Uçurtmam Bulut Şimdi

Uçurtmam Bulut Şimdi
Kitabın Yazarı:Sevim Ak Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2003 Sayfa Sayısı:88 ISBN:9789750702822 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 13

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:60,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Uçurtmam Bulut Şimdi - Sevim Ak

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Uçurtmam Bulut Şimdi Özet

Uçurtmam Bulut Şimdi, on dört kısa hikayeden oluşmaktadır. Hikayelerin ana karakteri Meltem, yaşadığı türlü olayları ve bu olaylar karşısındaki duygularını anlatmaktadır. Birbirinden farklı birçok konuya sahip olan hikayeler Behiç Ak'ın eğlenceli çizimleriyle renklenmekte, yediden yetmişe geniş bir okur kitlesine hitap etmektedir.

Uçurtmam Bulut Şimdi

Bir gün Meltem yeni uçurtmasını uçurmak için arkadaşı Kerem'le dışarı çıkar. Uçurtmalarını göğe salarlar ama Meltem'in uçurtması epey yükseldikten sonra elinden kurtulur. Meltem yeni uçurtmasını kaybettiğine üzülür. Bir yandan da arkadaşının kaybolan eşyaların buluta dönüştüğünü söylemesi üzerine düşünür.

Satılık Kitap
Meltem ve Murat yeni kitap alabilmek için çokça okudukları eski kitaplarını satmaya karar verirler. Bunun için de bir tezgah kurarlar. Fakat sadece kitapların yer aldığı tezgah insanların dikkatini çekmeye yetmez. Böylece evden çiçekler getirip tezgahı süslerler. Ama beklemedikleri bir şey olur. Çiçekleri gören kadınlar çiçekleri satın alırlar. Satış işi umdukları gibi gitmese de epey para kazanırlar. Ama Meltem eve gidince büyük bir pişmanlık yaşar. Çünkü annesinin o çiçeklere çok emek vererek uzun süredir baktığını öğrenir.

Yağmur Bulutu

Ders çalışırken canı sıkılan Meltem, babasına yağmurun nasıl oluştuğunu sorar. Ama sorusuna cevap alamadığı gibi anne-babasının tartışmasına sebep olup üzülür. Daha sonra babaannesinin yanına gider ve babaannesinin sözleriyle düşüncelere dalar.

Pisipisiotları

Meltem bisikletiyle gezerken arkadaşı Gökhan da ona katılır. Fakat yollarına çıkan küçük bir taş ikisinin de düşmesine sebep olur. Düştüklerinde Meltem'in gözlüğünün camlarından biri kırılır. Gözlük camları daha yeni değiştiği için babasına söylemek istemez. Bu yüzden Gökhan'ın tavsiyesine uyarak yastığının altına pisipisiotlarıyla gözlüğünü koyarak uyur. Böylece kırılan camın düzeleceğine inanır. Ama sabah uyandığında daha büyük bir, hatta iki sorunla karşılaşır.

Elişi Kağıtları

Meltem'le annesi balkonda bir masanın başında otururlar. Meltem ödev yaparken annesi de dolma yapar. Ödev yaparken annesini de izleyen Meltem farkında olmadan elişi kağıtları yerine biber ve patlıcan kabukları kullanır. Durumu fark ettiklerindeyse epey gülerler.

Büyümek İstiyorum

Meltem abisiyle cam kenarında oturup babasının gelmesini bekler. Bu sırada hava hakkında konuşurlar. Abisi Meltem'e bilmediği şeylerden bahseder. Meltem öğrendikleri karşısında epey korkar. Babası gelince ise abisinin şaka yaptığını öğrenip rahatlar.

Bir Buluş

Meltem uzun süredir üzerinde uğraştığı icadını tamamlar. Hava kirliliğini önlemek için yaptığı icadını Alper'in yardımıyla bacaya sabitler. Annesi sobayı yakınca icadının işe yarayıp yaramadığını görmek için dışarı çıkarlar. İşe yaradığına karar verince icadını Sinan'a da göstermek ister. Sinan'ı çağırıp eve döndüklerindeyse hiç ummadıkları bir şeyle karşılaşırlar.

Bir Çığlık

Beden eğitimi dersinde öğretmen özel takımlar oluşturmaya karar verir. Bu yüzden çeşitli elemeler yapar. Meltem de bu elemelere katılır ama istediği hiçbir takıma giremez. Sonunda ise yaşadığı aksiliklere dayanamayarak bayılır.

