posta kutusuna koyuyor

Sultan, Doğaç'ın yazdığı masaldan etkilenir ve Yazar'ın ona mutlaka cevap vereceğini söyler. Doğaç masalı Yazar'ın posta kutusuna bırakır. Ertesi gün masalının alınmış olduğunu görür. Bir süre Yazar'dan cevap bekler, sonunda da dayanamayıp Yazar'ın, masalını okuyup okumadığını annesine sorar. Annesi de masalı Yazar'ın masasında gördüğü için okuduğunu düşündüğünü söyler.

Gizemli merdiven

Doğaç, Yazar'ın kendisine cevap vermemesine çok bozulur. Bu yüzden Yazar'la tanışmak için köşkün denize bakan tarafındaki merdivenlerden köşke tırmanmaya karar verir. Sultan da onunla beraber gelir ama merdivenler çok dik olduğu için yarısında vazgeçip geri döner. Ertesi gün Sultan, Doğaç'ın yine Yazar'la tanışamadığını ama yeni ve son bir hikaye daha yazacağını öğrenir. Hikayenin adı "Geçmişe Tırmanan Merdiven" olacaktır.

Son hikaye

Doğaç yeni hikayesini kimseye okumadan Yazar'a gönderir. O günden bir süre sonra yan yatan şilebi kaldırırırlar. Sultan, Doğaç'ın çalışma alanını kaybettiği için üzüldüğünü düşünür. Ama Doğaç zaten bir süredir orada çalışmadığını söyler. Bunun üzerine Sultan, Doğaç'a nerede çalıştığını sorar. Doğaç da bir arkadaşının evinde çalıştığını, hatta bu arkadaşının Yazar Seyfettin Sarıgöl olduğunu söyler. Sultan buna inanmayınca Doğaç onu köşke davet eder. Sultan köşke gidince köşkün aslında bomboş olduğunu görür. Doğaç'ın çalışma odasında Yazar'la vakit geçirirler. Sultan, Doğaç'ın yazarla tanışmasını sağlayan hikayeyi artık daha çok merak eder. Ama Doğaç hikayesini kimseyle paylaşmamakta kararlıdır.

Yıllar sonra...

Aradan uzun yıllar geçer. Sultan fizik öğretmeni, Doğaç ise ünlü bir yazar olur. Sultan, Doğaç'ın tüm kitaplarını okur ama Yazar'la tanışmasını sağlayan hikayesini bir türlü öğrenemez. Doğaç Güleryüz'ün son kitabı çıktığındaysa Sultan sevinç ve heyecanla "Geçmişe Tırmanan Merdiven" hikayesini görür.

Geçmişe Tırmanan Merdiven

Doğaç kitabın son bölümünde Yazar'la nasıl tanıştığını anlatır. "Doğaç merdivenden köşke tırmandığı gün eski bir hatıra defteri bulmuştur. Bu defter sayesinde Seyfettin Sarıgöl'ün köşkün eski bahçıvanının oğlu olduğunu ve çocukluğunun burada geçtiğini öğrenmiştir. Bunun hakkında bir hikaye yazmış, böylece Yazar'la tanışıp Yazar hakkındaki bir çok şeyi kendisinden öğrenmiştir. Annesinin de tıpkı Yazar'ın babası gibi o köşkte çalışan biri olduğunu hatırlayınca kendisinin de Yazar gibi büyük bir yazar olabileceğini düşünmüştür. Zaten Seyfettin Sarıgöl de kendisine bir gün büyük bir yazar olacağını söylemiştir."

Sultan gerçekleri öğrenince çok şaşırır. Doğaç'ın gerçekten büyük bir yazar olduğunu düşünüp gülümser.

Geçmişe Tırmanan Merdiven Soruları ve Cevapları

Geçmişe Tırmanan Merdiven kimin eseri?

Behiç Ak

Geçmişe Tırmanan Merdiven türü nedir?

Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları

Geçmişe Tırmanan Merdiven kaç sayfa?

92

Geçmişe Tırmanan Merdiven Yorumları

çok güzel bir kitap mutlaka okuyun

23-07-2019 11:25

faydalı bir kitap bir anne olarak okuduğum ve beğendiğim kitaplardan bir tanesi behiç ak gzel bir eser yazmış buradaki özeti de güzel olmuş yazan arkadaşa teşekkür ederim

11-10-2019 11:24

mükemmel alın okuyun⚠️

02-11-2021 20:46

sınav sorularını da paylaşsanız çok güzel olacak

01-08-2022 20:51

seyfettin sarıgöl karakterinin özellikleri lazım

05-05-2023 17:03

kitabın ana fikri nedir

23-02-2024 22:42

Benim Bir Karışım Pat Karikatür Okulu Havva ile Kaplumbağa Eve Giden Küçük Tren Ben Ne Zaman Doğdum Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Akvaryumdaki Tiyatro Kedilerin Kaybolma Mevsimi Vapurları Seven Çocuk Postayla Gelen Deniz Kabuğu Galata'nın Tembel Martısı Geçmişe Tırmanan Merdiven Buzdolabındaki Köpek Güneşi Bile Tamir Eden Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli