Güneşi Bile Tamir Eden Adam

Güneşi Bile Tamir Eden Adam
Kitabın Yazarı:Behiç Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:68 ISBN:9789944717014 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:86,90 TL KitapYurdu:99,69 TL Pandora:116,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Güneşi Bile Tamir Eden Adam - Behiç Ak

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Güneşi Bile Tamir Eden Adam Özet

Behiç Ak'ın "Güneşi Bile Tamir Eden Adam" adlı kitabı her yaştan okura hitap ediyor. Sayfa sayısının fazla olmaması ve resimler içermesi özellikle küçük yaştaki okurlar için olumlu etki sağlıyor.

Günümüzün önemli sorunlarından biri olan tüketim çılgınlığına dikkat çeken kitap esprili diliyle hem güldürüyor hem düşündürüyor.

Çamaşır Makinesi Bozuk Olan Evde Kavgadan Geçilmez

Pırıl pırıl denizi, bolca ağacı ve eski evleri olan güzel bir ada vardır. Tamirci Kadir Bey bu adada yaşar. Adadaki herkesin eşyalarını tamir eder. Cömert ve yardımseverdir.

Tamirci Kadir Bey'in abisi Ciğerci Muammer Bey de bu adada yaşayan insanlardan biridir. Herkesle iddialaşır. Kıskanç ve inatçıdır. Çok da alıngandır. Küçücük sebepler yüzünden herkese küser. Hatta kardeşi Tamirci Kadir Bey'e de küstür. Ama Tamirci Kadir Bey abisinin kendisine küs olduğunun farkında değildir. Çünkü o herkes hakkında olumlu düşünür ve herkesin de kendisi hakkında olumlu düşündüğünü sanır.

Tamirci Kadir Bey'i Sevmeyen Var Mı?

Tamirci Kadir Bey'in seveni çoktur. Ama Tamirci Kadir Bey'i sevmeyenler de çoktur.

Mesela beyaz eşya satıcısı İhsan Bey, Tamirci Kadir Bey'i pek sevmez. Onun yüzünden bir şey satamadığından şikayetçidir hep. Nalbur Musa da Tamirci Kadir Bey'i sevmeyenler arasındadır. Çünkü Tamirci Kadir Bey onun satışlarına da engel olur. Mobilyacı Süha Bey de çok kızgındır Tamirci Kadir Bey'e. Çünkü Tamirci Kadir Bey, sobada yakılma zamanı gelen mobilyaları bile tamir eder. Mobilyacı Süha Bey de bu yüzden hiçbir şey satamaz.

Tamirci Kadir Bey her eşyaya bir hikaye uydurur. Eşyalar eşya olmaktan çıkıp birer kahramana dönüşür. Bu en çok çocukların hoşuna gider. Hatta Tamirci Kadir Bey'in anlattığı hikayeleri kaydetmek için defter bile tutarlar. Bu hikayeler yüzünden çocuklar da hiçbir eşyanın çöpe atılmasına izin vermez. Çöplerden mal toplayıp satanlar da bu yüzden kızar Tamirci Kadir Bey'e.

Tamirci Kadir Bey'se söylenenlerin hiçbirine aldırmaz. Her gün insanların yardımına koşar.

Tamirci Kadir Bey Sorunu Nasıl Çözüldü?

Adalılar Tamirci Kadir Bey'i kırmadan, ondan kurtulmanın yollarını ararlar. Belediyede toplanıp düşünürler. Sonunda Tamirci Kadir Bey'i üç haftalığına güneye tatile yollamaya karar verirler. Verdikleri bu kararı Tamirci Kadir Bey'e söylerler. Tamirci Kadir Bey adalıların ısrarlarına dayanamayıp tekliflerini kabul eder.

Kardeşinin bu teklifi kabul etmeyeceğini düşündüğü için Nazım Bey'le iddiaya giren Ciğerci Muammer Bey ise iddiayı kaybeder. Bu yüzden artık kardeşiyle barışmak zorundadır.