Gözlerimi Geri Verin

Meltem annesi için hediye arar. Ama her şey çok pahalıdır ve Meltem'in çok az parası vardır. Tüm gününü hediye arayarak geçiren Meltem, yaşadığı onca olayın sonunda ise hem cebine uyan hem de içine sinen bir hediye bulur.

Zamanı Gelmeden

Havanın çok güzel olduğu bir gün, Meltem okuldan erken çıkar. Eve varınca komşularla oturan annesinin sorusu üzerine beraber yaptıkları ödevden düşük not aldığını söyler. Komşuların yanında rencide olan annesi Meltem'i azarlar. Böylece Meltem, havaya aldanıp erkenden çiçeğe duran erik ağacının yanına gider ve her şeyin bir zamanı olduğunu düşünür.

Dut Ağacının Korkusu

Meltem, bahçelerindeki dut ağacının hiç dut vermediğinden şikayetçidir. Bu yüzden anne-babasıyla konuşur ve meyve vermeyen ağaçların meyve vermeleri için korkutulduğunu öğrenir. Öğrendiklerinin gerçekliğini test etmek için de o gece işe koyulur. O gece dut ağacını korkutur ama hiç beklemediği şeylere de sebep olur.

Herkesin Bir Yıldızı mı Var?

Bir sabah Meltem, annesi ve anneannesine kayıp cetvelini nasıl bulduğunu anlatır. Bunun üzerine annesiyle anneannesi Meltem'in altıncı hissinin kuvvetli olduğundan bahsederler. Konuşulanlardan etkilenen Meltem de arkadaşı Sibel hakkında aynı şeyleri düşünür.

Vitrindeki Mavi Bahçıvan

Meltem vitrinde mavi bir bahçıvan pantolonu görür ve çok beğenir. Ama pantolonu almaya gittiklerinde annesi, fiyatı öğrenince vazgeçer. Pantolonu alamadıkları için çok üzülen Meltem'i mutlu etmek için çok çabalar ama sonuç hayal kırıklığı olur. Böylece Meltem hayaline kavuşmak için biraz daha sabretmek zorunda kalır.

Öyle Bir Gün

Meltem, ödevi için yaşlı bir teyzeye yardım etmek ister. Ama işler hiç umduğu gibi gitmez. Yaşlı teyzeye yardım etmek isterken onu zarara uğratır. Daha sonra ise hatasını telafi etmek için çabalar ve başarır.

Editör: Firdevs AÇAR

Uçurtmam Bulut Şimdi Soruları ve Cevapları

Uçurtmam Bulut Şimdi kimin eseri?

Sevim Ak

Uçurtmam Bulut Şimdi türü nedir?

Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları

Uçurtmam Bulut Şimdi kaç sayfa?

88

Uçurtmam Bulut Şimdi Yorumları

güzel bir kitap sevim akı severim takip ettiğim bir yazar kitapları da güzel oluyor tavsiye ederim

23-09-2019 16:42

sevim akın tüm kitapları güzel oluyor kütüphanemde bu kitabı da var

04-11-2019 17:01

sevim ak ın kitapları karışık olduğu için anlamıyorum. o yüzden buradan okuyorum.

19-12-2019 12:23

harika bir kitap okudum ve çok eğlendim muhteşem olmuş

28-01-2020 17:02

harika çok zevkli bir kitap

11-10-2020 19:42

muhteşem bir hikaye bayıldım özeti de harika

08-01-2021 19:54

en önemli şeyleri soru işareti bırakmışsın benim mesala o iki büyük soruna ihtiyacım vardı

26-02-2021 09:22

çok başarılı bir çocuk kitabı sevim akı zaten çok severim kitapları hiç pişman etmiyor

01-05-2022 22:17

kitabın ana fikri ne

07-11-2022 21:05

gerçekten harika deneyin.

03-02-2023 13:47

elinize sağlık. çok güzel olmuş

05-02-2023 13:24

kaç sayfalık kitap çok kalın mı ben ilk okula gidiyorum okuyabilirmiyim

23-07-2023 17:52

öğretmen kitaptaki öykülerin ortak ana fikri nedir diye sordu cevap ne olacak hepsini okumam mı lazım

22-01-2024 22:02

Az Buçuk Teo Gökte Biri Var Toto ve Şemsiyesi Şarkını Denizlere Söyle Gemici Dedem Dörtgöz Lodos Yolcuları Sıcak Çikolatalı Yolculuklar Dalgalar Dedikoduyu Sever Mahalle Sineması Pembe Kuşa Ne Oldu Uçurtmam Bulut Şimdi Domates Saçlı Kız Çilekli Dondurma Babamın Gözleri Kedi Gözleri Vanilya Kokulu Mektuplar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları