Pat Karikatür Okulu

Pat Karikatür Okulu
Kitabın Yazarı:Behiç Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2010 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9789944717519 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:80,55 TL D&R:92,80 TL BKM:94,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Pat Karikatür Okulu - Behiç Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Pat Karikatür Okulu Özet

Behiç Ak’ın yazdığı Pat Karikatür Okulu, sıra dışı bir okulda gerçekleşen eğlenceli bir hikâyeyi konu alıyor. Aile ilişkileri, arkadaşlık, dürüstlük ve sanat gibi pek çok farklı konuyu kapsayan çocuk kitabı, yazarın çizdiği karikatürlerle renkleniyor. İlk kez 2010 yılında Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan eser, Gülümseten Öyküler dizisinin altıncı kitabı. Yazar, bu kitabında insanın duygu ve düşüncelerini yazıp çizerek açığa çıkarmasının ne kadar kıymetli olduğunu anlatıyor ve okurlarını ÇizeYaza Öyküler projesiyle bunun için teşvik ediyor. Bu kapsamda kitabın en sonunda ÇizeYaza Öyküler projesi hakkında bilgi veren bir kısım ve projeye katılım formu yer alıyor. 89 sayfadan oluşan kitap, 15 bölüme ayrılıyor. Kitaptaki bölüm başlıkları şu şekilde:

● Sizde "sarı" var mı?
● Bay Hoşgeldin, sınıfımıza hoş geldin!
● Doğrucu Davut ve Patates
● Müzenin otobana bakan güvercinliği
● Bay Kafiye
● Patates’in Maceraları
● Çalışkan nehir ve tembel köylüler
● Sadaka
● Patates’in çizgi romanları
● Doğru mu? Güzel mi?
● Çok önemli gelişmeler var!
● Bir burun aranıyor!
● İsviçre adlı gezegen
● Patates nasıl Pat oldu?
● Pat Karikatür Okulu

Pat Karikatür Okulu Özeti

Hikâye; Tuhaf’ın sınıflarına yeni gelecek arkadaşları için düzenleyecekleri karşılama töreninde kullanmak üzere "sarı" ve "daire" almak için Bay Kerpeten’in dükkanına gitmesiyle başlıyor. Bay Kerpeten’in dükkanından sarı saplı bir süpürge ve daire şeklinde bir leğen alan Tuhaf, ertesi gün diğer arkadaşlarıyla birlikte yeni arkadaşları olan Aydın’ı karşılıyor. Aydın’a geçici olarak Bay Hoşgeldin deyip sarı saplı süpürgeyi hediye ettikten sonra onu daire şeklindeki leğenin içine alıp inceliyorlar ve ona da bir lakap bulmaları gerektiğini düşünüyorlar. Böylece Aydın; Tuhaf, Patates, Saat Kaç, Vıcık, Taktuk, Örümcek, Ters, Suspus, Karadelik, Ütü, Yavaş ve Kertenkele gibi lakaplara sahip olan yeni arkadaşlarıyla tanışıyor.

Büyükçe burnundan dolayı Patates diye anılan Yılmaz’la aynı sırayı paylaşan Aydın, arkadaşlarının farklı özelliklerinden dolayı birbirlerine lakap takıp o lakaplarla hitap etmelerinden pek hoşlanmıyor. Bunu doğru bulmadığını açıkça dile getirdiği için de Doğrucu Davut lakabını alıyor. Doğrucu Davut, arkadaşlarının birbirlerini ve çevrelerindeki pek çok şeyi farklı şekillerde adlandırmalarını pek doğru bulmasa ve epey garipsese de bu duruma yavaş yavaş alışıyor. Ancak okulun müze, sınıfın güvercinlik, tuvaletin kuru temizleme, koridorun otoban olarak adlandırılmasına kolayca alışabilse de sıra arkadaşına Patates diye hitap etmeye bir türlü alışamıyor. Ayrıca Patates'in çizgi roman hâline getirdiği ilginç maceralarını öğrendikçe şaşırıyor. Sonunda çizgi romanlara konu olan bu maceraların gerçek olmadığını, Patates'in bunları hayal gücünü kullanarak yazıp çizdiğini öğreniyor. Ancak Patates'in yazıp çizdiği çizgi romanları beğense de bunların doğru olmamasından rahatsızlık duyuyor. Daha sonra Patates'in bu lakabı almasına sebep olan burnunu ameliyatla değiştirtmeyi düşünmesi ise Doğrucu Davut'a çok daha farklı hisler yaşatıyor.
Sömestir tatilinde Patates, burun ameliyatı yaptırmak için babasının yanına İsviçre'ye gidiyor. Ancak yaşı bu ameliyat için uygun olmadığından eski hâliyle arkadaşlarının arasına geri dönüyor. Patates'in burnunu değiştirmek istemesi, uzun süre gündemi meşgul etse de İsviçre'den dönüşüyle konu kapanıyor. Ama o günden sonra artık hiç kimse Patates'e Patates diye hitap edemiyor. Böylece Patates'in lakabı Pat'a dönüşüyor. Tabii sadece Patates'in değil, diğer çocukların da lakaplarında değişiklikler oluyor. Mesela Doğrucu Davut Dodo'ya, Kertenkele Kert'e, Karadelik Kar'a dönüşüyor yani tüm lakaplar kısalıyor. Bu değişiklik, lakapların ortaya çıkmasına sebep olan olumsuz özelliklerin sürekli vurgulanmasını da engellemiş oluyor.

Öğrencilerin lakaplarının değişmesinden bir süre sonra edebiyat öğretmeni Bay Kafiye, Pat'a artık bir karikatür kulübü kurması gerektiğini söylüyor. Böylece daha sonra Pat Karikatür Okulu'na dönüşecek olan karikatür kulübü kuruluyor ve Pat'ın yeteneğinden pek çok öğrenci faydalanmaya başlıyor. Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini yazıp çizerek açığa çıkarmalarını sağlayan Pat Karikatür Okulu, Pat ve arkadaşları mezun olup Bay Kafiye emekli olduktan sonra bile faaliyetlerine devam ediyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Pat Karikatür Okulu Soruları ve Cevapları

Pat Karikatür Okulu kimin eseri?

Behiç Ak

Pat Karikatür Okulu türü nedir?

Çocuk Kitapları

Pat Karikatür Okulu kaç sayfa?

96

Pat Karikatür Okulu Yorumları

en sevdiğim kitaplardan biri

10-04-2023 16:55

pdf olsa okurum kitaplar çok pahalı oldu artık alamıyorum

15-10-2023 21:58

Benim Bir Karışım Pat Karikatür Okulu Havva ile Kaplumbağa Eve Giden Küçük Tren Ben Ne Zaman Doğdum Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Akvaryumdaki Tiyatro Kedilerin Kaybolma Mevsimi Vapurları Seven Çocuk Postayla Gelen Deniz Kabuğu Galata'nın Tembel Martısı Geçmişe Tırmanan Merdiven Buzdolabındaki Köpek Güneşi Bile Tamir Eden Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu