Akvaryumdaki Tiyatro

Akvaryumdaki Tiyatro
Kitabın Yazarı:Behiç Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2011 Sayfa Sayısı:114 ISBN:9789944717885 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:15,37 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Akvaryumdaki Tiyatro - Behiç Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Akvaryumdaki Tiyatro Özet

Behiç Ak’ın kendi çizimleriyle zenginleştirdiği Akvaryumdaki Tiyatro yirmi bölümden oluşur. Küçük bir köye gelen yönetmenin köyde sebep olduğu değişimi konu alır. Sekiz yaş ve üzeri okurlara hitap eder.

Balıklı Köy, Balıklı Göl’ün kıyısındaki güzel bir köydür. Bu köydeki insanlar balıkları çok sever. Bu yüzden hepsinin evinde akvaryum vardır. Her an balıklarıyla yatıp kalkarlar.

Martin de emekli öğretmen olan bir İngiliz’dir. Marka çılgınlığından bunalınca soluğu Türkiye’de alır. Çeşitli yerleri gezdikten sonra Balıklı Köy’e gelir. Balıklı Köy’ü çok sever ve böylece tatil amacıyla geldiği bu köye yerleşir.

Martin, çok etkilendiği bu köyden İngiltere’deki arkadaşlarına sık sık bahseder. Martin’in mektuplarıyla Balıklı Köy’den haberdar olan İngilizler yavaş yavaş köye yerleşirler. Martin’in ısrarlarına dayanamayan yakın arkadaşı Ted de onlardan biridir. Ted, çevre mühendisidir, köye taşınan İngilizlerden biri olan Emma Gordon ise tasarımcıdır.

İngilizlerin ardından bir gün köye paraşütle bir yönetmen iner. Bu yönetmenin adı Yusuf Değirmen’dir. Yusuf Değirmen köyde bir film çekecektir. Filmin adı “Göl Canavarı”dır. Ama filmin, kırmızı kapaklı bir defterde yazılı olan senaryosu henüz net değildir. Yönetmen bu yüzden biraz gergindir. Bir filmde oynamak için can atan Zühtü ise yönetmenin gözüne girer. Böylece yönetmenin yardımcısı olur ve senaryo defterini taşır.

Köylüler senaryonun tamamlanması için yönetmene yardım etmek isterler. Bu yüzden bir gün kendi aralarında toplantı yaparlar. Neredeyse Martin dışındaki herkes, çekilecek filmde rol almak ister. Yönetmenle konuşan ilk kişi ise Polis Mustafa Bey olur. Yönetmeni, filmde bir canavar varsa polis de olması gerektiğine ikna eder. Böylece yönetmen, senaryoya bir polis rolü ekler ve bu rol Mustafa Bey’in olur.

Bir gün Emine, Emma Gordon’dan öğrenerek sandal ağacından yaptığı balığı Mahmut ile Zühtü’ye gösterir. Mahmut, Emine’nin yaptığı balıktan çok etkilenir. Ama Zühtü’nün aklı oyuncu olmaktadır. Bu yüzden Emine’ye, oyuncu olmak isteyip istemediğini sorar. Emine de kesinlikle istemediğini söyler. Mahmut da sahne korkusu olduğu için oyuncu olmak istemediğini açıklar. Ama Zühtü onlar gibi düşünmez. Aksine çok yakışıklı olduğu için oyuncu olacağından emindir.

Tüm bunlar olurken Martin de filmin çekilmesini nasıl engelleyebileceğini düşünür. Sonunda senaryo çok karışırsa filmin çekilemeyeceğine karar verir. Yönetmeni evinde yemeğe davet eder. Yemekten sonra yönetmeni, senaryoda ilginç yaratıklar olursa filmin daha çok ilgi çekeceğine ikna eder.

Ted ve diğer İngilizler de kurdukları folklor grubuyla yönetmenin dikkatini çekerler. Hatta bu sayede filmde rol almayı başarırlar. Yönetmen, Martin’in fikrinden etkilenerek köylülerden bazılarına roller verir. Emine, Mahmut, Postacı Rıza ve eşeği Sürmeli yönetmenin zoruyla rol alanlardan sadece birkaçıdır. Filmde rol almaya çok istekli olan Zühtü ise hiçbir rol alamaz. Yönetmen rolleri paylaştırdıktan sonra rollerle ilgili şiirlerin yazılı olduğu kağıtları da rollerin sahiplerine dağıtır.

Filmde zorla rol alan Mahmut gitgide rolünü sevmeye başlar. Eve gidince sevincini ailesiyle de paylaşır. Oğlunun garip bir rol aldığını öğrenen Salih Bey, filmde mutlaka yerel bir kahramanın da olması gerektiğini düşünür. Böylece yönetmenle konuşarak Keloğlan ve eşi rollerinin senaryoya eklenmesini sağlar.

Emine’nin babası Naim Bey de kızının filmde ilginç bir rol aldığını duyunca soluğu yönetmenin yanında alır. Böylece kardeşiyle birlikte oynayacakları Karagöz ve Hacivat rollerini senaryoya ekletmeyi başarır. Kısa süre sonra köydeki herkes, hatta hayvanlar bile filmde rol alır. Martin bile filmde keman çalmayı kabul eder. Böylece filmde rol alamayan tek bir kişi kalır. O da yönetmen yardımcısı olduğu için kamera arkasında kalmak zorunda olan Zühtü’dür.

Herkes büyük bir hevesle filmin çekilmesini bekler. Ama yapımcı köye geldikten sonra olayların seyri birden değişir. Böylece hikaye sürpriz bir şekilde sona erer.

Editör: Firdevs AÇAR

Akvaryumdaki Tiyatro Yorumları

çok saçma bir kitaptı behiç ak genelde güzel yazıyor ama bu kitabını beğenmedim

27-11-2019 10:50

açıkçası beğenmedim behiç akı severim ama bu kitabı çok sıradan olmuş

24-12-2019 21:08

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Akvaryumdaki Tiyatro Kedilerin Kaybolma Mevsimi Vapurları Seven Çocuk Postayla Gelen Deniz Kabuğu Galata'nın Tembel Martısı Geçmişe Tırmanan Merdiven Buzdolabındaki Köpek Güneşi Bile Tamir Eden Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna