Domates Saçlı Kız

Domates Saçlı Kız
Kitabın Yazarı:Sevim Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:192 ISBN:978975070536x Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:15,39 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Domates Saçlı Kız - Sevim Ak

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Domates Saçlı Kız Özet

Domates Saçlı Kız, yetiştirme yurdunda büyüyüp on yaşlarında annesine kavuşan bir kızın yaşamını konu alır. Yeni hayatına uyum sağlayamayan kız sonunda dedesi sayesinde kendisinin de ailesinin bir parçası olduğunu hisseder. Komik ve hüzünlü olayların bir arada bulunduğu kitap, eğlenceli resimlerin yanı sıra kötü örnek oluşturabilecek olay ve davranışlar da içerir.

Kitap, geveze kargalar ve üç adamla başlar ve onlarla sona erer. Her bölümde kargaların konuşmaları yer alır. Kargaların konuşmaları en sonunda üç adamın, kargaların birbirleriyle geçinememelerine rağmen birbirlerinden ayrılmamalarının nedenini anlamalarını sağlar.

Çürük Yumurta Kenti'nin en geveze canlıları Tiktak ve Tıktık adındaki kargalardır. Bu kargalar o kadar gevezedir ki kentteki insanların akıl sağlıklarını bile bozarlar. Bir gün yaşlı bir adam bu kargaların bu kadar çok ne konuştuklarını merak eder. Kargalardan birini takip edince de evlerden dergiler, gazeteler aşırarak konuşmak için malzeme topladıklarını görür. Yaşlı adam, eski bir gazeteci ve onun Kargalog arkadaşıyla kargaları gözlemlemeye devam eder. Kargalar o gün, bir çocuğun bir dergide yayımlanan yaşamöyküsünü okumaya karar verirler. Üç adam da kargaların konuşmalarını dikkatle dinleyerek not alırlar.

Birinci Bölüm

Güneş, yetiştirme yurdunda kalan bir kızdır. İp örmeyi çok sever, her yeri ve eşyayı örme ipleriyle süsler. O gün yetiştirme yurdunun kermesi vardır. Çocuklar kendi tezgahlarını hazırlar, yaptıkları ürünleri dizerler. Güneş de ip örerek yaptığı bilekliklerle doldurur tezgahını. Kermes başlayınca küçük bir kızla annesi gelirler. Güneş'in tezgahı dikkatlerini çeker. Güneş küçük kızı etkileyince isimli bir bileklik almaya karar verirler.

İkinci Bölüm

Küçük kız ile annesi bilekliği alıp giderler. Güneş'in bir haftadır sıkça gördüğü eteği güvercinli kadın gelir. İki bileklik alıp Sulak Anne'nin yanına gider. Sulak Anne Güneş'i çağırır. Eteği güvercinli kadın Güneş'e artık bir yuvası olacağını söyleyerek sarılır. Güneş tezgahına yaklaşan müşteri sayesinde yanlarından kaçar.

Üçüncü Bölüm

Bir süre sonra müdire hanım Güneş'i odasına çağırır. Eteği güvercinli kadın da müdire hanımın odasındadır. Müdire hanım Güneş'e, eteği güvercinli kadının onun annesi olduğunu söyler. Güneş evlatlık alınmak istemediğini söylese de boşunadır. Çünkü eteği güvercinli kadın yani Mine Hanım, Güneş'in gerçek annesidir. Müdire hanım Güneş'i, yarın yeni evine gideceği için bu akşam toparlanmasını söyleyerek bahçeye gönderir.

Dördüncü Bölüm

Güneş bahçeye çıkıp tezgahının başına oturur. Yeni hayatının nasıl olacağını düşünerek ağlamaya başlar. Arkadaşları durumu öğrenince başına toplanırlar. Onu, yeni hayatının çok daha güzel olacağına ikna etmeye çalışırlar. Arkadaşlarının desteği Güneş'i biraz rahatlatır ve odasına gidip uyur. Akşamüstü odaya gelenlerin sesleriyle uyanır. Bütün arkadaşları Güneş'e veda partisi için hazırlık yapar.

Beşinci Bölüm

Arkadaşları Güneş'e fotoğraf makinesi hediye ederler. Sulak Anne yaptığı pastayı getirir. Güneş'in yurttaki son gecesi geçirdiği en eğlenceli gece olur.

Altıncı Bölüm

Güneş ertesi gün toparlanır, onu almaya gelen annesiyle birlikte yeni evine gider. Yolda babasının gerçek babası olmadığını ve bir üvey abisinin olduğunu öğrenir.

Yedinci Bölüm

Yeni evinde ilk günü pek iyi geçmez. Kendini yalnız hissedince arkadaşlarını hatırlar. Gölgelerle oynar, annesiyle arasının nasıl daha iyi olabileceğini düşünür.

Sekizinci Bölüm

Annesi evde yalnız kalmaması için Güneş'i de iş yerine götürür. Gününün çoğu orada oyalanarak geçer. O akşam babası eve geç gelir.

Dokuzuncu Bölüm

Babasıyla annesi kavga edince Güneş, annesinin onu neden yurttan aldığını anlar. Kendini çok kötü hisseder. İş yerinde de patronu annesini azarladığı için artık evde kalmaya başlar.

Onuncu Bölüm

Güneş evde yalnız kalınca komşularının kızı Aysu onu dışarı çağırır. Böylece Güneş, mahalledeki çoğu kişiyle tanışır. Dilek de onlardan biridir.

On Birinci Bölüm

Dilek ve dedesi dereye balık tutmaya giderler. Güneş de onlarla vakit geçirir. Eve dönünce annesiyle konuşur ve annesinin sevgisini biraz da olsa hisseder.

On İkinci Bölüm

Bir gün komşuları toplanıp Güneş'i görmeye gelirler. Güneş'in her gün, annesi yokken sokağa çıktığını ve daha pek çok kötü şey söylerler. Güneş o gün yeniden yurda dönmek ister.

On Üçüncü Bölüm

Akşama yine annesiyle babası onun yüzünden kavga edince Güneş dayanamaz. Zaten onun eve gelişinden kendisi de dahil kimse mutlu değildir. Evin boş olduğu bir anı değerlendirip yurda döner. Ama orada kalmasına izin vermeyeceklerini bildiği için arkadaşlarıyla görüşüp Sulak Anne'nin evine gitmeye karar verir.

On Dördüncü Bölüm

Güneş, Sulak Anne'nin evine gidince Sulak Anne onunla uzun uzun konuşur. Daha sonra annesini arayıp gece orada kalması için izin alır. Ertesi gün annesi gelip Güneş'i evlerine geri götürür. Güneş'in dayısı da evdedir. Sabah olunca hep beraber ninesiyle dedesini görmeye giderler. Güneş dedesine çok ısınır ve ona benzediğini fark eder. Daha sonra dedesi onların evine gelir. Dedesiyle arasında çok güzel bir bağ oluşur.

Domates Saçlı Kız Yorumları

çocuk kitaplarını da eklemeye başlamışsınız güzel olmuş

09-05-2019 21:58

tavsiye edebileceğim kitaplardan ben bir anne olarak çok beğendim

20-05-2019 20:39