Yaşasın! Artık İstediğimiz Her Şeyi Satın Alabiliriz!

Tamirci Kadir Bey'in adadan gidişinin ardından adalılar birikmiş paralarını çıkarırlar. Kimi mutfağını yenilemeye, kimi yeni yemek masası takımı almaya karar verir.

Adalılar Mobilyacı Süha Bey'in, Nalbur Musa'nın dükkanlarının önünde kuyruk olurlar. Yeni eşyaları incelerler. Bu eşyaların özelliklerini öğrenip, eski eşyalarıyla kıyaslayınca alacakları yeni eşyaların çok kalitesiz ve pahalı olduğunu görürler. Böylece eski eşyalarının kıymetini anlayıp, yeni eşyalar almaktan vazgeçerler.

Ama biriktirdikleri paraları da harcamak isterler. Bu yüzden Mestan'ın fikriyle Tamirci Kadir Bey gibi tatile çıkmaya karar verirler.

Şahane Bir Yaz Tatili Nasıl Yapıldı?

Adalılar tatil yapmak için Tamirci Kadir Bey'i gönderdikleri sahil kasabasına giderler. Tamirci Kadir Bey'in orada da boş durmadığını, çatıda bacayı tamir ettiğini görürler. Tamirci Kadir Bey'se adalıların geldiğini fark edince hemen işini bitirip aşağıya iner. Adalılarla kucaklaşır.

Adalılar bol bol güneşlenip, türlü balıklar yerler. Harika bir tatil geçirirler. Tatilden döndüklerinde hiçbirinin eşya yenileme hevesi kalmaz. Hatta kendi eşyaları onlara yeni gibi gelir.

Ciğerci Muammer Bey'se kardeşi Tamirci Kadir Bey'e artık kendisiyle barışacağını söyler. Tamirci Kadir Bey şaşırır. Hiçbir şey anlamaz. Daha sonra abisinin ciğerci dükkanına girer ve buzdolabının motorunu tamir eder.

Editör: Firdevs AÇAR

Güneşi Bile Tamir Eden Adam Soruları ve Cevapları

Güneşi Bile Tamir Eden Adam kimin eseri?

Behiç Ak

Güneşi Bile Tamir Eden Adam türü nedir?

Çocuk Kitapları, Öykü/Hikaye

Güneşi Bile Tamir Eden Adam kaç sayfa?

68

Güneşi Bile Tamir Eden Adam Yorumları

çok güzel öyküler var hepsini çok beğendim

16-05-2017 20:50

bu kadar uzun yazmanıza gerek yoktu yaza yaza elim koptu bee!!!!!😰😰

03-12-2017 12:07

çokkkk güzel bir hikaye
ben çok beğendim
hatta yazılım bile var

12-03-2018 21:42

z kutuphanede okudum...

17-04-2018 21:18

çooooooooooooooooooooooooook ama çok güzel bir kitap. yazanın eline sağlık

04-05-2018 20:24

bu kitabını daha okumadım ama okumak istiyorum

27-11-2019 10:52

çok güzel bir kitap yazanın eline sağlık

14-09-2020 20:41

kadir beyi akdenizde bir sahil kasabasına gönderiyolar

26-11-2020 18:47

kitabın kahramanları kimlerdir ana fikri nedir

22-04-2022 11:25

orta okula gidiyorum kitabı çok beğendim

03-02-2023 17:13

özeti kısa yazsanız daha iyi olurdu öğretmen kısa istedi

02-11-2023 21:49

Benim Bir Karışım Pat Karikatür Okulu Havva ile Kaplumbağa Eve Giden Küçük Tren Ben Ne Zaman Doğdum Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Akvaryumdaki Tiyatro Kedilerin Kaybolma Mevsimi Vapurları Seven Çocuk Postayla Gelen Deniz Kabuğu Galata'nın Tembel Martısı Geçmişe Tırmanan Merdiven Buzdolabındaki Köpek Güneşi Bile Tamir Eden Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları