Güneşi Bile Tamir Eden Adam

Güneşi Bile Tamir Eden Adam
Kitabın Yazarı:Behiç Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:68 ISBN:9789944717014 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:14,95 TL KitapYurdu:14,95 TL e-kitap,pdf,epub: 12,00 TL

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Güneşi Bile Tamir Eden Adam - Behiç Ak

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Güneşi Bile Tamir Eden Adam Özeti

Behiç Ak'ın "Güneşi Bile Tamir Eden Adam" adlı kitabı her yaştan okura hitap ediyor. Sayfa sayısının fazla olmaması ve resimler içermesi özellikle küçük yaştaki okurlar için olumlu etki sağlıyor.

Günümüzün önemli sorunlarından biri olan tüketim çılgınlığına dikkat çeken kitap esprili diliyle hem güldürüyor hem düşündürüyor.

Çamaşır Makinesi Bozuk Olan Evde Kavgadan Geçilmez

Pırıl pırıl denizi, bolca ağacı ve eski evleri olan güzel bir ada vardır. Tamirci Kadir Bey bu adada yaşar. Adadaki herkesin eşyalarını tamir eder. Cömert ve yardımseverdir.

Tamirci Kadir Bey'in abisi Ciğerci Muammer Bey de bu adada yaşayan insanlardan biridir. Herkesle iddialaşır. Kıskanç ve inatçıdır. Çok da alıngandır. Küçücük sebepler yüzünden herkese küser. Hatta kardeşi Tamirci Kadir Bey'e de küstür. Ama Tamirci Kadir Bey abisinin kendisine küs olduğunun farkında değildir. Çünkü o herkes hakkında olumlu düşünür ve herkesin de kendisi hakkında olumlu düşündüğünü sanır.

Tamirci Kadir Bey'i Sevmeyen Var Mı?

Tamirci Kadir Bey'in seveni çoktur. Ama Tamirci Kadir Bey'i sevmeyenler de çoktur.

Mesela beyaz eşya satıcısı İhsan Bey, Tamirci Kadir Bey'i pek sevmez. Onun yüzünden bir şey satamadığından şikayetçidir hep. Nalbur Musa da Tamirci Kadir Bey'i sevmeyenler arasındadır. Çünkü Tamirci Kadir Bey onun satışlarına da engel olur. Mobilyacı Süha Bey de çok kızgındır Tamirci Kadir Bey'e. Çünkü Tamirci Kadir Bey, sobada yakılma zamanı gelen mobilyaları bile tamir eder. Mobilyacı Süha Bey de bu yüzden hiçbir şey satamaz.

Tamirci Kadir Bey her eşyaya bir hikaye uydurur. Eşyalar eşya olmaktan çıkıp birer kahramana dönüşür. Bu en çok çocukların hoşuna gider. Hatta Tamirci Kadir Bey'in anlattığı hikayeleri kaydetmek için defter bile tutarlar. Bu hikayeler yüzünden çocuklar da hiçbir eşyanın çöpe atılmasına izin vermez. Çöplerden mal toplayıp satanlar da bu yüzden kızar Tamirci Kadir Bey'e.

Tamirci Kadir Bey'se söylenenlerin hiçbirine aldırmaz. Her gün insanların yardımına koşar.

Tamirci Kadir Bey Sorunu Nasıl Çözüldü?

Adalılar Tamirci Kadir Bey'i kırmadan, ondan kurtulmanın yollarını ararlar. Belediyede toplanıp düşünürler. Sonunda Tamirci Kadir Bey'i üç haftalığına güneye tatile yollamaya karar verirler. Verdikleri bu kararı Tamirci Kadir Bey'e söylerler. Tamirci Kadir Bey adalıların ısrarlarına dayanamayıp tekliflerini kabul eder.

Kardeşinin bu teklifi kabul etmeyeceğini düşündüğü için Nazım Bey'le iddiaya giren Ciğerci Muammer Bey ise iddiayı kaybeder. Bu yüzden artık kardeşiyle barışmak zorundadır.

Yaşasın! Artık İstediğimiz Her Şeyi Satın Alabiliriz!

Tamirci Kadir Bey'in adadan gidişinin ardından adalılar birikmiş paralarını çıkarırlar. Kimi mutfağını yenilemeye, kimi yeni yemek masası takımı almaya karar verir.

Adalılar Mobilyacı Süha Bey'in, Nalbur Musa'nın dükkanlarının önünde kuyruk olurlar. Yeni eşyaları incelerler. Bu eşyaların özelliklerini öğrenip, eski eşyalarıyla kıyaslayınca alacakları yeni eşyaların çok kalitesiz ve pahalı olduğunu görürler. Böylece eski eşyalarının kıymetini anlayıp, yeni eşyalar almaktan vazgeçerler.

Ama biriktirdikleri paraları da harcamak isterler. Bu yüzden Mestan'ın fikriyle Tamirci Kadir Bey gibi tatile çıkmaya karar verirler.

Şahane Bir Yaz Tatili Nasıl Yapıldı?

Adalılar tatil yapmak için Tamirci Kadir Bey'i gönderdikleri sahil kasabasına giderler. Tamirci Kadir Bey'in orada da boş durmadığını, çatıda bacayı tamir ettiğini görürler. Tamirci Kadir Bey'se adalıların geldiğini fark edince hemen işini bitirip aşağıya iner. Adalılarla kucaklaşır.

Adalılar bol bol güneşlenip, türlü balıklar yerler. Harika bir tatil geçirirler. Tatilden döndüklerinde hiçbirinin eşya yenileme hevesi kalmaz. Hatta kendi eşyaları onlara yeni gibi gelir.

Ciğerci Muammer Bey'se kardeşi Tamirci Kadir Bey'e artık kendisiyle barışacağını söyler. Tamirci Kadir Bey şaşırır. Hiçbir şey anlamaz. Daha sonra abisinin ciğerci dükkanına girer ve buzdolabının motorunu tamir eder.

Yazan: Firdevs AÇAR

Güneşi Bile Tamir Eden Adam Yorumları

çok güzel öyküler var hepsini çok beğendim

16-05-2017 20:50

çok güzel

30-05-2017 10:19

bu kadar uzun yazmanıza gerek yoktu yaza yaza elim koptu bee!!!!!😰😰

03-12-2017 12:07

çokkkk güzel bir hikaye
ben çok beğendim
hatta yazılım bile var

12-03-2018 21:42

z kutuphanede okudum...

17-04-2018 21:18

çok güzel

25-04-2018 22:47

çooooooooooooooooooooooooook ama çok güzel bir kitap. yazanın eline sağlık

04-05-2018 20:24