Dörtgöz

Dörtgöz
Kitabın Yazarı:Sevim Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2009 Sayfa Sayısı:108 ISBN:9789750710735 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:70,04 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Dörtgöz - Sevim Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dörtgöz Özet

Adını ilk hikayesinden alan kitapta on üç kısa hikaye bulunur. Tüm hikayelerin baş kahramanı küçük bir kızdır. Her bir hikaye, küçük bir kızın yaşamından kesitler sunarken çeşitli konularda pek çok mesaj verir.

Dörtgöz

Gözleri bozulduğu için gözlük takmaya başlayan küçük bir kız vardır. Bu kız gözlük takmaya başlayınca arkadaşlarının alaylarına maruz kalır. Bu yüzden de gözlüğünü çıkarır ve bir daha da takmak istemez. Babası ise küçük kıza, önemli insanların çoğunun gözlüklüler arasından çıktığını söyler. Bunun üzerine küçük kız, ansiklopedisini açarak bildiği önemli insanların fotoğraflarına bakar. Böylece bir gün kendisinin de önemli işler başarmış bir insan olacağını düşünerek gözlüğünü yeniden takar.

Rol

Küçük kız aynanın karşısında yıl sonu gösterisinde sergileyeceği rolüne çalışır. O sırada evlerinde olan komşuları, küçük kızın rolüne çalıştığını görünce ona kendisinin küçükken pek çok rol aldığını söyler. Bunun üzerine küçük kız da gösteride bir sürü görevi olduğunu söyler. Ama aslında tek görevi, almak istediği tüm görevlerin seçmelerinde başına türlü talihsizlikler geldiği için, sahnede bir dakika görünecek kadarlık bir roldür.

Ne Olmuş?

Kömürcü

Çöp

Kerem bahçede bir şey düşünürken arkadaşı yanına gelir. Arkadaşı Kerem’e defalarca seslenir ama Kerem cevap vermez. En sonunda ise dayanamayarak bir şey düşündüğünü söyler. Arkadaşı Kerem’in ne düşündüğünü merak ederek öğrenmeye çalışır. Kerem de arkadaşından, kimseye söylemeyeceğine dair söz aldıktan sonra planını anlatmaya başlar. Kerem’in planı çöplerle yanan bir soba yapmaktır. Bu sobayı civcivlerinin soğuk günlerde ısınması için kullanmayı düşünür. Arkadaşı bu fikri çok beğenir ve Kerem’e yardım etmek ister. Birlikte malzemeleri hazırlayıp akşamı beklerler. Akşam olunca planladıkları sistemi kurup çöpleri yakarak civcivlerin kümesini ısıtmayı başarırlar. Ertesi gün daha çok çöp toplayıp Keremlerin bahçesinde biriktirirler. Mahalledeki bütün çöpleri toplayınca akşam olmasını beklerler. Ama bahçede biriken çöpler bir süre sonra etraftakileri rahatsız eder. Böylece çocuklar planlarını gerçekleştiremeden bir çöp kamyonu gelir. Kamyondan çıkan görevliler hem bahçedeki çöpleri kamyona yüklerler hem de bu olaydan ötürü Kerem’in babasına yüklü bir ceza keserler.

Bu İşten Bir Şey Anlamadım!

Bayramlık

Küçük kız, güzel mi güzel bayramlığını bayramdan sonra sokakta oynarken de giymek ister. Bunun için annesiyle konuşur ve annesine daha önce bunun için söz verdiğini hatırlatarak izni koparır. Büyük bir özenle elbisesini ve ayakkabılarını giyer. Dışarı çıkıp ip atlayan arkadaşı Sibel’in yanına gider. Az sonra dayanamayıp ip atlamaya başlar. Ama elbisesi yüzünden rahatça atlayamaz ve kısa sürede yanar. Bunun üzerine ip atlamak istemediğini söyleyerek başka arkadaşlarının yanına gider. Böylece saklambaç oynayan arkadaşlarına katılıp saklanır. Ama elbisesi onu hemen ele verince bu oyundan da sıkılır. Böylece oyun oynamak yerine bir yere oturup etrafına bakınır. Daha sonra arkadaşı Emre’yle karşılaşınca arkadaşı ona hasta olup olmadığını sorar. Böylece küçük kız eve dönerek rahatça oyun oynayabileceği kıyafetlerini giyer. Sonra da büyük bir istekle, oyun oynayan arkadaşlarının arasına döner.

Unutamadığım Bir Gün

Bir gün küçük kız, arkadaşı Emre’nin köpekleri kovaladığını görür. Emre’ye köpekleri neden kovaladığını sorar. Emre de belediyeden gelen görevlilerin köpekleri zehirleyip öldürdüğünü, bu köpekleri de görevlilerden kurtarmak için kovaladığını söyler. Bunun üzerine küçük kız, köpekleri evlerinin bahçesine saklamayı teklif eder. Emre biraz tereddüt etse de bahçenin köpekler için güvenli olabileceğini düşünerek bu teklifi kabul eder. Köpekleri bir süre bahçede tutarlar. Bu sırada köpeklerin karınlarını doyurmak için de ellerinden geleni yaparlar. Ama köpekleri sadece birkaç gün koruyabilirler. Çünkü çok güvendikleri bir tanıdıkları onları kandırır ve köpekleri zehirlemelerine sebep olur.

Beyaz Elbiseli Kukla

Kiralık Mayo

Sen Kimsin?

Düğme Oyunu

Ufuk Kayboldu!

Dörtgöz Soruları ve Cevapları

Dörtgöz kimin eseri?

Sevim Ak

Dörtgöz türü nedir?

Çocuk Kitapları

Dörtgöz kaç sayfa?

108

Dörtgöz Yorumları

dörtgöz hikayesi çocukluğuma götürdü beni de dörtgöz diye çağırırlardı çok ağrıma giderdi çocuklar çok acımasız olabiliyor

02-11-2021 20:47

dörtgöz kitabının özeti kısa olsa daha iyi olmazmıydı?

12-08-2022 18:03

kızıma okulda dörtgöz diyorlardı o yüzden adı dikkatimi çekti ve aldım sadece içindeki kısa bir öykü ama bununla başa çıkmak için güzel bir yöntem sunmuş

09-05-2023 18:53

aslında bilindik hikayeler ama kadın güzel anlatıyor

05-03-2024 22:41

Az Buçuk Teo Gökte Biri Var Toto ve Şemsiyesi Şarkını Denizlere Söyle Gemici Dedem Dörtgöz Lodos Yolcuları Sıcak Çikolatalı Yolculuklar Dalgalar Dedikoduyu Sever Mahalle Sineması Pembe Kuşa Ne Oldu Uçurtmam Bulut Şimdi Domates Saçlı Kız Çilekli Dondurma Babamın Gözleri Kedi Gözleri Vanilya Kokulu Mektuplar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu