Lodos Yolcuları

Lodos Yolcuları
Kitabın Yazarı:Sevim Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:152 ISBN:9789750702815 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:87,09 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Lodos Yolcuları - Sevim Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Lodos Yolcuları Özet

Güzin Hanım, tek başına yaşayan emekli bir müzik öğretmenidir. Bir apartman dairesinde yaşar ve rahat bir yaşam sürer. Evinin ve şahsi eşyalarının temizliğine çok önem verir. Ama şahsi eşyaları için gösterdiği özeni çevrenin temizliği için göstermez. Aksine balkondan örtüler silkelemekten ve bir şeyler fırlatmaktan hiç çekinmez.

Bir sabah canı balkonda kahvaltı yapmak ister. Böylece kendisi için güzel bir kahvaltı sofrası hazırlar. Kahvaltıya oturduğunda ise evinin yakınındaki boş arsada evsiz bir adam görür. Koca arazide yatağı ve yorganıyla küçücük bir yer kaplayan adam, Güzin Hanım’ın sinirlerini tepesine çıkarır. Evsiz adamdan büyük bir rahatsızlık duyan Güzin Hanım adamı araziden kovmaya çalışır. Bir yandan da komşularından destek görmek için bağırır. Ama bu çabası boşa çıkar. Çünkü komşuları, evsiz adamdan rahatsız olmadıklarını söylerler. Hatta Güzin Hanım’ın evsiz adama görüntü kirliliği yaptığını söylemesine, kendisinin çevreyi daha çok kirlettiğini söyleyerek karşı çıkarlar.

Güzin Hanım, evsiz adamdan rahatsız olmaya devam ederken büyük bir gürültü duyar. Balkona çıkıp gürültünün nedenini araştırdığında komşu çocuğunun bisikletten düşüp bisikletin altında kaldığını görür. Çocuğun adı Aykut’tur. Anne babasının tek çocuğu olan Aykut aşırı şişmandır. Günlerini sürekli hamburger yiyip bilgisayar oyunları oynayarak geçirir. Bir de zayıflamak için spor salonuna gider.

Evsiz adam, Aykut’un epey ilgisini çeker. Böylece Aykut, evsiz adamla bir günü beraber geçirmek üzere anlaşır. Aykut ile evsiz adam tanışıp konuşurken yanlarına, kağıt helva satan bir çocuk gelir. Bisiklete ilgi duyarak Aykutlara yanaşan çocuk da Aykut’la evsiz adamın sohbetine katılır.

Kağıt helva satan çocuğun adı Satılmış’tır. On iki kardeşi olan Satılmış da tıpkı diğer kardeşleri gibi eve para götürebilmek için bütün gün kağıt helva satar. Birbirinden çok farklı hayatlara sahip olan bu dört insanın yolları böylece kesişir.

Ertesi gün Güzin Hanım, yeni aldığı ayakkabılarını evsiz adam yüzünden incelemeyi unuttuğunu fark eder. Epey pahalıya aldığı güzel ayakkabılarını evde tekrar dener. Ayakkabılar bir türlü içine sinmeyince de değiştirmeye karar verir. Böylece ayakkabıcıya gitmek üzere evden çıkıp otobüs durağında bekler. O günü beraber geçirecek olan Aykut ile evsiz adam da ilk olarak sahile inip balık tutmaya karar verirler. Sahile gitmek için de otobüs durağına gelip otobüs beklerler. Onlar durakta beklerken, Satılmış da otobüs durağına gelir. Hepsinin durakta toplandıkları sırada şiddetli bir lodos çıkar. Böylece bu dört insanın hikayesi birbirine karışır. Aykut’la Satılmış yer değiştirir. Güzin Hanım’la da evsiz adam.
Satılmış’ın yerine geçen Aykut, kendisini, bilmediği bir evde hiç tanımadığı insanların arasında bulur. Bir sürü çocuğun olduğu kalabalık bir sofrada çorbayla kuru ekmek yer. Gece olunca da kardeşi olan çocuklarla çimlere uzanıp yıldız seçmece oynar. Daha sonra da eve girip yerde uyuyakalır.

Güzin Hanım ise eski püskü kıyafetleriyle sokağın ortasındadır. Bir lokma ekmeğe muhtaç bir haldedir. Eski bir yatak ve kirli bir yorgandan başka bir şeyi yoktur. Neyse ki kısa zamanda karşısına iyi insanlar çıkar. Bir süre sonra ise kendine bir uğraşı bularak içinde bulunduğu durumdan kurtulmaya çalışır. Böylece yavaş yavaş yeni bir hayat düzenine sahip olur.

Evsiz adam Behçet ise kendisini Güzin Hanım’ın evinde bulur. Çeşit çeşit yiyecekler yer, televizyonun karşısında yan gelip yatar. Satılmış da Aykutların evinde lezzetli yiyeceklerin ve onlarca oyunun arasında kendini kaybeder. Önce karnını güzelce doyurur sonra da elindeki tüm imkanların keyfini çıkarır.

Zamanla tüm kahramanlar, yeni hayatlarını ellerindeki imkanlara göre şekillendirirler.

Tüm bunların sorumlusu emekli polis Sami Bey’dir. Çünkü emekli olunca evde çok sıkılan Sami Bey, eşinin önerisiyle, seçtiği bu dört kahramanı izler. Tüm kahramanların hayatlarını da ayrı birer dosya halinde saklar. O gün çıkan lodos ise tüm kahramanların öykülerini birbirine karıştırır.

Lodos Yolcuları Soruları ve Cevapları

Lodos Yolcuları kimin eseri?

Sevim Ak

Lodos Yolcuları türü nedir?

Çocuk Kitapları

Lodos Yolcuları kaç sayfa?

152

Lodos Yolcuları Yorumları

sıradan bir kitap sevim akın en kötü kitaplarından bir tanesi diyebilirim hoşuma gitmedi

02-11-2021 21:07

sınav soruları ve cevapları gerekiyor daha önce sınav olanlar yazar mı

11-08-2022 20:55

çok güzel bir kitaptı

12-05-2023 14:28